jopp Online jopp komentáře u knih

Terorista Terorista Mikuláš Pešta

Kniha je dobře napsaná, bohužel téma mi nesedlo a po přečtení ve mně přetrvává pocit znechucení až zhnusení z hlavní postavy.

07.01.2022 3 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Oddechovka. Místy úplně mimo představitelnou realitu (příliš mnoho zvláštních lidí, náhod, nečekané chování hlavní postavy atd.), nicméně když o tom moc nepřemýšlíte, je to napínavý příběh se zajímavými zvraty a odhaleními.

28.12.2021 3 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Na rozdíl od většiny komentujících mě velmi zaujala první část knihy, tedy popis dětství hlavní postavy (nedokážu napsat "hlavního hrdiny"). Upřímně, pokud někdo má takovou výchovu (otec psychopat, pedant, prostě magor terorizující celou domácnost, matka studená jak led), tak se není čemu divit, že takové dítě je emocionálně naprosto ploché a pokud dostane tu "správnou" příležitost, tak bez výčitek svědomí tím svým naučeným pedantským způsobem zapadne do mašinérie vyvražďování... vždyť on jen plní rozkazy, jako je plnil celé své dětství, protože rozkaz je nade všechno, není třeba přemýšlet o jeho smyslu, důležité je jenom precizně splnit zadání. Což hlavní postava dělala na jedničku. V závěru knihy je zřejmé, že Rudolf vůbec nechápe, co udělal špatně, když jen dokonale a bezchybně plnil rozkazy.
Podle mě kdyby měl Rudolf normální dětství, nebyl by se dostal ve své funkci tak daleko a dost možná by skončil jako někteří jeho kolegové či podřízení, kteří se na to masové vraždění už nemohli dívat a raději spáchali sebevraždu, protože jiné řešení prostě nebylo. Celé to vraždění v koncentrácích muselo stát na vyšinutých jedincích, kteří byli buď poškozeni výchovou, nebo měli psychiatrickou diagnózu, příp. obojí, v čele s Hitlerem samozřejmě. Myslím si, že je úkolem společnosti zajistit, aby se takoví psychopati nedostali k moci. Knihu by si proto měli přečíst nejlépe všichni, načerpat historickou zkušenost, aby se už neopakovala.
Jinak jsem byla velmi ráda, že kniha není o srdceryvných příbězích vězňů, na to nemám nervy.
A na závěr musím říct, že mě mrzí překlepy a chyby v knize. Četla jsem vydání od vydavatelství Naše vojsko z r. 2005. Degraduje to jinak skvělou knihu od skvělého spisovatele.

09.12.2021 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Román mě celou dobu bavil, takové postapo pracující s dobou, kdy byla kniha napsána; samozřejmě že postapo vycházející ze stavu dnešní společnosti musí mít jiný ráz. Merle byl skvělý spisovatel a udivuje mě, že jsem se k Malevilu nedostala dříve. Opravdu výborná kniha!

01.12.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Mnohem lepší než první díl! Obrovský pokrok vidím v propracovanosti postav, s nimiž jsem soucítila a skutečně sdílela nelehké osudy v extrémně složité době. Kdyby si tuhle knihu - příběhy obyčejných lidí, kteří měli jen tu smůlu, že se narodili a žili v nesprávné době na nesprávném místě - přečetli všichni a pustili její sdělení do svých myšlenek a srdcí, byl by definitivní konec válek a nenávisti z důvodu národnosti či rasy. Tyhle historické zkušenosti Evropa má a zatím si je pamatuje. A já jen doufám, že i díky takovým knihám jako tato nezapomeneme.

16.10.2021 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

S Annou jsem sympatizovala. Je svá, chce si žít svůj život podle svých představ, nikomu neubližuje. Pro okolí je ale divná, nikdo si k ní nedokáže najít cestu (a moc se tomu vlastně nedivím). Jelikož jsem si ji oblíbila, tak jsem se o ní pořád bála, často jsem si přála, aby třeba na chvíli byla normálnější a nechala se odvézt do nemocnice, aby v té své unikátní životní cestě mohla pokračovat déle. Jenže to by asi nešlo, aby změnila svůj charakter a odevzdala se do péče lékařů. Proto pro mě kniha byla psychicky náročná a depresivní. Já vím, že každý z nás může být šťastný jinak, za jiných okolností a podmínek, ale Anna mi šťastná nepřišla s výjimkou chvilkových zavanů uspokojení ze sběru a vůbec existence rostlinek. Vlastně mi po ztrátě své práce přišla už vyloženě duševně nemocná a ráda bych, aby se jí dostalo pomoci, ale nedostalo.
Kniha je poutavá a dobře napsaná,přečtení určitě nelituji.

18.09.2021 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Tato kniha se musí líbit všem milovníkům krásné literatury. Pěkná práce s jazykem, neotřelý příběh, nečekané rozuzlení. Paráda.

27.08.2021 4 z 5

Útěk Útěk Alice Munro

Povídky jsou jakýmsi vhledem do vnitřního světa různých lidí v různých životních situacích. Občas jsem si říkala, že tohle si lidi skutečně myslí, ale ostatním to nepřiznají... Autorka je nepochybně zajímavá a talentovaná spisovatelka.
Některé povídky mě opravdu velmi zaujaly, nicméně nejsem povídkový typ (já raději romány), takže bohužel na konci téměř každé povídky jsem byla rozladěná, že to už skončilo a o hlavní hrdince či hrdinovi už se nic nedozvím a budu se muset začíst zas do něčeho jiného. Každá povídka by myslím vydala na román, kdyby autorka námět rozvedla.

01.08.2021 4 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Struktura všech tří dílů je velmi podobná - inteligentní hlavní hrdina, výjimečná hlavní hrdinka, nešťastná láska, boje o moc v církvi a státě. Ale je to opravdu čtivé a zábavné. A každý díl mě tak nějak utvrzuje v odporu proti církvím, které v historii nadělaly dle mého názoru víc škody než užitku. Společnost nemůže nikdy dobře fungovat bez striktního oddělení státu a církve.

20.07.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Masakr. Mě osobně vedla kniha k zamyšlení nebo spíš k utvrzení v tom, že je důležité snažit se děti pochopit - zjistit motivaci jejich jednání, i když se nám rodičům zdá na první pohled jejich jednání nepřijatelné a máme tendenci je okamžitě odsoudit... Troufám si říct, že taková - píp - jako matka v knize určitě nejsem, ale v té empatii mám mezery. Když pominu ten očividný psychický i fyzický teror, hodně na mě zapůsobila osamělost hlavní hrdinky. Neměla opravdu nikoho, kdo by jí rozuměl. Je mi z toho smutno.

29.06.2021 4 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Intimní, snový a trochu hororový román, ve kterém je pěkně zachycena vnímavá a všemu otevřená duše dítěte v kontrastu s přízemním a poněkud limitovaným světem dospělých.

27.06.2021 4 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Follett je výborný vypravěč. I tento druhý díl série byl zábavný a čtivý. Není to kniha, kterou bych četla znovu, ale strávila jsem v její společnosti poměrně hodně příjemných večerů, což se cení :) Určitě se vrhnu i na třetí díl.

23.06.2021 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Moc pěkný historický román, který má všechno, co by měl takový román mít - intriky, láska, historické souvislosti, boje. Postavy uvěřitelné, mající kladné i záporné vlastnosti. Navíc těch stránek je tolik, že kniha zabaví na mnoho dní :-) Četbu jsem si užila a chystám se na další díl.

05.06.2021 5 z 5

Vlček trosečníkem Vlček trosečníkem Jan Andersen (p)

Moc hezky napsané, dobrodružný příběh a také velmi napínavý - po každé kapitole chtěl syn (necelých 5 let) hned další! :-)

19.05.2021 5 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Jestli nás tohle čeká, tak se máme na co "těšit".
Naše přetechnizovaná společnost je velmi zranitelná, žijeme odtržení od přirozeného řádu věcí - většina z nás ztratila znalosti o tom, jak si vypěstovat potravu, jak chovat domácí zvířata, jak si sám vyrobit základní věci, jak léčit zdravotní problémy vlastními silami, jak se orientovat bez navigace atd. Všechno si koupíme, vygooglíme. Generace dnešních dětí je už natolik
svázaná s internetem, že většina z nich není schopna samostatně něco vytvořit a vymyslet, když ve všem pomůže Google. Planeta je v důsledku technického pokroku přelidněná a je jen otázka času, kdy a za jakých okolností dojde k redukci lidí - pandemie, válka vedená útokem EMP či jinak. Počty lidí nemůžou narůstat do nekonečna.
Tohle všechno mě napadalo při čtení této knihy, která je z mého pohledu děsivě realistická. Když vypadne natrvalo proud a zásobování potravinami a léky, jsme ztraceni. Nejdřív zemřou ti nejslabší - lidé závislí na lécích, lékařských přístrojích a nemocní, zbytek se popere o přežití. Chování lidí popsané v knize si v takové situaci umím představit. Obzvlášť ve velkých městech by to bylo (bude?) do několika dnů nepředstavitelné peklo a útěk lidi z velkoměst by spolehlivě dorazil i ta odolnější maloměsta a vesnice.
Kniha na mě udělala dojem, jen škoda, že se autorovi nepodařilo lépe pracovat s postavami, těžko jsem si k nim tvořila nějaký vztah.
Po přečtení knihy ale nevím, co si počít s tím katastrofickým scénářem, který se mi usadil v hlavě :-)

14.05.2021 4 z 5

Mezi červenou a černou Mezi červenou a černou Jan Guillou

Zdařilé pokračování velmi zdařilé série.
Je děsivé, jak nenápadně se dokáže prosadit zlo (v tomto případě nacismus), aniž by si toho neblahého vývoje někdo nějak významně všimnul. Inteligentní lidem připadá nemožné, že by někdo s tak primitivními názory jako Hitler mohl vyhrát volby, takže proti tomu nikdo včas razantně nezakročí. Jenže zapomíná se, že "nejdřív žrádlo, pak morálka" (opravdu povedený citát). A tak má zlo zelenou. Na tohle by lidi měli pamatovat.

05.05.2021 5 z 5

Norský dandy Norský dandy Jan Guillou

Opět moc pěkné čtení. Příběh bratra Sverreho mě sice nezaujal tak moc jako v přechozím díle příběh jeho dvou bratrů, ale i tak hezká kniha a těším se na další díl.

30.04.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Hodně dlouho se mi nestalo (jestli vůbec někdy), že jsem po dočtení knihy měla slzy v očích.
Za mě je to určitě to nejlepší, co jsem od autorky zatím četla. Kniha je nejen velmi čtivá, ale také velmi dobře jazykově zvládnutá. Příběh mě vtáhnul okamžitě a za postavy bych skoro dýchala.
Jen bych se od Aleny Mornštajnové chtěla někdy dočkat knihy, která nebude tak šíleně dramatická. Samozřejmě jí nelze vyčítat, že umí tak svěle podat nelehké osudy lidí v různých dobách a situacích, ale kdo na to má mít pořád nervy? ;-)

24.04.2021 5 z 5

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

Kniha se mi moc líbila. Její síla nespočívá v množství převratných myšlenek, ale v krásném příběhu zasazeném do reálných historických událostí. Styl psaní je poměrně jednoduchý a příjemný, kniha se čte opravdu dobře. Přestože autor nepoužívá květnatá souvětí apod., dokáže ve čtenáři vyvolat jasné představy a obrazy o nádherné norské přírodě či o nástrahách africké krajiny. Musím říct, že přestože nemám ráda zimu a jsem mizerný lyžař, zatoužila jsem v průběhu čtení nazout lyže a vypravit se k nějakému tomu norskému ledovci a užít si tu krásu na vlastní oči :-)

21.04.2021 5 z 5

Dcera Impéria Dcera Impéria Raymond E. Feist

Za mě to bylo oproti jiné autorově sérii - Spár stříbrného sokola - o hodně slabší. Všechno mi přišlo příliš nereálné a tak nějak uměle vykonstruované - 17letá holka bez jakýchkoli předchozích zkušeností se chová jako protřelý hráč, na jedné straně má vzbuzovat její smýšlení sympatie, na druhé straně je její jednání z morálního hlediska často za hranou. Tento rozpor (milá dívka x intrikánka jdoucí přes mrtvoly) mi neseděl a nedovedla jsem si představit ani vzdáleně, že by někdo takový mohl někdy v nějakém světě existovat.
Kniha je velmi čtivě napsaná (ale opět musím poznamenat, že série Spár byla napsaná lépe), nicméně další díly už číst nebudu, spíš zkusím od autora něco jiného.

12.04.2021 3 z 5