Pilíře země

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 4.61149

Pilíře země / Kingsbridge 1.

Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

The Pillars of the Earth, 1989

Kniha Pilíře země

vikyna9
dnes

Kniha mě nadchla. Četla jsem na doporučení kamarádky. Poutavý příběh. I když vůbec nejsem z oboru, popisy byly tak lehce a stravitelně popsány.

Arcticus
09. prosince

Vzhľadom na dobré hodnotenia a prirovnanie k Menu ruže boli moje očakávania podstatne vyššie. Vôbec som z knihy necítil tú správnu stredovekú atmosféru, a nezachránili to ani drsné, detailné opisy násilných, či erotických pasáží. Približne od polovice knihy ma začínal dej nudiť, pribúdalo nezmyslov, málo pravdepodobných náhod a dej skĺzol do akejsi milostnej novely. Hoci sa autor evidentne snažil, no človek, ktorý sa o stredoveký život zaujíma hlbšie tam nájde mnoho hlúpostí. Knihu som nakoniec prečítal, miestami sa objavili zaujímavé zvraty, no ku koncu som už v podstate čítal iba preto aby som sa dozvedel ako to celé skončí. Nedokážem sa ubrániť dojmu prvoplánovosti a k Menu ruže by som ju určite neprirovnal.

Radim.01
27. listopadu

Výborné čtení. Netřeba víc dodávat. Všem, kteří mají zájem o historii doporučuji. Vykreslení doby a charakter postav.. Prostě Follet. I ten rozsah odpovídá.

reeper

Dobré, nenáročné čtení s dobrou atmosférou doby, která se dá přenést na čtenáře. Po čtení několika knih krimi to byla příjemná změna. Sice mně naopak nijak zvláště nebavily pasáže s detailním popisem techniky staveb (nejsem z oboru), ale příběh samotný byl dobrý. Jen jsem dost často předvídal, co bude následovat. Postavy byly až na 1-2 výjimky buď černé nebo bílé. Těžko říci, kdo byl úplně tou hlavní postavou. Zřejmě Phillip, ale ten mi v poslední části knihy "vadil". Myslel jsem, že to bude stavitel Tom, ale ….. Čekal jsem i, že větší příležitost dostane odložené miminko Jonathan, který mohl mít v příběhu větší potenciál na rozvinutí postavy s ohledem na svůj osud. Nakonec tou hlavní dějovou linkou byl příběh Allieny a Jacka. Za pár let si určitě přečtu znovu.

Alizon

Jak je mozne, ze jsem k teto knize nenapsala komentar hned po precteni? Nejsem si jista jestli byla prvni nebo druhou knihou, kterou jsem od autora precetla (prvni byl myslim Pad titanu - prni dil jeho brilantni trilogie Stoleti - rozhodne take doporucuji!) - kazdopadne me bud presvedcila nebo potvrdila, ze toto bude muj oblibeny PAN spisovatel. Pilire zeme jsou jednim z mych oblibenych historickych romanu, kdy jsem tech cca 900 stran s hlavnimy hrdiny doslova prozila a vsechno se mi nadherne odvijelo pred odcima jako filmovy pasek (na zaklade knihy je natocena pomerne slusna serie, ale kniha je kniha). Jak pise Rihatama, nenajdeme tu zadna prehnane hluboka filozoficka nebo nabozenska temata - i kdyz se vse toci okolo stavby katedraly - ale kazdodenni zivot tech nejmensich i tech mocnych v cele jeho nahote a tize zivota ve 12. stoleti. Autor uzasne vystihl celkovou atmosferu a vytvoril postavy ktere bud milujete nebo nenavidite. Ac je kniha tak dlouha, ani chvili se nenudite (osobne mam tyto historicke bichle/pokud jsou tedy povedene/moc rada), klidne bych zvladla i par stran navic. Milovnikum historickych romanu rozhodne doporucuji.

Rihatama

Stavba katedrál, jak honosné, úctyhodné a povznášející téma... a přece, mnohem více než katedrálami, jejich pilíři a loďmi, či snad hlubokými (nebo alespoň hlubšími) filozofickými či teologickými tématy, je dílo napěchované temnými lidskými myšlenkami, intrikami, nízkými pudy, bázní, úskoky, beznadějí, násilím, bídou a hladem. Ano, jsme někde v hlubokém středověku, ale tohle je vážně síla. Všechny hlavní postavy zde stíhá rána za ranou... Nenajde se tam pomalu jediného spravedlivého a slušného člověka. Snad úplně každý má máslo na hlavě. A sotva se objeví náznak naděje, spolehlivě ji Follett udusí hned v zárodku. A jak popisný umí být. Má představivost tady měla snadnou práci... Naštěstí také, nebo právě proto, zde nachází prostor i lidská touha, vášeň, odvaha a láska. Jeden se ale děsí, jak ten osud/Follett umí být potměšilý. Já vím, středověk, ale taková permanentní a beznadějná hrůza...

zipporah

Dobrá oddychovka.. pripomenula mi, že si už nemôžem dovoliť šahať na objemnejšie knihy, nie je na to čas:( Kedysi by som túto zhltla do dvoch týždňov, ale teraz som ju rozkúskovane čítala tri mesiace.. a nejako mi pripomenula Meno ruže, tak som si pozrela aspoň film:) to nečítal Meno ruže, úprimne mu závidím, lebo ho čaká jeden z najkvalitnejších čitateľských zážitkov (menšia reklama:D)

Makec

Čtivý příběh a popis tehdejší doby a jejího stavitelství. Čekal jsem do poslední chvíle jak celý příběh skončí. Je zajímavé si pustit i seriálové zpracování a nechat pak pracovat fantazii na plné obrátky při čtení.
(info: pozor při koupi knihy s měkkou vazbou - chybí mi tam několik stránek!)