Hrobník

Hrobník
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494207/bmid_hrobnik-fpn-494207.jpg 4 382 382

1893: Augustin Rothmayer pracuje jako hrobník na známém vídeňském ústředním hřbitově. Nevrlý podivín je současně velmi sečtělý a vzdělaný samouk. Ve volných chvílích sepisuje Almanach pro hrobníky. Inspektor Leopold von Herzfeldt ho však připraví o klid. Mladý policista totiž potřebuje odborníka na vše, co souvisí se smrtí. Vyšetřuje brutální vraždy vídeňských služek. Každá z nich byla nemilosrdně probodnuta kůlem. Hrobník ví, že tímto způsobem byli od dávných dob nebožtíci drženi ve svých hrobech, aby neškodili živým. Řádí snad ve Vídni vrah věřící v upíry?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , Kalibr
Originální název:

Das Buch von Totengräbers , 2021


více info...

Přidat komentář

irousek9
10.07.2024 5 z 5

Kniha se mi líbí více než série Katova dcera. Toto je naprostá pecka.

Ales.BD
28.06.2024 4 z 5

Této docela povedené historické detektivce by slušel méně závažný zločin. Aby lehký styl vyprávění korespondoval s tím, o co se tam jedná. Jinak pěkné. Slyšeno jako audiokniha v podání Otakara Brouska ml., který se tentokrát předvedl v nejlepším světle = 1 hvězda navíc za interpretaci.


lucakuca
19.06.2024 4 z 5

Netradiční pohled na hrobnictví kdysi ve Vídni.
Líbí se mi, že je to jiné. Hlavní hrdina má samozřejmě trápení. Má představy úplně stejné jako maturant, který nepochybuje o své úžasnosti a touhy světa po něm.
Má také protekci, protože je velmi chytrý a úžasný a používá moderní technologie. Ale je taky krapánek neomalený. Pak se diví, že ho nemají rádi a z práce letí rychlostí blesku.
Líbí se mi hrobník. Líbí se mi jeho zatuchlost, která na mě přímo z knihy odkapávala, líbí se mi jeho hrubost, sečtělost, objektivita spravedlnosti, přátelství...
A tihle dva to prostě rozjedou...

mataj
01.06.2024 5 z 5

Brutální vraždy mladých žen vyděsí Vídeň. Na své nové místo nastupuje mladý policista Leo, který se snaží zavést modernější způsoby vyšetřování, ale u kolegů se setká spíše s posměchem a nepřátelstvím a navíc někdo sabotuje jeho práci. Proto se rozhodne využít pomoc hrobníka Augustína a spolu s kolegyní se pouští do pátrání na vlastní pěst. Vynikající historická detektivka. Těším se na další díly.

k@rol
01.06.2024 4 z 5

Historická detektivka je můj oblíbený žánr a vím, že mnohdy je důležitější atmosféra, vykreslení prostředí a doby, kdy se příběh odehrává, reálie daného místa v daném čase než zápletka a chytré řešení. To autor naplnil zcela beze zbytku. Čtenář se opravdu ocitl ve Vídni konce 19. století, v době, kdy se objevovaly nové vynálezy a život se měnil neskutečně rychle. A detektivní příběh byl opravdu pitomoučký. Mně to ale nevadilo, považuji to tak trochu za součást žánru, a i tak bych dala plný počet hvězd. Jednu hvězdu ale strhávám za pravopisné chyby a překlepy.

maja8148
15.05.2024 5 z 5

Miluji hřbitovy a vše kolem nich. A tato kniha nám toho dopřeje dost (a mě přesvědčila k tomu, abych se v nejbližší době vydala na návštěvu Vídně). Naštěstí toto množství "morbidnější" části knihy neubírá na prostoru ostatních postav a děje, takže všichni tři se nám dokáží dostatečně představit a přeskočí i jiskra (jen Leo mě občas štval, ale to je jeho povahou, takže je to dobře :D). Jediné, co mě občas chybělo, tak bylo vyšetřování, protože se několikrát úplně zapomnělo na to, že se něco vlastně vyšetřuje a co konkrétně a Leo si vyšetřoval něco úplně jiného a také po vlastní ose (za což teda pěkně dostával kapky a stejně si dělal, co chtěl - jak říkám, prostě mě občas strašně štval).

broskev28
29.04.2024 5 z 5

Hrobník je další historickou detektivkou O.P. - v naší knihovně už máme Kat a rada dvanácti, a právě tahle kniha je v naší knihovně velmi čtená a oceňovaná. Takže jsem byla na Hrobníka natěšená, a mé očekávání bylo zcela naplněno!
Skvělý příběh z historické Vídně, detektiv inspektor je nováček převelený ze Štýrského Hradce – mladý, ambiciózní, obdivovatel nových postupů a technologií. Jenže má židovské jméno i předky, takže kolegové ho nevítají s otevřenou náručí. A to zdaleka není vše – největší překvápko je „vlk v rouše beránčím“! Své nesporné kouzlo má i samotný vzdělaný hrobník Augustin. Prostě výborná, dobře napsaná detektivka ze starých časů, kdy Vídeň byla plná služtiček snících o lepším životě, zelená víla byla běžnou součástí nápojových lístků a tango učil barové tanečnice argentinský rodák . . .
Určitě doporučím a těším se na pokračování této série.

Standa24
26.04.2024 4 z 5

Povedený začátek nové série od O. Pötzcha. Autor příběh umístil do prostředí Vídně na konci 19. století, která je plná zločinů různého druhu, ale také nových vynálezů, společenských změn i antisemitismu. V hlavním městě podunajské monarchie řádí tajemný vrah podobný Jacku Rozparovači, po kterém pátrá nesourodá trojice hlavních hrdinů. Kniha je napínavá a i když popisované zločiny byly místy až brutální, tak se jedná o celkem odpočinkovou četbu.

alca-212
20.04.2024 5 z 5

Historické detektivky mám ráda, zajímá mě, jak se postavy popasují s vyšetřováním s těmi z dnešního pohledu omezenými prostředky a postupy, které v dané době mají. Tato detektivka byla navíc okořeněná postavou hrobníka, ten jeho almanach - to bylo něco :-). Kde jinde se čtivě a názorně dozvědět, jak postupuje tlení v mrtvole a podobné úžo věci :-). Celý příběh mě moc bavil.
Radost a požitek ze čtení mi bohužel kazila kniha samotná... Měla dost pevnou vazbu, text vprostřed hodně u kraje, nešla pořádně otevřít... Většinou čtu vleže, bolely mě palce, jak jsem ji natáčela a držela... Moc tomu nepomohlo ani když jsem si k četbě sedla... Tento čtecí nekomfort samozřejmě do hodnocení nezahrnuji, ale potřebovala jsem si tu poplakat... :-)
Uvidíme, jak další dil... Mám strach, aby na tom nebyl stejně... :-(

šipek
18.04.2024 5 z 5

Tak nejprve musím pochválit obálku knihy, za mě úplně super. Má první kniha od tohoto autora a byl jsem mile překvapen. Historické detektivní romány vůbec nevyhledávám, ale tato kniha mě velmi překvapila. Prostě jsem si na této detektivce jak se říká pochutnal. Vřele doporučuji milovníkům tohoto žánru.

Bubo19
17.04.2024 5 z 5

Oblíbila jsem si v literatuře konec 19.století, a tak mě potěšilo, že jsem narazila na další knihu z tohoto období. Příběh je to podle mě povedený, hlavní hrdina používá novou metodu vyšetřování - kriminalistiku, což není pochuti starším kolegům, ale nakonec vše zdárně vyřeší. Nejsem si jistá, jestli některé rozhovory, které policisté vedli, opravdu odpovídají době, ale to na dramatičnosti příběhu neubírá. Jediné, co mi nesedlo, byly úryvky z almanachu pro hrobníky, ale autor v doslovu píše, že tyto nechutnosti čerpal z dobových knih pro policisty. Takže s knihou jsem spokojená a to i proto, že se mi zase jednou podařilo odhalit vraha, a to docela brzy.

Kee
14.04.2024 5 z 5

Knihu vřele doporučuji milovníkům historických detektivek s prvky tajemna.
Oceňuji vykreslení kulis historické Vídně, spousta dobových prvků je zakomponována tak umně, že je pohlceni příběhem ani nepostřehnete. Je vidět, že autor před psaním knihy provedl důkladnou přípravu a oceňuji vsuvky týkající se historie pohřebnictví.

Hlavní postavy jsou zajímavé, komplexní a dostatečně lidské, aby si každý čtenář našel svého oblíbence. Zaujalo mě, že ústřední postava hrobníka Rothmayera je představena skrze "oči" jiných aktérů příběhu a musím říct, že mu to dodává větší charisma, než pokud by byl vypravěčem.

Jediné, co mě mrzí, bylo, že jsem odhalila vraha a proto na mě jeho dopadení nemělo dostatečný "wau efekt". Pár indicií se v příběhu vyskytuje. :-) Pötzsch mě svým vyprávěním zaujal, určitě se plánuji dostat ke čtení jeho další tvorby.

Ctenar1202
11.04.2024 5 z 5

Tuhle knihu doporučuji všem milovníkům historických románů. Najdete v něm vše. Historii pohřbívání, působení půdy na rozklad těl, moderní pokroky ve vyšetřování a to celé zakomponované do velice čtivého příběhu, který si vás od první stránky získá. Autor prošel a pročetl stovky a stovky záznamů o tomto tématu, např. Almanach pro hrobníky či Příručku zdravotní policie a dokonce se inspiroval skutečnými postavami. I hřbitov, který je v knize zmiňován, je skutečný a je opředen mnoha legendami. Na pozadí celého vyšetřování můžeme sledovat, jak moc nesměly ženy mluvit či celkově se zajímat o práci policie.

Určitě si Hrobníka přečtěte. Bude vás bavit, přiučíte se a navíc dostanete velice kvalitní detektivní příběh.

ropotamo
27.03.2024 4 z 5

Podařená historická detektivka. Těším se na další díl.

tess.de.veles
27.03.2024 3 z 5

Čekala jsem, ze hrobnik bude hrat vetsi ulohu... Nebylo to spatne, ale druhy dil uz asi cist nebudu....

mareksevc
08.03.2024 4 z 5

možno som čakal trošku temnejšiu atmosféru ale inak solídna detektívka , rozhodne neurazí

Michelle13
26.02.2024 3 z 5

Tato kniha vám přináší zajímavý pohled do světa vídeňského hřbitova a temných tajemství spojených se smrtí. Augustin Rothmayer, postava hlavního hrdiny, je fascinujícím mixem nevrlého podivína a sečtělého samouka, což přidává knize na hloubce. Příběh začíná slibně s napínavým motivem brutálních vražd, které vyšetřuje mladý policista Leopold von Herzfeldt. Augustin je přiveden do vyšetřování jako odborník na vše, co souvisí se smrtí. Autor věnuje hodně pozornosti popisu vídeňského hřbitova a pohřebních tradic, což dodává knize autentičnost a atmosféru. Nicméně, přestože se příběh nese ve znamení záhad a temných tajemství, někdy se zdá, že tempo vyprávění kolísá a děj není tak úplně plynulý. Postavy jsou sice zajímavé, ale někdy by mohly být více prozkoumány.

simcaWcCp
25.02.2024 5 z 5

Wow! Když kniha vyšla, byla jsem trochu skeptická... Historické romány/detektivky nejsou úplně žánr, po kterém bych sáhla, ale tato kniha mě úplně dostala.
Trošičku mě štvala hromada archaických výrazů, kdy se na každé stránce objevil nový a jejichž význam jsem si často musela dohledávat. V tomto případě bych ocenila na konci stránky "hvězdičku" s vysvětlením, ale díky této knize jsem se toho tolik dozvěděla - o smrti, pohřbívání i o stavbách ve Vídni.
Oříškem pro mě byla jména policistů, ve kterých jsem se občas ztrácela, ale doufám, že v další knize se to zlepší.
Co se týče příběhu, velmi se mi líbily úryvky z Almanachu, které uváděly kapitoly a vysvětlovaly problematiku pohřbívání a zároveň i korespondovaly s aktuálním děním v kapitole.
Parádní byla také různá neobvyklá přirovnání, která mě vždy pobavila a dělala čtení ještě větším zážitkem.
Celkový případ byl velmi zajímavý, zvrat, který nastal někde těsně za polovinou mě úplně dostal a konec jsem úplně hltala. Až do poslední chvíle jsem si myslela, že vrah je někdo jiný a teorie inspektora von Herzfeldta mi přišla naprosto logická, ale pak se všechno rozsypalo jako domeček z karet.
Neuvěřitelná jízda a už se moc těším na další knihu.

uzivatel61041
17.02.2024 1 z 5

Slušný začiatok s fajn vykreslenou dobovou atmosférou Viedne, strasidelnymi az naturalistickymi popismi vrážd, dobre rozohrane postavy/dej. Asi v tretine sa to zvrhlo na nieco naivne a zaroven prekombinovane, miestami az trochu trapne, navyše ľahko predvidatelny vrah. Hodnotim ako vhodne pre menej narocneho čitateľa, ktorý sa od tohto žánru nikam ďalej nepohol... škoda.

Nunynka
08.02.2024 5 z 5

Mám tohoto autora moc ráda. Snad není knížka,která by mě od něho nudila. Vůbec nemá nikde žádná hluchá místa a vždy to vše do sebe tak pěkně zapadne. I soukromé životy hrdinů stojí za to.