Pí a jeho život

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (*1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/1537/pi-a-jeho-zivot-Jp3-1537.jpg 4.3623

Life of Pi (2001)

Vydáno:, Argo

Kniha Pí a jeho život

Loxias

S Man-Bookerovou cenou se poji urcita prestiz, ale v tomto pripade, nemuzu si pomoci, nezaslouzene. Uprimne jsem cekal vic nez trivialni filozofovani a mnozstvi libovolne vylozitelnych paralel. Uz pri cteni predmluvy sem mel neblahe tuseni, ze se to nebude vyvijet dobre a dal se to jen potvrzovalo. Prvnich tretina knihy je naprosto zbytecna, coz trochu dokazuje i fakt, ze v audio verzi knihy tato cast textu temer nebyla pouzita. Survival cast na mori, gradujici nekde kolem 3/4 knihy po me byla nejstravitelnejsi, ale i tam se obcas vluodily otravne teologicko-filozoficke vsuvky a nekoncici vycty zvirat, vybaveni, ukolu a podobne. Nektere z techto vyctu zabraly i celou stranku a jejich smysl mi unikal. Zaver mi prisel hodne hekticky a citil jsem z nej akorat snahu vsechen predchozi text prodat za vyssi cenu nez za jakou stoji - I am not buying it.

Nakonec bych asi pripojil kratky uryvek k dokresleni dojmu.
"Když jsem odcházel do školy, vyprovázel mne nejen vlídný úsměv mé matky, ale i pohled bystrooké vydry, urostlého bizona amerického a protahujících se a zívajících orangutanů. Pod některými stromy jsem musel zvedat hlavu, aby mě nepřekvapil páv s naléhavou potřebou se vyprázdnit. Raději jsem chodil pod stromy, na kterých spali zavěšení kaloňové – jediný útok, kterého jsem se tak mohl brzy ráno obávat, byl pronikavý netopýří koncert plný pištění a švitoření. Po cestě ze zahrady jsem se někdy zastavil u terárií, abych se podíval na nablýskané, zářivě zelené, žlutomodré nebo hnědozelené žáby. Jindy mě zaujali ptáci – plameňáci růžoví, labutě černé, kas-uáři jednolaloční nebo menší druhy jako holubi stříbrní, leskoptve rudohřbeté, agap-ornisové růžohrdlí, aratingy černohlavé nebo kakarikové alpští. Sloni, tuleni, velké kočky nebo medvědi v tuto dobu ještě většinou spali, ale paviáni, makakové, mangabejové, gibboni, jeleni a laně, tapíři, lamy, žirafy a promyky byli ranní ptáčata. Každé ráno jsem se u hlavní brány před odchodem do školy ještě jednou naposledy otočil, abych si na okamžik vychutnal ten všední, ale zároveň nezapomenutelný pohled na želví pyramidu, duhový čumák mandrila, majestátně mlčící žirafu, otylou a zažloutlou hroší tlamu, papouška ara šplhajícího po drátěném plotě za pomoci zobáku a drápů, klapání člunozobce nebo stařecky chlípný výraz velblouda. Teprve když jsem se vrátil domů, mohl jsem beze spěchu objevovat, jaké to je, když vám slon prohledává kapsy v naději, že najde schovaný ořech, nebo když vám orangutan ve vlasech hledá klíšťata k přesnídávce a od-fukuje zklamáním nad tím, že nosíte na krku prázdnou špižírnu. Kéž bych dokázal slovy vyjádřit dokonalost lachtana nořícího se pod hladinu, eleganci chápanů pohupujících se z větve na větev, nebo důstojnost, s jakou lev otočí hlavou. V takovém oceánu zážitků a vjemů však jazyk vždy ztroskotá. Musíte si to umět představit."

Petruš999

Krásná kniha plná moudrých myšlenek.

Lady Greystoke

Spoiler (možná)
Budu asi za blbce, ale začátek knihy na mě dělal dojem, že se ten příběh skutečně stal. Věřila bych všemu, že se někdo jmenuje podle koupaliště (lidé mají i horší jména), že jde věřit ve 3 náboženství, že lze přežít na loďce s tygrem, i ten masožravý ostrov nebyl problém. Všechno jsem to Martelovi zhltla i s navijákem. Jediná věc, která mě nehrála, byl fakt, že Pí za celou tu dobu na moři netrpěl kurdějemi. To mě mělo varovat. Ale že si to celé autor vymyslel od A do Z, to bylo pro mě hlubokým zklamáním.

haWranka

Proti filmu jsem byla z nějakého důvodu předpojatá, aniž jsem ho viděla. Ale pak mi sem pásla předloha do čtenářské výzvy, tak jsem si řekla, že do toho půjdu. A jsem moc ráda, že jsem to udělala. Příběh je velmi silný, nutí člověka k zamyšlení se nad spoustou věcí. V boha/bohy jsem sice věřit nezačala, ale i tak jde opravdu o zážitek.

kilometr

Ať už se příběh opravdu stal tak,jak je napsán,nebo je tu i trochu fikce,tak jde hlavně o strhující vyprávění.A opět musím poděkovat za Čtenářskou výzvu,protože jinak bych knihu asi nečetl.95%.

Laféeverte

Překvapilo mě, jak moc mě kniha bavila, jelikož jsem si říkala, že život trosečníka na moři musí být prostě jen boj o přežití, a také, že byl, ale co všechno zahrnoval... Velmi se mi líbila i stavba celého vyprávění a vnoření příběhu se zvířaty do několika jiných příběhů včetně toho autorova, který se s hlavním hrdinou setkává a příběh sepisuje, a i závěrečná úřední zpráva dala hlavnímu příběhu vyniknout. Prostě je to celé velmi dobře promyšlené, dodává to celé knize punc reality, navíc autor používá jemný humor, díky kterému příběh plyne lehce a zábavně.

Anie.M

Měla jsem jiné představy.....spíš než celkový příběh se mi líbily drobné postřehy, když Pí přemýšlí o různých náboženství a z každého si něco vezme. a také konec se mi líbil, to jaký příběh nabídne japonským úředníkům, kteří si lámou hlavu nad soužitím tygra a člověka.
jestli je kniha hodna takové pozornosti a ocenění, řekněme, že pro mě ne.

rozvera

Jsem ráda, že jsem si vybrala do čtenářské výzvy tuto knihu. V první části mne zaujala vyprávěním malého indického chlapce o jeho dětství v rodinné ZOO, úvahami o zvířatech , o náboženství, kdy chtěl být zároveň hinduistou, křesťanem i islámistou, meditacemi až nedětskými.Pak v druhé části najednou přesun z poklidně plynoucího příběhu do dramatického děje, prožívaných hrůz protagonisty románu, najednou sirotka a osamělého trosečníka ve vlnách Tichého oceánu. Děj syrový krutý, hrůzný, ale velice emotivní tou urputnou snahou o přežití, i neochvějnou vírou ve vyšší moc. Syrovost a temnotu děje zjemňují krásné popisy přírodních jevů, moře i oblohy ve všech jejich proměnách, živočichů, se kterými měl co do činění, i meditace a myšlenky o žití a přežívání. Jako celek byla kniha pro mne velkým zážitkem.