Eva-K Eva-K komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Tak nějak nevím, co si o knize myslet - z duše mi dost mluví komentář od bdolezalka níže. Téma rozhodně zajímavé, ale trvalo mi se začíst a pak asi od půlky mi zase začalo být jedno, jak to skončí (ale hlavně ať už to skončí…). Tučková psát umí, ale tady to dle mého názoru chtělo notně proškrtat, ubrat na “osudových náhodách” a víc propracovat psychologii postav (některé jen černé a jiné tak bílé, až mi lezly na nervy). Očekávání byla velká, ale bohužel nenaplněná.

31.05.2022 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi čtivá, dojemná knížka, od které se nejde odtrhnout. Líbilo se mi, že kniha ukazuje na velká dilemata, kterými lidé prochází, na to, jak drobnosti zásadně ovlivňují náš život a jak si zpětně můžeme spoustu věcí vyčítat, ale kdybychom byli znovu v dané situaci, bez oněch dalších zkušeností, rozhodovali bychom se asi opět stejně.

18.07.2017 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Hodnotím po druhé četbě. Napoprvé, před lety,jsem byla velmi nadšená, určitě bych dala pět hvězdiček. Teď na podruhé, kdy už znám mnohem lépe celý Zlínský kraj, mám za sebou návštěvu Žítkové i další životní i čtenářské zkušenosti, to vidím na tři a půl. Některé pasáže i odbočky bych seškrtala - místy to na mě působilo, že autorka chce použít všechno, co při studiu podkladů objevila. Jindy zase, že určité pasáže jsou psány trochu na efekt a kdyby tam nebyly, nic by se nestalo. A třetí výtka - za mě trochu nedotažená psychologie Dory.
Na druhou stranu - je to čtivé, je to napínavé a rozhodně to ve vás bude ještě chvíli rezonovat. Než se však rozeběhnete na Žítkovou s touhou vidět vše na vlastní oči, uvědomte si, jaký že je to kraj a nezničte jeho magii honbou za instagramovou fotkou a příspěvkem do stories...

02.08.2020 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Třetí knížka od Mornštajnové, kterou jsem četla, a za mě nejslabší. Přeskakovala jsem spoustu pasáží, osud jednotlivých hrdinů mě příliš nezajímal a celkově mi to přišlo až přitažené za vlasy. Slabší tři hvězdy za čtivost.

20.06.2021 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Krásná obálka, příjemný obsah - trochu psychologie, trochu japonských reálií, trochu duchařiny. Společně to funguje moc pěkně a s knížkou (a kávou) jsem strávila dvě příjemná odpoledne.

01.10.2019 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Vlastně jsem "hnusnější" knížku nečetla... ale nedokázala jsem se od ní odtrhnout, plakala jsem, silně mě zasáhla. Mně osobně se velmi líbil styl, jakým je napsaná, každé slovo tam má své místo.
Rozhodně knížka, na kterou nezapomenete, ale zároveň si strašně oddechnete, když ji dočtete.

18.07.2018

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Neměla jsem velká očekávání a o to milejší to bylo překvapení. Párkrát jsem se zasmála nahlas (to se mi u knížek stává málokdy) a skoro pořád v duchu. Jediné, co mi přišlo navíc, byly Josefovy povídky. Fajn závěr celé série.

14.08.2023 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

To byla krása! Prostě si to u mě sedlo. Atmosféra, styl psaní, uvěřitelnost, obě hlavní hrdinky. Doporučuju moc.

10.12.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Čtivá kniha s těžkým tématem. Velmi realisticky podáno - někteří níže si stěžují, že “to” nebylo dostatečně popsáno a právě pro ty by kniha měla být lekcí, že i po sexuálním zneužití může dívka zůstat “poslední pannou ve třídě” a trauma to nijak nezmenšuje. Stejně tak odezva matky - je to naprosto typická reakce mnoha žen, které zjistí, že jejich dcera je zneužívaná jejich partnerem. Jednu hvězdu strhávám za pro mě poněkud nejasnou roli bratrů a také trochu proto, že mi v knize “něco” chybělo. Neumím přesně popsat co, ale přestože jsem knížku zhltla jak malinu, mám dojem, že od autorky si ráda na dlouhou dobu odpočinu.

07.07.2020 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Opět příjemná oddychovka, přečteno jedním dechem během jednoho dlouhého zimního večera...

15.01.2021 3 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Knížku jsem přečetla jedním dechem a i když to není nějaká velká literatura, v rámci svého žánru ji hodnotím kladně. Líbilo se mi prolínání minulosti a současnosti a také “Vložené” dopisy. Hvězdičku ubírám za poměrně dost chyb v textu a pak také za v určitém směru překotný konec, přičemž jeden z detailů na konci knihy mě až rozesmál tím, jak byl prvoplánový.

24.09.2020 4 z 5

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

Magická kavárna v Tokiu je zpět! Trochu jiná než první díl, snad tím, že jednotlivé příběhy mi přišly o něco stručnější, o to však více do popředí vystupuje hlavní myšlenka o tom, že odpírat si štěstí pro pocity viny už na minulosti nic nezmění a budoucnosti neprospěje... Jeden z příběhů se navíc poměrně trefil do mnou aktuálně prožívané situace a velmi pohladil po duši - tak jako celá knížka, která na mě měla velmi uklidňující účinek. Závěr mi vykouzlil úsměv na tváři a zahřál u srdce. Doporučuji a těším se na třetí díl!

11.06.2020 5 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Líbily se mi Staré odrůdy a nadchlo mě i Velké léto. Krásný jazyk (děkuji paní překladatelce). Skvěle popsaná atmosféra letních prázdnin. Člověk měl dojem, že je opravdu prožívá s hrdiny. Prostě si to zase sedlo. Nádhera.

Až taková, že až budu v Německu, koupím si ji i v originále a budu zvědavá na to, jestli pro mě bude mít stejné kouzlo i v němčině.

20.11.2023 5 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Velmi milé překvapení - náhodně jsem po téhle knížce sáhla v regálu v knihovně a byla to trefa do černého. Finský humor (mám dojem, že nám Čechům dost blízký), situace ze života, žádné nervydrásající drama. Konec trochu limonádový, jak psal již někdo níže, ale co víc si v létě u oddechovky přát? Vřele doporučuju!

04.08.2023 4 z 5

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Krásná, milá knížka... slovenština tomu pro mě dala další rozměr, takové pohlazení pro duši

14.02.2021 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Velmi chválím za námět, za některé myšlenky, které si určitě budu pamatovat... ale jak už psal někdo dříve, čekala jsem víc. Je to čtivé, ale ke konci se to už táhlo, psychologie postav nebyla vždy úplně dobře vystižená, postavy různě “mizely” atd. Takže za mě se jedná o zajímavý příběh, ale velká literatura to bohužel, dle mého názoru, není.

30.01.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Hodnotit tuto knížku je pro mě poměrně nesnadné - měla jsem velká očekávání a splněna byla jen do určité míry. Nepocházím ze Slezska, ale mám pro něj, stejně jako pro, Polsko slabost a navíc mám ráda dějiny, takže tématem se mi autorka trefila do vkusu. Na druhou stranu, polsko-český konflikt tím pádem pro mě nebyl novinkou. Knížku jsem zhltla během jednoho dne - nicméně téměř od začátku jsem měla tendenci některé pasáže přeskakovat. Jak psal někdo níže, prospělo by text o něco více proškrtat. U některých postav mi také scházela větší psychologická prokreslenost, vrstevnatost.
Celkově knížku hodnotím kladně, navnadila mě k návštěvě popisovaných míst, ale řekla bych, že ve mně zanechala menší stopu než jsem čekala.
P.S. za mě se bohužel příliš nepovedl design knížky, působí na mě poněkud lacině a to je, zrovna u takhle propracovaného textu, škoda.

20.05.2020 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Čteno v originále, tudíž neposoudím české vydání. Kniha má skvělý námět, myslím, že jen málokoho z nás někdy nenapadlo, jaké by to bylo, kdyby…nicméně po čase mě cestování životy přestalo trochu bavit a čekala jsem, s čím autor ještě přijde. Nakonec tedy trochu zklamání. Faktem ale je, že vzhledem ke své profesi a vzdělání jsem u podobných témat hodně náročná a myslím si, že pro průměrného čtenáře to bude čtení za čtyři až pět hvězd :)

02.01.2023 3 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Skvělá knížka, která ve mně zanechá stopu. Je literatura a Literatura - Honzlová je ta s velkým L.

09.04.2022 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Dlouho jsem otálela, než jsem si knížku nakonec půjčila. Bála jsem se, že to bude podobné jako Dědina od Dvořákové, která mě (jako jednu z mála) vůbec neoslovila. Nakonec jsem byla příjemně překvapená. Čtivě napsané, zasazené do kraje mého dětství... jen se přiznám, že jsem se místy ztrácela v postavách a přestože se jedná o temnou stránku naší historie, zapůsobila na mě kniha méně, než bych čekala. P.S. Akorát ta Daniela mě iritovala od úplného začátku...

29.07.2020 3 z 5