Pilíře země

Rozsáhlý historický román, jehož zásluhou se Ken Follett stal mezinárodním bestselleristou, líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika obyvatel městečka Kingsbridge, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí výtečný vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověku, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu... Pilíře země (celosvětově prodáno přes 23 milionů výtisků) dokázaly v roce 2007, osmnáct let od prvního vydání, obsadit nejvyšší příčku na žebříčku The New York Times; tři roky nato vznikla v produkci Ridleyho Scotta televizní adaptace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448919/big_pilire-zeme-UZA-448919.jpg 4.61384

Pilíře země / Kingsbridge 1.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Kalibr

The Pillars of the Earth, 1989

Kniha Pilíře země

Kaja1

Uff, tak to bylo něco, byla to krutá doba. Přiznám se, že mi ke konci vadilo jak pořád zlo vyhrává nad dobrem. Když člověk vidí katedrály, které tady jsou celá století, nezbývá mu než hluboce obdivovat jejich stavitele, museli to být mimořádně schopní lidé. Jsem ráda, že mi kniha umožnila sledovat výstavbu jedné katedrály někde v Anglii.

Pawlisman

Přečetl jsem toho již dost, ale toto jako můj první Follet - jde o velké příjemné překvapení. Autor umí držet čtenáře pěkně v trvalém napjatém stavu a to dost přirozeně. Stále se něco děje, skoro mezi každou kapitolou jsme svědky další gradace a dalšího překvapení. Dalo by se říci, že trvalým napětím, zvraty a beze strachu o smrti důležitých postav se mi nabízí podobnost s drsnějšími Hry o trůny. Již se těším na další díl. Určitě toku děje a nabytostí událostí pomáhají časové posuny, které však vyznívají moc příjemně a bez nějaké křeči. Palec nahoru.

druzickaster
26.11.2021

Moc krásný příběh o stavitelích katedrál. Ken Follett umí příběhy vyprávět. Klaďasové jsou kaldní až na půdu, zlosynové jsou zlosyinští až zahrob. Církev je zkorumpovaná až do pekla. Tak by se dala kniha shrnout jednou větou. Román je opravdu o stavění katedrál a kostelů, o lidech co se kolem toho motají a ač se velká část děje odehrává v a u kláštera, dá se to vydržet. Každopádně nechybí napětí, romantika, erotika a to vše naměstnáno do jedné knihy udělá z tohoto románu velmi podařený kousek.

Zaujalo v knize:
Někdy se divil, proč lidé, jako je Jonathan, pořád ještě věří v církev, když je to tak nestydatě zkorumpovaný podnik.

Ctv
03.11.2021

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami, ale nakonec jsem se rozhodla pouze pro 3. Průměrné hodnocení 92% ve mně vzbudilo očekávání, které nebylo naplněno. Respektive bylo by, kdyby kniha byla poloviční. Nevadí mi tlusné knihy, naopak. Pokud mě příběh chytí a mám pocit, že se autor neopakuje, tak mám tlusté knihy ráda. Pilíře země ale nebyly ten případ.
Příběh mě bavil, téma bylo super, ale cca od poloviny knihy se prostě zápletky začaly opakovat a děj začal být tím pádem nudný. Neustále dokolečka - útok Williama nebo Walerana na Phillipa nebo Alienu a následné zázračné zvraty v ději, které opět převážily misky vah spravedlnosti a následoval happy end. A za chvíli znova, jen útok trošku jiný a zázrak zase trošku jiný.
Že nedám knize pět hvězdiček jsem věděla ve chvíli, kdy autor začal obsah kořenit ztopořenými údy a kudrnatými klíny. Detaily v tomto směru si, dle mého, mohl odpustit.
Zřejmě sáhnu i po dalším díle trilogie, ale určitě ne hned a zřejmě nebudu tak zklamaná když už tuším, co mě bude čekat.

faba
18.09.2021

Skvělý příběh, dlouhá x-set stránková kniha, je to co mám rád a tak si rád užiju (Já vím správně je užiji, ale já si to rád užiju). Boleli mě sice ruce od práce na té stavbě, ale všechny peripetie se vyplatily :-). K. Follett zkrátka tyto příběhy umí. A povedl se i seriál.

brunette362
27.08.2021

Na historicky román od Folletta jsem se moc těšila. Možná jsem měla vysoká očekávání skrz skvělá hodnocení. Ovšem já jsem hrozně zklamaná… Děj je na jednu stranu přeplácaný a na druhé je úplně o ničem a místy nedává smysl (což je “výkon”, jelikož knížka má 1000 stránek). Postavy jsou černobíle, vůbec se nevyvíjejí a nedokázala jsem si najít ani jednoho oblíbence, kterému bych mohla fandit. S úlevou knížku odkládám a další díly asi číst ani nebudu.

lenka31
01.08.2021

Příjemně napsaný historický román, kterému opravdu nic nechybí. Najdete tam plno historie, zápletek, lásek, zrad, pletichaření, prostě všechno, co milovníky mnoha stránkových knih nadchne.
Jediné, co mi trošku ke konci knihy přišlo zbytečné, bylo autorovo opakování/připomínání událostí, kterè se hrdinům staly na začátku příběhu.
Ale i tak hodnotím román velmi kladně a těším se na další díl....a tento díl vřele doporučuji.

Boby17
19.07.2021

Právě jsem dočetl velmi dlouhý román, který nemá hluchá místa. Takže jsem se při čtení vůbec netrápil a chvílemi jsem byl velice napjatý, jak to bude s hlavními hrdiny pokračovat dál. Waleran Bigod a William Hamleigh byli odporně odporní, ale i v dnešní době jejich obdoby chodí po světě. Možná jen prostředky uplatňování moci a vlivu se změnily. Knížku doporučuji všem zájemcům o příběhy z období středověku.
Dovolím si ještě uvést jeden krátký, ale výmluvný, úryvek z předmluvy autora: "A postupně jsem si vytvářel představu o tom, že stavění velkých katedrál muselo středověkým lidem připadat jako docela rozumné počínání. To není jednoduché vysvětlit. Trochu to připomíná skutečnost, proč lidé dvacátého století vynakládají obrovské prostředky na prozkoumání vesmíru. V obou případech sehrává roli celá spleť nejrůznějších vlivů: vědecká zvídavost, obchodní zájmy, politické soupeření a duchovní touhy lidí uvázaných k zemi."