Osmý život (pro Brilku)

Strhující rodinná sága provázená vůní čokolády se odehrává na pozadí celého dvacátého století, za gruzínskoruské války a v neklidném revolučním období. Gruzie, 1900: Vše začíná jako v pohádce. Prapradědeček si z cesty do Vídně přiváží recept na nejlepší horkou čokoládu na světě. Je hustá, „černá jako noc před bouří“ a naprosto neodolatelná. Její konzumace má ovšem tragické, nezřídka i smrtelné následky… Zděšený chocolatier, který stejně jako všichni Gruzínci věří na pohádky, záhy dospěje k přesvědčení, že na jeho lahodném nápoji spočívá kletba. Přesto však recept předá jako rodinné tajemství své nejstarší dceři Anastasii, která se bude k vaření čokolády během svého stoletého života opakovaně vracet. Německo, 2006: Anastasiina pravnučka Nica přerušila kontakt s rodinou a odstěhovala se do Berlína. V Gruzii právě probíhá občanská válka a její neteř Brilka, která se vydala na cestu na Západ, se odmítá vrátit do Tbilisi. Nica ji vyhledá a celý rodinný příběh jí vypráví. Horká čokoláda připravovaná podle staré rodinné receptury přináší po šest generací spásu i neštěstí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428819/big_osmy-zivot-pro-brilku-N4O-428819.jpeg 4.6277

Vydáno: , Host

Das achte Leben (Für Brilka), 2014

Kniha Osmý život (pro Brilku)

lucy.n

Jsou knížky, které chcete mít v domácí knihovně. Tohle je jedna z nich. Nenechte se odradit množstvím stran. Každá z nich stojí za to. Odměnou vám bude barvitý obraz nejen několika generací jedné gruzínské rodiny, ale prožijete exkurzi do neklidné historie Gruzie, Ruska a Sovětského svazu. Mít tu možnost, dala bych hvězdu navíc za krásný jazyk a výborný překlad.

petrarka72

Anotace tentokrát nelže. Skutečně podmanivé, strhující, dramatické, tu a tam až bolestné čtení. Proplétající se historie Ruska-Sovětského svazu-Ruska s historií Gruzie, počínající rokem 1900 a končící rokem 2007, rozkročení mezi Tbilisi, Leningradem, Moskvou, Londýnem, Vídní, Berlínem aj., sedm knih - šest plus jeden příběh, z nichž pouze jeden je mužský (Stasia, Christine, Kosťa, Kitty, Elene, Daria, Nica), určených pro emocionální informaci toho nadějného osmého (Brilka), z nichž každý vydává na samostatný román úctyhodného rozsahu. Kletba, nejen "čokoládová", hlad po životě, žízeň po vzájemnosti, leningradská blokáda, gulagy a jiná životu nebezpečná prostředí ve viditelném, útěky před ohrožením a zodpovědností v neviditelném gobelínovém stromovém vzoru, v pozadí generalissimus a ve vnitřní rodinné historii Malý velký muž Berija, NKVD a KGB, na ramenou čím dál větší tíha rodového dědictví, v srdcích a hlavách vědomí totálního neporozumění nejen mezi muži a ženami, ale mezi lidskými bytostmi obecně, a násilí hraje v každé generaci zásadní roli a navzdory předpokladu ho neubývá... a přitom je to všechno tak lidské, tak známé. Doporučení: Dejte si po dočtení každé knihy tak den dva pauzu, tu a tam je emocí příliš, odpočinek je na místě, jinak začnete některé momenty záměrně vytěsňovat a ve výsledku vám budou chybět... Téměř devět set stran - a každá stojí za to. Díky.

jopp

Mám ráda rodinné ságy, a tato mě rozhodně nezklamala. Moc se mi líbilo, jak byly popsány osudy jednotlivých členů rodiny - každý měl nějakou povahu, nějaké plány, nějaký vývoj... jako má ve skutečnosti každý z nás. Ovšem to pozadí ... Sovětský svaz jak ho známe z dřívějška i z velmi smutné současnosti. Rusové zůstanou Rusy, jejich nátura se nezměnila. Hlavně udržet v chodu jejich politický (autoritativní a prolhaný) systém, jednotlivý obyčejný člověk je doslova nic - když třeba zmizí, tak zmizí a nic s tím nikdo nenadělá. Na jednotlivých postavách v knize bylo zřejmé, že ruský systém vládnutí a touhy po ovládnutí cizího území i jeho obyvatel likvidoval a likviduje jednotlivé lidi v lepším případě "jen" psychicky, v horším případě fyzicky. Je to šílené.

klarkacte

Obdivuhodný příběh několika generací. Vhled do života nevědomých a podezřívavých lidí v sovětském svazu. Fascinovalo mě, jak autorka bravurně vykreslila osoby prožívající svoje osobní selhání, zvraty a manipulace. Jak vykreslila život postav se všemi jeho stíny a se vzpomínkami na bezstarostné dětství, které už nikdy nenastane.
Lži i osvobozující pravda, touha po lásce, světu, po svobodě. Všechno to tam bylo. A bylo to úchvatné.

Miluška1623

Hodnotím zde poprvé- a musím říct- naprosto fantastické!!!

bacouch

Kniha mne naprosto okouzlila. Jak svým dějem, tak svým jazykem. Něčím mi připomínala Sto roků samoty. Autorka píše tak poeticky a zároveň přesně o životě šesti generací na pozadí dějin Gruzie. Knihu jsem četla nechutně dlouho, protože jsem opravdu nechtěla, aby už byl konec. Oceňuji také vynikající český překlad M. Škultéty. Nevím, zda tuto knihu letos něco překoná.

Runinka

To byla tedy generační jízda,vždycky,když jsem měla pocit,že to začíná váznout,tak to zase nabralo spád. A zrovna tedy čtu v době,kdy je válka na Ukrajině, tady to prostě vřelo a bude vřít pořád. Neustálé usilování o moc....již od tatíčka cara.

markulina711

Původně jsem čekala rodinnou ságu z prostředí cukráren. Příště nedám na reklamu. Byla hodně povrchní. V podstatě čtenář dostane tři knihy v jedné -tu rodinnou ságu plnou silných osudů,propletenou nečekanými zvraty,ale v tom je síla kapky magického realismu v tomto vyprávění;dějiny Gruzie (1900-2007), obzvláště konflikt s Ruskem a padesátá léta 20. stol. vyžadují silný žaludek; skvělý psychologický román, za všechny postavy zmíním Kitty,ta mě zasáhla nejvíc. Není to lehké čtení, když si člověk uvědomí, že ti vůdci,generalissimové, předsedové UV,agenti KGB a další sebranka jsou opravdové historické postavy a jejich metody jak získat a udržet moc za cenu obrovských ztrát na životech se opakují i v dnešní době.