Životní terno

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím. Fredrik Backman umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, aniž ztrácí smysl pro humor. Toto vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit — i když za velmi vysokou cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410426/big_zivotni-terno-7Bm-410426.jpeg 3.8597
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Host
Originální název:

Ditt livs affär, 2017


více info...
Nahrávám...

Komentáře (176)

Kniha Životní terno

Doubravka1975
30. dubna

V minulé knížce od autora a moje první čtená od něho Každé ráno je cesta domů delší a delší jsem se totálně ztrácela, ale pak jsem pochopila, že je to účelem knihy..... Ale tady jsem ztracená ještě víc a moc tomu nerozumím. Hrozně zvláštní příběh. Plno myšlenek a spíš filozofování o životě a smrti. Jak píše autor v úvodu je to prý příběh o záchraně života, jeho úvaha kvůli komu by byl ochoten zemřít a pro koho by byl ochotný obětovat život a jaký je v tom rozdíl. Mě to teda k žádnému přemýšlení nevede a žádné životní terno se nekoná, pardon

Dajine
26. dubna

Dechberoucí slova, dechberoucí obrázky.


Mateo67
20. března

Protože jsem poslouchala, byla jsem bohužel ochuzena o výtvarnou stránku. Tak jsem si aspoň příběh poslechla dvakrát. A dnes, asi po třech týdnech, mi v paměti nezůstalo téměř nic. Příběh kolem mě jen tak prolétl, párkrát zakroužil a byl pryč. Tedy kromě malé holčičky a její červené židličky. To byly silné momenty a každá věta zde měla svůj význam. Ale! Nebylo to prvoplánové, stejně jako zasazení do období Vánoc?

Lovana
19. ledna

Již dlouho jsem se chystala přečíst si knihu tohoto autora a v rámci výzvy sáhla po Životním ternu (nebyla to první volba rozhodl nedostatek času). Knížka je kraťoučká, hodně čtivá, zhltla jsem ji zhruba za hodinu, možná ani ne. Mimo to je i moc hezky zpracovaná, včetně krásných ilustrací.
Příběh je docela náročný na psychiku a donutí člověka se zamyslet, jak nad svým životem, tak nad světem, ve kterém žije. Velmi ráda si přečtu jinou z Backmanových knih.

Hodnocení 3,5*/5*

něcosivymysli
15. ledna

Jako klasicky, už od první stránky vás dostane pocit nostalgie, je to přesně ten Backman kterého tak milujete a nechápete, jak jste mohli zapomenout. Pak pokračuje a jste zavaleni obří škálou emocí. Jenže tentokrát autor ještě víc dupnul na plyn a už jen námětem musíte tušit, jak smutný, ale přitom velmi lehce psaný příběh vám leží v rukou. No a závěr, ten musí rozhodit i největšího cynika.

hajrys
13. ledna

Kraťoučká novela s hlubokou myšlenkou. Stejný i trochu jiný Backman.

Ivule9
30.12.2022

Krásné.

"Pokud by bylo v sázce všechno, čím jste, kvůli komu byste byli ochotní se toho vzdát?"

"Věci mají jen cenu založenou na očekávání a já s nimi obchoduju. Jediná hodnota na světě je čas."

"Vždycky ses oblíbených věcí dotýkal tak, jako by jim tlouklo srdce. Na tom baru ti záleží, tohle město zbožňuješ. Zbožňuješ lidi, domy a noc snášející se nad Öresundem. Dokonce i vítr a ten náš zoufalý fotbalový klub. Tohle město bylo vždycky tvoje způsobem, jakým mě nikdy nepatřilo, tys nikdy nehledal lepší život, od samého začátku jsi byl na správném místě."

kalinkacz
26.12.2022

Fredrik Backman je Pan autor! Přesvědčuje mě o tom i ve svých krátkých novelách, které mají neuvěřitelně silný námět a skvělý příběh.
Životní terno je dojemný a místy až depresivní text, který má ale na konci opravdu překrásnou myšlenku.
Kéž by to bylo delší…
Tak či tak - obrovské doporučení!

1 ...