Růže a lev

kniha od:

Růže a lev https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299230/bmid_ruze-a-lev-klH-299230.jpg 4.6 483

Rytíři z Vřesova série

< 2. díl >

Král Jan Lucemburský se snaží upevnit si své postavení navzdory odporu velmožů, kteří si představovali, že se nezkušený mladíček stane jejich loutkou. Mezitím roste moc jak Jindřicha z Lipé, tak Petra z Rožmberka. Skutečnými hrdiny románu však jsou, tak jako v předchozí knize Rytíři z Vřesova, příslušníci dvou zemanských rodů: Beneš a Čeněk z Vřesova, Lothar Katzinger z Olšové a jeho starší bratr Wolfram.... celý text

Komentáře (104)

Komentáře 104 Recenze 4

Isew
Isew
23.11.2023 3 z 5

Po prvním díle, kdy jsem byla opravdu nadšená, byl tohle poměrně velký sešup. Opakující se motivy, strašně se to vleklo, vlastně až na konci dílu se událo něco zajímavějšího. Vypadá to, že hlavní padouch, o kterém se hodně mluví, ale málokdy se s ním setkáme, se nám dostává do dalšího pokračování. Nejraději bych se s ním už nesetkala vůbec a našla nové motivy. No nic. Tak si dám od rytířů z Vřesova chvíli pauzu a budu doufat, že třetí díl nebude tak monotématický. Trochu mi vadí, že motivy z Rytířů z Vřesova jsou velmi podobné těm v sérii o Hynku Tasovi. Neohrožený a neporazitelný hrdina s nadmíru inteligentním koněm zažívající podobná dobrodružství.

jan.para
jan.para
07.11.2023 3 z 5

Trochu horší než první díl, ale i tak zajímavé čtení.


RyonMathrin
RyonMathrin
05.10.2023 4 z 5

Čeněk, Beneš i Wolfram udržují vysoce nastavenou laťku z prvního dílu. Líbí se mi, jak se autorovi daří namíchat správný poměr akce, historie a napětí, sem tam i trochy humoru. Čte se to báječně. Mít tyto knihy ve školních létech, zájem o dějepis bych měl daleko větší. Doporučuji a jdu rovnou na další díl.

mpb1913
mpb1913
22.08.2023 5 z 5

Hodnotím jako celek po přečtení všech osmi dílů. Jsem stejně jako u série s Hynkem Tasem z Boru nadšen. Velká, krásná pohádka pro dospělý kluky, která se odehrává ve známých kulisách Prahy, Českého Krumlova, ale i Lokte, Hradce Králové a dalších míst což románu pro mě ještě přidává na atraktivitě. Nechci nijak spoilerovat, tak jen napíšu, že rozloučení s hlavní postavou je přímé, chlapácké, dojemné a za mě to autor zakončil skvěle. Rozhodně si postavy oblíbíte a dočtete příběh dokonce za což budete krásně odměněni.

hnusák
hnusák
21.06.2023 5 z 5

Opět pěkné, jednoduché čtení okořeněné intrikami, které v té době byly asi na denním pořádku.

Jiruka Kareru
Jiruka Kareru
25.05.2023 5 z 5

Skvělé pokračování této série. V knize probíhá spousta akce, což není vůbec na škodu. Už se těším až vezmu do ruky pokračování.

čef
čef
20.05.2023 5 z 5

Nedaří se mi číst tuto sérii popořadě a tak jsem bohužel i tento díl četl po hodně následujících. Ztratila se tím samozřejmě i velká část napětí, kdo přežije a jak. Příběh je plný bojů s bandami lapků a odvěkým nepřítelem Jihočechů Hansem Křivákem. Mladičký král Jan Lucemburský se už trochu otrkal a směle prohání české pány a hlavně Jindřicha z Lipé a jiné. Pěkný dobrodružný příběh jako vždy.

jarin58
jarin58
19.05.2023 4 z 5

Historických faktů je zde méně,avšak přibylo bojů a dobrodružných akcí.Takže spokjenost a budu pokračovat,

ivousekk
ivousekk
09.05.2023 5 z 5

Super pokracovani. A konecne, aspon na chvili, nejaky zensky prvek. Chtelo by tu chlapskou prevahu trochu vybalancovat a rozvirit vody nejakou zenou, ktera do pribehu vyrazneji zasahne. Snad se dockam v dalsim dilu. Opet poslouchano jako audiokniha.

Mabie
Mabie
19.01.2023 5 z 5

Opět skvělý dobrodružný historický román, jen o trošičku slabší než první díl. Výborně se tu proplétají skutečné události i postavy s těmi románovými a vy tomu příběhu věříte, dokonce se v duchu divíte jak je možné, že jste o takové skutečnosti nikdy předtím neslyšeli.
V tomto dílu se naši hrdinové střetávají se zemskými škůdci Artlebem z Boskovic a s Joachimem z Hohenbachu (alias Hansem Křivákem) a děj je samá akce a boj.
Tak jako v minulém dílu se i teď musíte smát lakonickému projevu Wolframa Katzingera z Olšové (trochu mi připomíná jednoho ze současných kandidátů na prezidenta) a nepřestáváte žasnout, jak se tomu praseti Matějovi mohli povést jeho synové Beneš a Čeněk z Vřesova.
Drsná doba, drsné způsoby a to vše pan Niedl propojil spoustou silných myšlenek.

“Při zabíjení prohrávají i vítězové... A kdo při tom pociťuje radost, s tím není něco v pořádku." 


Rihatama
Rihatama
18.01.2023 4 z 5

Niedl měl v Růži a lvu pěkně rozehrané karty z úvodního seznámení s Rytíři z Vřesova. Nebylo potřeba již představovat čtenáři jednotlivé postavy, jejich pohnutky a dědičné zátěže. Přichází dějově srozumitelný, lineární, nekomplikovaný příběh, kterému vévodí Beneš z Vřesova a bratr Wolfram a jejich hrdinské činy. V době válečných výprav za lapky, padouchy a zemskými škůdci je však také mnohem snazší prokázat odvahu, stejně jako zbabělost a krutost, nebo mravní sílu a odvahu. Překvapivě se čtenáři nepochopitelně vyhýbá postava lapky největšího – Hans Křivák – ačkoliv prakticky celý díl je věnován dopadu jeho osoby. O Křivákovi bez Křiváka. Taková paní Colombová . Tedy téměř. V závěru se čtenář přece jen dočká, ale s ohledem na předchozí docela podrobně popsané boje a bojůvky vedoucí k dopadení Hanse Křiváka je závěr až moc rychlý. Slibuje nicméně zajímavé pokračování. Bratra Wolframa jsem si nadto oblíbila, takže s Františkem Niedlem jsem se nesetkala naposledy.

Kackac77
Kackac77
18.01.2023 4 z 5

Příběh pokračuje, tentokrát je v knize mnohem víc bojů, pořád se někdo snaží někoho přemoci nebo se ubránit. Chvílemi to bylo napínavé, chvílemi mi to přišlo pořád dokola stejné, každopádně, čte se to docela dobře, ale série o Platnéřovi se mi četla líp.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
16.12.2022 3 z 5

Pořád čtivé, napínavé i zábavné, ubylo popisu a přibylo akce, jen se mi zdáli klaďasové moc kladní a záporák opravdu odpudivý a celý děj poněkud předvídatelný. Do třetího dílu jdu, to zas jo. ;)

Cimeřan
Cimeřan
26.11.2022 4 z 5

Druhý díl už se nezdržuje nějakými dlouhými popisy postav, reálií, či krajiny a vrhá nás do víru událostí, přesněji řečeno, sekvencí jak z akčního, přesto pořád historického filmu. Dobývání hradů, to je moje! A tady se dobývají paralelně hned dva. Tu šíp v noze a useklá ruka, tu mučení, znásilňování, vyhřezlá střeva... Žádné idealizování doby, žádná pozlátka. Protože lidi jsou lidi, to se už stovky let nezměnilo.

Kromě jasných (možná až příliš) hlavních hrdinů (Wolfram+Beneš) se tu rýsují další sympaťáci a konečně je komu fandit. A hlavní špatňák je vskutku hodný svého přízviska (Křivák).

85/100.

evelýny
evelýny
20.07.2022 5 z 5

,,Chtěl bych někdy vidět moře a lodě, co po něm plují. Chtěl bych se někdy podívat tam na jih." (Čeněk z Vřesova)
,,To není tak těžké. Těžší je to přežít a vrátit se. (Wolfram z Olšové)

Hrdý lev si pročísnul hřívu.
Červená růže se sklonila v údivu.
Král cizinec vystrčil růžky.
Spanilá jízda Jana Lucemburského pokračuje.
Chamtivost českou šlechtu stále spojuje.
Historie se opakuje.

V druhém díle pokračuje příběh bratrů Beneše a Čeňka z Vřesova, kterým velmi dobře sekunduje Wolfram Katzinger z Olšové.
Dobrodružné, místy napínavé, místy škádlivé.
Sympatické postavy, však historie známá.
Zábavné, to bez debat.
Správný týpek ten Čeněk z Vřesova :-)

Audiokniha: Martin Zahálka čte seriálově standardně, změkčile.

Johny_H.
Johny_H.
03.07.2022 5 z 5

Moc povedené dílo zdob Jana Lucemburského. Škoda, že zde nedostal více prostoru Čeněk, ale jeho bratr Beneš je tu opravdu výborný.

sarahmoon
sarahmoon
16.06.2022 5 z 5

Audiokniha - Tato série se mi už dostala pod kůži. :o) Perfektně napsáno, skvělé načteno.

Takové jemné GOT :o) Wolfram je prostě TOP.

Musela jsem zpětně zvednout hodnocení první knihy. :o)

jopp
jopp
10.04.2022 4 z 5

Hezkýý, líbilo víc než první díl, Wolfram válí :-)

tlllk
tlllk
23.02.2022 4 z 5

Hlavné postavy sa začínaju profilovať, len dúfam že sa autor neinšpiroval GoT, a nenechá ich umrieť. Celkom fajn aj ako audio.

radimch
radimch
16.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Jen o trošku slabší než díl první. Skvělé je vykreslení skutečných postav a událostí dobře zapletených do fabulace. Manové krále Jana bojůjí se zemským škůdcem Artlebem z Boskovic. Na druhé straně zemských hranic u Bavor a Rakous
pořádá Beneš z Vřesova hon na Hanse Křiváka - Joachima z Hohenbachu.

Martina291086
Martina291086
13.01.2022 5 z 5

Niedla jsem objevila celkem nedávno a musím říct, že každý román z této série se čte jedním dechem. Poutavé čtení, historické události vylíčené zajímavou formou. Za mě plnohodnotné pokračování vysoko nasazené laťky prvním dílem. Rozhodně nezklamalo.

renefer
renefer
26.12.2021 4 z 5

Myslím, že je trochu na škodu, že se autor rozbíhá do různých časových linií, které vzájemně přibližuje, oddaluje a proplétá. Číst zároveň o dvou dobýváních hradu byla trochu nuda, ale tak nemůžu chtít, aby mě to pořád bavilo. A ten Křivák, ten je fakt nesmrtelnej:)

VlaďkaK
VlaďkaK
17.11.2021 5 z 5

Přečtena jedním dechem.

Vesmich
Vesmich
17.11.2021 5 z 5

Chyběli mi ti smrdutí dědkové z prvního dílu, zejména můj velký oblíbenec, zeman z Vřesové! Toho jsem úplně viděla před sebou. A ty jejich famózní manželky! Nádherný typ! V tomto díle už to do ruky berou páni rytíři nástupníci, kterým to bude zřejmě ještě hodně dílů trvat, než taky zdědkovatí.

jaroiva
jaroiva
08.10.2021 3 z 5

Druhý díl mě už tak nebavil. Když mě to začalo už i bavit, byl najednou konec :)
Jdu na další díl.

maryska09
maryska09
16.09.2021 4 z 5

Dobře napsaná kniha, která přiblíží historii českého národa i odpůrcům dějepisu. Líbí se mi barvité vylíčení několika hlavních dějových linek, kniha je svižná a čtenáře strhne

soupik2012
soupik2012
13.09.2021 5 z 5

U pana Niedla se mi ještě nestalo, abych byla knihou zklamaná. Oni jsou totiž všechny dost podobné a tak dopředu vím co mě bude čekat. Dobrodružný historický román, ve kterém jsou všechny postavy striktně rozdělené na klaďase a záporáky. Je to zároveň jediná věc, který mi trochu vadí, protože to nepůsobí příliš věrohodně. Ale to je jenom drobná vada na kráse. Navíc u dobrodružných příběhů to tak je pokaždé. Proč, to vážně nevím. Tentokrát sledujeme dvě hlavní dějové linky, které se průběžně střídají. Jak ta s rytířem Wolframem, tak také druhá s jeho švagrem Benešem, jsou stejně povedené a tak nemám nic, co by se dalo této knize vytknout. Audiokniha je načtena slušně a načetl jí pan Martin Zahálka.

konicekbily
konicekbily
24.06.2021 5 z 5

Na počátku čtrnáctého století to v Čechách nikdo neměl lehké. Mladičký, ještě dorostenec, král Jan Lucemburský se rozkoukává a odhaluje nástrahy vytvořené Pány proti jeho majestátu. Potomci z Olšové a Vřesova se zapojují aktivně do dění v Čechách - tedy zejména do boje na podporu spravedlnosti a obrany vlastních příbuzných, akce stíhá akci - autor vytvořil pěkný obraz toho, jak těžký tehdejší život, i pro svobodné pány, byl.

Wisecracker
Wisecracker
13.06.2021 5 z 5

Po přečtení první knihy jsem téměř okamžitě šahal po druhé knize v sérii. Způsob, jakým autor píše, je opravdu velmi čtivý a svým způsobem mě očaroval.

Oproti první knize je tato nabita akcí prakticky od začátku. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává na přelomu vrcholného a pozdního středověku, je možné se v některých částech knihy setkat s hrůznými činy a popisem některých zvyků té doby. To mi nicméně přišlo vhod vzhledem k mé trochu cynické povaze. Tak jako v první knize i v této je možné se místy zasmát. Děj v této knize nedobývá pouze srdce čtenářů.

Nerad se nudím. Jsem rád v pohybu a děj této knihy nebyl táhlý a hezky se mnou cvičil. Moc pěkné čtení, které probíhalo téměř stejně jako u knihy první. Parádní večery pod rozsvícenou lampičkou.

Sice jsem Umění války nečetl, ale řekl bych, že toto je taková lehká románová edice díla Sun-c'.

raty
raty
12.05.2021 4 z 5

Pohodové čtení. Další díl si určitě nenechám ujít.