Platnéř

Strach ovládl Staré Město pražské a není radno vycházet po setmění. Lidé si ale nejsou jisti životem ani za okovanými dveřmi svých domů. Jsou vyloupeny truhly cechů na Staroměstské radnici a rychtář Pardus si již začíná zoufat.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134791/platner-guz-134791.jpg 4.5350

Platnéř 1.

Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Platnéř

tichoslapek_

Má druhá kniha od Františka Niedla. Moc se mi líbí nápad psát o cechách v době krále Václava IV. Hlavní postava Lukáš je dobračisko, které to nemá v životě jednoduché, a i přesto se nevzdává. Kniha je napínavá a děj ubíhá velice rychle. Těším se na pokračování, kterým obohatím opět svou knihovnu.

malýčtenář

Četla jsem již Rytíři z Vřesova a další díly a musím říci, že opět nejsem zklamaná. Sice se mi zdá příběh trochu jako z pohádky, ale čte se velmi dobře a přibližuje nám dobu dávno minulou. Kdo by neměl rád dobré konce??

Arielka1

Ze začátku spíše oddechové čtení s mnoha detailními popisy dobových řemesel 14. století.
Postupně se děj začíná promíchávat intrikami, což příběh trochu okoření.

Nerevanin

Největší předností této knihy je jednoznačně jazyk a způsob, jakým s ním autor zachází. Nedokážu posoudit, nakolik jsou zobrazované skutečnosti věrné realitě tehdejšího světa, nicméně autor se snaží barvitě přiblížit měšťanskou společnost té doby. Upřímně řečeno děj mi připadal takový nemastný neslaný, pořád jsem čekala, kdy se to skutečně rozjede a přijde na scénu nějaká veliká záhada nebo nečekaný zvrat, ale to se nestalo. Vlastně celý příběh se zlodějskou bandou mi připadal celkem okrajový a jako hlavní příběh jsem vnímala Lukášovy osudy. Určité výhrady mám také k milánskému vyslanci a jeho dceři, oba v knize působili jako klišé a berličky pro další pokračování. Vlastně celkem hodně postav představuje archetypy nebo klišé (nepříliš fyzicky přitažlivý chlapec s velkým talentem, pokrytecká Tekla, zákeřný mistr upřednostňující vlastního syna, hodná babička, zhýralá děvečka, tajemný mocný spojenec s překrásnou dcerou a podobně). Celkově bych ale knihu hodnotila jako zdařilou a doporučuji ji přečíst.

Isew

Snad ještě nikdy jsem nečetla knihu, která by mě hned na první stránce rozesmála.
"Ne, že by byla zjevu odpudivého, avšak budila dojem, že by se dala použít jako beranidlo při člením útoku proti hradní bráně."
Kniha je zajímavá, velmi dobře se čte, nikde nedrhne. A má skryté tajemství ... z pomocníka Šimona se mnohokrát stane Štěpán. Dokonce se tato transformace podaří i v jedné, ne poměrně dlouhé větě. Na začátku věty je to Šimon a na konci Štěpán. Ale dobře, člověk si řekne, je to jen pomocník, pravděpodobně nevzdělaný a asi si sám není jistý jestli je Šimon nebo Štěpán. Ale co si myslet o hlavní postavě, vzdělané, sečtělé, chytré ... Nejprve na půdě sleduje lapky Lukáš, ale když to vypadá, že půda bude mít nečekanou návštěvu, bojí se Tomáš. A z půdy utíká zase Lukáš. V tu chvíli jsme se začala bát já. Tajemné síly obstoupily tuto knihu. Hlavou mi vířily myšlenky, kdo z knihy projde transmutací ? Kdyby se to odehrávalo v době Rudolfa II. a ne Václava IV., tak by se to dalo svést na tajemné alchymisty, ale takhle. No záhada nad záhady.
Nejenom, že kniha je to opravdu zajímavá, ale získává i další rozměr a na napínavosti ji přidává i tajemná hra se jmény. Dojde i na Angelu? Uf, napětí by se dalo krájet. Jsem zvědavá, co nečekaného si autor přichystá v druhém díle nazvaném Pavoučí síť. Jdu do toho...

pip11

Na tuto trilogii jsem se nechala nalákat pozitivními recenzemi. Rozhodně jsem neudělala chybu. Platnéř je příběh o chlapci Lukášovi, který ve svém životě prochází ústrky od příbuzných i okolí. Díky své inteligenci a zručnosti si získává pozornost a zájem výše postavených…. Bylo to poutavé čtení o jeho dospívání, skrz mnohá nepříjemná až nebezpečná úskalí.

Jack Bauer

Nádherný historický oddechový příběh ze staré Prahy se špetkou humoru tak jak je u Niedla zvykem. Dozvíme se něco o platnéřském řemesle, intriky ve vyšších kruzích (nic nového i v dnešní době) a lásce chuďase k urozené panně Angelle. Hned jdu na pokračování tentokrát ze slunné Itálie.

kokrokr

Niedl píše velmi poutavě. Jeho knihy se čtou hodně dobře. Platnéře jsem přečetl všechny tři díly a užil si středověk.

Ve službách mocných
Ve službách mocných