Hrobník

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

1893: Augustin Rothmayer pracuje jako hrobník na známém vídeňském ústředním hřbitově. Nevrlý podivín je současně velmi sečtělý a vzdělaný samouk. Ve volných chvílích sepisuje Almanach pro hrobníky. Inspektor Leopold von Herzfeldt ho však připraví o klid. Mladý policista totiž potřebuje odborníka na vše, co souvisí se smrtí. Vyšetřuje brutální vraždy vídeňských služek. Každá z nich byla nemilosrdně probodnuta kůlem. Hrobník ví, že tímto způsobem byli od dávných dob nebožtíci drženi ve svých hrobech, aby neškodili živým. Řádí snad ve Vídni vrah věřící v upíry?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494207/big_hrobnik-fpn-494207.jpg 4.4191
Série:

Hrobník / Hrobárov almanach 1.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Horory

Vydáno: , Kalibr
Originální název:

Das Buch von Totengräbers, 2021


více info...
Nahrávám...

Komentáře (60)

Kniha Hrobník

Makec
včera

Jelikož jsem prošel kdysi školením hrobníků, tak jsem si asi dokázal lépe představit postavu Augustina, kterou shledávám v této knize jako nejlepší. Trochu mě ale zklamal vývoj děje a to jak to nakonec dopadlo, proto "jen" 4*. Na druhou stranu chválím jak je kniha čtivě napsána.

soukroma
předevčírem

Moc zajímavé, napínavé i poučné čtení. Líbili se mi všichni hlavní protagonisté, zločiny, zápletky a hlavně vyšetřování. Autor umí velmi dobře vykreslit historické reálie, dobovou atmosféru (konec 19. století, se všemi překotnými změnami naprosto ve všem) v celém kontextu, tady nejen Prátr a Ústřední hřbitov, ale celou Vídeň a do jisté míry i vztah Vídeňáků k Hradečákům (tedy Štýrským, frickům - hojně připomínán tamní průkopník kriminalistiky, státní zástupce a vyšetřující soudce Hans Gross).
Augustin je naprosto úchvatný originál a jeho sepisovaný Almanach pro hrobníky na tehdejší dobu velice komplexní, moderní a poučný (vlastně i dnes). I ostatní jsou vylíčení jako živoucí figury z masa a kostí, se všemi světlými tmavými stránkami povah, názorů a jednání.
Kniha je prvotřídní historická krimi, žádný horor. (Ale zato si nechám ujít doporučenou literaturu Traktát o přežvykování a mlaskání mrtvol v hrobech z roku 1734, v novém nedávném vydání právě z důvodu předpokládaného nechutně hororového nádechu, i když půjde asi "jen" o velmi naturalistické dílo.)


lusila
03. května

-Pekný pohreb - štýlový, s mnohými smútočnými hosťami a bohatým občerstvením. Skvelý pohreb je však malou útechou, ak je človek mŕtvy.-
/ z Almanachu pre hrobárov/
Aký román môže napísať autor, ktorý má v rodinnej histórii kata a sám sa zúčastnil nočnej prehliadky cintorína vo Viedni?
Temný a skvelý. Z celého príbehu dýcha Viedeň z konca 19. storočia a začiatok nových vyšetrovacích metód, ktoré prináša nový policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt. Čierny kočiar, utajené bály a Straussové valčíky- v meste spôsobí rozruch vražda mladej dievčiny spôsobom, akým sa zabraňuje živým mŕtvym opäť ožiť. Medzitým si hrobár Augustin Rothmayer spokojne kope hroby a zbiera informácie o telách mŕtvych do svojho almanachu. Až kým sa nestane niečo desivé- niekto ukradne dvom mŕtvym hlavy...
Ak sa chcete ponoriť do temnej atmosféry Viedne, rozlúštiť zamotaný príbeh a spoznať vyšetrovacie metódy z tohto obdobia, smelo do toho. Ja sa teším na ďalší diel.

jaroiva
28. dubna

Atmosféra steampunku říznutého trochou gothic stylu, zasazená do Vídně přelomu 19. a 20. století a pěkně přetavená do kriminálního románu.
Sympatický vyšetřovatel, k tomu hrobník a jeho almanach o mrtvolách.
Detektivka mi trochu připomíná případy detektiva Murdocha, když si odmyslíte Anglii. Hlavně kvůli té steampunkové atmosféře.
Než vyjde další díl, pustím se asi do Katovy dcery. Doufám, že je stejně povedená.

jaja1989
22. dubnaodpad!

Za mě zklamání. Kdybych chtěla číst o rasismu, proti Židům přečtu si jiného autora.
Do půlky knihy to byl nudná , snuzka keců.
Hl. Postava arogantní frajirek.
Snad jen ten konec to trochu napravil, ale už nikdy víc.

helenkan
13. dubna

Joj, to bylo fakt dobrý. Mám ráda detektivky z dřívější doby. Takové to poctivé přemýšlení při vyšetřování. A přiznám se, že hrobník Augustin Rothmayer mi byl hodně sympatický. I když byl zvláštní, ale mile.

Bustedka
10. dubna

Vídeň, konec 19. století a pár zavražděných služek v Prátru.

Jako malá holka jsem zbožňovala seriál Dobrodružství kriminalistiky a staré metody vyšetřování. Tahle detektivka pojednává právě o jednom takové detektivovi, který chce nové metody u vídeňské policie prosadit. Velkou pomoc a podporu najde kupodivu u hrobníka ohromného vídeňského hřbitova, který přesně ví, jak se taková mrtvola chová.

Mně se to líbilo moc, možná bych trochu ocenila větší zapojení těch kriminalistických metod, ale pro začátek dobré.

Mikussik
06. dubna

Knihu som si vybrala na základe výborných recenzií, ale moje očakávanie sklamala. Spisovateľ hlavnú postavu vykreslil ako nadaného vyšetrovacieho sudcu, ale z môjho pohľadu bol nemožný a arogantný. Postavy príbehu- hrobár a telefonistka boli rozhodne šikovnejšie a mali aj šmrnc" než hlavná postava. Dej vláčny, rozťahaný, niekedy som mala pocit, že autor písal, čo ho práve v tom momente napadlo a na konci príbehu všetko v rýchlosti ukončil.
Avšak, páčili sa mi úryvky z tzv. Hrobárovho almanachu a doslov tiež priniesol viac informácií ako samotný dej.
Môj názor: pre náročnejších čitateľov bude kniha sklamaním.

1

Doporučujeme

Konec hlídky
Konec hlídky