Oceán na konci uličky

Svoje dětství si pamatuji živě… Věděl jsem strašlivé věci. Ale věděl jsem, že se rodiče nesmí dozvědět, že o nich vím. Vyděsilo by je to. Pro našeho vypravěče to všechno začalo před čtyřiceti lety, když byl sedmiletý chlapec. Tehdy ukradl podnájemník jeho rodičům auto a spáchal v něm sebevraždu, čímž probudil prastaré síly, které je lépe nechat na pokoji. Temné bytosti z míst za hranicemi reality se díky fatální chybě ocitly na svobodě, a když zlo proniklo až do chlapcovy rodiny, zjistil, že bude muset udělat všechno, co je v jeho silách, aby vůbec zůstal naživu. Jeho jedinou nadějí byly tři ženy, které žily na farmě na konci jejich uličky. Nejmladší z nich, Lettie, tvrdila, že jejich rybníček je oceán, přes který sem připluly za staré země. Její maminka říkala, že si to Lettie nepamatuje správně, protože to bylo dávno, a stará země se stejně potopila. A Lettiina babička tvrdila, že se mýlí obě, protože si starou zemi nemohou pomatovat. Taky říkala, že skutečná stará země se nepotopila, ale vybuchla....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/172347/ocean-na-konci-ulick-172347.jpg 4.2618

The Ocean at the End of the Lane (2013)

Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno:, Polaris

Kniha Oceán na konci uličky

Laféeverte

Opravdu povedená kniha o dětství pro dospělé. Ten pocit bezmoci dítěte, o kterém rozhodují jiní a které s tím nemůže nic udělat, je skutečný. Na této myšlence je také postavena "hororová" postava Uršuly, která je sice bytostí z jiných světů, ale v zásadě by magické schopnosti ani nepotřebovala. Skvělé jsou také jednotlivé myšlenky, které by mohly obstát i jako samostatné citáty. A nesmím zapomenout na Hempstockovi a Lettie. Prostě přečteno jedním dechem a rozhodně se k té knize chci vrátit (a ne jednou).

raffi

Nečakala som to, ale táto kniha ma vôbec nenadchla. Napísané je to pekne a zaujímavo, pohľad malého dieťaťa na svet uveriteľný, ale ten príbeh samotný ma nezaujal. Vlastne mi bolo úplne jedno, čo sa deje, prečo a ako sa to deje, nevnímala som ani súvislosti. V tom oceáne som sa plácala iba na povrchu, ani raz ma to nevtiahlo pod vodu (do príbehu). Proste bol ten oceán na mňa až príliš plytký...

denniys
27.12.2018

Zvláštní..hodně zvláštní..z dětského úhlu pohledu bývá vše odlišné, pohádkovější, fantastičtější..mé první setkání s tímto autorem..konec příběhu mě potěšil, ačkoliv se nejedná o klasické "žili šťastně.."..milá kniha přečtitelná na jeden zátah..

Fenomenal
24.12.2018

Líbí se mi, když autor dokáže zbudovat svět, ke kterému vytvoří klíč (dveře, bránu, skříň) a my díky tomu pronikneme do onoho světa plného kouzel či jiných bizarností. Pokud jej ale autor propojí se světem skutečným, a přitom neurčí, co je a co není možné v obou světech zároveň, takzvaně si nevytyčí logiku nadpřirozena, stává se pro mne taková kniha těžko pochopitelnou. Bohužel právě v případě Oceánu na konci uličky jsem si nebyl tím vším čarováním zdaleka jist. Třebaže svět popsaný dětskýma očima fungoval poměrně zdařile, celá ta zmatená, pokulhávající logika, kdy nevíte, co je a co není pravda, mi bránila, abych se do příběhu zakousl naplno. Pokud se to všechno stalo doopravdy, pak mi v příběhu chybělo nějaké zamyšlení nad tím, jak je to vůbec možné. A pokud to mám celé brát jen jako oslavu dětské fantazie, potom mi nejspíš chyběl odstup. Tak jako tak, jsem si příběh neuměl moc užít. V každé části mi něco vadilo, něco chybělo, něco přebývalo. Za opravdu povedené považuji pouze vyprávění očima malého chlapce. To bylo vskutku věrohodné.

bouncer
20.12.2018

Opět skvělá kniha od Neila Gaimana.

trudoš
05.12.2018

Neil Gaiman je v první řadě fabulátor, mistr imaginace různých forem. I Oceán na konci uličky rozehrává zeširoka, pomalu se dostává k jádru věci, a pak vše znenadání utíná. Jeho doménou je vystihnutí snového vnímání světa. Především má ale záviděhodný cit pro přepírání vzpomínek a dojmů, které v nás vyvolávají často ty nejvšednější zážitky. Dokáže slovy vyjádřit to, co běžně pociťujeme, když myslíme na minulost, nebo si představujeme budoucnost. Přivádí do našeho šedivého světa magii, která působí natolik všedně, že musí být zákonitě reálná.
Příběh vypráví o děsivých událostech, které prožijí jeden obyčejný chlapec a jedna neobyčejná dívka. Nejblíže má přitom novela ke strašidelným povídkám Raye Bradburyho, protože podobně jako on i Gaiman umí nádherně spřádat návraty do dětství. Za mě spokojenost naprostá, jen mi chyběla závěrečná pointa, díky které by všechno zaklaplo na své místo. Ten krátký rozsah k tomu prakticky vybízí, a když už ne více stran, čtenář by si zasloužil alespoň toto.

Damato
04.10.2018

Přiznám se, že knihu jsem sháněla proto, že její název mi, při luštění loňského rozkrývání obrazu u Knižní šifry naprosto nic neříkal. A tak jsem tak dlouho sháněla, až jsem sehnala - a po přečtení zas poslala dál do světa. Nějak to není můj šálek kávy, je ale pravda, že jsem se u čtení nemusela přemáhat knihu dočíst. Jen to prostě nebudu opakovat.

B4LU
01.10.2018

Temná fantasy z dětského pohledu, kdy tomu právě dětská imaginace ještě dodává na působivosti. Přečetl jsem to za jediný den, a tak dlouho mi to trvalo nejspíš jen proto, že jsem to četl v angličtině. Parádní a opravdu hezká knížka.

BernardBlack
07.09.2018

Neil umí i líp (nebo už jsem na pohádky prostě starej:)

Krčka5
06.09.2018

Pěkné. Ale že by mě to nějak extra uchvátilo, to se taky říct nedá.

Epes
23.08.2018

Já jsem vrchol příběhu prožíval v okamžiku, kdy dětský hrdina utíká po louce před chůvou, jinak jsem v knize postrádal větší dynamiku. Zdálo se mi, jako by se autor znovu vracel k dřívějším tématům, viz Koralína - motiv kočky, kuchyně, temné/dítětem dosud nepoznané stránky dospělého rodiče, přetvářka, dům sousedů... Možná jsou to pro autora tak silné (snad biografické) momenty, že se s nimi musí znovu vyrovnávat?

sarka9190
17.08.2018

Dlouho už tu nebylo něco na způsob Koraliny. Takový to mrazení navozující bezmocnost a strach o hlavního hrdinu. Je až překvapivé, že to pociťuji při čtení Oceánu a Koraliny, ale ne u např. Nikdykde či Amerických bohů - tímto ovšem nechci shazovat jejich kvalitu. Nevím, asi jak je hlavní hrdina dítě, všechny ty strachy vypadají větší a je li to navíc předkládáno s takovým řemeslným umem, ...ještě jednu takovou knížku prosím.

iampatrik
25.07.2018

Nikdykde považuju za jednu z nejlepších fantasy z mého mládí. Po více jak deseti letech jsem šáhl po Gaimanovi znovu a tentokrát mě příběh úplně neoslovil. Vše je takové nemastné neslané, bez pořádné zápletky a děje. Stále jsem čekal, že se bude dít něco víc, ale nepřišlo nic. Byť na jednu stranu je příběh zahalen tajemstvím (což je plusem a přidává knize na vlastní fantazii), na stranu druhou jsem čekal jakékoli objasnění alespoň jedné z mnoha věcí v knize (rodina Lettie, blechy, onen "druhý svět" apod.). Určitě nemůžu sdílet všechna ta přespříliš pozitivní hodnocení. Zároveň se nejedná o špatné čtení, které díky své délce nezabere ani moc času.

Makropulos
24.07.2018

Zase jedna z Gaimanových knih, která mě naprosto okouzlila a opět mi připomněla, proč mám jeho psaní tak ráda. Stírání hranic mezi snovým a skutečným i mezi dětským a dospělým světem, lehkost, s jakou je příběh vyprávěn, napětí, bezbřehá fantazie a to, jak se čtenář tak nějak propadá do příběhu a skoro se stává jeho součástí, přináší opravdový čtenářský zážitek. Tentokrát opět za pět.

lenkaBajza
14.07.2018

Proč jsem tohoto autora odkládala tak dlouho? Mistrovsky zpracované, čte se samo. Autorova fantazie je obdivuhodná. Vyprávění dítětem dodává příběhu dětské kouzlo, i když to dle mě není fantasy pro děti.
Snad se brzy dostanu k dalším knihám autora.

evickakyticka
06.07.2018

Tak tohle se mi líbilo. Bylo to celé takové snové, nenápadné, odpočinkové. Přesně to jsem potřebovala. Určitě si od Gaimana ještě něco přečtu. Jeho styl fantasy se mi začíná zamlouvat.

zipporah
27.06.2018

Začalo to pútavo, ale po príchode Ursuly ma to mierne nudilo a tešilo ma krátkosť strán:D No priniesť oceán vo vedre je čosi, čo by som si veľmi priala, ale s tou neotrasiteľnou, príšernou "dospelou" podmienkou, aby mi ju priniesol on. A to sa nestane. To je ten rozdiel medzi dospelými a deťmi, deti môžu mať radi každého a to jediné očakávajú, vedro s oceánom im môže priniesť ktokoľvek, prežijú rovnakú radosť, kým my dospelí najčastejšie predstierame radosť a túžime len po tom, aby sme oceán dostali od niekoho konkrétneho. Už nemáme radi vôbec nič a pri tom vieme, že to nie je nevďačnosť. Je to rezignácia.

brabofka
14.06.2018

Moje první setkání s autorem. Musím říct, že dopadlo na výbornou. Jak bravurně, s lehkostí a grácií nacpat do 184 stránek tu obrovskou fantazii. Příběh, který vlastně mohl prožít kdokoli z nás - protože boj se zlem, bytostmi až nadpřirozenými - jsme v 7 letech sváděli snad každý den. Nevím proč, ale pořád jsem čekala nějaké logické vysvětlení, cosi jako pohled dospělého, který řekne, že se mu to zdálo, že to prázdninové dobrodružství bylo jen jako. Ale nic. A ono to vůbec nevadí?! Knize to vůbec neubírá na půvabu, na čtivosti ani na napínavosti. Takže za mě maximum *.

Lethania
05.06.2018

První kniha od Neila Gaimana a rovnou příběh, který si budu pamatovat velni dlouho. Vyprávění z pohledu dítěte bylo skvěle napsané. Příběh, u kterého jsem najednou byla v napětí a na druhé straně si mi chtělo brečet. Rozhodně si přečtu i další knihy. Doporučuji.

JointlieKat94
26.05.2018

Další z krásných a napínavých příběhů tohoto autora.. stává se mým oblíbencem. :)

esma
09.05.2018

Svět fantazie rozvíjí naši představivost, nabízí přehršli nových, pozoruhodných pohledů na dění kolem nás i v nás, podněcuje a inspiruje a mnohdy, když nás něco skřípne, poskytne i úkryt...

Kamcatak
03.05.2018

Má první kniha od tohoto autora a jsem nadšená!
Příběh vyprávěn z dětského pohledu mě okouzlil. Vždy jsem milovala fantasy a tohle bylo fantasy docela jiné než ostatní co jsem kdy četla :)

vercajir
29.04.2018

Krásný příběh, jako vždy mě Gaiman nezklamal.

charlizee
16.04.2018

Tak jako mnozí zde, jsem na knihu narazila díky Knižní šifře a popis knihy mě zaujal pro její tajemnou atmosféru. Čekala jsem něco víc strašidelnějšího a vlastně asi i víc "dospěláckého", překvapilo mě, že jsem narazila na čisté fantasy (to bude tím, že recenze tady čtu obvykle až poté, co knihu dočtu :) ). Bylo to moc příjemné čtení...svižné a snové. Autora si přidávám do hledáčku a těším se, až si od něj přečtu něco dalšího.

Lil30
23.03.2018

Na knihu jsem narazila minulý rok díky Knižní šifře a po přečtení mě mrzí, že jsem se k ní dostala až teď. I jako dospělá čtu ráda fantasy a tato byla krásně vykreslená, vše jsem postavám věřila a líbila se mi rozdílnost nahlížení dospělých a jeho jako dítěte. Od autora jsem toho zatím více nečetla, ale určitě to brzy napravím.

pastelkakg
23.03.2018

Zapomeňte na Aslana, tohle je to pravé zobrazení oběti!

anmaride
22.03.2018

Číst tuto knížku je něco jako plout na pomezí snů, fantazie a skutečnosti. Chvíli se usmívat a poslouchat předení koťat, poté se ale krčit v koutě a s hrůzou čekat na záchranu.
Chvilku se ponořit do oceánu a vědět vše, pak jít tou uličkou a pomalu zapomínat.
Čte se krásně rychle, Gaiman umí.

leny.wood
15.03.2018

Fantazie! Dlouho jsem nic z fantasy nečetla a o to víc si to užila. Tenká (ba skoro žádná) hranice mezi skutečným a "tamtím" světem mě dostala, četlo se příjemně a poměrně svižně. Musím se na autora více zaměřit.

petrulka
13.03.2018

Neuvěřitelná fantazie, skvěle napsáno, nemohla jsem se odtrhnout. Svým způsobem i děsivou fascinací. Párkrát se mi lítostí nebo obavami málem zastavilo srdce. Párkrát jsem cítila obrovskou studenou prázdnotu naplněnou čímsi, o čem snad ani nechci vědět víc. Trošku mi to připomnělo Kingovo Bájedolí. Nepopsatelné něco, fascinující a děsivé zároveň. Je to pohádka, ale bolavá...

ludek.n
07.03.2018

Úžasná kniha, úžasný příběh, úžasně napsané. Autor má neuvěřitelnou schopnost balancovat na rozhraní mezi dětským světem a tvrdou realitou dospělých, takže mu spolknete fantastickou pohádku stejně jako příběh ryze současný. Jejich propojením pak mistr Gaiman vytváří svoje vlastní osobité světy, do kterých je radost se ponořit a nechat se uchvátit jejich kouzlem. Oceán na konci uličky je toho důkazem…