Skrýš

Jan Hauger, devětadvacetiletý učitel, přichází pracovat do mateřské školky v jednom větším městě na západním pobřeží Švédska. Mýtina ale není běžná školka – sousedí totiž s psychiatrickou Klinikou svaté Patricie, jíž se mezi lidmi říká Svatá Psycho, zvláštním zařízení s ostrahou, kde jsou internováni psychicky narušení pachatelé násilných trestných činů. Mezi nimi jsou i rodiče dětí z Mýtiny. Smyslem pobytu dětí ve školce je, aby jim byl s rodiči umožněn kontakt. Jedním z Janových pracovních povinností je eskortovat děti podzemním tunelem, který školku a kliniku spojuje. Jan je schopný pedagog, který ovšem leccos tají – například to, proč tolik stojí o místo právě v Mýtině, nebo to, k čemu došlo o několik let dříve, kdy šel se skupinou dětí ze školky, v níž tehdy působil, na procházku do lesa a při návratu mu jedno z nich chybělo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153231/skrys-K5S-153231.jpg 4615
Literatura světová, Thrillery
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Sankta Psyko, 2011

Kniha Skrýš

Mi--LADA

Mám ráda psychologickou literaturu. Nevlídná, tajemná nebo nebezpečná prostředí v literatuře taky, i když k tomu mám ambivalentní pocity. A osamělost, ta je děsivá už sama o sobě. Napínavé, nepříjemné, čtivé a zajímavé čtení. Jedna z těch knížek, na kterou myslíte ještě nějakou dobu po jejím přečtení. No, byl nářez. Nevím jak hodnotit, každopádně to za přečtení stálo!

ddkk

Četla jsem všechny autorovy knihy kromě Jarmalandu. A všechny se mi moc líbily. Teď jsem se konečně dostala i ke Skrýši. Je skvělá.

Životní osudy hlavního hrdiny Jana se prolínají ve třech časových rovinách - jeho dospívání, které navždy ovlivnilo jeho další život, práce v první mateřské škole a Janův zbytečný přešlap a konečně současný fatální příběh odehrávající se ve školce patřící k psychiatrickému detenčnímu zařízení.

Skrýš je podle mne příběh hluboké osamělosti, nesmělosti a nejistoty. Je to příběh o šikaně a jejich důsledcích. O pomstě i o zoufalé lásce. O manipulaci...Všeho je tu tak akorát. A vůbec mi nevadilo, že je to taky pořádný propletenec, plný náhod a podivných souvislostí, proč ne?

Já jsem Janovi držela palce. Jakpak tohle všechno ještě dopadne? No, pokračování zatím není na obzoru.

Doporučuji.

kulatina

Příběh mi bohuzel připadal nereálný, čas od času autor nakousl zajimavou myšlenku, kterou vsak nerozvinul a zpětně se k ni nevrátil. Připadalo mi to překomplikované, chaotické a v závěru knihy, kdy bylo jasné "kdo vyšel z budovy" jsem chtela knihu odložit. Měla jsem pocit, že příběh je určen dospívajícím dětem, a zřejmě nemám dost fantazie pro jeho pochopení.

čef
14.12.2020

Až na ten úplný konec jsem byl s knihou spokojen. Napínavý příběh psychicky nalomených lidí žijících a pracujících v psychiatrickém ústavu byl pro mne dost neotřelý, situace kolem osudové lásky jsou zde vykresleny opravdu plasticky a zajímavě. Doufám, že se autor někdy pustí do pokračování, jak kdesi napsal, ale asi má zatím bohužel mnoho jiných projektů.

a.k
20.11.2020

Mladý učitel nastupuje do nového zaměstnání, do školky, která je v podzemí spojená s místní psychiatrickou léčebnou. Jeho úkolem bude doprovod malých svěřenců za jejich hospitalizovanými rodiči s psychiatrickou diagnózou. Brzy se ukazuje, že on sám má vlastní důvody, proč pracuje zrovna tady.
Příběhem se nese řada nejasností, skryté motivy jednání postav i napětí. Nejde o psycho, ale rozkrývání temné záhady. Žádné závratné tempo děj nemá, ale četlo se to moc dobře.

alexandra111
18.10.2020

Kniha se mi moc líbila,ale vědět jak skončí,tak ji vůbec nečtu.

monushka
17.09.2020

Sice jsem si před čtením myslela, že kniha bude děsivá a budu se u ní bát, ale nebylo tomu tak. I tak jsem ale četla jako smyslů zbavená. Skvěle napsáno.

pollyanna
13.09.2020

Autorův styl mi vyhovuje, kniha se četla dobře. Jen tedy nesouhlasím s komentáři na přebalu knihy, že po přečtení nebude člověk moci usnout bez rozsvíceného světla atd. Kvůli tomu jsem trochu zvažovala, zda se do knihy vůbec pustit, ale nakonec se žádné takové hrůzy nekonaly. K hlavnímu hrdinovi a jeho jednání bych jen řekla, že kdo si zahrává s ohněm, může se spálit. V tomto směru ten konec úplně překvapením nebyl...