Pí a jeho život

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (*1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1537/big_pi-a-jeho-zivot-Jp3-1537.jpg 4.3852
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Argo

Life of Pi, 2001

Kniha Pí a jeho život

jaroiva

A já si vážně myslela, že tam bude něco o matematice... :)
Ale jinak mi to připadalo nečekaně svižné, na to, o čem to nakonec vlastně bylo.
Bohužel jsem neposlouchala načtené M. Rumlem, ten by to určitě vytáhl o hvězdičku víc :)
Ale i tak se mi to líbilo.

Jessybelle

No, upřímně, nevím, co na tom všichni mají... Začátek docela nuda, zdlouhavé, člověk si říká k čemu... No ale v druhé části to do příběhu západně jak p.del na hrnec...
Druhá část je jako kdyby jí psal někdo jiný... Má to nějaký děj a je to zajímavé...
A konec trochu jsem v tom tápala... než jsem si to dala dohromady.
Ano, vše je o tom v co chceme věřit...

evelina3309

Poslouchala jsem audioknihu doma, cestou do práce, prakticky celý den. Naprosto mě to vtáhlo, Matouš Ruml ji skvěle namluvil! Těším se na film.

Janina2609

“I lpění na rozumu a na naší obvyklé zkušenosti v situaci není ničím jiným než aktem víry.”
Zajímavě podaný příběh, ať už si vyberete jakoukoli verzi. Nutí čtenáře k zamyšlení, probouzí fantazii. Líbila se mi přirovnání stavu zvířat v jednom příběhu k situacím, které se udály lidem v příběhu alternativním.
Knihu jsem před tím neznala, příjemné překvapení.
Vybráno do ČV bod 20.

Greenfingers

Kniha mě vysloveně nadchla. Je v ní obsaženo prakticky všechno: silný příběh plný dramatických a možná nereálných situací, jeho alternativní a snad uvěřitelnější verze. Otázka zní: čemu chceme věřit. Zdánlivě nelogická první část knihy zabývající se otázkami víry a také přirozeným chováním zvířat, nakonec krásně zapadá do kontextu.
Toto osobité literární dílo nabízí spoustu otázek k zamyšlení. Svým závěrem pak staví čtenáře před volbu: který z vyprávěných příběhů je pro něj přijatelnější.
Skvělý román po zásluze oceněn Man-Bookerovou cenou!

Domca_books

Úžasná kniha, kterou i nádherně zfilmovali :)

parxel
04.10.2020

Na knihu Pí a jeho život jsem narazil náhodou v knihovně a protože jsem před několika lety viděl stejnojmenný film, tak mne zajímalo, jak moc a v čem se kniha a film odlišují.

Styl jakým je kniha napsána se mi moc líbil, přesto mám z celého příběhu trochu rozporuplné dojmy. Některé části mi přišly zbytečně zdlouhavé. Jedná se zejména o ústřední pasáž, kdy se Pí plaví na člunu a popisuje co zažil. Nicméně připouštím, že po dočtení celé knihy mi ta zdlouhavost dává určitý smysl, bez které by můj výsledný dojem asi nebyl takový jaký byl.

Nejzajímavější na celém příběhu je podle mého názoru jeho zakončení, který není zcela jednoznačný a nechává tak trochu na čtenáři, ať si sám vybere čemu chce věřit. Jestli tak trochu fantastickému příběhu nebo drsné realitě, která není vůbec "pěkná".

Na závěr bych se rád kráce zmínil o rozdílech mezi knihou a filmem. Film se poměrně věrně drží knihy, ale určité pasáže pojal trochu jinak. Některé lépe a některé hůře. Jedná se např. o ústřední scénu, kdy Pí získá svou přezdívku. Ta mi ve filmu přišla mnohem zajímavější a přesvědčivější. Naopak pasáž, kdy se Pí stane současně hinduistou, křesťanem a muslimem mi přišla mnohem zajímavěji zachycena v knize. Závěrečné vyznění celého příběhu mi přišlo zpracované lépe ve filmu. Podle mého názoru, se film a kniha se v něčem zajímavě doplňují.

Ke knize se již nechci vracet, protože to co mi přijde skutečně zajímavé je závěrečná pointa. To ostatní na mne působí trochu jako balast kolem, který je sice důležitý, ale nepřijde mi moc zajímavý. Celkově dávám tři hvězdy.

GYROTOURBILLON
21.08.2020