Hrobník

Hrobník https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494207/bmid_hrobnik-fpn-494207.jpg 4 364 108

1893: Augustin Rothmayer pracuje jako hrobník na známém vídeňském ústředním hřbitově. Nevrlý podivín je současně velmi sečtělý a vzdělaný samouk. Ve volných chvílích sepisuje Almanach pro hrobníky. Inspektor Leopold von Herzfeldt ho však připraví o klid. Mladý policista totiž potřebuje odborníka na vše, co souvisí se smrtí. Vyšetřuje brutální vraždy vídeňských služek. Každá z nich byla nemilosrdně probodnuta kůlem. Hrobník ví, že tímto způsobem byli od dávných dob nebožtíci drženi ve svých hrobech, aby neškodili živým. Řádí snad ve Vídni vrah věřící v upíry?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , Kalibr

Das Buch von Totengräbers , 2021

Aghatte
16.12.2023 3 z 5

Knihu jsem si chtěla koupit, ale mají ji v knihovně, takže zapůjčena.
A dobře jsem udělala, znovu už bych ji nečetla.
Vadí mi, když při líčení dobové atmosféry mám pocit, že čtu učebnici dějepisu.
Historické detektivky nevyhledávám.

Gracian1964
15.12.2023 5 z 5

Tak toto sa mi veľmo páčilo, ehm... Obával som sa, že to bude len ďalšia umelo nafúknutá senzácia, ale našťastie sa tak nestalo. Paráda, správna dávka morbídnosti, dobrý príbeh, perfektné kulisy, jeseň roku 1893, Viedeň... Teším sa na ďalšie dobrodružstvá...

Marla
11.12.2023 4 z 5

Hodně morbidní. Almanach pro hrobníky je zajímavý literární počin:))). Asi těch hrobů, mrtvých, nemrtvých a ohavných skutků bylo moc, v noci se mi o tom zdálo. Přímo noční můra.

ydnac
10.12.2023 4 z 5

ŘÍKAJÍ MU VÍDEŇSKÝ JACK ROZPAROVAČ!

Zabíjí ženy a zneuctí je kůlem.
Vraždy se hromadí o do místního policejního teamu přichází mladý a chytrý inspektor Leopold von Herzfeldt. Má moderní metody vyšetřování, používá fotoaparát a u kolegů se nestal zrovna oblíbeným, protože né každý je otevřen budoucnosti a moderní technice.
K vyšetřování se nachomítl i místní hrobník, který je se smrtí jedna ruka.
Je velice sečtělý, sepisuje Almanach pro hrobníky a ačkoli působí jako mrzout, má dobré srdce a zdravý rozum.
Nechybí samozřejmě krásná žena...

"No bravo! Tohle je určitě nejčerstvější mrtvola, jakou jsem kdy viděl."
"To je vážně moc vtipné," zasupěl Leo a opatrně vstal. "Byl by jste teď tak laskav a pomohl mi ven?"
"Vlastně mrtvým pomáhám ven jen velmi zřídka. Jsem tady od toho, abych je ukládal dovnitř."

Detektivní příběh z roku 1893 se velice dobře četl :-).
Záhady, legendy, intriky, korupce, tajné společenství...
Ale kdo je vrah?
To už si přečtěte sami :-).

ViolettaCh.
09.12.2023 4 z 5

Moje první kniha od tohoto autora, s nímž jsem se seznámila díky čtenářské výzvě. Starosvětský příběh z metropole starého rakousko-uherského mocnářství byl celkem zajímavý, s nádechem tajemna ze světa nemrtvých, se střípky z kriminálního světa i z nevěstinců, prošpikovaný komplikovaným pátráním po zákeřném vrahovi. Knihu jsem si poslechla v audiopodobě v excelentním podání pana Otakara Brouska ml.

Arwen777
26.11.2023 4 z 5

Moje první kniha od tohoto spisovatele, kterého jsem měla v hledáčku již dlouho.
Nemůžu upřít dokonalé vykreslení dobové atmosféry, která opravdu skvěle dokáže vtáhnout čtenáře do tehdejší doby. Toho si velmi cením.
Detektivní linka byla velice zajímavá, záhadné vraždy mladých dívek a podivné události na hřbitově, může být pachatelem člověk nebo něco horšího?
Výborný vhled do tehdejší policejní práce, zavádění technických novinek do vyšetřování, ale největší podíl má lidská práce. Jako bonus postava hrobníka a jeho almanach, jehož ukázky nás provázejí dílem a navozují morbidní atmosféru.
Takže proč jsem jednu hvězdičku ubrala? Je to jen mnou, historické detektivky primárně nevyhledávám a doba konce 19. a i 20. století není moje oblíbená. Nicméně to je jen můj problém, kniha je podle mého názoru velmi dobrá.
Audiokniha, namluvení na mě až příliš dramatické, některé hlasy postav mi nevyhovovaly.

Corso
21.11.2023 4 z 5

Pocuvane ako audio po nociach. Spociatku plne spokojnost ale hlavne prekvapivo skvela interpretacia Otakara Brouska ml. Kazdej postave dodal svojsky osobity hlas, velmi si to asi uzival. Stava sa mojim oblubenym interpretom.
Pocuvat po nociach o mrtvolach, cintorine, nocnej Viedni, mordoch mi pride take uspokojujuce. Horsie to bolo uz so samotnym pribehom a dejom. Ono je to vyjma vybornej postavy hrobara dost standardne napisana historka. Do mesta prichadza novy mlady vysetrovatel, a zacina stret so starymi poriadkami a old-farts partou. Pripad, ktory ma riesit sa prepleta s inymi pripadmi, je tu nastupujuci trend moderneho vysetrovania, a cele je to take spravne atmosfericke, fiakre, hmla, dazd, secesna Vieden. A preto davam len 4 hviezdy. Je to remeslo a odskrtane polozky ktore ma dobra kniha mat, ale k skvelej detektivke tomu daco chyba. Inak druhu knihu som si kupil takze to nie je nijaka ostra kritika. Rad si dam pokracko.
A asi skusim aj tu katovu dceru, vidim ze to vychadza znova, prvy raz mi to uslo pod radarom, ako nezaujimava na modnej vlne sa vezuca dalsia seria dobovych detektivok. Ale tak ak to bude lepsie ako Vondruskove "Batovske cvicky" :) preco nie.

Dovetok. Znova som si uvedomil ake otravne su pre mna detektivky s parom postav, muza a zeny, ked sa autor snazi do toho zamotat lubostnu, vztahovu linku. Och aky asi zablesk geniality musel mat Doyle, ked za partnera Holmesovi zvolil doktora, co bolo vyslovene prakticke riesenie. Alebo Aghata, ked vymyslela sl. Marlpovu ale nesnazila sa jej podstrcit nejakeho obstarozneho na dochodku oddychujuceho penzionovaneho napadnika. Preco, Oliver, preco? Cim Julia prospela deju? Ani mordpartu radniho Vacatka neotravovala nejaka sekretarka a kludne sa to tam ponukalo :)

Racík
18.11.2023 3 z 5

Pěkně napsaná historická detektivka, ale mně zkrátka nesedla. Někdy je potřeba číst knihu ve správnou dobu... Autor má spoustu příznivců, a oprávněně.

orinka3
28.10.2023 4 z 5

Atmosféra staré Vídně nezklame nikdy a když se k ní přidají strašlivé události na městském hřbitově i jinde, je čtenářský úspěch zaručený. Navíc, když to celé vezme do ruky báječný vypravěč Oliver Pötzsch. Mladý vyšetřovatel Leo přichází coby nováček k vídeňské policii. I když je plný dobrých nápadů, musí svou inteligenci potlačovat, protože naráží na zkostnatělé přístupy k řešení zločinu a svým vystupováním si hned zpočátku dělá nepřátele. Další významnou postavou je tu hrobník Rothmayer, který se kromě své práce zabývá vědeckým výzkumem všeho kolem mrtvol a pohřbívání. Proto je pro své zkušenosti neocenitelným spolupracovníkem policie, i když svým vzezřením zpočátku dobrý dojem nedělá. V příběhu jde o hrůzným způsobem zavražděné mladé ženy a k tomu ještě i o zhanobené mrtvoly z vídeňského hřbitova. To všecko je nanejvýš strašidelné a záhadné. Vypátrat kdo za tím stojí a proč tomu tak je, to je práce našeho hrdiny Lea, ke kterému se posléze v pátrání přidává i Julia. Knížka je velice čtivá, zábavná s notnou porcí strašidelnosti. Tak trochu mě zarazil překlad na s. 76 - "pěsti skryté pod deskou stolu zaťal v pěst" - ale to už je drobnost, která se dá odpustit a na kterou překladatele včas neupozornili.

Venny345
21.10.2023 4 z 5

Kniha byla neotřelá, to musím uznat. Téma mě velmi překvapilo a ač to možná bude znít divně, tak postava Augustina Rothmayera mi byla sympatická a celému příběhu dodávala šťávu. Jsem ráda za autory, kteří si detektivky vytváří svým vlastním směrem, a nekopírují zas a znova jeden severský vzor. Což se Pötzschovi povedlo, jsem zvědavá na pokračování.

rodak
20.10.2023 5 z 5

Nemohouc sehnat Katovu dceru od pátého dílu, jsem se vrhnul na Hrobníka. A opět to má autor v krvi,zřejmě po předcích.Detektivka v historickém hávu plná zajímavostí tentokrát pohřebních. A doslov s rozhovorem podtrhl jedinečnost tohoto spisovatele.

Boby17
10.10.2023 5 z 5

Leo, nový inspektor vídeňské policie, se v průběhu příběhu postupně vybarvoval a to k lepšímu. Každý začátek je těžký, zvláště, když se narodíte se zlatou lžičkou v puse a pak najednou v cizím prostředí (a bez prostředků) narazíte hlavou do zdi tvrdé reality. Prudkou životní zatáčku s obtížemi vybral a zdá se, že jeho příběh bude mít více než jedno pokračování. Za to jsem velmi rád, protože děj se odehrává v hlavním městě naší mnohonárodnostní monarchie, na kterou lze v mnohém nostalgicky vzpomínat. Knížce dávám všechny hvězdy a hned přecházím na druhý díl.

rilajaan
10.10.2023 4 z 5

Historická detektivka s skvělým popisem dobové Vídně. Některé úryvky z hrobníkova almanachu byly fakt velmi barvité (při větší představivosti až nechutné), ale přesto mě zajímaly.

kokrokr
30.09.2023 3 z 5

Je to trochu morbidní příběh, neustále se pohybujeme po hřbitovech, pročítáme hrobníkův almanach a hledáme sériového vraha prostitutek. Rozřešení případu je více dílem náhody než výsledkem systematického pátrání. Jak už tady bylo mnohokrát řečeno, nejzajímavější na knize je popis dobové atmosféry Vídně.

cérka
26.09.2023 5 z 5

Má první a určitě né poslední kniha od Olivera Pötzsche. Tato kniha splnila naprosto všechna má očekávání. Skvělá historická detektivka z konce 19. století.
Úryvky z hrobníkova almanachu i jeho samotná postava a charakter se skvěle povedly. Doporučuji a ihned rezervují druhý díl :)

pavla.ctenarka
26.09.2023 4 z 5

Pokud bych si odmyslela omáčku okolo, jedná se o poměrně průměrnou detektivku, kde brzy odhalíte pachatele a čekáte spíše na dovysvětlení motivu. Kouzlo knížky spočívá v netradiční atmosféře - prostředí Vídně na konci 19. století, postava hrobníka a jeho almanach. Dala bych 3.5 hvězdičky, ale díky těmto aspektům přivírám oko.

zuzana2599
04.09.2023 5 z 5

Hrobníka jsem si velmi toužila přečíst a když se objevil mezi novinkami v naší knihovně, byl prostě můj. A nelituji, bylo to opravdu skvělé čtení, moc se mi líbilo. Hrobník je historická detektivka s přesahem. Přináší něco navíc, nejenom super příběh z prostředí staré Vídně, nevšední postavu Augustina Rothmayera, hrobníka, a mladého inspektora Leopolda von Herzfeldta. Příběh mi přinesl i jisté obohacení v podobě Augustinova Almanachu a jiná osvěžení. Jsem prostě nadšená a doma mám již připravený druhý díl série a hrozně moc se na něj těším ! Doporučuji !!!

lenka7348
22.08.2023 4 z 5

O daném tématu jsem prakticky nic nevěděla, tudíž mi to přišlo zajímavé a neotřelé. Jak moc se kniha (ne)zakládá na historických faktech jsem nezkoumala, a je mi to asi jedno. Někdy děj trošičku vázl, a musím říct, že vraha jsem odhalila poměrně brzo, ale i tak jsem si četbu užila. Časem určitě sáhnu i po dalším díle.

matufran
18.08.2023 3 z 5

Série Hrobník mě oslovila poměrně masivní kampaní na první díl této ságy. Ne vždy se rozhoduji podle masírky, ale zde mě zaujalo spojení staré Vídně a detektivního thrilleru.

Co se musí autorovi nechat je vyprávění příběhu v historických kulisách. Fiakry, popisy (sice né tak detailní) vídeňských částí, znalost tehdejší policie a dokonce znalosti patologie či pohřebnictví na konci 19. století jsou unikem, které historicky smýšlející čtenář ocení.

Nepotěšil mě však styl vyprávění. Z příběhu jsem necítil komplexitu, ale spíše vystavění jednotlivých kapitol, jako by se jednalo o divadelní představení nebo dokonce film. Sice příběh je propojený, ale ne tak, jak bych čekal, že bude. Kapitoly nejsou nikterak dlouhé a spousta z nich končí cliffhagerem, který se ukáže jako nepodstatný.

I když autor staví zejména na postavách Lea a fiktivního hrobníka Augustina Rothmayera z žádnou z postav jsem si nevytvořil pouto, které bych očekával. Co se týče vykreslení obou charakterů, tak není špatné, každý z nich má jedinečnou osobnost. Nedokázal jsem se však ani z jedním z nich ztotožnit. I když musím uznat, že kdybych si měl vybrat vede u mě Augustin.

Co mě potěšilo je, že jsem v knize našel mapu staré Vídně, kde si člověk může při čtení zalistovat a mrknout se, kde se právě postava nachází. Dále je každá kapitola uvedena citátem z Almanachu pro hrobníky, který právě v této sérii Augustin sepisuje. Jedná se o velmi zajímavý vhled do pohřebnictví a patologie na sklonku 19. století, jelikož texty vychází ze skutečných knih.

Kristulda
12.08.2023 4 z 5

K této knize jsem se dostala náhodou, na návštěvě u rodiny. Měla jsem rozečtené Město knih, které mě nebaví a vzala jsem ruky Hrobníka. Neotřelá detektivka, bavilo mě to. Líbí se mi, že hlavní hrdina Leo není bůh,ale člověk s chybami. Postava hrobníka je super. Těším se na další díl.