Eduarda Eduarda komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Šikmý kostel patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co jsem letos četla. Neuvěřitelně zajímavě podaná historie regionu a vlastně i národa, která mi do této doby zůstala prakticky skrytá, se všemi jejími temnými stránkami i rozpory. Hltala jsem každý řádek, každý osud i myšlenku, zůstala celá řada otázek. Cestu k české beletrii si zatím spíš hledám, ale tahle kniha je jeden z velkých důvodů, proč v tom pokračovat.

01.10.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Není možné nehodnotit plným počtem. Za přepečlivé studium historických základů, lásku k regionu i k postavám, která z toho čiší, řemeslnou zdatnost, vytrvalost, poctivost a lidskost. I když mi čtení nešlo tak lehce, jako u prvního dílu (formou i obsahem)... Karin Lednická někde řekla, že je to příběh o naději - a tu jsem tam tentokrát musela opravdu hodně hledat. Těším se na trojku!

09.04.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Anna má dar - předávat neuvěřitelnou sílu a pozitivní energii lidem okolo sebe. Stejný dar má Heřmánkové údolí pro své čtenáře. Tak já ho beru všemi deseti a děkuju! Mimochodem, nemyslím, že to je nutně jen "román pro ženy"...

14.01.2021 5 z 5

Milé, poetické, přátelské knižní pohlazení, navíc v netradiční literární formě. Doporučuji všem, kdo se chtějí zklidnit, pořádně nadechnout a knihu zavírat s pocitem, že všechno je tak, jak má být.

23.07.2019 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Důmyslně vymyšlený příběh o spětí člověka s přírodou, o samotě, lidském neporozumění a předsudcích. Stojí za to číst už pro práci s jazykem – mistrné popisy divů fauny a flory a přírodní metafory celkem berou dech (o překladu až někdy jindy). Detektivní zápletka pak umně dokresluje rámec vyprávění i charakter hlavní postavy. Nic tam není zbytečně ani navíc, všechno má svůj smysl (ano, dokonce i natvrdlí policajti a za vlasy přitažený soudní proces). Trochu za zlé mám autorce až přílišnou schematičnost a černobílost mužských postav (Tate = hodný kluk, všechno je sluníčkové, to, že se vypaří je v podstatě pochopitelné, jeho úmysly jsou ale veskrze čestné a trpělivost nekonečná X Chase = zlý kluk s velkým ošklivým člunem, mnoha ženami, chtíčem a povrchními motivacemi). No a to rozuzlení… no… To, že jsme s tím rychle hotoví a logické to úplně není, to bych tomu i odpustila, ale vyvolání pocitu, že úkladná vražda, coby řešení problému je v pořádku, už odpustit nedokážu. Škoda. I tak si ale příběh nesu dál v hlavě... a to není málo.

10.08.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Čím víc se člověk těší, tím víc je zklamaný... ano, tentokrát podepisuju. Není to dystopie, není to klasická příběhová Mornštajnová, není to zábavné, pro mě ani čtivé. Takové hop sem, hop tam, necítím "opravdovost". Nedotaženosti syžetu i zápletky mě rozčilovaly, taktéž prvoplánovost. Z úcty k tématu i autorce jsem neodložila, ale bylo to trápení. Mrzí mě to moc, paní Mornštajnové fandím a něco dalšího si samozřejmě ráda přečtu.

10.08.2021 2 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Velmi, velmi výjimečné. Podstatné věci tady už zazněly v mnoha komentářích... já si odnáším hlavně ohromné emoce. Napořád. A to málokterá kniha umí. Mistrovské ve všech ohledech.

31.08.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Ani dlouho po přečtení nedokážu popsat pocity, které ve mně skvěle napsaná Houbařka nechala... Kombinace zmaru, vzteku, naděje, soucitu, optimismu, který se v rámci dvou vět mění v totální deziluzi. Strašně dlouho jsem takhle silně nepřála románové postavě, aby se její život v lepší obrátil... a dlouho jsem taky usilovně nemyslela na to, jak to asi celé ve světě "po poslední stránce" dopadne.

06.01.2021 5 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Není detektiv, pálí mu to (někdy až moc, doufám, že mě tohle vytírání zraku policajtům nepřestane bavit), nedá se zabít (super, vím, že série potrvá dlouho), má historii, důvody a osobnost - David Raker mě baví. Baví mě i Healy, i když si myslím, že v tomhle díle se vymknul až trochu moc nepochopitelně. A ten konec Weaverovi odpouštím, asi nečetl Nesba.

12.06.2020 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Důležitý je prostě si přiznat, že základ policejní práce je čekat, než mi někdo přijde něco říct... případně občas zaskočit k sousedům zavražděné. Špatný, iritující, nedůvěryhodný, blbě napsaný. Navíc nadhodnocený! Můj druhý a poslední pokus s touhle autorkou. Přísahám.

09.04.2021 2 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Znepokojující, tíživé, depresivní. A přesto jedna z nejopravdovějších knih o člověku. Vždycky si říkám, že už to v rámci zachování zdravého rozumu nikdy znovu číst nebudu - a vždycky se zase vrátím. Při každém čtení se mi odhalí nový rozměr...a nové otázky.

12.06.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Super debut! Ze všech Oveů, Babiček, Staříků a Analfabetek pro mě nejmilejší. Často mám pocit (místy určítě neoprávněný), jako by podobné typy knih (anebo pasáže) psal autor "na efekt". Tentokrát se pocit nedostavil a já si to fakt užila.

21.08.2018 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Kniha mezi knihami, Román mezi romány, Autor mezi autory. Chvíli mi trvalo, než jsem zpomalila a začala to vnímat, ale pak... To je krása! Pro tenhle jazyk, šla bych světa kraj... Obdiv překladu, originál musí být geniální.

10.02.2022 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Tahle partička je moje srdeční záležitost. Nezávisle na kvalitě detektivní linky, která se zrovna odvíjí. Ale i ta mi tentokrát sedla. Kombo vyšetřování dvou paralelních případů, na které jsme si u Angely Marsons už pomalu zvykli, je osvěžující. Stejně tak rozvíjení vztahů kolem nové postavy.

29.04.2021 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

První půlku jsem dost usilovně prosila, aby se něco stalo... druhou pak aby to nemělo pointu, jakou to mělo. Body nahoru za povedené popisy aljašské drsné přírody, body dolů za klišoidní pasáže, útočící na city. Kristin Hannah mě ale rozhodně zaujala a ráda sáhnu po dalším dílku - jen ze srdce doufám, že to nebude z dílny Arga (překladatele i redaktora bych donutila stokrát opsat větu: "Budu pořádně dělat svojí práci.").

30.03.2021 4 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Zírám! Skvěle napsané, perfektně vykreslené postavy, ideální míra napěti, ovšem bez přílišné brutality. Nechybí ani logika, vysvětlení motivace a překvapivé rozuzlení. Stylisticky umně oddělená linie tehdy-teď mě fakt dostala, stejně jako extrémně "podzimní" atmosféra dávného příběhu, který poukazuje na to, jak tenká je hranice, aby se věci nenávratně zvrtly.

26.03.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Fascinující prostředí i myšlenka, výborná tajemná linka Hanuše Nápravníka. Dílko navíc extrémně zábavné tím, že nutí čtenáře stále znovu a znovu až nutkavě pokoušet se zasadit Prašinu do pražských reálií...a ještě zábavnější tím, že každý tento pokus selže. Na druhou stranu nedotažené v logice a ve vykreslení jednotlivých postav (pokud chci pěti slovy popsat hlavní hrdiny, nejde to - anebo to jsou protichůdná adjektiva). Pasáže, kde nikdo nikam neběhá, aby pohledal (když už jsou, jsou balzámem). Dlouho jsem váhala - čtvrtou hvězdu dávám za "čtivost pro dospělé", kterou hodněkrát k Prašině připodobňované a (i mnou) tolik milované Foglarovky podle mě absoultně postrádají. Po dalším dílu sáhnu s radostí a všem (i přes výše zmíněné mouchy) doporučuju!

02.01.2021 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Začátek rozvláčný, konec působivý. Bezesporu knížka, která otevírá prostor pro úvahy - a to v mnoha směrech. Nejenom o syžetu jako takovém, ale i o (ne)vnímání žen v různých historických obdobích. Nesu jí v hlavě už několik dní - nadšení z poskládání příběhu z mnoha různých úhlů pohledu, které mu dodává plasticitu, ale i drobné roztrpčení z "přefeminizování", kdy zatímco všechny ženy jsou silné (nebo ze slabosti získávající sílu), muži jsou prakticky výhradně zoufalí a slabí/despotičtí amébní panáci. Bezesporu ale patří k tomu lepšímu, co jsem z české literatury četla a nutí mě vážit si toho, co v reálu máme (i když rezervy se dají hledat všude).

29.04.2021 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Myslela jsem, že mě bude tematicky nudit...a to jsem se tedy dost spletla! Umně a nenásilně propojené časové roviny, dějová linka, která drží, žádná vata. Jasně, romantika současného příběhu je předvídatelná a prostě sladká...ale říkám si: no a? Je to přece Jojo Moyes, pod jejíž rukou se i klišé stává super příběhem.

15.03.2021 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Zatím nejpovedenější v sérii... paradoxně i proto, že je vlastně trochu jiná. Nefunguje klasická chemie s týmem, na které to v předchozích dílech hodně stálo, o to zajímavější je ale (ne)fungování s novou postavou Travise. Rozhodně vzestupná tendence.

06.01.2021 4 z 5