Nedělní šachy s Tisem

Anička z Bánovců nad Bebravou, hrdinka, jež měla reálný předobraz. Lehce autistická dívenka, dcerka bánovského komunisty, který se kamarádil s „židáky“, důvěřivá a dobrá křesťanka, způsobem sobě vlastním vypráví příběh svůj, příběh svého města, příběh své země – Slovenska. Druhá světová válka a Slovenský štát, často nebezpečně idealizovaný. A monsignor Tiso, první slovenský prezident a politik, který kolaboroval s nacistickým Německem a vypravoval židovské transporty do koncentračních táborů; přesto jej i dnes mnozí uctívají. Dívčino vyprávění je proloženo dobovými novinovými zprávami a fotografiemi. Anička Tisa osobně znala, obdivovala jej, pravidelně ho vídala a psala za něj dopisy vojákům na frontu. I díky tomu je příběh muže, který se jako politik přecenil, jako kněz zklamal a jako člověk selhal, daleko silnější, plastičtější a znepokojivější. Rozčarování lidí blízkých, emotivních či „slabých duchem“, lidí, kteří vás bezmezně milovali, má totiž dopad daleko drtivější než jakákoli racionální úvaha a obžaloba odpůrců nebo historiků......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/405837/nedelni-sachy-s-tisem-Mu3-405837.jpg 425
Romány, Literatura slovenská, Historie
Vydáno:, Argo

Kniha Nedělní šachy s Tisem

Michellka26

Ja som knihu dostala od kamarátky (na, toto si určite prečítaj) a ako mnoho vecí, ktoré ma napokon prekvapili, som ju začala čítať viac zo slušnosti voči nej ako voči knihe samotnej...
Mám rada pocit, keď zistím, že sa niekomu niečo podarilo a nešlo mu pri tvorení iba o zisk či lacnú nálepku spisovateľa... Toto mi prišlo hneď po prvých stranách "rýdze".
Veľmi sa mi páčila grafická úprava a použité fotografie. Príjemne ma to miatlo v určovaní toho, či sa nachádzam v skutočnej realite (dokumente či historickej skutočnosti) alebo v autorovej fikcii. Tá nejasná hranica medzi oboma, podľa mňa, dodávala knihe na literárnosti.

Páčil sa mi aj výber rozprávačky, práve to, že "úchylná" osoba cítila (možno viac než chápala), čo je dobré a čo zlé v príkrom rozpore s postavami, ktoré sa považovali za rozumovo, duchovne a spoločensky vyspelé. Osobne som presvedčená, že to bol autorov zámer, i keď ho nepoužil ako prvý a možno sa s ním stretnúť vo viacerých dielach, kde sa dejinné udalosti ponúkajú čitateľovi cez optiku "inak zmýšľajúcej" postavy.

Kniha ma bavila naozaj od prvej po poslednú stranu, dokonca aj pasáže prejavov prezidenta Tisa tlmočené Aničkou, či už náležito alebo aj nenáležito, ma nenútili preskakovať riadky a hľadať dejovejšie pasáže. Veľa tu toho bolo naznačené a otvorené, a to mám ja rada - keď mi kniha ponúkne myšlienky, o ktorých môžem ešte aj po jej prečítaní premýšľať.

A záver? Knihu kamarátke síce vrátim (aj s čokoládou za výborný tip), ale svoju knižnicu určite obohatím o jej kúpu. Fakt mi stojí za to mať svoju vlastnú. P.S. Luci, dík :)

Marianna496

Kniha - román - ženské čítanie -slovenské dejiny -bolestné ....napriek tomu zaujme,rozšíri vedomosti o Bánovciach n.B.-skutočnom meste na Slovensku.Plno dobových fotografií ktoré ukazujú aj to ako msg.Tiso mestu pomohol.S.Lavrík to dobre napísal.

Koka
18.12.2017

Konečne, po desaťročiach rozpačitého mlčania či glorifikácie začína slovenská literatúra reflektovať aj smutné, diskutabilné i doslova hanebné stránky slovenských dejín, a "slovenský štát" už nie je len témou pre protichodné výklady historikov, ale i regulérnou kulisou beletristických diel. Vďaka dôkladnému naštudovaniu dobových prameňov sa autorovi podarilo vierohodne priblížiť atmosféru malého slovenského mesta a autentických názorov "pána farára" s jeho pokrytectvom, fanatizmom, iniciovaním zla, ktoré stálo tisíce ľudí životy a navždy poznamenalo mentalitu Slovákov a v mnohých prípadoch i materiálne vybavenie ich domácností :=( (ukradnutý majetok ich odvlečených susedov je ešte stále v mnohých slovenských domácnostiach rodinným striebrom a predmetom dedičstva).
Čo mi na knihe veľmi, ale naozaj veľmi vadilo, je osoba rozprávačky, ktorá pôsobí veľmi nevierohodne. Jednak už mám tých rôzne mentálne a psychicky postihnutých rozprávačov v literatúre dosť - je ich už akosi priveľa. A druhak - vykresliť psychicky chorú osobu tým, že ona o svojom postihnutí síce pomaly na každej druhej strane hovorí, ale inak sa v jej názoroch, spôsobe podania myšlienok, optike pohľadu na okolie nijak neprejavuje, to práve nevzbudzuje dôveru.
Rozhodne však knihu odporúčam, je dôležitá, v mnohom prelomová a číta sa s napätím.

verden
08.10.2017

Kniha je písaná dobovým jazykom s dlhými odstavcami bez označenia priamej reči, čo mi, paradoxne, neprekážalo, vlastne mi štýl písania už od začiatku fakt učaroval.

Nedeľné šachy s Tisom mi však nedali to, čo som v nich hľadala, a síce bližšie pochopenie osoby Jozefa Tisa a jeho postavenia v našich dejinách. Ak si niekto, rovnako ako ja, chce zvýšiť takmer neexistujúce povedomie o tejto etape našich dejín (áno, hanbím sa, priznávam), kniha neposkytne ucelený obraz, nepriblíži dôležité okamihy a nevysvetlí súvislosti. Nehovorím, že informácie neposkytne žiadne, ale sú často útržkovité a krátke, oveľa viac sa sústreďuje na Bánovce, vzťah ich obyvateľov k farárovi a neskôr prezidentovi a celkové vnímanie doby očami psychicky postihnutej Aničky. Aj keď som sa doteraz nepreniesla cez to, že mala napriek svojmu "stavu" v podstate dôležité postavenie zapisovateľky prezidenta prvej republiky... Napriek tomu verím, že ľuďom s lepším prehľadom o tejto etape našich dejín môžu byť Nedeľné šachy s Tisom poučným čítaním.

"Čo žena navarí, zje sa. Čo operie, sa zašpiní. Čo uprace, zožerie prach. Čo žena miluje, pominie sa. Čo žena povie, počúva len vietor. Po žene ostávajú len deti."

Kluvo
24.01.2017

O Anci Icikovej a jej legendardnych satach mi mama vela rozpravala (tazko potom Lavrikovi uverit, ze robila stenografistku Tisovi a chodila s nim na medzinarodne stretnutia). Na Vystrkove som zil do 25 rokov a o laske banovcancov k Tisovi viem a stale sa da vnimat, najma pri stretnutiach s pamätníkmi (rychlo sa zmensujuca mnozina). Lavrik, ako "pristahovalec" (na 2 krat) si od toho udrzuje odstup a z jeho romanu citit, ze chce ludom z Banoviec konecne otvorit oci.
Dielko je napisane pekne, moderne, cize dobovo. Doplnene je historickymi fotografiami Banoviec a banovcancov. Za to by som dal aj 5 *.
Dej je vykresleny ocami mentalne poslabsej Anicky. A nie je to nejaka autistka (co sa zenam prakticky ani nestava), ktora moze byt v urcitych ohladoch aj genialna, ale regularna "uchylna" osoba, ktorej vlastna matka uvazuje, ze ju da do ustavu pre podobne postihnute. Preto prekvapili jej, miestami brilantne, uvahy a postrehy, ci uz spominana praca stenografistky pre nasho nulteho prezidenta (prvym bol Michal Kovac). Vzdy sa pri takychto postavach pytam, ci je to naozaj psychologicky mozne, alebo je to len taka holyvudska legenda.
Lavrikovi sa do deja podarilo vcelku nenasilne prepasovat aj jemnu erotiku, dokonca s trosku lesbickym prifarbenim (dalsia * za modernost). Vsetka romantika, aj take mierne optimisticka a odlahcena atmosfera, sa konci nastupom Tisa k moci a vytvorenim Slovenského statu. Potom uz su spominane prevazne znasilnenia, transporty, fasisti a pod.
Nuz, doba naozaj bola zla. No nie som si celkom isty, ci predsa len roman nie je tendencny zasa opacnym smerom. Sympatizanti su smiesni, naivni, chamtivi, pripadne obmedzeni, katolíci (alebo rychlokvaseni konvertiti), co chodili miestnych zidov pri odchode do transportov kopat do zadku. A pan lekarnik, odporca, su skvely myslitel srsiaci vtipom a iróniou. Ja celkom tieto historicke romany nemusim, lebo lahko nam je kritizovat z pohodlia kresla a s plnym bruchom vojnovu dobu. Najma ked sme jednali z pozicie maleho naroda, ponechaneho velmocami na pospas velmoci inej. Skoda, ze som nestihol letnu besedu s Lavrikom pod platanom, nedaleko miesta, kde skutocne stala lekaren pana lekarnika. Tam bola celkom ziva debata a mozno tam ludia co to objasnili. Na druhej strane som rodak z Banoviec (+ katolik) a mozno mam miestne nazory hlboko v podvedomi...

Koňadra
25.07.2016

V podstate náhodná kúpa v malom myjavskom kníhkupectve, keď som, dovolenkujúc, zúfalo potreboval ďalšiu dávku a na chalupe zásoby došli. Bodaj by nedošli, keď som sa celé dni len povaľoval pod lipou, čítal a krížom slamky nepreložil.
Nečítal som dosiaľ od Lavríka nič, iba som ho akýmsi periférnym vnímaním registroval. Teraz sa mi, hlavne vďaka zaujímavej obálke, dostali do rúk Nedeľné šachy s Tisom. Veľmi pekná knižka, zaujímavá, s výborne vykreslenou atmosférou malého mestečka v období Slovenského štátu. O to príjemnejšie a lepšie predstaviteľné, že autor dej osadil do Bánoviec nad Bebravou a ich okolia, ktoré mi je dobre známe. A doplnil knižôčku dobovými fotografiami, ktoré čitateľa môžu dokonca príjemne miasť, pri úvahách, či ide skutočne o fikciu ... Určite stojí za prečítanie a ja sa musím poohliadnuť o ostatných dielach pána spisovateľa.