Útočiště

Jediná možnost, jak přežít, je uniknout... Co skrývá tajemný ostrov? A co skrývá lidská mysl? Sandrine, která se před nedávnem přistěhovala do Normandie, dostává výzvu od notáře, aby si zajela převzít osobní věci z domu po své zemřelé babičce – svérázné ženě, jež žila osaměle na maličkém ostrově nedaleko pobřeží a odmítala se stýkat s dcerou i s vnučkou. Sandrine vystupuje z lodi na šedivém, chladném ostrově a setkává se s hrstkou obyvatel, starých lidí žijících v téměř naprostém odloučení od civilizace. Všichni jí popisují babičku jako milou a laskavou ženu, tedy obraz daleký tomu, co o ní Sandrine vyprávěla matka. Na ostrově vládne podivná atmosféra. Stačí pár hodin, aby si Sandrine uvědomila, že zdejší obyvatelé skrývají nějaké tajemství. Cosi, z čeho mají hrůzu. Proč tedy odtud nikdo z nich neodjede? Co se stalo s dětmi z prázdninového tábora, narychlo uzavřeného v roce 1949? Namísto odpovědí je mladá žena po několika dnech nalezena, jak bloudí po pláži na pevnině s oblečením zmáčeným krví, která není její… Román získal cenu za nejlepší francouzský román roku 2019, která se uděluje na každoročně konaném literárním festivalu detektivek v Cognacu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444865/big_utociste-gNt-444865.jpg 4.4306
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Metafora

Les refuges, 2019

Kniha Útočiště

Lenka0007
21. listopadu

V téhle knize není nic takové, jak se na první, druhý, třetí pohled zdá. Plusy: čtivé, ponuré, má to nápad a spád. Minusy: možná trochu překombinované a čtenář má pocit, že nedostal odpovědi na všechny otázky. Každopádně přečteno za víkend a to jsem náročný čtenář.

Kizuizi
12. listopadu

Nerada tento výraz používám, ale zde musím – tohle bylo vážně „hustý“! Útočiště je jedna z těch knih, kterou když otevřete, už ji neodložíte, dokud ji nedočtete. Já udělala tu „chybu“, že jsem ji začala číst v týdnu večer, takže jsem nespala, protože jsem ji prostě musela dočíst; ale stálo to za to!
Útočiště je napínavé, obsahuje i velmi ponuré, místy až hororové části, je násilné a brutální. Ale všechno tohle je nic proti naprosto famóznímu zakončení.

Owain
05. listopadu

To bylo super čtení, konec nečekaný.

Zuzulinka

Pecka! Doporučuji! Moc se mi kniha líbila!

Pepa0216

Mrazivý thriller, který mě velice zaujal. Přechody z minulosti do přítomnosti jsou časté a chvíli mě trvalo než jsem si na dějové linky zvyknul. Je to však jízda od začátku do konce a až do posledních kapitol není zřejmé jak to dopadne. Kniha rozhodně není pro každého. Oběťmi jsou tam děti, ale o násilí tam v první řadě rozhodně nejde. Jedná se o mystický, atmosférický thriller plný děje od první do poslední stránky.

Knižnítoulky

Do děje je čtenář uveden poněkud neobvyklým způsobem, který ovšem vzbudí zájem a zvědavost. Autor se snaží upoutat pozornost neustálým časovým posunem z přítomnosti do minulosti. Příběh je velmi napínavý a emočně silný. A rozuzlení je opravdu nečekané.

ddkk

Skvělé! Do úplně nejposlednější chvíle není nic jisté. Několikrát během čtení si říkáte "aha, tak takhle!" a ono je to stejně všechno jinak. A konec? Nejlepší ze všeho.

Jérôme Loubry se tak u mne zařadil hned za mého oblíbeného Bussiho (shodou okolností žijícího v normandském Rouenu, tedy v té části Francie, odkud pochází i Loubry a kam Loubry umístil děj své knihy...)

Bylo to napínavé, spletité i plné emocí. Doporučuji.

Terka_v25

Útočiště - zajímavá kniha, kdy si autor dokáže se čtenářem dobře pohrát. Co je skutečnost a co je smyšlené, co je pravda či lež. Četlo se mi to dobře a nejvíc mě zaujala první část. Nicméně už jsem podobnou knihu o "ostrově" četla, takže jsem většinu knihy spíš čekala, jestli to skončí stejným způsobem. Proto jsem na konci nebyla moc překvapená z toho, jak to dopadlo. Taky si myslím, že autor mohl více dovysvětlit příběh v závěru knihy. To hlavní objasněno bylo, ale na něco jsem odpověď prostě nenašla. Je to škoda, snad příště.