Božskí rivali

Božskí rivali https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530673/bmid_bozski-rivali-65ad73b9ef3c1.jpg 4 18 5

Začarované listy série

1. díl

NIJAKÝ BOH, NIJAKÁ VOJNA, NIKTO, SA NEMÔŽE POSTAVIŤ MEDZI NICH. Dvaja mladí novinári, ktorí medzi sebou súperia, nájdu vďaka magickému spojeniu lásku. Ich osud bude závisieť od toho, či budú čeliť hlbinám pekla... spoločne. Po stáročiach spánku bohovia opäť bojujú... Osemnásťročná Iris túži svoju rodinu udržať pohromade. Jej brat je nútený bojovať vo vojne v mene bohov a matka sa utápa v žiali a alkohole. Povýšenie v novinách Oath Gazette pre ňu preto predstavuje to najlepšie, čo sa jej môže stať. Keď sa však listy, ktoré píše Iris bratovi, dostanú do nesprávnych rúk, do rúk príťažlivého, ale chladného Romana Kitta, jej konkurenta v novinách, vznikne medzi nimi zvláštne magické spojenie. Obaja sú so svojimi magickými písacími strojmi zahnaní doprostred mystickej vojny ako spravodajcovia. Dokáže ich puto vydržať boj o osud ľudstva a o lásku? Epický fantasy román plný nádeje, zármutku a nevídanej sily lásky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Pandora

Divine Rivals , 2023

Matri
včera 4 z 5

"Zmeň nepriateľa na priateľa a budeš mať o jedného nepriateľa menej."

Božskí rivali si nesú nálepku YA fantasy, avšak ide podľa mňa o úplne inú samostatnú kategóriu...
Keby idem do knihy s vedomím, že čakám nadupané akčné epické fantasy, asi by som bola sklamaná a trošku nahnevaná. No kniha si už stihla nájsť svojich čitateľov, preto som vedela, že žiaden prepracovaný fantasy svet čakať nemusím.
Tak akí sú Božskí rivali?
Úprimne sa sa bála, či má takáto kniha dokáže osloviť a baviť. Sama som zostala prekvapená ako mi stránky ubiehali pred očami a môžem povedať - áno, bavilo ma to!
Mladučkí novinári, rivali v práci pre noviny Gazette - ona chudobná, on syn majiteľov železníc. Ona zostáva samučičká sama, preto sa vydá hľadať brata na vojnový front. On, nútený do svadby s inou, sa rozhodne ju nasledovať. Medzi Iris a Romanom je veľa tajností, nedôvery, napätia a hoci sú opakom jeden druhému aj osudovej príťažlivosti.
Príbeh je plný smutných, ale o to realistickejších opisov vojny (niečo v zmysle 1. svetovej plus nejaké tie mýtické bytostí). Práve tá reálnosť mnohých opisov robí toto "fantasy" tak reálnym a špeciálnym. Okrem pozadia vzniku vojny - a teda konflikt dvoch bohov a už spomenuté bájne bytosti, je príbeh skôr čosi ako historický román. Podotýkam písaný veľmi pútavo! Nechýba akcia (najmä na fronte), tajomstvá, pozvoľné budovanie lásky medzi Iris a Romanom, krásne priateľstvá a záver - nečakaný, šokujúci a ja sa naozaj úprimne teším na pokračovanie :)
Kniha nebola 100%-ne môj šálok kávy, no prekvapivo sa mi páčila ;-)
Hodnotím 4,25*

"Začínam ho milovať, dvoma rôznymi spôsobmi. Tvárou v tvár a slovom k slovu."

Ahmose
10.04.2024 3 z 5

Toto bola jedna z mojich najočakávanejších kníh tohto roka, všetci okolo mňa ju milujú a ja som sa na ňu nesmierne tešil. Čakal som epický historický fantasy román s enemies to lovers, inšpirovaný svetovými vojnami v minulom storočí. Moje sklamanie nemohlo byť väčšie. Do príbehu som sa vôbec nevedel začítať. Dlho som nevedel prísť na to, čo presne mi vadí. Námet je originálny, prostredie určite zaujímavé a vo fantasy neokukané a kniha obsahuje aj veľmi veľa pekných myšlienok. Napriek tomu som sa strašne nudil. Až v poslednej tretine knihy som pochopil prečo. Keď z príbehu zoškrabete tenkú glazúru z fantasy, tak zistíte, že pod jej povrchom sa ukrýva romantika, ktorá je úplne mdlá. Medzi tými postavami nie je absolútne žiadna chémia. Ten vzťah nemá iskru a funguje iba preto, lebo autorka nás nasilu presviedča o tom, že má fungovať. Navyše, možno je to mnou, ale mám pocit, že v druhej polovici knihy sa charakter Iris vytratil. Zostala z nej plochá postava, ktorá proste miluje Romana. Viem, že do veľkej miery som si zážitok z knihy pokazil sám svojimi očakávaniami. Preto som sa rozhodol dať knihe aspoň tri hviezdy, hoci som si jej čítanie vôbec neužil a asi som ju mal v určitom momente radšej prestať čítať.
Ešte jedna poznámka na záver, nemyslím si, že by sa táto kniha mala radiť medzi fantasy alebo romantasy. Ja by som ju zaradil medzi obyčajnú YA romantiku

Kaduri
30.03.2024 4 z 5

Zo začiatku mi knižka prišla naivná, detská - ako veľa iných YA kníh.
No postupne sa príbeh krásne rozvinul, vnímala som ho ako hlbší, prepracovanejší. Akoby na mňa dýchlo kúzlo starých kníh pre dievčatá, ktoré som čítala ako tínedžerka.
Príbeh je netuctový, originálny. Prostredím a atmosférou pripomína 1. svetovú vojnu, akurát so štipkou mágie. Svet vojnových korešpondentov, stĺpčekov v novinách, zákopových bitiek.
Našlo by sa aj pár nedostatkov, ale tie neriešim:).
Bolo to iné a bolo to dobré.
Dúfam, že ani druhý diel nesklame.

katasokolov
10.03.2024 4 z 5

3,75/5*

Citace z knihy:

“Drahá Iris,
nemyslím si, že si uvedomuješ, aká si silná, pretože niekekdy sila nie je v mečoch, oceli a ohni, ako máme tak často verit. Niekedy sa nachádza na tichých jemných miestach. Spôsob , akým držíš niekoho za ruku, keď smúti. Spôsob, akým načúvaš druhým. Spôsob, akým sa deň čo deň objavíš, aj keď si unavená, máš strach alebo si jednoducho neistá.
To je sila a ja ju v tebe vidím.

Jedná se o velmi procítěný příběh, který skrze magické dopisy spojí dvě duše v jeden celek.

V knize naleznete krásné myšlenky i filozofické otázky, které čekají na vaši odpověď. Celou ústřední osou příběhu je milostný příběh dvou novinářů, kteří od vzájemného soupeření přejdou k trochu odlišným pocitům. Na pozadí tohoto milostného příběhu stojí válkou zasažená země. Celá společnost je rozpolcená mezi dvěma bohy. Který z nich ale stojí za obětinu nejvyšší?

Kniha končí otevřeně, jelikož následuje ještě jedna část, která by nám měla poskytnout zbylé odpovědi. Ráda si ji, i přes některé nedostatky jedničky, přečtu.

Zhodnocení:
Rozhodně se nejedná o špatnou knihu, jen si musím opět klást otázku, proč zrovna tomuhle literárnímu kousku se dostalo takové mediální propagace. Ruku na srdce, existují zapadlé knihy, které mají mnohem větší potenciál a nikdo o nich prakticky neví. Dnes ale asi stačí jen jedno video na TikToku a je z toho lavina :). Současný svět už se mi asi tak nějak pomalu začíná vzdalovat :D.
Přesto velmi děkuji vydavatelství Pandora, které přináší na světlo světa příběhy, které v češtině asi jen tak nevyjdou :).
PS: Ořízka a vjemový požitek z knihy jsou pecka.

valika0302
08.03.2024 4 z 5

Na túto knihu som sa chystala od kedy vyšla, no keď som postrehla, že bude jej preklad, povedala som si, že s čítaním počkám a prečítam si až slovenský preklad.

V prvom rade by som chcela vyzdvihnúť dizajn a spracovanie knihy. Páči sa mi, že vydavateľstvo zanechalo jednu z pôvodných oficiálnych obálok knihy, no zároveň pridalo niečo svoje v podobe originálnej oriezky. Táto kombinácia knihu zaradzuje do skupiny #musthave v mojej knižnici.

Čo sa týka deja, tak som išla do knihy s tým, že som nevedela čo očakávať, pretože som si neprečítala ani len anotáciu, stačilo mi ospevovanie zahraničných, no ale aj slovenských a českých bookstagramov.

Prostredie bolo zaujímavé, kombinácia "normálneho" sveta prepleteného unikátnymi stvoreniami, Bohmi ale aj miestami a čarovnými prístrojmi.

Hlavné postavy si vás získajú od prvého momentu a aj keď ide o rivalov, chémiu a príťažlivosť medzi nimi si všimnete od prvej prečítanej vety. Roman sa mi veľmi páčil, aj keď pochádzal z vyššej vrstvy v porovnaní s Iris, nebol nafúkaný a povrchný ako jeho rodičia.

Veľmi sa mi knižka páčila a pokračovanie určite nevynechám.

láska novináři války romantika bohové přátelé rivalita

Rebecca Ross
americká