Pilíře země

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 4.61249

Pilíře země / Kingsbridge 1.

Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

The Pillars of the Earth, 1989

Kniha Pilíře země

evask
20. listopadu

Počteníčko! Follett je můj oblíbený spisovatel. Čtu a čekám, kdy děj okoření sexuální scénkou. To on rád. U méně zdatných spisovatelů bych to měla za laciné podbízení se čtenáři, ale Follettovi to odpouštím, protože on žádného podlézání nemá zapotřebí.

Magie233
04. listopadu

Je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla. Napínavá, strhující, plná dějových zvratů, poutavě vyprávěná a i když je velmi obsáhlá, četla jsem jedním dechem. Brilantní historický román o stavbě katedrály a úchvatný příběh o naději, odvaze, lásce a nenávisti. Kniha, která má duši. Velký zážitek.

EliskaSully

Úžasný historický román...ač to byla bichle tak se četla jedním dechem

Ludus75

Neobyčejné téma pro historický román a velmi poutavě vystavěný příběh docela obyčejných lidí kolem výstavby katedrály. Překvapilo mě, že detaily a popisy architektektonickych prvků nepůsobily vůbec nudně a daly se lehce predstavit. Po přečtení knihy už vždycky budu na katedrály koukat jinýma očima a přemítat o příbězích lidí, které stavba ukrývá.

Artim

Kniha mě zcela pohltila, byla napínavá, strhující, sotva čtenář nabyl dojmu, že už se nic stát nemůže, hned nastal dějový zvrat. V mnoha ohledech brilantní dílo, přesto se neubráním dvěma kontroverzním výtkám, jelikož někdo je naopak může brát jako velké klady:
1) Follett už v samé předmluvě uvádí, že s náboženstvím rozhodně kamarád není a z knihy to bohužel je patrné. Modlení je zde bráno jako práce, směna, kterou si mnich odkroutí ať už s větším či menším potěšením. Vztah k bohu je pragmatický - já ti budu sloužit a ty mi zajistíš cestu na věčnost. Já vyšlu modlitbičku a pokud to budu dělat dostatečně kajícně a dlouho, ty mi hodíš záchranné lano. Chyběly mi zkrátka přesahy, které ve svých románech má Waltari nebo Eco. Na druhou stranu, nepopírám, že i Follettův přístup byl realistický a rozhodně ne každý duchovní je vtělením Dalajlamy.
2) Překvapila mě detailnost výjevu sexuálních scén. Vztah muže a ženy do historických románů patří, jinak by to nebyly ani romány, avšak ne vždy je nutné zacházet do detailů a je možno nechat něco na čtenáři. Na druhou stranu, Follett detailním výjevem dal čtenáři pocítit hluboký prožitek, který byl pro charakter postavy důležitý. A přiznávám, tyto scény jsem vcelku hltal.

Celkově úchvatné dílo byť na Waltariho mi tam troška chybí. Přesto se nemůžu dočkat druhého dílu...

rickiwolf

Kniha měla neustále nějakou zápletku. Napínavé od začátku do konce.

Sandor

Relativně dlouho mi trvalo začíst se, ale pak přišel zlom a z Pilířů se stala jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četl. A teď hurá na Na věky věků!

Vlaďkaa4

Trvalo mi začíst se, ale pak to mělo spád. Ponaučení, krivak zůstane krivakem. A boží mlýny nakonec snad melou.

Alias Grace
Alias Grace