jopp jopp komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Musím dát plný počet hvězdiček. Knížka je velmi dobře napsaná, propracovaná, téma neotřelé a pro mě poutavé. Přiznávám, že mě občas nebavily dlouhé písemné zprávy těch různých funkcionářů. Ale to je pro mě jediná a
vcelku zanedbatelná vada na kráse.

10.09.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Pokračujeme ve čtení se synem. Zábavné, napínavé a zároveň laskavé čtení, kvalitně napsané. U těchto knih nemám strach, že dítěti kazím vkus ;-) Dobro a zlo jsou jasně rozpoznatelné jako v pohádkách, a tak to má být!
Filmy jsou proti knize mnohem chudší, tak to bývá vždy.

06.08.2022 5 z 5

Bohužel jsem tento díl dočetla jen asi do čtvrtiny. Popis různých frakci policie mě otravoval, objevilo se také mraky dalších - podle mě zbytečných - postav, celé to na mě působilo přeplácaně, zbytečně rozvlekle, půlku bych vynechala. Škoda.

03.08.2022 1 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Přečteno mému 5letému synovi. Chápu, co ty děti na tom baví, čtení před spaním se protáhlo i na 45 min, protože jsem byla sama napjatá, jak to dopadne :-))) Měli jsme ilustrovanou verzi, nádhera. Už čteme druhý díl.

29.07.2022 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl této detektivky/thrilleru byl neméně zábavný. Obecně u knih mám mám trochu problém s tím, když se kniha tváří jako reálná (tj. že by se příběh klidně mohl stát), ale ve skutečnosti je tam spousta věcí, které příliš reálné nejsou - charaktery postav jako je Lisbeth, "obr", Zala, Bjurman a další se mi jeví jako přinejmenším velmi nestandardní s tím, že těchto podivných lidí je tam opravdu moc. Ale chápu, že u tohoto žánru to tak asi být musí, proto thrillery prostě moc nečtu :-)

27.07.2022 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Pěkná oddechovka jako dělaná na prázdniny, sice trochu přitažená za vlasy, ale četlo se to dobře :-) Mikael je sympaťák. Přečtu i další díl.

14.07.2022 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Dlouho jsem nečetla knihu s tímto tématem. Musím říct, že jsem si připomněla, co je to rasismus v původním, pravém slova smyslu, a rozhodně to na mě zapůsobilo - opravdu ještě před pár desítkami let lidé takto uvažovali? A ptala jsem se sama sebe, jak bych černochy vnímala já, kdybych byla v té době jedna z těch bílých paniček...?
Hvězdičku dolů dávám za černobílost románu v tom smyslu, že hospodyně byly víceméně pouze kladné postavy. Takhle život nefunguje. Nicméně jde o čtivý a působivý román.

27.06.2022 4 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Mám ráda rodinné ságy, a tato mě rozhodně nezklamala. Moc se mi líbilo, jak byly popsány osudy jednotlivých členů rodiny - každý měl nějakou povahu, nějaké plány, nějaký vývoj... jako má ve skutečnosti každý z nás. Ovšem to pozadí ... Sovětský svaz jak ho známe z dřívějška i z velmi smutné současnosti. Rusové zůstanou Rusy, jejich nátura se nezměnila. Hlavně udržet v chodu jejich politický (autoritativní a prolhaný) systém, jednotlivý obyčejný člověk je doslova nic - když třeba zmizí, tak zmizí a nic s tím nikdo nenadělá. Na jednotlivých postavách v knize bylo zřejmé, že ruský systém vládnutí a touhy po ovládnutí cizího území i jeho obyvatel likvidoval a likviduje jednotlivé lidi v lepším případě "jen" psychicky, v horším případě fyzicky. Je to šílené.

08.06.2022 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Hezkýý, líbilo víc než první díl, Wolfram válí :-)

10.04.2022 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Povedený historický román. Některé dějové linie mě bavily méně.

06.04.2022 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha je atraktivní pro všechny, kdo mají zkušenost s dřívejším životem na vesnici. Zdůrazňuji minulý čas, v současnosti na vesnici podle mého názoru už tolik pravých vidláků není :-)
Sama jsem strávila část dětství u babičky a dědy na vesnici. Pole, slepice, husy, prase, zabijačky. Moji prarodiče byli sice jednodušší (ve smyslu nevzdělaní, dodržující tradiční role i způsob života), ale velmi milí, srdeční a k nám vnoučatům neskutečně hodní. I když jsme něco provedli, nezlobili se dlouho. Hrozně ráda na to vzpomínám. V knize jsou vykresleny spíš ty negativní vesnické postavy, se kterými jsem se já nesetkala, ale je mi jasné, že závist a drby na vesnici kvetou, protože si tam lidi vidí až do talíře a ne každý je takový jako já, které je úplně jedno, co ostatní dělají, pokud mě to nějak negativně neovlivňuje :-)
Hodně se mi líbilo, jak autorka popisuje události z pohledu více účastníků. Krásně tím ukazuje, že každý vnímá realitu po svém a není záhodno dělat unáhlené soudy.

22.03.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Ze všech tří dílů se mi tento líbil nejmíň. Přišlo mi to nějaké překombinované, nesrozumitelné a hodně bezútěšné. Všichni v podstatě dopadli blbě a moc jsem nepochopila, k čemu všechny ty oběti byly dobré (to bude možná v dalším dílu?). Kniha na mě působí tak, že autorka nemá jasno, kam se má děj ubírat a vymýšlí jeho pokračování za pochodu. Škoda, že neudržela laťku prvních dvou dílů.

18.03.2022 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Čtivá oddychovka jako první díl. Vždycky se těším na večer, až děti usnou a hurá na to :-)
Jsou tam nějaké nelogičnosti a charaktery postav jsou občas těžko uvěřitelné, ale je to zábava. Trojku si určitě nenechám ujít.

11.03.2022 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

První díl dočten, trvalo mi to tři večery. Prostředí velmi zajímavé a ve světle současných událostí tak nějak doufám, že se v našem reálném světě neschyluje k podobnému vývoji.
Čtivá a napínavá kniha, kterou nebudete chtít odložit. Českou autorku bych za tímto dílem nečekala. Není to Duna nebo jiná legendární fantasy, ale určitě se vrhnu s nadšením na další díl.

06.03.2022 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Moc se mi líbil příběh. Ten byl objektivně nepravděpodobný, ale podaný tak, že jsem věřila každé slovo. Vyprávění bylo doslova barvité, popisované věci a události se mi zobrazovaly před očima. V této knize hledíte z blízka do očí smrti, ale i životu.
Neobyčejný obsah, krásná forma - úžasná kniha!

19.02.2022 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Povedená kniha moderní ruské literatury. Se starými ruskými klasiky, kteří dokázali ve svých románech zachytit ruskou duši, je to sice nesrovnatelné, ale soudobá autorka takové ambice zřejmě ani nemá.
Kniha působivě vypráví o osudech obyčejných lidí v těžké době. Z jejich krutého života běhá mráz po zádech. Člověk musí obdivovat statečnost a nezlomnost těchto lidí, jejich vůli žít a přežít extrémně obtížné podmínky, ve kterých se ocitli zcela bez svého zavinění. Ten protiklad s komfortním životem v naší současné společnosti je neskutečný.
PS: Popis doktora a jeho "vejce" mě naprosto dostal, chvílemi jsem se do doktora opravdu vžila a sdílela jsem to jeho psycho s ním.

30.01.2022 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Kniha je velmi čtivá, měla jsem přečteno za dva večery, nemohla jsem se odtrhnout. Na druhou stranu mi přijde, že hraje prvoplánově na city (viz. spoiler níže). Stylisticky je průměrná, některá vyjádření autorky se mi jevila jako neobratná, jiné současné české spisovatelky (Mornštajnová, Lednická, Dvořáková) jsou na tom se spisovatelským umem podle mého lépe.
SPOILER: Život Štěpána mi přišel nereálný, vymyšlený tak, abychom ho co nejvíce litovali. Jako rozumím tomu, že některému dítěti se stane to, že mu v dětství zemře sourozenec, jinému se rodiče rozvedou, dalšímu matka zemře na rakovinu, jiné má otce totálního deb.la neochotného se o dítě postarat. Ale že by se toto všechno přihodilo jednomu dítěti najednou? Možné to sice teoreticky je, ale je to silně nepravděpodobné. Navíc všechny tyto katastrofy zvládl dospívající Štěpán prakticky bez větších problémů, lépe než dospělí. Prostě jsem tomu nevěřila, byť uznávám, že příběh byl velmi sugestivní.
Za mě 65%.

20.01.2022 3 z 5

Pohádky na dobrou noc z celého světa Pohádky na dobrou noc z celého světa kolektiv autorů

Krásné příběhy i ilustrace, opravdu jedna z nejhezčích knížek pro malé děti, kterou jsem svým dětem koupila. Věkově je to pro děti cca 3 - 6 let.

18.01.2022 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Kniha o lidech a včelách. O tom, jak se lidstvo bez včel prakticky neobejde (za to opačně to neplatí), o nenaplněných očekáváních lidí, o vztazích mezi rodiči a dětmi. Myslím, že kniha dokáže zapůsobit na ekologické cítění mnohem víc, než nějaké hysterické projevy jisté Grety.
Střídání tří dějových linek mi nevadilo, postav nebylo mnoho, tak se nepletly.
Podobné knihy ve mně zanechávají nepříjemný dojem, že lidstvo situaci kolem zachování svého životního prostředí nemá vůbec pod kontrolou a současný zdánlivě stabilní stav je jenom ticho před bouří...

18.01.2022 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Tak tohle se hodně povedlo! Kniha se mi líbila úplně vším - naprosto realistické nemocniční prostředí, sympatický hlavní hrdina, který je zcela oddaný své profesi, ale má svoje vnitřní démony, jazyk je autentický, působí přirozeně. Kniha nemá hluchá místa, nutí čtenáře přečíst ji na jeden zátah. Není to Remarque ani Dostojevskij, ale bavilo mě to moc.

10.01.2022 5 z 5