Skrýš

Jan Hauger, devětadvacetiletý učitel, přichází pracovat do mateřské školky v jednom větším městě na západním pobřeží Švédska. Mýtina ale není běžná školka – sousedí totiž s psychiatrickou Klinikou svaté Patricie, jíž se mezi lidmi říká Svatá Psycho, zvláštním zařízení s ostrahou, kde jsou internováni psychicky narušení pachatelé násilných trestných činů. Mezi nimi jsou i rodiče dětí z Mýtiny. Smyslem pobytu dětí ve školce je, aby jim byl s rodiči umožněn kontakt. Jedním z Janových pracovních povinností je eskortovat děti podzemním tunelem, který školku a kliniku spojuje. Jan je schopný pedagog, který ovšem leccos tají – například to, proč tolik stojí o místo právě v Mýtině, nebo to, k čemu došlo o několik let dříve, kdy šel se skupinou dětí ze školky, v níž tehdy působil, na procházku do lesa a při návratu mu jedno z nich chybělo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153231/big_skrys-K5S-153231.jpg 4655
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Sankta Psyko, 2011

Kniha Skrýš

Jiho226

Začátkam knihy jsem byla nadšená,děj byl poutavě rozehrán,atmosféra temného tajemného prostředí skvěle popsána, příběh s návraty do minulosti mě zaujal.Ale postupně mé nadšení klesalo a úplně vymizelo se závěrem knihy. Nemám ráda u knih tohoto žánru nejasné a otevřené konce,proto hodnotím poměrně nízko.

Amitiel76

Po "Smršti" moje druhá kniha od autora. A s lítostí musím říct, že předešlá kniha nastavila laťku hodně vysoko, a tudíž jsem z této už tak nadšená nebyla. Děj se rozjížděl hodně pozvolna, a místy byl hodně rozvleklý. Možná bych uvítala více kapitol které sahaly do minulosti, protože ty příběhu dodávaly šťávu a budovaly skvělou atmosféru. Člověk pak lépe chápal to, co se děje v současnosti.
Přesto se mi ale kniha líbila, a jsem spokojená. Téma psychiatrické léčebny se školkou pro děti pacientů, bylo zase něco nového. Labyrint opuštěných, tajemných chodeb pod ústavem a zaměstnanci, z nichž mnozí skrývají nějaké tajemství. Téměř celou knihu si lámete hlavu, kdo z postav příběhu je vlastně ten "narušený", a jestli by správně on neměl být na druhé straně zdi. A ten konec? Tak ten zůstal hodně otevřený.... A jelikož je kniha už nějaký ten rok stará, nejspíš pokračování mít nebude. Tak že je na každém z nás, jak si závěr přebere, a jaký si ho udělá.

Pert

Dobré, místy divne.

VMJoze

Děj se rozvíjí velmi pozvolna, ale stojí to za to. Typické pro Theorina. Atmosféra vyobrazená skvěle, postavy charakterově ale nic moc, přišlo mi, že všechno je popsáno a odůvodňováno jen tak napůl, ale ve finále to do sebe pěkně „zaklaplo“. Dramatičnost taky tak pro mě napůl… Posledních 100 stran a konec super!!

jopp
28.12.2021

Oddechovka. Místy úplně mimo představitelnou realitu (příliš mnoho zvláštních lidí, náhod, nečekané chování hlavní postavy atd.), nicméně když o tom moc nepřemýšlíte, je to napínavý příběh se zajímavými zvraty a odhaleními.

booklover
17.10.2021

Mé pocity bezprostředně po dočtení jsou velmi rozporuplné. Nechci říct, že knížka byla špatná, ale dobrá také ne. Postavy mi byli nesympatické, Jan až chvílemi otravně hloupý. Příběh místy úplně zbytečně natahován.
Je to nicméně správně depresivní a nervydrásající. Konec neuspokojivý.

archivářka115
05.09.2021

Knížka mě nijak neuchvátila. Musela jsem se moc snažit, abych jí dočetla.

HaHa11
14.08.2021

Spíše než k literárním kvalitám se vyjádřím ke svým pocitům z knihy. Přemýšlím, kolik tam vystupovalo psychicky narušených jedinců, jaký byl jejich poměr k těm, které je možno po této stránce považovat za normální. Nakolik se literární fikce rozchází s možnou skutečností, realitou. Kde se stala chyba, kdy nastal bod zlomu. Existuje-ji východisko, naděje. A spousta dalších otázek, na které jsem v knize nenašla ani náznak odpovědi.
Hluboce depresivní čtení. Ne, nic takového číst nechci. Hvězdy neuděluji.