Skrýš

kniha od:

Skrýš https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153231/bmid_skrys-K5S-153231.jpg 4 689
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Jan Hauger, devětadvacetiletý učitel, přichází pracovat do mateřské školky v jednom větším městě na západním pobřeží Švédska. Mýtina ale není běžná školka – sousedí totiž s psychiatrickou Klinikou svaté Patricie, jíž se mezi lidmi říká Svatá Psycho, zvláštním zařízení s ostrahou, kde jsou internováni psychicky narušení pachatelé násilných trestných činů. Mezi nimi jsou i rodiče dětí z Mýtiny. Smyslem pobytu dětí ve školce je, aby jim byl s rodiči umožněn kontakt. Jedním z Janových pracovních povinností je eskortovat děti podzemním tunelem, který školku a kliniku spojuje. Jan je schopný pedagog, který ovšem leccos tají – například to, proč tolik stojí o místo právě v Mýtině, nebo to, k čemu došlo o několik let dříve, kdy šel se skupinou dětí ze školky, v níž tehdy působil, na procházku do lesa a při návratu mu jedno z nich chybělo.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)
Originální název:

Sankta Psyko , 2011


více info...

Komentáře (215)

Komentáře 215 Recenze 5

Hvězdinka
Hvězdinka
01.10.2023 3 z 5

Mám rozporuplné pocity - 3,5 hvězdičky. Kniha byla čtivá, místy velmi napínavá, fandila jsem Janovi a v závěru mi ho bylo líto. Líbily se mi návraty do minulosti, které vysvětlovaly přítomnost. Samotný závěr ne a ne, takový se mi vůbec nelíbil, ale za to autor nemůže, moje očekávání byla prostě jiná. A třeba bude mít kniha pokračování a třeba bude mít Jan konečně trochu štěstí.

m2056
m2056
13.09.2023 4 z 5

Kniha se čte dobře příběh je vyprávěn i směrem do minulosti hlavního hrdiny je to taková pohodička u které se nikdo bát nebude.


Micha-Él
Micha-Él
16.08.2023 5 z 5

Theorin opět nezklamal - úžasná, napínavá a temná četba! Budu se opakovat, ale v jeho knihách se mi moc líbí, že ač se jedná o thriller nebo detektivku, vždy v popředí stojí určitý lidský příběh. Nejde o to nacpat do knihy co nejbrutálnější scény, ale o to, jaká tajemství se skrývají za běžnými fasádami lidí. V tomto příběhu jde o jakousi zvláštní, zvrácenou lásku, objevují se tu ale i jiná závažná témata - násilí, šikana, psychické poruchy a předsudky s nimi spojené, samota... Při čtení jsem měla opravdu nepříjemné pocity, což u thrilleru odehrávajícího se v prostředí psychiatrie pro pachatele násilných trestných činů chápu jako velké plus. Osobně mě všeobecně knihy z prostředí psychiatrie lákají. V některých momentech to bylo možná trošku natažené nebo by se našlo pár malých mušek, které mi ovšem vůbec nezkazily zážitek z četby! Miluju tu jedinečnou atmosféričnost, pro Theorina tak typickou, stejně jako ohromně čtivý styl psaní. Člověk úplně cítí stísněnost a depresivnost, které pociťují postavy. K tomu jistě přispívá i fakt, že hodně děje probíhá v noci a často v podzemních prostorách kliniky. Moc se mi líbilo vyvrcholení příběhu, kdy jsem skoro nedýchala, a závěr mi ke knize vlastně seděl. Ráda bych si přečetla následující díl nebo aspoň nějaké stránky navíc, ale respektuju, že autor zvolil otevřený konec. Tak už mi zbývá jen Theorinova poslední detektivka...

"My terapeuti se nesmíme vydat do temného lesa, ve kterém naši pacienti zabloudili. Musíme zůstat stát na jeho okraji, na světle a lákat pacienty k sobě."

Arev122
Arev122
11.08.2023 5 z 5

Napínavé čtení o psychicky narušených lidí, které se odehrává ve dvou vyprávějících rovinách.

vladka321
vladka321
15.06.2023 5 z 5

Velmi pěkný příběh. Bylo to neotřelé, napínavé, strašidelné i drsně autentické. Fantazie pracovala a vlastně i po závěru... Pro mě doslova dokonalé čtení, prostě zážitek. Autor, který mě v poslední době velmi oslovil. Třetí kniha a budu číst i další.

Lexi7892
Lexi7892
19.05.2023 4 z 5

Zajímavý příběh. Strašidelná teda není ani trochu a nějak tápu proč název skrýš

andrea7191
andrea7191
13.02.2023 4 z 5

Tohle hodně překvapilo. Celou dobu jsem si myslela, že vím, o jakém příběhu čtu, ale byla jsem překvapená, že jsem se celou dobu pletla. Velmi, velmi zajímavé.

Ivana2342
Ivana2342
18.12.2022 5 z 5

Tahle byla výborná. Naprosto skvělá atmosféra, gradující napětí. Za mě super, jako vše od Theorina.

JointlieKat94
JointlieKat94
07.10.2022 5 z 5

Tak jsem si myslela, že thrillery nejsou nic pro mě.. shodou okolností jsem ale dostala chuť na něco napínavého, nervy drásajícího a depresivního (podzim miluju!). A hle! Našla jsem tohle..

Knihu jsem otevřela a nic jsem o ní netušila. Několik let jí mám v poličce a čekala na svou chvíli. Anotaci jsem nečetla a tak jsem šla do nejistoty.

Ale! Jsem z ní naprosto odvařená. Ta atmosféra! Neustále jsem byla napnutá, každou kapitolou (dá se říct) jsme se dozvěděli o něčem z Janovo minulosti, jeho seznámení s Alicí. To, co udělal. Co se stalo s Alicí. Všichni ze školky jsou pravděpodobně narušení jedinci (jasně, kdo normální by tam dělal!), i když to dobře tají.

Od knihy se nedalo odtrhnout, hrozně mě to bralo. A nějak si nemyslím, že by to byla "silně depresivní kniha", i když z toho, co se dělo Janovi, mi úplně příjemně nebylo, ale to dodávalo přesně na tý atmosféře. Bylo to fakt dokonalý.

Až na ten konec, čekala bych druhý díl s dovysvětlením (protože o čem jiném by byl?), nebo jen pár dokončujících stránek navíc. Sakra! :D

Emma27
Emma27
27.09.2022 4 z 5

Zajímavá,napínavá knížka.

Zuzulinka
Zuzulinka
20.09.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Zpočátku byla napínavá. Místy strašidelná. Ke konci jsem teprve zjistila a spojila si všechny náležitosti. Nečekaný závěr. Doporučuji přečíst.

Ava365
Ava365
26.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha. V záplavě severských thrillerů velice originální a nevšední. Její atmosféra je zvláštní, pochmurná, a vy jen čekáte, co se z toho nakonec vyvine. I přes trochu podivný závěr je to kniha, na kterou rozhodně hned tak nezapomenu, a dávám plný počet hvězdiček.

Jiho226
Jiho226
14.05.2022 3 z 5

Začátkam knihy jsem byla nadšená,děj byl poutavě rozehrán,atmosféra temného tajemného prostředí skvěle popsána, příběh s návraty do minulosti mě zaujal.Ale postupně mé nadšení klesalo a úplně vymizelo se závěrem knihy. Nemám ráda u knih tohoto žánru nejasné a otevřené konce,proto hodnotím poměrně nízko.

Amitiel76
Amitiel76
15.02.2022 4 z 5

Po "Smršti" moje druhá kniha od autora. A s lítostí musím říct, že předešlá kniha nastavila laťku hodně vysoko, a tudíž jsem z této už tak nadšená nebyla. Děj se rozjížděl hodně pozvolna, a místy byl hodně rozvleklý. Možná bych uvítala více kapitol které sahaly do minulosti, protože ty příběhu dodávaly šťávu a budovaly skvělou atmosféru. Člověk pak lépe chápal to, co se děje v současnosti.
Přesto se mi ale kniha líbila, a jsem spokojená. Téma psychiatrické léčebny se školkou pro děti pacientů, bylo zase něco nového. Labyrint opuštěných, tajemných chodeb pod ústavem a zaměstnanci, z nichž mnozí skrývají nějaké tajemství. Téměř celou knihu si lámete hlavu, kdo z postav příběhu je vlastně ten "narušený", a jestli by správně on neměl být na druhé straně zdi. A ten konec? Tak ten zůstal hodně otevřený.... A jelikož je kniha už nějaký ten rok stará, nejspíš pokračování mít nebude. Tak že je na každém z nás, jak si závěr přebere, a jaký si ho udělá.

Pert
Pert
29.01.2022 4 z 5

Dobré, místy divne.

VMJoze
VMJoze
19.01.2022 4 z 5

Děj se rozvíjí velmi pozvolna, ale stojí to za to. Typické pro Theorina. Atmosféra vyobrazená skvěle, postavy charakterově ale nic moc, přišlo mi, že všechno je popsáno a odůvodňováno jen tak napůl, ale ve finále to do sebe pěkně „zaklaplo“. Dramatičnost taky tak pro mě napůl… Posledních 100 stran a konec super!!

jopp
jopp
28.12.2021 3 z 5

Oddechovka. Místy úplně mimo představitelnou realitu (příliš mnoho zvláštních lidí, náhod, nečekané chování hlavní postavy atd.), nicméně když o tom moc nepřemýšlíte, je to napínavý příběh se zajímavými zvraty a odhaleními.

booklover
booklover
17.10.2021 3 z 5

Mé pocity bezprostředně po dočtení jsou velmi rozporuplné. Nechci říct, že knížka byla špatná, ale dobrá také ne. Postavy mi byli nesympatické, Jan až chvílemi otravně hloupý. Příběh místy úplně zbytečně natahován.
Je to nicméně správně depresivní a nervydrásající. Konec neuspokojivý.

archivářka115
archivářka115
05.09.2021 2 z 5

Knížka mě nijak neuchvátila. Musela jsem se moc snažit, abych jí dočetla.

HaHa11
HaHa11
14.08.2021

Spíše než k literárním kvalitám se vyjádřím ke svým pocitům z knihy. Přemýšlím, kolik tam vystupovalo psychicky narušených jedinců, jaký byl jejich poměr k těm, které je možno po této stránce považovat za normální. Nakolik se literární fikce rozchází s možnou skutečností, realitou. Kde se stala chyba, kdy nastal bod zlomu. Existuje-ji východisko, naděje. A spousta dalších otázek, na které jsem v knize nenašla ani náznak odpovědi.
Hluboce depresivní čtení. Ne, nic takového číst nechci. Hvězdy neuděluji.

DK197
DK197
02.05.2021 3 z 5

KNIHA: K mému velkému zklamání se bohužel přidávám k lidem, kteří z knihy tolik nadšeni nejsou. U tlustých knih člověk i počítá s tím, že chvilku možná potrvá, než se vám příběh začne líbit a budete ho hltat. Tak jsem až do cca str. 120 četla s nadějí. Kolem stránky 200 až 250 jsem už byla notně rozladěná a zklamaná. Líné tempo, vzdálené zvraty, než se v knize vůbec něco dělo... ano, mělo to nápad, ale na mě to bylo moc rozvleklé a těžkopádné. Zachraňovaly to jen kapitoly z minulosti, které ale byly povětšinou dosti krátké. Rozjelo se to přibližně na posledních sto stránkách, které jsem si tedy užila. Dojem ovšem kazí celkem otevřený závěr a nesympatické postavy (všechny kromě vedoucí školky a vedoucího kliniky) a tísnivé prostředí i atmosféra. To ovšem vlastně neberu jako mínus, neboť tuším, že přesně takové pocity chtěl autor u čtenáře vyvolat. A spolu s výše vychválenými posledními stránkami si právě to vysloužilo onu třetí hvězdičku. Jen tak, tak. S odstupem dokonce přemýšlím zda hodnocení nesnížit.

Knihomolka506
Knihomolka506
26.04.2021 5 z 5

Rereading po letech, aby se mi vzpomnělo o čem ta kniha vlastně byla...
Mladý muž Jan nastupuje na místo učitele ve školce, ale není to zas tak běžná školka... chodby pod ní jdou do psychiatrie ,kde se setkávají školkové děti s rodinou - pacienty
Jak školka tak klinika mají své pravidla. Jan je ale poruší. Proč? Retrospektivní thriller propojený s traumatem a děsivou událostí hl. postavy.

EliskaD
EliskaD
31.03.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla. Byla nepředvídatelná, napínavá a nemohla jsem se od ní odtrhnout jak mě příběh pohltil. Postupné odkrývání záhad vedlo k nečekanému překvapivému rozuzlení.

Pavlus78
Pavlus78
30.03.2021

Super čtení. Je prostě dobrej.

uzasna
uzasna
24.02.2021 3 z 5

Oddychové čitanie , nie náročné. Pár postáv , prehľad nestratíte. Je to pohľad do ľudskej duše hlbší než sa zdá . Manipulácia, posadnutosť, šikana a veľa ďalších . Vcelku vzato, do človeka nevidíte, nech sa snažíte čo to dá. Celkom zaujímavý príbeh a potenciál ktorý ale mohol byť prepracovaný viac. Prostredia kde sa dej odohráva sú pre mňa príťažlivé. Koniec je prekvapením a dáva to celej knihe trocha iný rozmer a pocit ktorý nadobudnete čitaním sa ku koncu zmení.

micha-ella
micha-ella
12.02.2021 3 z 5

Tuto knihu jsem kdysi odložila, protože mi nevyhovoval popisný styl a dialogy postav jak z amatérského divadla. Vrátila jsem se k ní čistě náhodou a přes své výtky jí teď přečetla celou. Styl je opravdu hodně prostý a děj zdlouhavý, jsou tam i nepřesnosti ( například - 5-6leté dítě sahá matce sotva ke kolenům?), ale příběh mě zaujal, je napínavý a nakonec se vysvětlila i spletitost tří časových rovin.

Mi--LADA
Mi--LADA
09.01.2021

Mám ráda psychologickou literaturu. Nevlídná, tajemná nebo nebezpečná prostředí v literatuře taky, i když k tomu mám ambivalentní pocity. A osamělost, ta je děsivá už sama o sobě. Napínavé, nepříjemné, čtivé a zajímavé čtení. Jedna z těch knížek, na kterou myslíte ještě nějakou dobu po jejím přečtení. No, byl nářez. Nevím jak hodnotit, každopádně to za přečtení stálo!

ddkk
ddkk
07.01.2021 5 z 5

Četla jsem všechny autorovy knihy kromě Jarmalandu. A všechny se mi moc líbily. Teď jsem se konečně dostala i ke Skrýši. Je skvělá.

Životní osudy hlavního hrdiny Jana se prolínají ve třech časových rovinách - jeho dospívání, které navždy ovlivnilo jeho další život, práce v první mateřské škole a Janův zbytečný přešlap a konečně současný fatální příběh odehrávající se ve školce patřící k psychiatrickému detenčnímu zařízení.

Skrýš je podle mne příběh hluboké osamělosti, nesmělosti a nejistoty. Je to příběh o šikaně a jejich důsledcích. O pomstě i o zoufalé lásce. O manipulaci...Všeho je tu tak akorát. A vůbec mi nevadilo, že je to taky pořádný propletenec, plný náhod a podivných souvislostí, proč ne?

Já jsem Janovi držela palce. Jakpak tohle všechno ještě dopadne? No, pokračování zatím není na obzoru.

Doporučuji.

kulatina
kulatina
04.01.2021 1 z 5

Příběh mi bohuzel připadal nereálný, čas od času autor nakousl zajimavou myšlenku, kterou vsak nerozvinul a zpětně se k ni nevrátil. Připadalo mi to překomplikované, chaotické a v závěru knihy, kdy bylo jasné "kdo vyšel z budovy" jsem chtela knihu odložit. Měla jsem pocit, že příběh je určen dospívajícím dětem, a zřejmě nemám dost fantazie pro jeho pochopení.

čef
čef
14.12.2020 5 z 5

Až na ten úplný konec jsem byl s knihou spokojen. Napínavý příběh psychicky nalomených lidí žijících a pracujících v psychiatrickém ústavu byl pro mne dost neotřelý, situace kolem osudové lásky jsou zde vykresleny opravdu plasticky a zajímavě. Doufám, že se autor někdy pustí do pokračování, jak kdesi napsal, ale asi má zatím bohužel mnoho jiných projektů.

a.k
a.k
20.11.2020 4 z 5

Mladý učitel nastupuje do nového zaměstnání, do školky, která je v podzemí spojená s místní psychiatrickou léčebnou. Jeho úkolem bude doprovod malých svěřenců za jejich hospitalizovanými rodiči s psychiatrickou diagnózou. Brzy se ukazuje, že on sám má vlastní důvody, proč pracuje zrovna tady.
Příběhem se nese řada nejasností, skryté motivy jednání postav i napětí. Nejde o psycho, ale rozkrývání temné záhady. Žádné závratné tempo děj nemá, ale četlo se to moc dobře.

alexandra111
alexandra111
18.10.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila,ale vědět jak skončí,tak ji vůbec nečtu.

monushka
monushka
17.09.2020 5 z 5

Sice jsem si před čtením myslela, že kniha bude děsivá a budu se u ní bát, ale nebylo tomu tak. I tak jsem ale četla jako smyslů zbavená. Skvěle napsáno.

pollyanna
pollyanna
13.09.2020 4 z 5

Autorův styl mi vyhovuje, kniha se četla dobře. Jen tedy nesouhlasím s komentáři na přebalu knihy, že po přečtení nebude člověk moci usnout bez rozsvíceného světla atd. Kvůli tomu jsem trochu zvažovala, zda se do knihy vůbec pustit, ale nakonec se žádné takové hrůzy nekonaly. K hlavnímu hrdinovi a jeho jednání bych jen řekla, že kdo si zahrává s ohněm, může se spálit. V tomto směru ten konec úplně překvapením nebyl...

Gabika9
Gabika9
30.07.2020 4 z 5

Velmi dech beroucí příběh. Člověk neví jestli má hlavního hrdinu milovat, litovat nebo nenávidět. Napínavé až do poslední chvíle a konec? Jak já nesnáším, když kniha skončí takto! Za to jde prostě hvězda dolů...

eliska8413
eliska8413
23.07.2020 3 z 5

Téma i děj byly zajímavé. Když ani v druhé kapitole nepřišel na scénu Gerlof, trochu jsem zbystřila a přiznám se, že jsem stejně až do konce knihy čekala, odkud se vynoří :)
U autora mě mrzí, že některé dějové linky nakousne, a pak jakoby nevěděl jak příběh zakončit, tak je nechává otevřené, nedořešené a téměř až člověku vrtá hlavou, proč o nich vůbec psal.
Možná bude další díl, kde se dozvíme nejen motivy jednotlivých postav, ale i pokračování a rozuzlení celé záhady.

denisa7430
denisa7430
16.06.2020 5 z 5

Super čtení.

Dudek25
Dudek25
03.06.2020 5 z 5

Byla to moje první kniha od Johana Theorina a můžu říct wau super ne každý jeho styl však ale má rád pořád mě to drželo ve čtení kdy sem si říkala jak to asi všechno dopadne

Atanone
Atanone
21.05.2020 4 z 5

Ve chvíli, kdy vám to dojde, začnete přemýšlet, jak to asi celé může dopadnout.
Prostředí psychiatrické léčebny nabízelo spoustu možností, jak ho využít. Mně kupodivu nejděsivější připadal fakt, že jsou ženy jako Hanna... a muži jako Jan.
Ten je pro mě hodně těžký oříšek jako hlavní postava. Moc ráda bych s ním cítila, ale nemůžu.

kiki11
kiki11
29.04.2020 5 z 5

Neskutečně dobrá knížka. Parádně zamotané a napínavé, vůbec jsem se nemohla odtrhnout a jen jsem hltala stránku za stránkou. Líbilo se mi, jak byl příběh vystavěný, že autor neprozrazuje všechno podstatné najednou, ale po celou dobu čtení postupně odkrývá tajemství Janovy minulosti, vysvětluje jeho pohnutky a až do samého konce si čtenář není ničím jistý. Díky zdejším komentářům jsem měla trochu obavy z konce, očekávala jsem, že bude nějaký hloupý a nedovysvětlený, ale nakonec jsem byla celkem mile překvapená. Částečně zůstává na čtenáři, aby si ho domyslel, ale pro mě je podstatné, že bylo vše důležité vysvětleno. Za mě absolutní spokojenost, vřele doporučuji.