Čtvrtý králův pes

Podtitul: Historický román z doby Václava IV. Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23839/ctvrty-kraluv-pes-23839.jpg 4.5538

Kniha Čtvrtý králův pes

konicekbily
18. listopadu

Ve středověké Francii na hrdiny nebyli skoupí, aspoň podle pana Dumase ani tři hrdinové nestačili a tak musel do počtu mušketýrů jednoho přidat. A u nás, ve světě předhusitského chaosu, vypomáhal nezbednému panovníkovi asi předek Jamese Bonda 007(nebo jiného superhrdiny) - Hynek Tas z Boru. S přehledem vše vyřeší a kromě jeho činů se můžeme v závěru kapitol dočkat shrnutí, jaké to tehdy bylo podle historických faktů. Zajímavé čtení!

bdolezalka
04. listopadu

Celá série o Hynku Tasovi z Boru mě nadchla. Pan Niedl píše tak lehce, že se kniha čte v podstatě sama a jako u Platnéře i tady mě mrzelo, když celá série končila a já se musela s panem Hynkem rozloučit. Jedná se opět v podstatě o takovou dobrodružnou pohádku pro dospělé. Co na panu Niedlovi mám ráda, jsou jeho dialogy a to, jak dokáže krátce ale výstižně popsat danou situaci či člověka. Asi se moje představivost shoduje s tou jeho, takže u jeho románů mi nedělá jako u některých knih problém se do dané doby vžít. Navíc, která žena by nezatoužila po objetí chrabrého a všemi ctnostmi opředeného hrdiny jakým je pan Hynek? :-)

Atlantis

Ne, nebavil jsem se, bohužel. Kniha mne neuvěřitelně zasekla, nedokázal jsem s ní pohnout a po několika stranách jsem vždy odkládal. Postavy nesympatické až hrůza, krále byste nejraději propleskli, Tas je takový macho-man, klátící každou sukni, co jde kolem a přežije snad i probodnuté srdce. Kniha je napěchovaná hluchými místy a epizodkami, které nikam nevedou, jsou neskutečně neuvěřitelné (lidožrouti v Alpách) nebo slouží jen k připomenutí toho, že v dané době někde někdy žila jistá historická postava (Rožmberk nebo Hus). Čtvrtý králův pes mi opravdu nesedl a v sérii určitě nebudu pokračovat.

Marek82

Asi som mal od tejto knihy vzhľadom na hodnotenia väčšie očakávania. Charakterizovať príbeh je ťažké, pretože nejaký náznak zápletky relatívne predvídateľne vygraduje niekde v druhej tretine knihy a potom mi dej pripomínal skôr historický dokument, na pozadí ktorého sa odohráva fiktívny príbeh hlavného hrdinu zložený z epizodických dobrodružstiev. Nebol som si istý, o čo šlo autorovi. Či o historicky presný popis skutočností a panovania Václava IV., alebo o silný príbeh na historickom pozadí (na spôsob Steina a Barbariča od J. Červenáka). Podarilo sa skôr to prvé, pretože príbeh ma nedržal v napätí a jednotlivé príhody hlavného hrdinu majú skôr epizodický charakter. Nakoľko som si vo vysokých očakávaniach a so slabosťou pre žáner kúpil celú sériu, neostáva mi nič iné, ako dať šancu aj ďalším dielom. Interpretácia je, v kombinácii s miestami nezáživným dejom a nesympatickými postavami (kráľ Václav IV bol zjavne idiot), veľmi pomalá, čo tiež prispelo k môjmu slabšiemu dojmu z knihy.

evickakyticka

Já vím, budu to znít divně, ale tento román byl na mě moc historický. Jak se děj moc točí okolo králů, intrik, bojů a vůbec tehdejší politiky, je to na mě příliš. Mám raději, když se dozvídáme něco kolem života obyčejných lidí, jejich zvyků a řemesel. Série Platnéř mi sedla daleko víc. Ale i tak je to kniha zajímavá a dozvěděla jsem se i něco nového.

Dusinof

Poslouchano jako audiokniha. Nevim, jestli je na vine Dusan Sitek ktery knihu neuveritelne nudne namluvil nebo fakt, ze ta kniha tak nudna je. Musel jsem se doslova nutit do poslechu dalsi kapitoly a je to vubec prvni audiokniha, kde lituji nakupu. Nechapu z ceho vsichni uchcavaji, ale bylo to britke, bez koreni, bez chuti… vlastne jediny koho jsem si oblibil byl ten kun. Dostal jsem se do cca 80% knihy a nevidim vubec duvod pokracovat do konce. Nic tam netahne, zadna poradna zapletka, chybi tam napeti, proste si to nezaslouzi ani ty 2 hvezdy, ale z respektu k ceskym dejinam, ktere jsou tam liceny, samotnemu obdobi, ktere obdivuji a snaze je necham. Sapkowskemu nebo Cervenakovi to nesaha ani po kotniky. Jako jestli chcete fantasy sahnete po stinu krkavce.

3nitka

Autora mi odporučili, a neľutujem.
Výborná čeština, dialógy.
Hynek Tas z Boru je správny chlap, až sa mi slinky zbiehajú.
Nič ho nerozhodí, chlapovi vrazí nôž do srdca bez zaváhania, pre spadnutého koňa sa škriabe do priepasti, kôli psovi vyhlási vojnu najvyšším.
Užasné.

Začal sestupovat k Hnědce. Nejdřív jí ohmatal nohy, kotníky a šlachy. Zdálo se, že je všechno v pořádku. I Hnědka, když ucítila svého pána v blízkosti, se uklidnila, a když se Tas narovnal, přílípla mu svoje měkké pysky na pravé ucho. " To se tu snad teď budeme líbat, ty kačeno? To si nech na jindy a pro někoho jiného, pokud se odtud vůbec dostaneme." řekl.

M. moc ďakujem za tip na super autora.

rlupinek

Tak mám nového srdečního hrdinu - Hynek Tas z Boru. Je to prostě borec. Příběh se mi moc líbil, a to i díky zasazení do doby vlády Václava IV., mé nejmilejší. Velmi se mi líbilo shrnutí historických faktů na konci každé kapitoly, takže i nezasvěcený čtenář může proniknout do historie.