Platnéř

Strach ovládl Staré Město pražské a není radno vycházet po setmění. Lidé si ale nejsou jisti životem ani za okovanými dveřmi svých domů. Jsou vyloupeny truhly cechů na Staroměstské radnici a rychtář Pardus si již začíná zoufat.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134791/big_platner-guz-134791.jpg 4.4490

Kniha Platnéř

Kackac77
29.12.2022

Poslouchala jsem jako audioknihu na doporučení. Není to můj obvyklý žánr, ale překvapivě mě to bavilo. Příběh byl moc hezký. Pavoučka (hlavní postavu) jsem si moc oblíbila. Určitě zkusím další díl.

Mabie
28.12.2022

Audioknihu jsem si vzala na základě doporučení manžela, jehož je možno nazvat fanouškem Niedla. Není to úplně můj žánr, ale jsem mile překvapena.
Je to čtivý, oddechový příběh ze staré Prahy, kdy naše hlavní město bylo ještě třemi městy pražskými. Dozvíme se spoustu zajímavostí o tom, jak fungují jednotlivé cechy (na prvním místě samozřejmě ten platnéřský) a řemesla, jak fungují jednotlivé rodiny. V průběhu děje se setkáme se sympatickými hrdiny i zákeřnými vrahy, není nouze o tupce nebo křivé povahy, stejně jako občas překvapí slušnost a zásadovost některých “antihrdinů”. A samozřejmě dojde i na nesobeckou lásku. Stručně řečeno: je to nenáročné odpočinkové čtení, okořeněné notnou dávkou svěžího humoru.
Vzhledem k audioknize musím zmínit také Matouše Rumla, kterého po řadě vyslechnutých audioknih považuji za jednoho z našich nejlepších interpretů.
Jdu na pokračování - tentokrát s Pavoučkem odjíždím ze smutných Čech do slunné Itálie.

Petrasuvicka
15.12.2022

Měla jsem velké očekávání vzhledem k doporučení a zdejším komentářům. Ale výsledek, Platnéř jako celek, mě zklamal.
Ze středověku mám už dost načteno, takže tvrzení v některém komentáři níže, že Niedluv středověký počin nezvelebuje dobu do růžova, ale taky smrdí, je hodně prestreleny. Kde na vás doba dýchne smrdutým dechem, kde doslova tečou sracky ulici i senkem, je série Kapitán Stein a notář Barbaric od Juraje Cervenaka. I Schongau z Katovy dcery páchne hůř než Platnéř.
Čtivé to celkem je, ale nemůžu se zbavit dojmu, že detektivní zápletka se řeší jen tak mimochodem, pátrání kdovijak propracované není, za to kapitoly o řemeslu a cechu ano, ty mě velmi bavily a dozvěděla jsem se spoustu nového.
Kdyby to bylo bráno samostatně jako příběh platnere Lukáše bez té rádoby detektivky, tak je to super a hodnotím mnohem lépe. Ale přes co mi vlak nejel, byly nedokončené věty. Možná... Že by... Ale kdoví... No radši nemyslet....
Uf, že mě ale vytacely na každé stránce. Další díl číst nebudu.

Ailee
13.11.2022

Tohle mě velmi bavilo. Hlavní postava mi skvěle sedla svou povahou i nezdolností navzdory osudu. Rozhodně se pustím do dalších dílů.
Naposloucháno v audioverzi, moc dobře namluvené.

Vesmich
30.10.2022

Na Starém Městě se zase dějí věci! František Niedl přivedl na svět novou postavu! Tentokrát to není ani superman ani vraždící mnich, je to Spiderman a je s ním zábava. Je to trochu ušlechtiloun, ale přiměřeně, takže tím neleze na nervy. Hledí si svého a jak vidí šanci, čapne ji za pačesy a nepustí!

mataj
28.10.2022

Docela příjemný začátek české historické detektivky. Poznáváme rodinné zázemí Lukáše, velmi šikovného učedníka platnéřského řemesla a jeho zvláštní dovednosti. K tomu několik nevysvětlitelných krádeží a tajemné spiknutí a příběh může začít. Uvidíme, co přinese další díl.

katallinka
26.10.2022

Další skvělá série od mého oblíbeného autora. Hlavní hrdina se moc povedl! Bylo to vtipné a napínavé. Rozhodně se pustím do dalších dílů.

Opatov
25.10.2022

Další série od Niedla. Spiderman. Hrdinou je "Pavouček", jak mu říká rychtář ..... Má nepřátele a má i přátele. Opět se objevuje motiv Itálie a bravurně vycvičených koní. Stejně tak jako muži vycvičení v Itálii k ochraně osob. Těším se na další díl.