Čtvrtý králův pes

Podtitul: Historický román z doby Václava IV. Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23839/ctvrty-kraluv-pes-23839.jpg 4.5624

Kniha Čtvrtý králův pes

Mabie
včera

Je přelom 14. a 15. století a politická situace je v zemích koruny České velmi složitá a nepřehledná. Král Václav IV. není právě povedeným synem svého otce, je to váhavý, nerozhodný a současně také náladový monarcha s nevyzpytatelnými záchvaty vzteku.
Do jeho služeb vstupuje Hynek Tas z Boru - bojovník s osobitým pojetím cti, poctivosti a statečnosti, který vyniká fyzickou silou a bojovými dovednostmi, ale hlavně svou inteligencí, ostrovtipem a lstivostí. A také prostořekostí a suchým humorem.
Autor ukazuje drsnou dobu počátku 15. století s neobyčejnou lehkostí, s velmi vytříbeným smyslem pro atmosféru a přibližuje nejdůležitější události "nevlády" krále Václava IV. právě prostřednictvím svého ústředního hrdiny.
Popisy jsou místy opravdu naturalistické, ale doba byla taková. Díky všem těm barvitým popisům a dialogům máte pocit, že na těch místech skutečně jste.
Kromě čtivého příběhu velmi oceňuji i shrnutí historických faktů na konci každé kapitoly, které zasazuje příběh do reálného historického rámce.
Jsem ráda, že se jedná o sérii, protože po první knize chci víc Tase.

Alma-Nacida
30.12.2022

Ježíšek naděloval a počasí je četbě příznivé, takže můžu ohodnotit první díl podle očekávání plný bojové akce a také intrik. Tas je vcelku sympaťák i přes jeho sklon dostavit se k záchraně s kůlem po funuse a ty jeho opovědní listy lze jistě očekávat i v dalších dílech. Jaké štěstí, že se přesně neví, jak se dostal král Václav z Vídně, takže po podrychtáři Václavovi dostal šanci podílet se na diverzní akci i Tas. To jsem zvědavá, s kým se ještě tento bijec setká a kterým historickým osobnostem bude drze oponovat. ;)

Richie1
28.12.2022

Neměl jsem velké očekávání, ale nakonec jsem byl spíše příjemně překvapen. Tento dobrodružný román na pozadí historických událostí z doby panování Václava II. má vcelku potenciál a doufám, že i další díly mají slušnou úroveň. Středověk byl vcelku dobře popsán, nevšiml jsem si vyložených chyb či anachronismů. Některé přimyšlené zápletky (tajné organizace) byly možná trochu přitažené za vlasy, ale šlo to zkousnout. Nejspíše zkusím i další díly téhle série. 75%

vladka16
28.10.2022

Kdyby se v mém mládí vyučoval dějepis podobným způsobem, bylo by to moc fajn,- celý příběh byl moc fajn. Nic se mi nezdálo přehnané, postavy i děj do sebe pěkně zapadaly. Zrovna tak jsem si dokázala představit intriky u dvora. Na jedné straně hrdinství a čest, na straně druhé, intriky, zrada a zášť. Vlastně se toho do dnes moc nezměnilo, jen máme lepší hygienu a možnost sebezničení. Protože se mi to moc líbilo, už hltám druhý díl.

willy9203
21.10.2022

Začátek byl trochu obtížný. Musel jsem se přemlouvat, abych ještě chvíli vydržel diskuse s Václavem IV. V druhé půli se ale příběh rozběhl a dostal spád. Hynek je sice trochu jako Rambo XV. století, ale nakonec, proč ne...

mistrikova
04.09.2022

Anotace ke knize osvětluje základní dějovou linku. Jen dodám, že Hynek Tas z Boru je drsoň, co více dodat. Zvládne každou situaci a často se dostává až do extrémních situací, které přináší středověk 14. století.
Hynek se dostane do služby krále Václava IV., opilce, podivína a dle popisu autora knihy i psychopata, který má radši své psy než lidi. Tedy čtenář má takový letmý vhled do doby vlády Václava IV. a života jeho poddaných. Kniha je čtivá, ale intuitivně jí chybí něco, co by mě lákalo si ji přečíst znovu.

brunette362
25.08.2022

Skvělý historický román! Hlavním hrdinům jsem fandila až dokonce. Vedlejších postav zde bylo taky hodně, ale byly tak dobře zakomponované, že to mi nevadilo. Styl psaní mi seděl. Příběh ve mě vyvolával v průběhu mnoho pocitů, což je dobře. Knihu bych doporučila hlavně lidem, kteří mají rádi historii stejně jako já.

Qercus
27.07.2022

Tato kniha je jako kebab o druhé ráno, když se člověk vrací zduněný a hladový po prohýřené noci.

Nasytí a když není člověk jó velká fajnovka tak v sobě i udrží.....

Čteno ve vlaku do práce a po půl roce si pamatuji jen přechod zimních Alp hlavním hrdinou a úprk před laškujícími Kumány.
Kniha nenudila, velká literatura to ovšem není.