Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost přehled

Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471418/bmid_zivot-na-nasi-planete-me-svedectvi--L3v-471418.jpg 5 302 302

Přírodopisný bestseller vědce Davida Attenborougha, podle kterého Netflix natočil stejnojmenný dokument. Alarmující svědectví o stavu planety od uznávaného přírodovědce a tváře populárních dokumentů BBC, které všichni známe z televizních obrazovek. David Attenborough je nejznámějším britským tvůrcem přírodovědných filmů. Ve své dosud nejosobnější a nejotevřenější zpovědi se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. S pomocí ohromujících statistik truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. Kniha Život na naší planetě ale není jen zprávou o vymírání živočišných a rostlinných druhů, snaží se najít i způsoby, jak lidstvo může tento nepříznivý vývoj zvrátit. „O planetu Zemi se dělíme s živým světem. Je to ten nejpozoruhodnější systém na podporu života, jaký si dovedeme představit, vzniklý v průběhu miliard let. V poslední době se však planeta vychyluje z rovnováhy a její biodiverzita upadá, přičemž obojí spolu úzce souvisí. Chceme-li naší planetě navrátit rovnováhu, musíme proto obnovit její biodiverzitu – vrátit jí přesně to, co jsme jí sebrali. Jedině tak překonáme krizi, kterou jsme sami rozpoutali. Je nutné, abychom na světě obnovili divočinu.“ – David Attenborough... celý text

Literatura světová Literatura naučná Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Práh
Originální název:

A Life on Our Planet: My Witness Statement and a Vision for the Future , 2020


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (74)

Camelot
13.04.2024 5 z 5

Během covidu jsem si koupil tehdy čerstvě vydanou knihu Davida Attenborougha "Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost". Byla to první jeho kniha po 25 letech, která u nás vyšla.
A tak jsem si řekl, že si znova pročtu přechozí tři a novou knihou to završím. Chvilku to trvalo, ale moje cesta světem tohoto úžasného člověka je u konce. Dočetl jsem "Život na naší planetě...".
První tři knihy přivádějí v úžas nad bohatstvím a formami života na Zemi. Ukazují, jak je Země krásná a život rozmanitý. Na místě by ale bylo použít slovo "bývávala" namísto "je". Ne že by neexistovala místa, jež lze označit jako ráj na zemi, ale systém jako celek to má nahnuté a je otázkou, kdy se dostaneme do bodu zlomu.
A právě těmto úvahám je věnována kniha čtvrtá. Její první polovina je bezútěšná, protože ukazuje, co vše jsme na Zemi zvládli pokazit. Není toho málo a Zemi jsme v podstatě dostali na samé limity udržitelnosti systému, jak jsme ho byli zvyklí vnímat.
Druhá část je o poznání radostnější, protože dává naději. Konkrétní naději. Četl jsem x textů, slyšel x podcastů s enviromentální problematikou a ve zprávách viděl tisíce aktivistů přikovaných ke kdečemu, aniž bych se dozvěděl komplexní pohled na to, co je třeba udělat pro zvrácení nepříznivého osudu. Musel přijít – tehdy třiadevadesátiletý – Sir David Attenborough, aby to seskládal do smysluplného souboru. Tím neříkám, že to nikdo před ním neudělal, ale on je první, od koho jsem se to ve strukturalizované a komplexní podobě dozvěděl.
Kromě klimatické změny je ústředním problémem ztráta biodiverzity. Na osobní úrovní se s tím prvním problémem vypořádává dost těžko, ale i tak lze něco málo udělat. Pro nápravu toho druhého problému můžeme každý udělat spoustu věcí, které lze shrnout do jedné věty:
Pusťme k sobě přírodu. Nesnažme se za každou mít svoji zahradu pod kontrolou a vše, co na ni podle nás nepatří, neúprosně zamordovat a vyhnat. A když už to musíme udělat, vyhněme se plošným zásahům a soustřeďme se jen na jedno konkrétní místo a jeden konkrétní problém.
Přeji všem krásný jarní víkend.
A když už dnes vynecháte sekání trávy na pažit, udělejte si kávu a čtěte si v knihách Sira Davida Attenborougha.

iam.sokol
12.11.2023 4 z 5

David Attenborough bez skrupulí popisuje své svědectví o postupně vymírajícím světě a na již zavedených příkladech ve světě ukazuje, jak by bylo možné tento proces zvrátit. Ano, některé jeho návrhy možná zní utopicky, nicméně v jednom má pravdu. Náš svět je v současné době neskutečně bohatý, aby si takovou transformaci mohl dovolit. A velké státy s ní již začínají, bohužel však často na úkor chudších států. Po přečtení knihy jsem se podíval i na doprovodný film, který - přes nádherné záběry a komentáře samotného Sira - vynechal spoustu detailů z knihy, nicméně hlavní poselství zůstává. P.S. Život na naší planetě je jedna z těch knih, kterou by si měl přečíst každý, kdo má ambice vstoupit do politiky.


drakamena
16.09.2023 3 z 5

Zajímavé vyprávění, postřehy i podložené informace, David Attenborough je velmi vzdělaný člověk s dlouholetými zkušenostmi, o tom není nejmenších pochyb. Jenže!

Jenže valná většina jeho navrhovaných řešení mi zněla jako základ všech dystopických světů z knih, filmů a seriálů, které jsem viděla. Zdražit maso, zdražit energie z fosilních paliv, zdražit leteckou dopravu atd. atd. Navzdory všem jeho vzletným idejím o tom, že by všem lidem měl být zajištěn stejný blahobyt - přesně to je podstata komunistické ideologie a všichni víme, jak tento experiment dopadl: ztroskotal na jedné prosté věci, kterou je lidská povaha, a pokaždé, POKAŽDÉ se proměnil v diktaturu - by jeho návrhy vedly k tomu, že obyčejní lidé (chudina i střední třída) by se živili sójou a bílkovinovými náhražkami z laboratoře (zdražení masa), měli omezený přístup k energiím (zdražení všech kromě čistých zdrojů), byli omezeni v pohybu (zdražení všech kromě čistých paliv) a žili v přelidněných slumech (návrat co největšího prostoru divočině), zatímco bohatí by jedli pravé maso, měli by volný přístup ke všem druhům energie, kterými by rozhodně nešetřili, protože by neměli důvod, létali by po světě dál ve svých tryskáčích bez ohledu na svoji uhlíkovou stopu a žili v superdrahých sídlech na obrovských pozemcích v zelené divočině. Tohle je prostě "dystopia in the making".

A pak je tu jeho pokrytectví. Máme se omezovat, máme šetřit, máme (doplňte si) - ale přitom je nadšený z představ konferencí za záchranu planety o DESÍTKÁCH TISÍC účastnících, jejichž uhlíková stopa ho vůbec nezajímá. Takže běžný člověk si nemá dát hamburger, ale kecalovi za pultíkem popřeje hezký let přes půlku planety. No.

Nápady hezké a možná postupně i proveditelné, ale jak řekl (prý) profesor Větvička, dokud se budou lidi množit jako vačice, je tohle všechno takovým plácnutím do vody.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní novinky (20. týden)

16.05.2021


Knižní novinky (7. týden)

14.02.2021


Citáty z knihy (3)

Naše prežitie vyžaduje viac ako inteligenciu. Vyžaduje múdrosť.


My lidé jsme na Zemi jediní, kdo má dostatečnou moc na to, aby tvořil světy. A aby je posléze ničil.


Často mluvíme o záchraně planety, ale pravda je taková, že všechno tohle musíme udělat pro záchranu nás samotných. Divočina se vrátí, ať už s námi, nebo bez nás.


Kniha Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost v seznamech

v Právě čtených22x
v Přečtených407x
ve Čtenářské výzvě87x
v Doporučených47x
v Knihotéce191x
v Chystám se číst204x
v Chci si koupit100x
v dalších seznamech11x