Na věky věků

Píše se rok 1327. Život v anglickém městečku Kingsbrigde je nerozlučně spjat s chodem dvou místních klášterů, mužského a ženského, které společně sdílejí péči o slavnou kingsbridgeskou katedrálu. Zatímco však jeptišky, které spravují místní špitál, získávají štědré dary od vděčných uzdravených pacientů, mniši přežívají v chudobě a zaslepené nevědomosti, sžíráni závistí a touhou zmocnit se majetku svých „konkurentek“. Blahobyt prostých kingsbridgeských obyvatel je jinak zcela závislý na obchodních úspěších či neúspěších vlnařského cechu. Někteří z nich – děti místního lapky Gwenda a Philemon, cechmistrova dcera Caris, stavitel Merthin či jeho bratr Ralph – však vezmou osud pevně do svých rukou a pokusí se postavit všem jeho rozmarům, ať s úmysly dobrými a prospěšnými či sobeckými a prospěchářskými. Životní cesty všech však postupně, podstatně a neodvratně zkříží největší tehdejší pohroma seslaná na lidský rod: morová epidemie nemoci známé jako la moria grande, velká smrt... Také ve svém druhém románu s historickým námětem nás Ken Follett zavádí do středověké Anglie; od příběhů lidí zasvětivších svůj život stavbě katedrály, jež vylíčil v Pilířích země (1989), však nechal uplynout zhruba sto padesát let. Místo, kde byl zbudován tento velkolepý svatostánek, se tak opět stalo dějištěm spletitých příběhů několika postav, které tu prožívají své lásky a nenávisti, ovládáni chamtivostí i pýchou, vášněmi, ctižádostí, touhou po poznání, ale i po pomstě.......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15464/pilire-zeme-na-veky--15464.jpg 4.7700

Pilíře země / Kingsbridge 2.

Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

World Without End, 2007

Kniha Na věky věků

Magie233
04. listopadu

Opět úžasné dílo a dech beroucí čtení, Follett je skvělý vypravěč. Pilíře země se mi líbily o kapku více.

Vlaďkaa4

Možná, protože byla byla hlavní postavou nezlomná žena, se mi tento díl libil o trochu více než Pilíře země????.

Ludus75

Knihu jsem přečetla bezprostředně po Pilířích země a to byla zřejmě chyba, asi jsem měla příliš velké očekávání. Něco mi tu chybělo, postavy byly značně černobílé a proto leckdy velmi předvídatelné, což byla škoda. Připadalo mi, že autor vyplnil mezeru v rafinovanosti a charakterech postav krutostí, bezohledností, bestiálním chováním... Příběh je zajímavý, i když občas máte pocit, že čtete podobný příběh jako v Pilířích země, ale v bledě modrém. V některých částech to chce překousnout pocit bezmoci a najít sílu pokračovat ve čtení, stejně jako hlavní hrdinové musí sebrat všechny síly, aby přežili úklady, které jim osud nachystal. Určitě doporučuji dát si mezi knihami větší časový odstup.

FallenOne

O pár chlupů lepší než Pilíře země, alespoň takový pocit jsem z knihy měl já. Charaktery postav byly napsané dobře, i když jsou archetypální. V postavě Caris je nádherně popsáno, jak ženská věčně neví, co chce. Já bych Merthinovu trpělivost vážně neměl. Co je na knize zajímavý je taky fakt, že jakmile to už vypadá, že se ústředním klaďasům obrací karta k lepšímu - pendrek! Přijde další rána! A nejen ta morová. Jinak čekal jsem trošku "dalekosáhlejší" rozuzlení s ústředním motivem rozepsaným na začátku, nicméně literárně je to skvělá práce, a proto drobné věci odpustím. Skvěle popsaný středověk, úplně jsem se tam viděl mezi nimi (škoda, že se tak nestane).

Rihatama

Follett svůj kronikářský příběh obyvatel středověkého anglického městečka Kingsbridge posouvá z 12. dále do 14. století a volně přitom navazuje na Pilíře země a osudy rodiny Toma stavitele, převora Filipa a dalších. Téma původní, doba stejně středověce ohavná, životy stále stejně komplikované a strastiplné. Jestli já nejsem masochista. Jenže se tu vytváří i prostor pro tu hrstku zdatných a morálně nezkažených jedinců, kterým Follett systematicky hází klacky pod nohy, kteří však člověku dávají naději a nutí jej stále a znovu nořit se do životních příběhů potomků či následovníků známých postav.

Tisíc stran je tisíc stran, takže nějaký čas jsem strávila hluboce ponořená v Kingsbridge. A opět se osudy místních točí kolem nedokončené katedrály, kingsbridgeského trhu, staví se však také nový most či nemocnice. Občas jsem si ale dělala nucené přestávky. To, když se hlavní hrdinové dostávali z hromady "hov**" do ještě větších "sra***". Chvílemi jsem si říkala, že Follett to - už zase - neskutečně přehání. Ano, středověk byla doba ukrutného temna, doba ran morových, jenže Follett se v tom středověkém bahně vyložené vyžívá. Taky se mu ale nedá upřít mistrně vystavěný příběh a přesvědčivé vykreslení hlavních postav, jejich životů a pocitů. Ohnivý sloup si do budoucna určitě nenechám ujít, tentokrát už jen necelých 700 stran.

oasismanik

Veľmi nerád dávam priemerné hodnotenie tak kvalitne napísanej knihe, ale sú to v podstate Piliere zeme, len postavy majú iné mená. V polovici som čítanie ukončil

pennyamarri

Obecne nenavidim historicke romany, desne me nudi a nicom neprekvapi. Tenhle byl jiny. Vyborny, skvely, zabavny, napinavy, zkratka se povedl a bylo to paradni poctenicko.

jančaApepča

Follett si stále drží skvělý vypravěčský styl. Ty postavy si jednoduše zamilujete

Já, Claudius
Já, Claudius