Na věky věků

kniha od:

Na věky věků https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15464/bmid_pilire-zeme-na-veky--15464.jpg 4.7 912
Koupit Koupit eknihu Bazar

Píše se rok 1327. Život v anglickém městečku Kingsbrigde je nerozlučně spjat s chodem dvou místních klášterů, mužského a ženského, které společně sdílejí péči o slavnou kingsbridgeskou katedrálu. Zatímco však jeptišky, které spravují místní špitál, získávají štědré dary od vděčných uzdravených pacientů, mniši přežívají v chudobě a zaslepené nevědomosti, sžíráni závistí a touhou zmocnit se majetku svých „konkurentek“. Blahobyt prostých kingsbridgeských obyvatel je jinak zcela závislý na obchodních úspěších či neúspěších vlnařského cechu. Někteří z nich – děti místního lapky Gwenda a Philemon, cechmistrova dcera Caris, stavitel Merthin či jeho bratr Ralph – však vezmou osud pevně do svých rukou a pokusí se postavit všem jeho rozmarům, ať s úmysly dobrými a prospěšnými či sobeckými a prospěchářskými. Životní cesty všech však postupně, podstatně a neodvratně zkříží největší tehdejší pohroma seslaná na lidský rod: morová epidemie nemoci známé jako la moria grande, velká smrt... Také ve svém druhém románu s historickým námětem nás Ken Follett zavádí do středověké Anglie; od příběhů lidí zasvětivších svůj život stavbě katedrály, jež vylíčil v Pilířích země (1989), však nechal uplynout zhruba sto padesát let. Místo, kde byl zbudován tento velkolepý svatostánek, se tak opět stalo dějištěm spletitých příběhů několika postav, které tu prožívají své lásky a nenávisti, ovládáni chamtivostí i pýchou, vášněmi, ctižádostí, touhou po poznání, ale i po pomstě....... celý text

Série:

Pilíře země / Kingsbridge 2.


Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

World Without End , 2007


více info...

Komentáře (194)

Komentáře 194 Recenze 0

Neo1tex
Neo1tex
30.07.2023 5 z 5

Follett je záruka kvality a nezklame nikdy. Tohle je skvělá kniha a i přes ohromnou délku se čte rychle a skvěle.
Když tak o tom přemýšlím, nepřestává mě překvapovat, kolik podob propleteného zla dokáže autor vymyslet... :-)

jaroiva
jaroiva
16.07.2023 3 z 5

Pilíře se mi moc líbily a doporučovala jsem je k přečtení. Totéž platí i pro tuto knihu... ovšem v případě, že jste nečetli Pilíře. Takže kdybych hodnotila knihu samostatně, dostane 5* + doporučuji. Extrémně čtivé, nemá to hluchá místa.
Kdybyste nečetli popořadě, tak tento díl je ještě lepší než Pilíře, jestli číst jen jednu z knih, tak raději Na věky věků než Pilíře.
Jenomže já jsem ji četla až jako druhou.
Půlka knihy je stejná jako Pilíře, jen změněná jména postav, druhá půlka červená knihovna a pohádka. Opět dost černobílé postavy.
Skoro se stydím, že mě to zase tak bavilo. Jen Caris mi v druhé polovině už lezla čím dál tím víc na nervy a posledními větami mi tuto postavu autor dočista znechutil.
Od Folleta si ráda přečtu ještě něco jiného, jen bych chtěla, aby to bylo opravdu jiné.


stanislava9718
stanislava9718
17.05.2023

Krásné historické dílo Kena Folleta, toho utrpení, odhodlání jednotlivých postav, Caris, Merthin, Wulfrik, Ralph, Thomas, Gwenda, Godwyn v dění kolem kláštera a stavbě mostu. Po přečtení knihy jsem ještě shlédla filmové zpracování. Kniha zůstává v mé knihovně.

Lena78537
Lena78537
17.05.2023 5 z 5

To je taková nádhera. Opět jsem četla v každou možnou volnou chvíli. Nešlo jinak.
Tento volně navazující díl na Pilíře země, který se pro mě stal opět neodložitelným (alespoň ne na dlouho), je napsán tak poutavě a pro mě tak perfektním stylem jedinečného Kena Folleta.
Kniha vás přenese do dob středověku a doslova se stáváte její součástí. Barvitě a věrohodně popsaný děj a postavy. Caris, Merthin, Gwenda, Wulfrik, Ralph, Thomas, Godwyn a další... Jako bych je všechny poznala osobně.
Příběh plný zvratů a jednotlivých osudů. Vřele doporučuji.

denib
denib
21.04.2023 4 z 5

Značná tloušťka knihy způsobila, že jsem její čtení pořád odkládala :-) Teď jsem ráda, že jsem se do ní konečně pustila. Je výborná a četla jsem jí s chutí a zvědavostí, jak to bude dál. Postavy mi připadaly většinou realistické - někdy jsem jim fandila, někdy mě štvaly. Bylo pro mě zajímavé sledovat, jak se ve středověku řešily některé věci - třeba barvení látek, konkurence církve a měšťanů, rozvoj obchodu, samozřejmě stavitelství... Jelikož děj trvá dostatečně dlouho, bylo možné sledovat vývoj. Občas mě trochu rušilo množství sexu a trošku šablonovitý přístup mladých dívek, ale to je jen drobnost.

Paulika419
Paulika419
17.04.2023 5 z 5

V tomto krásném románu se příběh odehrával kolem stavby mostu intrikovalo se kolem dění kláštera a samozřejmě církvevního postavení. S osudy postav si taky život ve středověku nehrál.Obvzlášť v době moru,který udeřil prakticky v celé Evropě.Díky panu Folletovi za zmínku o našem králi Janu Lucemburském v bitvě u Kresčaku.Je mě líto,že jsem se musela rozloučit z hrdiny jako byla Gwenda která tvrdě vzala život do svých rukou a nebo Caris převorka kláštera.Sympatie si u mě získal i Merthin stavitel svojí nezlomnou vůlí a bezmeznou láskou ke Caris. Bez záporných prospěchářů Ralpha či převora Godwin a jiných by se tento dokonalý román ani neobešel.Milovníci erotična si taky přijdou na své, pubického ochlupení různého zbarvení a odstínů zde bylo take dost.

Hrnca
Hrnca
07.02.2023 5 z 5

Pilíře země mají prostě výhodu jedničky. Ale Na věky věků je skvělá dvojka.

netopýrek1985
netopýrek1985
01.02.2023 5 z 5

Ježíš to byla taková nádhera. To prostředí a zase nějaké postavy a jejich osudy. Merthin a Caris. Nebo Gwenda. A zase to prostředí a ta doba no nádhera

PetaZ
PetaZ
02.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Pres 900 stran utrpeni, zklamani, nemoci, bezmoci, sexu a jen malo radosti, ale presto se mi kniha libila a byla ctivejsi nez Pilire zeme a prequel Vecer a jitro..
Jen me hrozne zarazi ta lidska krutost a hloupost, ze se spousta lidi nechtela posunout vpred, ale drzet se x stoleti starých tradic, ktere nikomu nic dobreho neprinesly.
Jsem zvedava na posledni dil.

Pawlisman
Pawlisman
18.10.2022 5 z 5

Již bych měl oproti jedničce nějaké výhrady.. Je tu repetitivnost. Již ne tolik pekelných zvratů a napětí. Přesto - Follet umí skvěle vyprávět a má i další aspekty skvělého, až geniálního, autora. Palec nahoru. Ale už jsem se tedy těšil na závěr a nějak mi chybělo více intrik a thrillerového napětí :)

Jarka88
Jarka88
16.10.2022 5 z 5

Úžasná kniha ,doporučuji
Skvěle se čte je to druhá část série pilíře země a ohnivý sloup

klokan.1905
klokan.1905
10.10.2022 5 z 5

Na věky věků...
Když jsem vzal knihu poprvé do ruky, tak jsem se zhrozil její velikostí, počtem stran a váhou... Doposud jsem takto obsáhlou knihu nečetl... Měl jsem z ní obavy, že ji i vzhledem k délce a množství řádků na stránkách budu číst na věky věků... Mé obavy roztříštil Ken Follett již po přečtení pár stran... Neuvěřitelně čtivý historický román... S autorem jsem se přenesl do 14.století a užíval si každou z obsáhlých stran...
Ke knize nebudu nijak více prozrazovat, stačí se podívat na čísla u hodnocení, které je momentálně na 94 procentech od více než 800 hodnotících... Takže odhoďte strach z počtu stran a hurá do čtení...
Musím se však přiznat, že jsem možná udělal malou chybu a začal číst nejdříve druhý díl z této série... :-( Snad to nebude moc vadit... ;-)

Elapheg
Elapheg
08.10.2022 5 z 5

Tak tohle se autorovi opravdu moc povedlo. Kniha Na věky věků se mi líbila o trochu více než Pilíře země. Možná předčí i knihu Večer a Jitro. Je to historický román se vším všudy. Jsou zde tužby těch nejchudších poddaných stejně jako přání mocnářů a mocnářek, nechybí láska, nenávist, intriky, boje o moc, každodenní dřina od rána do večera na poli, život v cechu, ale hlavně život v Kingsbridgeském převorství, kde se vymění několik převorů. Život pod útlakem šlechty a mocí církve, ale i osobní spory knižních hrdinů. Jsou zde spory i mezi mužským a ženským kláštěrem, nechybí zde stavitelství stejně jako v Pilířích země, ale hodně je zde i léčitelství té doby. Jsou zde vývoje šlechty i prostých lidí od zbrojnošů po hrabata a krále, dokonce i soudní procesy s čarodejnicemi, ale i upřímné snahy žít čestný život jako se o to snaží někteří mniši a jeptišky a oddanost svému řeholnímu životu. Román se odehrává v Anglii v Kingsbridge a v Shiringu a ve Wigleigh v letech 1331-1361. Celou knihou se postupně více a více táhne jedno tajemství, kvůli kterému jsou lidé ochotni i vraždit a jež je odhaleno až v samotném závěru knihy. Mezitím prožíváme každodenní život od A až do Z u Caris, Gwendy, Merthina, Ralpha, Godwyna, Wulfrika, hraběte ze Shiringu i lady ze Shiringu, převorů a převorek, mnichů a jeptišek a jako obvykle i zde platí, že člověk míní a dovolil bych si změnu pro tuto knihu, a Bůh a člověk mění. Zasáhne zde i morová rána, která zachvátí vícero evropských zemí, ale hlavně je důležitá v samotné Anglii a mnoho dobrých i špatných lidí odklidí z cesty. Follett opravdu používá jistý vzorec pro své knihy, takže u některých postav se dá odhadnout, jak se bude příběh vyvíjet, ale to mi nevadí a myslím si, že každý autor/ka něco napodobuje ve svých dílech. Je to kniha, která plyne celkem poklidně a najednou je zvrat a pletichaření a vše je jinak, takže o překvapení není nouze. Je to opravdu velmi povedený historický román, kterému dávám pět hvězd a doporučuji k přečtení každému. Kniha navazuje některými postavami a ději i na knihu Pilíře země, takže opravdu radím číst postupně. Děkuji pane autore za výborné dílko. Jsem potěšen. :-)

LucieT
LucieT
02.09.2022 4 z 5

Oproti prvnímu dílu mi něco na plný počet hvězd chybělo, nicméně i tak je to skvělý historický román, který obohatil moje povědomí o středověku. Akorát jsem ho začala číst hned po skončení předchozího dílu a to mi nesedlo, prvních snad 150stran se mi neustále pletly postavy a listovala jsem, kdo je kdo - před třetím dílem si tedy dávám menší pauzu.

cca
cca
10.08.2022 5 z 5

Ken Follett sází ve druhém díle na stejného koně jako u Pilířů země, a postupuje podle obdobného vzorce - totiž představí nám kladné hrdiny i veskrze prohnilé padouchy a do tohoto černobílého světa čtenáře postupně zasvětí- ten potom silně prožívá šílené nespravedlnosti a zločiny, jichž se záporné postavy dopouští a fandí svým oblíbencům, kteří se jednou ocitají v bezvýchodné situaci, potom se jim podaří nad intrikami zloduchů vyzrát a tak to jde pořád dokola. Podobně jako díl předchozí, je i tento neodmyslitelně spjat se stavbou katedrály a vůbec se stavitelstvím jako takovým, a aby toho nebylo málo, značná část příběhu líčí, jak do života lidí zasáhl mor.

Kutcho
Kutcho
06.08.2022 5 z 5

Na rozdiel od prvého dielu, Na věky věku nepotrebuje toľko strán na rozbeh a rozpletenie sietí intríg.
Dá sa povedať, že už od prvých strán ide táto kniha naplno, a nepoľavuje až do konca.
Je to vyše 900 strán skvele napísané textu, napätia, zrád, vrážd, zaujímavých a rozmanitých postáv, zmarených nádejí a iného.
Ja osobne som mal jediný problém, ktorý súvisel s dĺžkou knihy, a to, že aj napriek tomu všetkému skvelému som občas cítil už vyčerpanie z čítania. Bolo to ale iba občas a nič hrozné. Knihu rozhodne odporúčam.

yellow
yellow
11.07.2022 4 z 5

V podstatě bych zde mohla zopakovat svoje hodnocení k prvnímu dílu série. Postavy jsou povětšinou černobílé (velikou výjimkou je Gwenda) a ve většině případů i ploché. Na druhou stranu se ale knížka pěkně čte a vtáhne do děje, takže člověku těch 900 stran rychle uběhne a klidně by pokračoval dál, ale je najednou na konci. Nevím, jestli to bylo mou verzí eknihy, nebo jestli tomu je tak i v tištěné verzi, ale těch chyb tam bylo na můj vkus trochu moc.

jeremies
jeremies
10.07.2022 5 z 5

Historický román v ktorom na príbehu postáv okúsite chuť stredoveku so všetkými krásami, ale aj negatívami. Nikdy neviete do akej miery ktorá osoba ovplyvní dej - od tých čo to nejakým spôsobom čakáte zrazu jednoducho umrú. Mierne ma mrzí že zápletka na začiatku románu pre román ako taký nemala výraznejší význam aj keď to čakáte. Každopádne kniha popisuje, s čím sa ľudia danej doby museli popasovať a ako mor, cirkev, intrigy, šľachta a pod. zasiahli výrazným spôsobom do života jednotlivcov.

Kaja1
Kaja1
06.04.2022 5 z 5

Krásná kniha, drsná historie města Kingsbridge ukázána na životě několika postav. Ještě dlouho budu mít v hlavě Merthina, Caris, Gwendu a mnohé další. Těším se na to, co mi přinese třetí díl trilogie.

Zdekat
Zdekat
19.03.2022 4 z 5

Opulentní historický román, jen trochu až pohádkově přímočarý - postavy jsou buď dobré nebo špatné - nic mezi. Děj je lineární, řada situací v příběhu už dopředu napovídá jak se bude asi dál odvíjet. Přes svoji obsáhlost se přesto čte velmi snadno a čtenáře pohltí. Druhý díl série na předchozí díl odkazuje jen lehce.

Jajina564
Jajina564
16.03.2022 5 z 5

Moc pěkné pokračování série. Historie, napětí, láska, co víc si přát?

221B
221B
30.12.2021 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale popravdě, nepřišel někomu z vás taky ten vztah Caris a Merthina jako by opsaný z Květinky Marty od tety Kateřiny?

druzickaster
druzickaster
25.12.2021 5 z 5

Pěkné nezávislé pokračování série. Pár zmínek o předešlých postavách, ale nic dramatického a knihu lze číst klidně i bez návazností na první díl. Musím říct, že Caris mě děsně štvala, ale fakt hodně a že jediný svatý v knize byl Merthin, jinak prima dějové linky vedlejších postav, církev opět nezklamala a chovala se jak se chovala, no a nezbývá než se mrknout na další díl :) Určitě doporučuju.

kyssling
kyssling
21.11.2021 5 z 5

Skvělý rozmáchlý román, kdy autor tak úžasně dokáže popsat charaktery postav a dění, že se čtenář cítí, jako by se v té době pohyboval. Dlouho jsem tak dokonalé dílo nečetl. Když se píše o nezlomnosti a vytrvalosti některých lidí, hodně to posiluje. A naopak motivace takových zloduchů jako je Ralph, Philemon či Godwyn zůstává jako pachuť ještě dlouho po přečtení.
To je nejlepší známka kvality !

helena842
helena842
30.09.2021 5 z 5

Román mě naprosto pohltil, četla jsem ho jedním dechem. Zaujal mě mnohem více než první díl, prakticky všechny dějové linie mi přišly velmi zajímavé. Ihned jsem se pustila do dalšího dílu. Autorovy znalosti historie a schopnost napsat tak komplexní a promyšlený román je opravdu obdivuhodná.

rickiwolf
rickiwolf
27.08.2021 4 z 5

Kniha u mě nevzbudila takové nadšení jako první díl série. Přesto mne zaujala. Povšiml jsem si zvláště popisu událostí, jež se udály za bitvy u Kresčaku. Poté bylo zajímavé sledovat život ve středověké Anglii (a hlavně v Kingsbridgi) během moru.

lenka31
lenka31
19.08.2021 5 z 5

Další díl skvělého vypravěče přečteno. Mé doporučení pro milovníky historických románů stále pokračuje. Jen na poslední díl si chvíli počkám, neboť kostra příběhu mi připadá podobná s předcházejícími díly a taky ta stránková nálož je opravdu náročná....ovšem stojí za přečtení!

Surikata369
Surikata369
10.08.2021 5 z 5

Úžasně poutavě napsaná kniha. Květnatost tohohle příběhu mě nepřestane udivovat. Opravdu baví každá stránka. Je sic pravda, že příběh je vcelku podobný tomu předchozímu (+ nějaké prvky povah hlavních postav se opakují), ale mně to vůbec nevadilo. Touhle knihou pan autor definitivně získal jednoho novýho obřího fandu :) Hned jak to bude možné, přečtu další knihu v pořadí.

monte
monte
07.08.2021 5 z 5

Kniha mě zcela pohltila. Úžasná, čtivá, prostě jedna z nejlepších historických knih

Bedřich63
Bedřich63
17.07.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila. Za mě lepší než první díl Pilíře země. Třetí díl si nenechám ujít.

jopp
jopp
23.06.2021 4 z 5

Follett je výborný vypravěč. I tento druhý díl série byl zábavný a čtivý. Není to kniha, kterou bych četla znovu, ale strávila jsem v její společnosti poměrně hodně příjemných večerů, což se cení :) Určitě se vrhnu i na třetí díl.

Didi15
Didi15
16.06.2021 5 z 5

Mně se druhý díl možná líbil o trochu více , neumím popsat proč , ale je to tak . Každopádně se jedná o skvělé dílo , které je poutavě napsané a kdo má rád historii, tak pro toho to není žádná nudná věc . Určitě si přečtu další knihy od autora, moc mě baví . A roušky 14. století fakt pecka :)

ddkk
ddkk
11.06.2021 5 z 5

Na několik dlouhých dnů jsem se zase ocitla v Kingsbridgi. Jiná doba, jiní lidé, i když někteří z nich jsou potomky hrdinů předchozího dílu, jiné historické kulisy. A více cestování. A také tragičtější osudy, které sebou přinesla doba, i více intrik a zlých úmyslů. Také více úsilí a snahy ze strany těch dobrých. Samozřejmě opět katedrála a její další změny. A taky zmínka o chrabrém českém králi Janovi a osudné bitvě u Kresčaku.

Líbilo se mi, jak Follet dokázal popsat vývoj stavitelství i rodící se nové architektury. S úžasem jsem si uvědomila, jak nadaní a talentovaní museli být tehdejší stavitelé, jak silný musel být jejich duch, jejich představivost i přesvědčení o správnosti jejich počínání, aby byli schopni nejen prosadit, ale i realizovat monumentální stavby bez jakýchkoli předchozích zkušeností a znalostí.
Na věky věků je úžasná kniha. Doporučuji.

Jonny
Jonny
30.03.2021 4 z 5

Chtěl jsem knihu s kterou bych si odpočinul od pandemické reality. Mno. Skrze mor se roušky dostaly i sem :-). Avšak, víc už mě kniha nezklamala.

Milá, čtivá oddechovka, která není úplně triviální. A ta Caris, ach! (Kdyby to četla manželka tak by na ni žárlila, právem.)

georginaa
georginaa
23.03.2021 5 z 5

Další povedené dílko, které opět mělo tolik stran, že jsem na to potřebovala delší dobu než normálně mívám. Nechtěla bych v té době žít a prožívat takové utrpení co postihlo tento lid. Jenže každá doba má své chmury, kterým musí lidé čelit. Opět i zfilmování se mi líbilo, je jasné, že se tam nenatlačí úplně vše z knihy, ale i tak to byl velmi uspokojivý zážitek.

PaníLenka
PaníLenka
20.02.2021 5 z 5

Po Pilířích země jsem ji přečíst MUSELA - navíc číst si o morové epidemii během pandemie koronaviru bylo opravdu hodně zajímavé!

burilltomas
burilltomas
12.01.2021 4 z 5

Super- ale osobně se mi víc líbila 1. knížka ze série.

Evaho73
Evaho73
04.01.2021 5 z 5

Ďalší čitateľský maratón je za mnou a ja som opäť plná dojmov z veľkolepého literárneho diela.
Som prekvapená, ako táto kniha dokázala na mňa zapôsobiť i napriek tomu, že ani jedna postava mi svojím charakterom nesadla a moje sympatie ostali nestranné, či už ku kladným alebo záporným postavám. Možno napriek tomuto faktu som sa viac sústredila na jednotlivé dejové línie a úplne som sa ponorila do opísanej stredovekej atmosféry.
Úchvatili má opisy ohľadom spracovávania vlny, ako sa pokúšali obyvatelia  Kingsbridge zdokonaľovať technológie tkania látok z vlny, jej valchovanie a farbenie. Ďalej ma zaujali pôsobivé opisy v súvislosti s liečiteľstvom, ako sa v stredoveku liečili rôzne choroby alebo úrazy, ale v dnešných časoch nášho aktuálneho boja s vírusom covid, som hlavne ocenila opísaný boj s vtedajšou morovou nákazou. Našla som zmienky o dôležitosti používanía rúšok teda akehosi pruhu látky, ktorým si prekrývali nos a ústa, dezinfecie rúk napríklad octom alebo o karanténe.
Nemenej boli pre mňa atraktívne opisy ohľadom roľníctva a všetkého, čo s tým súviselo, ako sa vtedy napríklad dedila pôda alebo skôr právo na nej hospodáriť. Určite nemôžem opomenúť staviteľstvo, ako sa ďalej vyvíjalo od čias Jacka Staviteľa.
Samozrejme dejové pojítka v podaní rôzných intríg, afér alebo incidentov posúvali dej ďalej aj ja som čítala a čítala až som sa ocitla na vrchole najvyššej anglickej veže a bol zrazu koniec.
Čo viacej dodať, azda iba to, že s teším na ďalší diel.

Artim
Artim
03.01.2021 4 z 5

Asi jsem se těšil až moc. Nějak jsem se nemohl začíst a stále čekal na ty silné momenty, ať už v dialozích, událostech či charakterech, kladných i záporných. Nakonec vykrystalizovaly, ale až v polovině knihy zatímco jednička gradovala už od začátku. Zde si autor dával na čas. Druhá polovina sice stála za to, to beze sporu, ale stejných pět hvězd dát nemohu.
Trojku tak trochu odložím.

irca3468
irca3468
17.12.2020 4 z 5

I mě se to zdálo hodně podobné Pilířům Země. Možná, kdybych obě knihy přečetla po sobě, nepřišlo by mi to tak. Někdy byl děj hodně předvídatelný, ale i přes to, se mi to moc líbilo :)