Růže a lev

Růže a lev https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299230/bmid_ruze-a-lev-klH-299230.jpg 5 518 107

Rytíři z Vřesova série

Král Jan Lucemburský se snaží upevnit si své postavení navzdory odporu velmožů, kteří si představovali, že se nezkušený mladíček stane jejich loutkou. Mezitím roste moc jak Jindřicha z Lipé, tak Petra z Rožmberka. Skutečnými hrdiny románu však jsou, tak jako v předchozí knize Rytíři z Vřesova, příslušníci dvou zemanských rodů: Beneš a Čeněk z Vřesova, Lothar Katzinger z Olšové a jeho starší bratr Wolfram.... celý text

jopp
10.04.2022 4 z 5

Hezkýý, líbilo víc než první díl, Wolfram válí :-)

tlllk
23.02.2022 4 z 5

Hlavné postavy sa začínaju profilovať, len dúfam že sa autor neinšpiroval GoT, a nenechá ich umrieť. Celkom fajn aj ako audio.

radimch
16.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Jen o trošku slabší než díl první. Skvělé je vykreslení skutečných postav a událostí dobře zapletených do fabulace. Manové krále Jana bojůjí se zemským škůdcem Artlebem z Boskovic. Na druhé straně zemských hranic u Bavor a Rakous
pořádá Beneš z Vřesova hon na Hanse Křiváka - Joachima z Hohenbachu.

Martina291086
13.01.2022 5 z 5

Niedla jsem objevila celkem nedávno a musím říct, že každý román z této série se čte jedním dechem. Poutavé čtení, historické události vylíčené zajímavou formou. Za mě plnohodnotné pokračování vysoko nasazené laťky prvním dílem. Rozhodně nezklamalo.

renefer
26.12.2021 4 z 5

Myslím, že je trochu na škodu, že se autor rozbíhá do různých časových linií, které vzájemně přibližuje, oddaluje a proplétá. Číst zároveň o dvou dobýváních hradu byla trochu nuda, ale tak nemůžu chtít, aby mě to pořád bavilo. A ten Křivák, ten je fakt nesmrtelnej:)

VlaďkaK
17.11.2021 5 z 5

Přečtena jedním dechem.

Vesmich
17.11.2021 5 z 5

Chyběli mi ti smrdutí dědkové z prvního dílu, zejména můj velký oblíbenec, zeman z Vřesové! Toho jsem úplně viděla před sebou. A ty jejich famózní manželky! Nádherný typ! V tomto díle už to do ruky berou páni rytíři nástupníci, kterým to bude zřejmě ještě hodně dílů trvat, než taky zdědkovatí.

jaroiva
08.10.2021 3 z 5

Druhý díl mě už tak nebavil. Když mě to začalo už i bavit, byl najednou konec :)
Jdu na další díl.

maryska09
16.09.2021 4 z 5

Dobře napsaná kniha, která přiblíží historii českého národa i odpůrcům dějepisu. Líbí se mi barvité vylíčení několika hlavních dějových linek, kniha je svižná a čtenáře strhne

soupik2012
13.09.2021 5 z 5

U pana Niedla se mi ještě nestalo, abych byla knihou zklamaná. Oni jsou totiž všechny dost podobné a tak dopředu vím co mě bude čekat. Dobrodružný historický román, ve kterém jsou všechny postavy striktně rozdělené na klaďase a záporáky. Je to zároveň jediná věc, který mi trochu vadí, protože to nepůsobí příliš věrohodně. Ale to je jenom drobná vada na kráse. Navíc u dobrodružných příběhů to tak je pokaždé. Proč, to vážně nevím. Tentokrát sledujeme dvě hlavní dějové linky, které se průběžně střídají. Jak ta s rytířem Wolframem, tak také druhá s jeho švagrem Benešem, jsou stejně povedené a tak nemám nic, co by se dalo této knize vytknout. Audiokniha je načtena slušně a načetl jí pan Martin Zahálka.

konicekbily
24.06.2021 5 z 5

Na počátku čtrnáctého století to v Čechách nikdo neměl lehké. Mladičký, ještě dorostenec, král Jan Lucemburský se rozkoukává a odhaluje nástrahy vytvořené Pány proti jeho majestátu. Potomci z Olšové a Vřesova se zapojují aktivně do dění v Čechách - tedy zejména do boje na podporu spravedlnosti a obrany vlastních příbuzných, akce stíhá akci - autor vytvořil pěkný obraz toho, jak těžký tehdejší život, i pro svobodné pány, byl.

Wisecracker
13.06.2021 5 z 5

Po přečtení první knihy jsem téměř okamžitě šahal po druhé knize v sérii. Způsob, jakým autor píše, je opravdu velmi čtivý a svým způsobem mě očaroval.

Oproti první knize je tato nabita akcí prakticky od začátku. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává na přelomu vrcholného a pozdního středověku, je možné se v některých částech knihy setkat s hrůznými činy a popisem některých zvyků té doby. To mi nicméně přišlo vhod vzhledem k mé trochu cynické povaze. Tak jako v první knize i v této je možné se místy zasmát. Děj v této knize nedobývá pouze srdce čtenářů.

Nerad se nudím. Jsem rád v pohybu a děj této knihy nebyl táhlý a hezky se mnou cvičil. Moc pěkné čtení, které probíhalo téměř stejně jako u knihy první. Parádní večery pod rozsvícenou lampičkou.

Sice jsem Umění války nečetl, ale řekl bych, že toto je taková lehká románová edice díla Sun-c'.

raty
12.05.2021 4 z 5

Pohodové čtení. Další díl si určitě nenechám ujít.

1972Sixo
12.04.2021 5 z 5

Po prvom diely sú karty jasne rozdané a začína sa vysoká hra. Lúpežné tlupy, hrdinský rytieri, cnostné dámy i jeho magnificencia so šľachtou tu hrajú svoju partiu niekedy aj o život. Znovu to vo mne evokuje dobrodružstvá neohrozených hrdinov Karla Maya.

monte
05.04.2021 4 z 5

Skvělé pokračování

ondras666
01.04.2021 5 z 5

Za mě skvělé pokračování prvního dílu. Napětí se zvyšuje, bojů přibývá a není již pochyb o kvalitách postav a jejich osudech. Pan Niedl předvedl opět bravurní práci a jak je jeho zvykem, jen navnadil čtenáře na další díl.

666Jitka
27.03.2021 5 z 5

Skvělé pokračování historické ságy Rytíři z Vřesova. Knížka se velmi dobře čte, děj má spád a není předvídatelný, což je jenom dobře. Líbí se mi, jakým způsobem autor popisuje jak přírodu, lidi a jejich charaktery, tak dobu středověku, která rozhodně nebyla žádnou procházkou růžovým sadem a právě to umí František Niedl bez zbytečných romantických příkras čtenáři v reálné syrovosti naservírovat...

Moncele
16.02.2021 4 z 5

Tentokrát byl více bojů, ale přesně ve chvílí, když toho na mě bylo moc, nastoupila nějaká ta romantika a lidské osudy... Bylo to velmi dobré, určitě budu ve čtení série pokračovat.

TaLu
09.02.2021 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem objevila tohoto autora. Další příběhy rytířů z Vřesova, jsou plné akce, dobrodružství a propletených osudů jednotlivých postav. Dvě hlavní linky se pravidelně střídají. Čechy jsou úplné lapků, chudoby, intrik a naštěstí také rytířů, kteří nezapomněli, co je to čest. I historické zařazení je přesné, tedy pokud to mohu posoudit podle vyhledaných informací. Myslím, že autor nastudoval dostupné prameny a na jeho díle je to znát. Jen své hrdiny ani trochu nešetří, boj stíhá boj, smrt číhá v lese i pod hradbami. Líbilo, opravdu hodně. Jsem ráda, že mám doma ještě jeden díl.

helcaszm
04.01.2021 4 z 5