Sběratel

Hlavním hrdinou, osobitého a experimentálními prvky nabitého „psychothrilleru“ z roku 1963, je psychopatický sběratel motýlů Frederick Clegg, jenž hříčkou náhody získá nemalý obnos, díky tomu si zakoupí nový dům, kam unese a kde vězní krásnou a nadanou studentku malířství Mirandu Greyovou – nechce jí ublížit, chce ji jen vlastnit. Struktura této Fowlesovy prózy je vybudována na střídání dvou působivých vnitřních monologů a především Mirandino vyprávění, jež je pro celou knihu ústřední, vyjevuje děs a absurditu celé situace – stále jasněji se totiž ukazuje, že není vůbec jisté, kdo je zde vězeň a kdo věznitel. Klinicky přesná studie chování člověka a výstavba románu s paralelou k Shakespearově Bouři fascinuje nejen svou bizarní zvráceností, ale i jako alegorie dobra a zla nebo studie niterných muk a vnitřního pekla vychýlené obsese, sublimované do hrozivých a pro okolí nebezpečných libůstek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2057/big_sberatel-1Q7-2057.jpg 4.3752
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Volvox Globator

The Collector, 1963

Kniha Sběratel

SadUnicorn
20.12.2021

(+ SPOILER) Tak tohle mi úplně vyrazilo dech. Poslouchala jsem ve formě audioknihy a to tomu možná dodalo ještě nový rozměr.
Přestože Miranda je se svým povýšeným přístupem a pocitem nadřazenosti vlastně nesympatická postava, celou dobu jsem ji litovala a přála jsem jí dobrý konec. Navíc jejím příběhem je krásně zobrazeno, jak snadno a jakým způsoběm vzniká Stockholmský syndrom, přestože se u ní plně nevyvinul.
Na druhou stranu pro Fredericka, který lítost vzbuzuje přirozeně, jsem měla pouze odpor a opovržení a myslím, že Miranda to vyjádřila velice výstižně. Tolik jím opovrhujete, že ho ani nemůžete nenávidět. Možná bych i mohla soucítit s jeho nemocnou myslí, kdyby nebylo poslední věty knihy. Vlastně mě celou dobu štval tím, jak svou zvrácenost schovával i sám před sebou za něžný cit, který ale podle mě doopravdy necítil. Pouze posedlost a potřebu vlastnit a dokázat si tak vlastní postavení.
Hned po přečtení ve mě přetrvává pocit hořkosti nad tím, že všechny Mirandiny ctnosti, kvůli kterým se Frederickovi tak zalíbila, byly zničeny ve chvíli, kdy ji unesl a tím pádem okamžikem únosu pominul důvod k únosu. Přesto to nějakou dobu trvá, než si to oba aktéři uvědomí, ale to už je pozdě.
Za mě naprosto výborná kniha, která je skvělou psychologickou sondou do myslí dvou lidí v naprosto příšerné a absurdní situaci.

Ava365
04.12.2021

Vynikající kniha, které čas vůbec neubral na poutavosti.

Greenfingers
02.12.2021

Kdybych chtěl jedním slovem vyjádřit své bezprostřední pocity po přečtení knihy, asi bych použil výraz: úchvatné.
Tak precizní a zároveň čtenářsky strhující sondu do psychiky dvou hlavních postav jsem již dlouho nezaznamenal. Kniha současně nabízí vhled do morálky anglické společnosti v druhé polovině 20.století, zejména pak poukazuje na bující maloměšťáctví. Jména protagonistů příběhu a nakonec i příběh samotný evokují mé vzpomínky na Shakespearovo drama Bouře, které ve mně zanechalo hluboký dojem.
Doporučuji!

DK197
07.10.2021

AUDIOKNIHA: Perfektně namluvené dílo. Příběh, kde zprvu nesnášíte hlavní hrdinku, abyste ji i přesto nakonec litovali. Příběh, kde nejprve litujete hlavního hrdinu, abyste jim i proto nakonec opovrhovali. Jedním slovem silné. Jen to mohlo být delší.

Livilla
22.09.2021

Nepřipadá mi úplně fér porovnávat tuhle knihu se současnými bestsellerovými (nebo wannabe bestsellerovými) thrillery. Tedy nepřipadá mi to fér k té současné thrillerové tvorbě, protože tahle kniha patří do úplně jiné ligy, do níž drtivá většina současných thrillerů, které jsem četla (ne že bych byla expert, ale pár jich bylo), ani zdaleka nedohlédne. Ve Sběrateli jde opravdu o víc než o to, že psychopat unese holku, kterou je posedlý, a že se ho máme bát, ale přitom s ním sympatizovat - to už bylo fakt napsáno mockrát i před Fowlesem a leckdy "akčněji" a "mrazivěji" (což například mě většinou moc nezajímá :) ). Sběratel jakoby mimochodem rozebírá mj. britskou společnost dané doby a "výsadu kléru" neboli pozici, kterou ve společnosti zaujímá umělec. Což myslím nabízí velmi zajímavý materiál k přemýšlení i českým čtenářům v 21. století.... Že je to skvěle napsané s krásně vystiženými myšlenkovými pochody dvou podivuhodných jedinců (a souhlasím s komentáři, které uvádějí, že ten vyšinutější a nebezpečnější z nich je často sympatičtější) i motivy, které je k nim vedou, to už ani nemusím zmiňovat. Myslím, že vzhledem k tomu, kolik toho v knize je, jde o velice úsporný a hutný text.

Četla jsem mnohokrát a mnohokrát ještě budu.

kollektor
25.07.2021

(+ SPOILER) Nemám to slovo rád, ale pro tuto knihu ho musím použít - srdcovka. Viděl jsem film, četl knihu a poslechl audioknihu. (Ano, poslechl, protože audioknihy se nečtou, to vědí i malé děti.) Jedno vám řeknu - autor na to, že nikdy nikoho neunesl a nezavřel do sklepa (teda asi, jisté to není), vystihl psychologii oběti naprosto přesně. Všechny tři přítelkyně, které jsem držel ve sklepě, se chovaly úplně stejně jako ta kravka z knihy a zkoušely i stejné triky a nakonec i podobným způsobem pošly! Doporučuji.

lachtan77
29.05.2021

U této knihy jsem dal na recenze. Vše nasvědčovalo tomu, že budu nadšený a s tim jsem do toho šel. Teď po dočtení jsem na vážkách. Upřímně nebylo to ono chybělo tam něco. Asi jsem namlsaný novodobými psycho thrillery ze kterých mrazí. Tady se vlastně zas až tak nic nestalo. Únos, věznění to ano, ale bez napětí, zapletky a strhujíciho konce. Přičítám to době ve které to bylo napsané. Půlku knihy nám vypráví pachatel druhou půlku toho samého oběť. Za mě zklamání

gretl74
13.05.2021

Co tak ještě napsat ke knize, kterou už stovky čtenářů rozebraly do posledního písmenka ... Bylo to vážně psycho a konec mě dostal úplně. Jedna z nadčasových knížek, u které se nepozná, že už je to nějaký ten pátek, kdy se poprvé vykulila z tiskárny. Mág se mi ale líbil víc. 4,5*.