Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové obálka knihy
Mé hodnocení:

Kriminální román britského novináře Stuarta Turtona se dá popsat, jako když Agatha Christie potká Davida Mitchella a Claire North. Muž se probudí v lese a pamatuje si pouze jediné jméno: Anna. Byl svědkem vraždy v lese a nyní přichází k luxusnímu, leč rozpadajícímu se okázalému sídlu Blackheath, kde se brzy od tajemného hosta převlečeného za lékaře léčícího mor dozví, že jediný způsob, jak může uniknout dni, který se opakuje znovu a znovu, je vyřešit důmyslnou vraždu. Má to jeden háček: každý den se probudí v těle jiného podezřelého - což mu ale na druhou stranu umožňuje komunikovat se svými bývalými i budoucími já. Ale ne každé jeho já mu chce pomoct... Ale náš hrdina brzy zjistí, že není sám, kdo chce chytit vraha a uniknout z Blackheath. Ale kdo je to Anna a proč má nutkání ji najít? A co ho přivedlo na Blackheath? A kdo u všech čertů zabil Evelyn Hardcastlovou?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379696/sedm-smrti-evelyn-hardcastlove-XJF-379696.jpg 4.2233
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Vendeta

The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle, 2018

Kniha Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové

Iamblichos
předevčírem

Som trochu na rozpakoch...namet originalny, velmi som sa na knihu tesil, avsak postupne som sa stratil v jednotlivych postavach a jednotlivych dnoch, respektive dni, ktory sa neustale opakuje....az natolko, ze ku koncu mi bolo vcelku jedno, co sa stane s panom Bishopom, ci Evelyn zavrazdia naozaj alebo nie a kto je vrahom...myslim, ze je uzitocne si od zaciatku pisat poznamky, co jednotlive postavy v dany den robili a koho stretali, urcite to citanie ulahci

broskev28

Neuvěřitelná kniha.
Já, která jsem na sebe pyšná, že jsem kvůli našim čtenářům začala louskat detektivky a že už se v nich i trochu orientuju, jsem si tady připadala jako onen známý a často citovaný filozof: vím, že nic nevím.
Veškeré mé dosavadní detektivní zkušenosti tady vzaly zasvé a já jsem v tom neuvěřitelně plavala a lapala po dechu. Ale každá zkušenost je užitečná, takže jsem tuze ráda, že jsem se s knihou potkala. Děkuju především komentářům
bastes (bez papírové verze by mi bylo ouvej),
Starmova a Barush64 (nečíst dvě stránky před spaním, ale co nejdelší souvislé úseky tak, abych knihu nečetla příliš dlouho a pamatovala si podrobnosti),
Anette99, hroubek, sgjoli (vystihly můj obdiv a úžas nad touto knihou).
Naprosto chápu třeba komenář kackahracka; i já si prošla tímto stádiem. Podobně jako Iv1701 se těším na druhé kolo četby, kdy si všechno náležitě pohlídám, protože už vím, co mě čeká.
A na závěr si dovolím ocitovat z komentáře MMacicekk:
"Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří by si rádi přečetli něco neuvěřitelného v tom nejlepším možném slova smyslu."

prestiggio

Ani neviem koľko mam dat hvězdiček. Pretože som si celú dobu hovorila o co ide? Prečo? Ako? Takže to zhrniem, ja som to nepochopila a súhlasím s komentárom @maja8148

maja8148

Z téhle knihy mám hodně smíšené pocity. Samotná vražda Evelyn je neskutečně zamotaná, se spousty vláken, které se musí pospojovat, aby dala dohromady výsledný obraz ale ve finále vlastně opravdu dobrá a promyšlená a Agathy by se za ni nemusela stydět.

Ovšem cestování v čase a v tělech (možná bude následovat spoiler) to mi nějak nesedělo... Tedy to jak se pohybujeme mezi postavami, to jsem si zvykla rychle a bavilo mě to i když přiznávám, že na začátku 6.(?) dne jsem se do hostitelů, kolik jich je, bude, bylo, kolik jich potkáme, kteří ještě žijí, kteří jsou mrtví a kteří nám k něčemu budou a kteří jsou už na nic, úplně ztratila, musila jsem se na chvíli zastavit v čtení a přepočítat je, nejdříve sama, pak s Aidenem, pak znovu sama a pak ještě jednou s Aidenem a pak jsem se teprve chytla, kde a kdy jsem. Ovšem, co se mi nelíbilo byl důvod proč se to vlastně všechno děje, který ve mě nechal po dočtení více otázek, než kolik jich zodpověděl.

Pokud byla Anna, to co byla, tak proč vůbec a z jakého přesně důvodu tam byl Aiden- jako teda jo, to vím a chápu co byl a proč tam byl, ale proč jej tam pustili, jak si to mohli dovolit a proč jej po nějaké době jen tak nenechali z toho uniknout- jako to přeci nedává smysl, pokud Blackhead bylo to, co bylo, tak on tam neměl vůbec být, ne? A jak to vlastně všechno fungovalo? Když tam byli tak tam byli jakože fyzicky? Nebo jen duševně? A jak tam odsud mohli utéci? A jak tam vlastně běžel čas? A oni jakože stárli nebo měli těla někde ve stázi? Jenže to by jak utekli? Jenže jejich tělo nemohlo být na Blackhead, ne? A co morový doktor? Ten fungoval jak? A taky tam s nimi stárl a měl někdy volno, nebo tam byl nonstop? A byl to normální člověk? A co se pak s nim stalo? A... ne prostě to proč tam byli, jak se tam dostali (a hlavně jak se odtud dostali) a co tam dělali a samotné fungování toho zařízení ve mě nechalo hromadu nezodpovězených otázek. Takže potřebuji ještě knížku z pohledu morového doktora, abych pochopila, jak to ksakru vlastně funguje všechno.

nela3812

Celou knížku jsem přečetla jedním dechem!!

Úžasně propracovaný děj, který se zpočátku zda komplikovaný, ale jakmile se začtete, tak do sebe vše krásně zapadá. Stejný den prožíváte s hlavní postavou celkem 8 a pokaždé odkryjete něco, co jste předtím neviděli. Podíváte se z mnoha úhlů a odhalíte nejedno tajemství.

Jediné co mi čtení trochu komplikovalo byla podobnost některých jmen postav. To však celkový zážitek z knihy nijak nesnižuje.

Bylo velmi těžké odhalit skutečného vraha. Zápletka se autorovi skutečně podařila a napětí vydrželo až do poslední stránky! Ještě aby ne, když ji psal 3 roky....! Opravdu skvělá práce.

Pro nadšence detektivních příběhů určitě doporučuji! Tato kniha ve Vaší knihovně nesmí chybět.

apq

Velmi napínavá kniha s originálním pojetím, přesto si nejsem jistá, zde jsem se trochu místy neztratila.

Gweny

Jsem omráčená. Naprosto. Pokud byla tohle autorova prvotina, pak bych se v blízké budoucnosti ráda dostala i k dalším jeho knihám.
Stejně, jako opěvuji práci Agathy Christie, budu nejspíš opěvovat spisovatelský talent Stuarta Turtona. Kniha neměla jediné hluché místo. Po dlouhé době jsem byla zaujatá od první stránky až do té poslední.
Nejde mi do hlavy, jak mohl stvořit tak zamotaný příběh, který se čtenáři postupně rozplétá a stejně se člověku pořád zdá, že toho ví zatraceně málo. Každý krok má své ideální načasování, každé neštěstí, které se stane, je nevyhnutelné, protože neštěstí jednoho znamená štěstí druhého.
Přijde mi až téměř nemožné, že jsem se za celou dobu čtení v ději neztratila. Možná to bylo ale jen tím, že jsem celý příběh přečetla v podstatě v kuse, když nepočítám svůj noční spánek. Ano, zhltla jsem celou knihu jako malinu a teď jsem zvláštním způsobem smutná, že už je všemu konec a že nás autor ještě delší dobu nenapínal a nerozvíjel další nitky z té celé pavučiny.
Na druhou stranu musím uznat, že ten úplný konec už byl takový trochu hluchý, možná by se příběh bez posledních několika stránek obešel, ale to ani v nejmenším nemůže ovlivnit můj pohled na příběh jako celek, který si rozhodně plný počet hvězd zaslouží.

Allys

Vďaka komentárom ku knihe som si od začiatku všímala všetko, aj keď čítanie trvalo dlhšie, som rada, že som sa nemusela vracať, ani som sa veľmi nestrácala :-) Detektívka je netradične spracovaná, atmosféra kvalitne vykreslená. Dej sa síce niekoľkokrát opakuje, ale vždy z pohľadu inej osoby. Bolo zaujímavé sledovať ako tú istú situáciu vnímajú rozdielni ľudia inak. Vďaka rôznym pohľadom na ten deň sa čitateľ vyskytne aj na iných miestach, napríklad raz je počas poľovačky v sídle, ďalší krát sa vyskytne v tú istú chvíľu v lese. Prelínanie vedomí Aidena a hostiteľov, vrátane preberania ich vlastností, schopností a obmedzení bolo popísané úžasne. V knihe bolo spomenuté, že nikomu na Blackheat nie je možné veriť a vďaka množstvu neustálych zvratov v deji tomu čitateľ ľahko uverí. Chýbal mi však trochu nejaký konkrétnejší záver, vyriešenie prípadu tam bolo, ale aspoň na stránku-dve, ako to dopadlo potom. Zároveň časová smyčka sa miestami až moc zamotávala, čo v konečnom dôsledku môže byť skôr na škodu. Tých 90% si však kniha určite zaslúži :-)
pozn.: S odstupom času sa mi zdá, že v 7 postavách, v ktorých sa Aiden vyskytne je možné nájsť 7 smrteľných hriechov - ak sa to niekomu zdá tiež, prípadne existuje nejaká oficiálna info, prosím správu, že nie som blázon :-D