Historie včel

Historie včel je román o vyhynutí včel. William je zklamaný biolog a obchodník s osivem, žijící v Anglii roku 1852. Právě se chystá postavit zcela nový typ úlu, který jemu i jeho dětem zajistí čest a slávu. • George je včelař, žijící v USA roku 2007 a jeho farma bojuje o přežití. On ale doufá, že jeho syn bude pro farmu spásou. • Tao žije v budoucnosti v Číně, v době, kdy již včely vyhynuly. Pracuje na ručním opylování. Víc než cokoli jiného chce pro svému synovi zajistit vzdělání, aby měl lepší život, než je ten její. Všechny tři příběhy se navzájem prolínají, setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284510/big_historie-vcel-fj2-284510.jpg 4.1678

Klimatické kvarteto 1.

Vydáno: , Omega

Bienes historie, 2015

Kniha Historie včel

Luskal
předevčírem

Velmi zajímavá kniha o tom, jaký dopad na svět by mělo vyhynutí včel. Líbilo se mi střídání 3 dějových linek, každá vždy vyprávěna z pohledu jedné osoby. Ze začátku spolu příběhy nesouvisí, ale postupně se čtenář dozvídá, jak jsou osudy jednotlivých postav propojeny. Autorka přibližuje, jak moc člověk svým chováním ničí planetu a jaké dopady má současný konzum. Kniha se mi moc líbila a po přečtení jsem stále měla v hlavě myšlenku, která v ní zazněla a to, jak v dnešní době vůbec nezáleží na jednotlivci, ale společenství, jako celku.

Marcela52

Velmi zajímavý román, který vás přiměje zamyslet se nejen nad včelami, ale nad budoucností přírody vůbec. Všechny tři linie příběhu mě zaujaly. Teprve po dočtení se vám historie včel složí jako puzzle, takže moc doporučuji nejen jako knihu pro ukrácení dlouhé chvíle. Doporučuji těm čtenářům, kterým není osud naší planety lhostejný, ale také všem, kteří rádi čtou knihy o něčem...

hanak_v_exilu

Nezbytnost včel pro přežití lidské civilizace je stejně urpurně tradovaný nesmysl, jako umanutě opakované tvrzení, že amazonský prales jsou plíce planety. Ekologická linie na mě tedy příliš nefungovala. I přesto musím uznat, že tohle je skvěle napsaná a chytře vypointovaná kniha. Nejvíc mě zaujal příběh z historie, i když nemá téměř žádné líbivé postavy a opírá se o nejméně naléhavou zápletku. Příběh z budoucnosti mi přišel předvídatelný, protože jsem jeho tajemství odhadl už před polovinou.

Audrina

Přiznám se, že jsem po přečtení několika komentářů moc netušila, co od knihy očekávat. Musím ale říct, že mě celý příběh moc bavil. Tři časové linky, které jsou určitým způsobem propletené, byly každá svým způsobem originální a přinášela čtenáři velké množství zajímavých myšlenek.
Určitě se pustím i do dalších dílů

sladkovka

Z knihy jsem se dozvěděla dost informací o včelách, které pro mě jsou dost zajímavé. Nikdy jsem si neuvědomila jak je důležité a složité tak malé stvoření.
Tři časové linie, které jsou na konci knihy propletené a moc mě to bavilo.

vlkcz
13.12.2022

Nevím, zda to je kvůli mým vysokým očekáváním, ale vzhledem ke zdejším hodnocením jde pro mě víceméně o zklamání. Ne závratné, ale přeci jenom.
Člověku se nutně musí, alespoň občas, vybavit Atlas mraků. I zde se objevuje prolínaní časových rovin, ale ta vazba mezi hrdiny není mystická a je čtenáři předkládána na podnose, takže nad ní nemusí moc přemýšlet. Také rozdělení do krátkých kapitol moc nepomáhá k navázání bližšího vztahu s hrdiny.
Jako čistě psychologický, vztahový román by Historie včel, myslím, obstála víc, ekologické motivy, jakkoliv je považuji v životě za důležité, tady spíš ruší a dělají z knihy trochu agitku. Což mě dráždí, protože přesvědčené není třeba přesvědčovat a ostatní takováhle forma spíš popudí. Stejně tak, jako když se jako argumenty používají polopravdy a mýty, jako například v textu několikrát zmiňovaný výrok Alberta Einsteina. Příroda opravdu není závislá jen na včelách, jako opylovači mohou působit i jiné druhy hmyzu a třeba obilí si vystačí s větrem.
Nejuvěřitelnější mi přišla současná linka, v té z 19. století jsem se párkrát pozastavil nad věcmi, které mi přišly jako anachronismus, i když jsem nedohledával, takže možná moje chyba. Navíc William je ze všech tří hlavních hrdinů nejprotivnější. A v té z budoucnosti je už tolik logických děr, že se vážně brát nedá.
Nemám nic proti ekologickým tématům, ale musí se umět. Ve srovnání s Historií včel například Bacigalupovi Prachožrouti, přestože jde v podstatě o dětskou knížku, působí mnohem věrohodněji a naléhavěji.
Za mě průměr, spíš slabší.

Jahýnek
01.12.2022

Dávám 4* jen proto, že už jsem četla i další romány M. Lunde a Modrá se mi líbila ještě víc!
Chvilku jsem si musela zvykat na tři časové roviny, někdy výjimečně pro mne bylo rozdělení na kapitoly neúnosné a přeskočila jsem dále do téže linie, ale číst to chronologicky jako tři nezávislé romány by mne asi ochudilo o to nevyhnutelné srovnávání.

Ctenaricek4
15.11.2022

Za mě je toto hodně silný příběh ze tří časových rovin. Poselství knihy je zde zcela jasné. Autorka mě překvapila lehkostí, s jakou je román napsán. Příběh jako celek je nesmírně napínavý a poutavý. Tato série by měla být součástí povinné četby. Těším se moc na druhý díl.