Osmý život (pro Brilku)

kniha od:

Osmý život (pro Brilku) https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428819/bmid_osmy-zivot-pro-brilku-N4O-428819.jpeg 4.6 473

Strhující rodinná sága provázená vůní čokolády se odehrává na pozadí celého dvacátého století, za gruzínskoruské války a v neklidném revolučním období. Gruzie, 1900: Vše začíná jako v pohádce. Prapradědeček si z cesty do Vídně přiváží recept na nejlepší horkou čokoládu na světě. Je hustá, „černá jako noc před bouří“ a naprosto neodolatelná. Její konzumace má ovšem tragické, nezřídka i smrtelné následky… Zděšený chocolatier, který stejně jako všichni Gruzínci věří na pohádky, záhy dospěje k přesvědčení, že na jeho lahodném nápoji spočívá kletba. Přesto však recept předá jako rodinné tajemství své nejstarší dceři Anastasii, která se bude k vaření čokolády během svého stoletého života opakovaně vracet. Německo, 2006: Anastasiina pravnučka Nica přerušila kontakt s rodinou a odstěhovala se do Berlína. V Gruzii právě probíhá občanská válka a její neteř Brilka, která se vydala na cestu na Západ, se odmítá vrátit do Tbilisi. Nica ji vyhledá a celý rodinný příběh jí vypráví. Horká čokoláda připravovaná podle staré rodinné receptury přináší po šest generací spásu i neštěstí…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , Host
Originální název:

Das achte Leben (Für Brilka) , 2014


více info...

Komentáře (149)

Komentáře 149 Recenze 7

kob
kob
03.11.2023 4 z 5

Čtení je to díky politice poněkud náročnější, ale rozhodně zajímavé a poučné. O historii Gruzie jsem skoro nic nevěděla, tak jsem velmi zajímavou formou doplnila mezery.

Martica
Martica
26.10.2023 5 z 5

Do téhle knížky jsem se úplně zamilovala a po jejím přečtení mám chuť všem mým letos hodnoceným knihám strhnout hvězdičku dolů. Sága mě pohltila, smekám klobouček nad její promyšleností a propracovaností. Od jejího dočtení už jsem zvládla pár dalších knih, přesto jsou ve mně příběhy Stasie, Christine, Kitty, Kosti a Darie pořád živé.

Jinak se hodně ztotožňuji s komentářem Fénix56 (21. 12. 2022), tak se nebudu opakovat. Prostě až do perestrojky naprostá pecka.


KnihomolkaOli
KnihomolkaOli
26.09.2023 4 z 5

Krásný příběh, který nás provede několika generacemi. Je smutné sledovat, jaké měli hrdinové na začátku se svými životy plány, sny, očekávání... ale život není pohádka a nakonec nic nedopadne tak, jak si vysnili.
Některé pasáže se četly samy, některé byly náročnější. O postavách bych řekla to stejné. Některé jsem si oblíbila a fandila jim, některé mi vadily a doufala jsem, že z příběhu zmizí a nebo se jejich chování změní k lepšímu.
Občas jsem měla pocit, že už je to dlouhé - přeci jenom přes 800 stran nepřečtete během pár dnů - takže jsem si někdy říkala, že bych už potřebovala nějaký jiný příběh, jelikož osudy postav v této knize nejsou nejšťastnější a celé to na vás tak nějak tlačí, je vám z toho úzko a máte potřebu vidět nebo číst něco veselého.
Ale celkově moc povedená kniha, kterou všem doporučuji.

Mateo67
Mateo67
23.09.2023

Bohužel jsem nedoposlouchala, i když jsem se snažila vydržet. Nedokázala jsem se navázat na žádnou postavu, dobové reálie mně byly cizí a režim mě odpuzoval tak, že jsem tuto část historie nakonec vůbec nechtěla poznat. Myslím, že ještě u žádné knihy jsem se tolik nerozešla s celkovým hodnocením.

bod
bod
23.08.2023 5 z 5

Po delší době bez váhání 5 hvězdiček, čtivé, zajímavé, objevné.

simonit
simonit
19.08.2023 5 z 5

Knížka je opravdu nádherná... v příběhu se prolínají životy lidí, se všemi starostmi i radostmi. Překvapilo mě, kolik nového jsem se toho dozvěděla o historii Gruzie a jejích vztahů s Ruskem. Líbilo se mi i autorčino poukázání na rozdíly mezi východní a západní Evropou, které byly ve 20. století o to více markantnější.
Knížka byla naplněna láskou k rodině, oddaností a jakousi neumírající vírou a nadějí.

okeey
okeey
14.08.2023 5 z 5

Krásných téměř 44 hodin poslechu a nelituji ani minuty.
Jedná se o rodinnou ságu několika generací, kterou vypráví Nica pro svou neteř Brilku. Příběh je smutný, dojemný, nespravedlivý, ale zároveň je plný odvahy a odhodlání. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých skutečností o Gruzii a historii napříč 20. stoletím. Na poslouchání této audioknihy jsem se vždycky moc těšila, postavy v knize mi přirostly k srdci a bude se mi snad i stýskat, hlavně po Nice.
Horská dráha emocí, střídalo se rozhořčení se smutkem, vztekem, radostí, dojetím, empatií, což je naprosto v pořádku. Příběh je velmi obsáhlý, ale kdyby byl ještě delší, vůbec by mi to nevadilo. Cením autorku za to, že si udržela odstup a příběh psala objektivně bez osobních dojmů.
Rozhodně doporučuji, ať už audioknihu či knihu, ale co se týče audioknihy, tak hlas Martiny Hudečkové příběhu dodá tu správnou atmosféru.

Kacatko86
Kacatko86
13.08.2023 3 z 5

Půjdu proti proudu, ale tahle kniha mě tedy nenadchla. Četla jsem ji dlouho, nutila jsem se do ní. Začala mě bavit někde v půlce, líbila se mi kniha Elene a Daria, ale ke konci už mě zase nebavila. Miluji rodinné ságy, ale tahle mě neoslovila. Možná, že kdyby vyprávěči jednotlivých knih byli samotní hlavní hrdinové, dokázala bych se vcítit lépe. Po třech měsících knihu odkládám.

Aya81
Aya81
07.07.2023 5 z 5

Nejúžasnější kniha, kterou jsem v poslední době četla. Tak dojemné, plné smutku i energie, silný příběh několika generací na pozadí skutečné historie. Jsem toho tak plná, že ani nedokážu knihu popsat, vypsat ze sebe svoje pocity. Tolik chuti do života a přitom zároveň zmaru a bolesti. Asi to nebude jen vlastním příběhem, ale spíše způsobem jeho zpracování. Vždyť takových příběhů je kolem spousta, ale tomuto zvládla autorka vdechnout skutečný Život.
Historické pasáže jsem já, kdysi velký "odpůrce" dějepisu, doslova hltala. Ale to bude asi věkem :)

jaroslava4405
jaroslava4405
23.06.2023 5 z 5

Mnohogenerační rodinná sága se skutečnými postavami z historie Stalinem a Berijou. Spousta zajímavých informací o Gruzii, její historii a tradicích a o střetu těchto tradic s reálným socialismem.

Jana283
Jana283
20.06.2023 4 z 5

Miluji tlusté romány, takže jsem knihu opravdu užila. 100 let života jedné dějinami zmítané gruzínské rodiny. Silné a osudové ženy. Autorka si drží od příběhu emoční odstup, nesoudí, nemoralizuje, o to více je však její vyprávění působivé. Provede nás nejen dějinami Gruzie, ale seznámí i s hrdou povahou Gruzínců a jejich vztahem k (a v rámci) SSSR. Složité a těžké dějiny Gruzie ovlivňují osudy hrdinů více než metaforický šálek hořké čokolády, jehož vůně prostupuje celý příběh. Je otevřený konec nadějí pro Brilku?

jarmar876
jarmar876
10.06.2023 3 z 5

Souhlasím s "Irsaf". Jsem ráda, že to mám za sebou. A taky souhlasím s "Vendulis". Čtení této knížky bylo jako jízda na horské dráze. Některé pasáže jsem hltala, otřásala jsem se hnusem nad zrůdností doby a zvráceným režimem. Pak byla místa, kdy jsem měla pocit, že mi někdo podstrčil jinou knížku. Zbytečné plácání, opakování již několikrát řečeného, patetické výlevy a nyvé blábolení hodno kvalit červené knihovny. Jako by bylo žádoucí přifouknout dílo na skoro 900 stran, aby jeho rozměry byly marketinkově využity jako "veledílo". Jenže veledílo to není. Je to průměrná kniha s těžkým tématem, které se autorce místy podařilo zručně zpracovat a místy zručně zabít. Nino Haratischwili je ale ještě relativně mladá autorka a tak věřím, že svoje spisovatelské dovednosti zdokonalí.

Kristulda
Kristulda
28.05.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem četla dlouho, postavy mi přirostly k srdci, budou mi chybět. Životy neměli lehké, byla to velmi těžká doba. Na tuto knihu budu ještě dlouho vzpomínat, jak tu někdo níže psal byl to čtenářský koncert a já s tím souhlasím.
Je mi líto, že už je konec.

Vendulis
Vendulis
14.05.2023 3 z 5

3,5* Čtení Brillky pro mě bylo jako horska drahá...chvílemi jsem to milovala, ale víc převažovaly chvíle, kdy jsme s knihou chtěla přaštit do kouta, jak mi to přišlo ubijející.

capricornus
capricornus
18.04.2023 5 z 5

Hluboká poklona autorce, to byl přímo čtenářský koncert. Od knihy se nedalo odtrhnout.
Dále viz LéňaM.

Irsaf
Irsaf
18.03.2023 3 z 5

Tak teda nevím.
Hodně lidí píše, jak je to krásná knížka a já teda stejné nadšení nenacházím.
Upřímně mě kniha nebavila.
I proto jsem ji četla tak dlouho, protože jsem se na čtení netěšila.
Jsem ráda, že je to za mnou.

hrosulik
hrosulik
18.03.2023 5 z 5

Moooc se mi líbila. Dočteno. Mohu jen doporučit.

pavel7146
pavel7146
14.03.2023

Ještě jsem to tedy nedocetl, zajima me to spis jako prehled dejin SSSR, ale ta scéna s mucenim těhotné ženy byla naprosto nejdesivejsim popisem zrudnosti, co jsem kdy četl.

PetaZ
PetaZ
28.02.2023 4 z 5

Za me se zadne nadseni nekona.. Obsahla kniha, ve ktere mi spousta veci chybela a naopak i sposta veci nadbyvala..

LéňaM
LéňaM
20.02.2023 5 z 5

Kdyby šlo, dala bych hvězdiček i více.
Nádherná rodinná sága.
Postavy skvěle vykreslene. Spousta lasky, naděje, zklamání, utrpení a přátelství.
Z knihy jsem nadšená a těším se na další knihu této autorky

fruitbueno
fruitbueno
18.02.2023 5 z 5

Osmý život je naprosto fantastický. Užívala jsem si každou jednu vteřinu s touto rozsahem i "duší" obrovskou ságou. Všechny postavy, veskrze různě silné gruzínské ženy, byly tak lidské, tak dokonale vykreslené a tak jedna druhé podobné, že se mi jen těžko o čtenářském zážitku mluví.

Kerberos
Kerberos
09.02.2023 4 z 5

Kniha mě překvapila,protože jsem čekala něco jiného,víc Gruzie,čokolády a míň Sovětského svazu.Velmi obsáhlý historický román popisující několik generací jedné rodiny v průběhu jednoho století.Těžké osudy a tragické konce .

Finn69
Finn69
13.01.2023 5 z 5

Tuhle gruzínskou ságu ochucenou čokoládou si rozhodně nedejte ujít. Najdete tam celé dvacáté století, a že se v tomhle koutě světa toho dělo opravdu hodně. Revoluce a války všeho druhu, stalinismus, nacionalismus, perestrojka, totální zhroucení ekonomiky, diktatura i anarchie. A uprostřed toho všeho chaosu stojí Zelený dům a v něm žije řada pokolení rodiny Džaši. Vzhledem k té době jsou osudy jejích členů obvykle tragické, a vůbec je tu povážlivý nedostatek šťastných konců. Inu, co taky čekat v domě, kde se vaří prokletá čokoláda a na dvoře hrají mrtvé ženy karty.
Vřele doporučuji, chytil jsem se hned na začátku a bavilo mě to moc. Je to dobře napsané a zajímavé, pěkně se to četlo, navíc si připomenete řadu polozapomenutých událostí. Ruku na srdce, kdo z vás si pamatuje, kdo to byl Zviad Gamsachurdia? A věděli jste, že Berija byl Gruzínec?

Anet2106
Anet2106
13.01.2023 2 z 5

Navzdory skvělým recenzím mě tahle kniha moc nenadchla. Přišlo mi, že postavy se během času moc nevyvíjejí jako osobnosti. Chvílemi se děj velmi vlekl nudnými pasážemi a pak najednou velký skok. Pokud knihu čte někdo neznalý historií, asi se v tom bude ztrácet a nebude vědět, ve které době se to vlastně zrovna odehrává. Po cca polovině knihy jsem ji odložila nedočtenou. Škoda. Potenciál má, ale autorka by na ní musela více zapracovat.

Szilvia1
Szilvia1
12.01.2023 4 z 5

Byla to pěkná knížka,skvělá rodinná sága s tajemstvím,která se předávala z generace na generace.V knížce je spousta trápení,ale je tam i láska,ale i láska ke vlasti.Četlo se to pěkně.

M-a-rty
M-a-rty
06.01.2023 5 z 5

Ač nejsem primárně náruživý čtenář rodinných ság,tato se čte skvěle a jedním dechem. Určitě doporučuji, i kdyz na dovolenou bych jí vzhledem k váze raději netahala :-D

AlenaF
AlenaF
21.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha, doporučuji k přečteni. Byla jsem doslova vtažená do děje, a protože se už mohu považovat za pamětnici, všechny události jsem prožívala společně s knižními postavami téměř osobně.

fénix56
fénix56
21.12.2022 5 z 5

Tato sága mne hodně bavila hlavně do vypuknutí "perestrojky", ta závěrečná část mne bavila o trošku míň. Možná i proto, že jsem se trochu ztrácela v reáliích té doby a toho místa. Gruzínci proti Rusům, Gruzínci proti Abcházii, Gruzínci proti Gruzíncům....I když chápu, že v rámci souvislostí to vše bylo sepsáno tak, jak to mělo být. Celkově však byla sága velmi propracována, psána nádherným jazykem.

Pro mne byly nejpoutavější osudy Christiny, Stasie, Kitty i toho Kosti, kterého bych nejraději zfackovala, ať se probere. A naopak mne nebavilo číst poslední část knihy, popisující život Nicy v emigraci. Osudy rodiny jsou zasazeny do historických období počínaje VŘSR, přes druhou světovou válku, stalinské čistky a gulagy, studenou válku až po onu "perestrojku". Trochu mi vadila linka s čokoládou, která jakoby negativně ovlivňovala osudy lidí. Autorka to asi používala jako metaforu, ale mne to rušilo. Ne, čokoláda není špatná, jsou jen špatní lidé....

Poslouchala jsem jako audioknihu, takže mne nebolely ruce (Martina Hudečková to načetla výborně), ale zase to mělo nevýhodu, že jsem se někdy ztratila v tom, kdo je kdo a u knihy by se mi to lépe vyhledávalo.

lencin
lencin
18.12.2022 5 z 5

Výborná sága. Historie Gruzie napříč 20. stoletím. Rodina Džašiů a tajemství jejich horké čokolády.
5*

Elapheg
Elapheg
17.12.2022 5 z 5

Na začátku komentáře bych chtěl zmínit, že tohle byla náročná kniha. Místy neobyčejná, místy nudná, ale ten konec to vše vylepšil a zanechal ve mně dost hlubokou stopu na tuto knihu, proto pět hvězd. Je to příběh rodu Džašiů v Gruzii od roku 1900 až do roku 2007. Často se pohybujeme v Rusku, nebo spíše Rusko v Gruzii, politiky je tu velmi hodně, ale je to výpověď o tom, jak 100 let dokázalo ovlivnit všechny tehdejší lidi, zvláště po nástupu komunismu a zvláště pak rod Džašiů. Setkáváme se zde s historickými postavami: Lenin, Stalin, Brežněv, Gorbačov, s KGB, tajnými agenty, ale hlavně se všemi protagonisty rodu Džašiů. O čokoládě se ale v knize píše na začátku a pak jen místy v souvislosti s mnoha tragédiemi v rodu Džašiů. Znovu podotýkám, že to pro mne nebyla zvláště ze začátku lehká kniha, kde stránky jenom lítají. Tady člověk musí pozorně vnímat, co se snaží autorka svým příběhem vypovědět. Jako celek to ale je místy až obdivné dílo. Je tu mnoho postav, příběh je vyprávěn z pohledu Nicy, která popisuje jednotlivé události v rodině pro svou neteř Brilku, která hraje hlavní roli na konci knihy. Není to žádná červená knihovna, naopak je to dramatický příběh rodu Džašiů, jak jim systém ublížil, či komu naopak dopomohl k vysokým postům a také, jak systém ovlivnil historii mnoha národů, které tenkrát byly v SSSR. Kniha se mi jinak ale líbila, Džašiům jsem držel palce a i přátelům a známým tohoto rodu. Nad knihou budu ještě místy přemýšlet. Není to typ knihy, po jejímž přečtení člověk na ni za pár dní zapomene. Dávám pět hvězd a knihu doporučuji špíše Husákovým dětěm a starším. :-)