Mezi červenou a černou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Třetí díl série Velké století: První světová válka skončila a rodina Lauritzenů má před sebou bouřlivá dvacátá léta Lauritz, Oscar a Sverre se po skončení první světové války setkávají v Berlíně. Válka si i na nich vybrala svou daň. Britové Oscarovi v Africe zabavili majetek. Sverreho milovaný Albie padl v boji a Sverre musí opustit panství, které mu bylo po téměř dvacet let domovem. Lauritz a Ingeborg odcházejí z Bergenu, poté co jejich syna málem ubijí jeho norští spolužáci za to, že je poloviční Němec.Zvyknout si na život v Berlíně a Saltsjöbadenu nějakou dobu trvá a brzy přicházejí bouřlivá dvacátá léta. Vypadá to, že se Německo staví na nohy a Evropané si nedokážou představit, že by ještě někdy mohla vypuknout válka. Stejně jako všichni ostatní ani rodina Lauritzenů nevidí temný stín nepředstavitelného zla, které uvrhne svět do ještě většího neštěstí. Román Mezi červenou a černou je třetím dílem série Velké století, které je Guillouovým doposud nejambicióznějším projektem — popisem největšího, nejkrutějšího a nejkrvavějšího století v dějinách lidstva....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233773/mezi-cervenou-a-cernou-233773.jpg 4.1110
Série

Jan Guillou 3.

Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Host
Orig. název

Mellan rött och svart, 2013

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Kniha Mezi červenou a černou

Přidat komentář
Marcela52
18.10.2020

Romány na pokračování už moc nečtu. Dost často jsou ta pokračování slabší než první díl, ale v tomto případě to neplatí. Autorovi se podařilo i v třetím díle logicky a zajímavě navázat na předešlé osudy všech tří bratrů, a také velmi zdařile zasadit jejich životní příběhy do složité doby mezi dvěma světovými válkami. Čtvrtý díl si tedy určitě přečtu, a už teď se na to těším. Moc doporučuji všem, kteří mají rádi literaturu, která nenásilně poučí o dějinných souvislostech a zároveň se čte jako vzrušující rodinná sága.

Bedřich63
12.10.2020

Rodinná sága i ve třetím díle popisuje životní osudy rodiny Lauritzenů, tentokrát v meziválečném období. Poutavým způsobem jsou vylíčeny životní podmínky a smýšlení lidí v Německu a ve Švédsku. V knize lze sledovat pomalý nástup nacismu v Německu a podmínky, za jakých se to stalo. Není to učebnice politologie, ale politická a ekonomická realita je zde stále nosným tématem, jako v předchozích dílech. Pozorný čtenář si všechny souvislosti určitě uvědomí. Těším se na další osudy Lauritzenů a to jak v rovině rodiny, tak i podnikání.


soukroma
01.08.2020

Zajímavý a postupně pořádně ponurý pohled na meziválečnou dobu v Německu a Švédsku: děj se odehrává mezi jarem 1918 a létem 1939 a týká se všech tří bratrů a jejich rodin, přičemž se v první řadě řeší politika (zpočátku hlavně levicová a revolucionářská, což obstarávají ženy!), v druhé řadě obchod (trochu zase stavby, ale málo), v třetí řadě umění (málo), a nakonec jde všem už až o život, aniž by to vůbec čekali a předvídali.
Po Stavitelích mostů nejlepší čtení v sérii (z toho, co jsem přečetla), ale pořád jsem s autorem trochu na štíru - svá témata jakoby kouskuje, nedokáže je rozehrát najednou, ani v kontextu rodiny, a udržet mou pozornost, takže mě některé kapitoly baví, jiné nikoliv. Není to plynulé čtení. 75%

"Nejdřív žrádlo, pak morálka." (zní to hrozně, ale je to prostě tak, a kdo třeba popisuje sám sebe v krušných dobách jinak, se svatozáří je rozhodně nedůvěryhodný)

Pozn.: informace o celé sérii tady ale nějak pokulhávají, jednak se jmenuje jinak - Velké století - a ne jménem autora, jednak tu obsahuje hned dva třetí díly a jeden pozdější zase chybí... Tolik podivných a provázaných chyb si jako běžný uživatel tedy netroufám opravovat, protože to vyžaduje dost radikální změny.

esma
10.07.2020

Ve třetím díle autor líčí dobu předváleční. Dobu předváleční, kterou jsme si vytvářeli my - lidé. Svou slabostí, svými chybami, svou pohodlností. Svou schopností manipulovat ostatní, předhazovat jim laciná hesla a jednoduché návody na život v blahobytu. Jak lákavé je to přijmout. A pak ti, co jdou vždy s dobou. Vzpomněla jsem si na film Nikdy neodvracej zrak… jak snadné je sloužit jakémukoliv režimu.
Jan Guillou popisuje atmosféru plnou obav, tísně, strachu, ale neopomíná nás seznamovat i s tehdejšími novinkami technického a kulturního rázu.
Co mi v knížce scházelo, byl nedostatek rodinné diskuse o synovci Haraldovi, který měl velmi blízko k nacistickým špičkám. (I vzhledem k tomu, že část rodiny před Hitlerem odešla z Německa). Ale to je román.
To, že absence diskuse může mít závažné následky, vnímáme stále naléhavěji i dnes : prohlubující se polarizace společnosti, která zabraňuje hledání kompromisů a východisek. Největší roli hrají emoce, víra v existenci jednoduchých řešení složitých problémů, nárůst negativních, nenávistných projevů, jsme schopni vidět paralelu ?

Mánička178
15.10.2019

Paráda... zprvu jsem se obávala, že to bude jenom politické, ale pak jsem se do toku příběhu nějak "vpravila" :) S radostí člověk hledá skoro každé neznámé jméno, aby zjistil, kde a jak onen člověk figuroval v reálném světě, pár jmen člověk zná a musí se usmívat (Brecht) anebo ho začne mrazit (Göring). Rozhled autora je opravdu široký a hodný úcty. Musím říct, že toto je první díl, kdy mi přijde, že se bohaté rodině Lauritzenů "konečně" něco začlo sypat pod rukama... Jsem zvědavá na další vývoj :)

VeronikaZ
13.10.2019

Jednoduše miluju rodinné ságy, vrátit se ke starým známým. Od tří bratrů se pomalu posouváme i k jejich dětem a já doufám, že v dalších dílech dostane víc prostoru Johanne.
Navíc fantasticky popsané politické poměry v Německu 20. a 30. let.

Aymira
21.09.2018

Další kniha ze série Velké století tentokrát líčí události 20. a 30. let. Bratři Lauritzenovi žijí pospolu jako jedna velká rodina a o slovo se jako hlavní postavy postupně hlásí i jejich dospívající děti. Kromě těchto postav se však na scénu postupně plíží i nejtemnější období v dějinách lidstva.
Jan Guillou nám na příbězích rodu Lauritzenových představuje zrod nacistické ideologie, nástup Hitlera k moci a vznik protižidovských nálad. Setkáváme se s reálnými postavami, jakými byly Göring nebo Bertold Brecht, a zažíváme světové události typu olympijských her v Berlíně.
I když se v knize občas objevily pro mě nudnější kapitoly, např. jachtařský závod, v druhé polovině knihy už jsem se neudržela a hltala každé slovo. Je neuvěřitelné, jak hrůzné události dokáží člověka připoutat k židli, i když samozřejmě jako čtenář tuší, co nastane a kam se děj ubírá. O to smutnější je uvažování nad těmi, kteří onu dobu prožívali a neměli tenkrát nejmenší tušení, jak civilizovaný a vyspělý svět dokáže sám sebe zahubit. I když jsou jejich činy pochopitelně neomluvitelné a v knize je samozřejmě popsán jen malý zlomek toho, co se tehdy dělo, je stejně zajímavé vnímat myšlenky a uvažování tehdejších účastníků, včetně těch, kteří stáli na té špatné straně.
Už se moc těším, až se pustím do dalšího dílu! Pokud uvažujete, že se do této knihy pustíte, je určitě vhodné číst celou sérii od začátku.

francouz
14.08.2018

Mám rád knížky, kde se pomaličku blíží bouře, kterou většina lidí pokladá za pouhý krátký deštík, po kterém nebude za chvíli ani stopa. Bohužel se ukáže, tak jako v případě předpovědi, že jsme se opět mýlili.
Jenže tentokrát to, co obchází Evropou je naprosto nepochopitelné. Všichni strkají hlavu do písku a nechtějí slyšet, že by to mohlo být tak hrozné, jak se povídá.
Je krásně popsaáno jak z pohledu přímých účastníků, tak i zprostředkovaný náhled ze zahraničí. Libila se mi pasáž o největší a nejskvělejší Olympiádě, která kdy byla, jak vyhrávali hlavně domácí sportovci, a úspěch těch ostatních, vlastně jako by ani nebyl, nic Vám to nepřipomíná, asi ne, taky proč..... vždyť se přece nic tak hrozného neděje.. Nám přece nic nehrozí....

1

Autor a jeho další knihy

Jan Guillou
švédská, 1944

všech 12 knih autora

Kniha Mezi červenou a černou je v

Právě čtených1x
Přečtených151x
Čtenářské výzvě13x
Doporučených9x
Knihotéce79x
Chystám se číst42x
Chci si koupit8x
dalších seznamech2x