dzejkbeltygros dzejkbeltygros komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Další skvělé dílo, které člověka pohltí, čte to jedním dechem a napjatě čeká, co bude dál. Je to hodně pochmurné, citlivé a těžké téma. Já tenhle styl mám ráda, takže mi to vůbec nevadilo. Hodně dlouho mi nedošlo, co se v domě děje, což asi byl záměr, takže až někdy ve 3/4 knihy mi to docvaklo. Bylo mi cácory dost líto, hodně jsem se do ní vžila, asi proto, že jsem zažívala sama podobné pocity v dětství. Určitě si to chci někdy přečíst znovu.

13.10.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kromě Strašidýlka Saši jsem přečetla všechny její knihy. A tahle byla nejlepší. Nemám vůbec co vytknout. Sice bylo postav hodně, ale vyprávění o nich bylo celkem chronologicky, takže se v tom člověk zase tolik neztrácel. Navíc jsem to četla jedním dechem. Opravdu krásná knížka z období války a komunistického režimu.

30.09.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Tady nemám vůbec co vytknout. Přečteno na jeden zátah. Skoro celé jsem to prořvala. Dlouho už mi žádná knížka nedávala tak velký smysl jako tahle! Tleskám! Nejradši bych si vzala dom všechny psy ze všech útulků.

22.09.2021 5 z 5

Bordelář zůstane vždy bordelářem a na tom ani Marie Kondo nic nezmění. I když má každá věc mít své místo, tak prostě věci, které používáme se jednoduše můžou povalovat různě podle potřeby. Navíc polovina knihy jsou stále jedny a ty samé věty omílané dokola. Shrnula jsem si knížku do pár důležitých bodů a vyšlo to na jednu stránku. Takže mi přišlo trochu zbytečné číst celou knížku, která toho zase až tolik nepřinesla. Doma stejně uklízím průběžně, občas není na škodu věci přeskládat, přemístit a nějaké nepotřebné vyhodit nebo rozdat. Ale to jsem dělala už dávno před tím, než tahle kniha byla vůbec napsaná. Nejvíc mě zabolela, když jsem četla část o tom, že paní Kondo vytrhala stránky z knih, čímž je zničila a znehodnotila. Za tohle bych jí urvala ruce! To se knížkám nedělá!

25.12.2019 2 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tuhle knihu jsem chtěla tak moc, až jsem si ji objednala 2x. Asi jsem věděla proč. Už od první stránky mi bylo jasné, že bude skvělá. Tolik nádherných myšlenek a velmi citlivý příběh, naprosto předčilo moje očekávání. Je opravdu sen každého knihomola projít si tolik životů. Musím přehodnotit svůj žebříček nejoblíbenějších knih a zařadit Půlnoční knihovnu na první místo. Byla zo opravdu nádhera!

04.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Ani nevím kde začít. Tenhle román byl asi nejlepší ze všech, které jsem dosud četla, a že jich nebylo zrovna málo. Stránky se obracely samy. Ještě byla skvělá Cizinka, ale ta nebyla z našeho prostředí, takže Šikmý kostel bude srdcovka. Do příběhů jsem se totálně vžila. Skvěle popsané prostředí a osudy lidí v havířské oblasti. Na konci je spousta fotografií jako bonus. Prostě nádhera! Dokonale propracované.

25.11.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Kniha stejně skvělá jako film. I přes velmi vážné téma nechybí humor. Stránky se otáčely samy. Příběh chudé dívky, která potká bohatého ač "postiženého" chlápka, kteří se ze začátku nemůžou vystát, až se do sebe nakonec zamilují, se může zdát jako klišé. Ale je to tak nádherně popsané, emotivní, neobvyklé, že to člověka naprosto pohltí.

27.10.2021 5 z 5

Relativně krátký a silný příběh, který chytí za srdce. Postavy nedostaly tolik prostoru, ale i tak se mi to moc líbilo. Bylo to napsané čtivě. Člověka ten příběh rychle vtáhne a pak nechce, aby to skončilo, čeká pořád na nějakou spravedlnost, která ne a ne přijít. Nakonec se ale svým způsobem dočkáme. Mohlo to být delší a více propracované, ale jsem s tím i tak hodně spokojená a určitě se k tomu jednou vrátím.

01.09.2023 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Tohle byla druhá knížka, kterou jsem od Hartla četla. Nešlo jinak, než dát všechny hvězdičky, protože jsem to četla jedním dechem, je to skvělé promyšlené, propojené příběhy a hlavně to, jak popisuje, že každá postava má k situaci jiný postoj a bere věci jinak... To nedokáže zachytit jen tak někdo.

10.12.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tenhle poměrně krátký příběh je velice dobře napsaný, jednoduchý a výstižný. Ačkoli nemám sourozence, se kterým bych vyrůstala, tak jsem se v knížce dost často viděla. Bohužel se takové věci dějí a já stále nechápu, kde se takové pocity v lidech berou (narážím na matku v příběhu). Konec mě tak trochu zoufale rozesmál, i když to vlastně nebylo k smíchu. Kniha v sobě má zakořeněnou jednu dost hlubokou myšlenku o výchově a určitě stojí za přečtení.

15.06.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Četlo se to vyloženě samo. Příběh byl zajímavý, pokrytý tajemstvím. Nechyběly zápletky a napětí. Lékařské prostředí bylo super hlavně díky své surovosti a snad i pravdivosti. Skvělé oddechové čtení. Pan doktor se potýká sám se sebou, a i přes některé světlé okamžiky nedokáže ze své těžké situace moc vybruslit. Ale každý pohár jednou přeteče. Otevřený konec mi tady vůbec nevadil.

19.02.2023 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Stará dobrá klasika. Za mě teda jen dobrá. Děj byl super, bylo to napínavé a celkem i čtivé, ale ty pasáže, kde se vyjmenovávaly všechny druhy ryb, to už bylo moc. Nejsem ichtyolog, takže mě to vůbec nebralo a vždycky jsem to jen přelétla očima, než tam zase naběhl nějaký děj. Pro dobrodruhy, milovníky ryb a popisů to bude super čtení. Ale těším se moc na Cestu kolem světa! J. V. měl boží fantasii a parádní nápady oproti dnešním příběhům.

08.12.2023 3 z 5

Trvalo mi, než jsem se touhle knížkou prokousala. Četla jsem ji po kouskách, dlouho a pomalu. Je to dost vědecky napsané, takže u některých věcí jsem se musela hodně soustředit, ale stálo to za to. Došlo mi tolik věcí, které už jsou dávno jasné, ale člověk na ně zapomene, nebo se nad nimi nikdy nezamyslí. Přišlo mi to docela dlouhé, takže bych uvítala kratší verzi, ale celkově hodnotím velmi kladně. Určitě v ní budu občas listovat.

01.09.2023 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Jak tu píšou i ostatní, tak začátek byl mírně vleklý, občas jsem se ztrácela a musela trochu víc zapojit mozkové závity, ale to k tomu patří. Konec byl napínavý a otevřený, takže za mě super!

20.11.2022 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Máte rádi čuňačinky? Tak si to přečtěte. Je tam dost vulgarismů, živočišna, o příběh se moc nejedná. Místy mi to přišlo až moc obscénní, ale i tak se mi to celkem líbilo. Čekala jsem něco trochu jiného. Každopádně jsem ráda, že jsem si to přečetla, bylo to příjemné zpestření.

26.10.2021 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Myslela jsem si, že to bude horor. Asi 3/4 knihy jsem byla v očekávání a napětí, že se stane něco naprosto hrozného. Ale jako horor to nepovažuji, spíš totální psychologický thriller. Jestli se to opravdu stalo, netuším. Nechávám si otevřené obě možnosti. Můžu říct, že stojí za to přečíst. Jen pozor, abyste se do toho příliš ,,nezažrali" a taky vám nepřeskočilo...

16.08.2018 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Četla jsem už podruhé, a musím říct, že napoprvé mi to přišlo neskutečně vtipné, dynamické a oddechové. Druhé čtení už zase tak vtipné nebylo. Opakovaný vtip přestává být vtipem. Pokud tedy potřebujete vypnout hlavu, když je váš život až příliš vážný, tak bych po téhle knize klidně sáhla. Ale pozor, je v ní docela specifický humor, tak ať nejste spíš znechuceni. Chystám se i na film a doufám, že bude stejně dobrý jako kniha.

08.12.2023

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Pořád přemýšlím nad tím, proč má kniha tak vysoké hodnocení. Možná jsem se nesoustředila dostatečně nebo naopak, až moc. Často jsem hledala různé fakta, protože mi neseděly informace z reality v ději, např. zatopený Mušov, který je v knize pryč už mnohem dřív, než doopravdy zanikl. Ačkoli byl příběh velmi zajímavý a neztrácela jsem se příliš v ději, tak se mi to celkově zase až tak nelíbilo. Do čtení jsem se musela nutit, párkrát se pomodlila, aby už byl konec, ale někdy to bylo zase hodně zajímavé. Hlavně na konci, kde nevyprávěla jen Gerta, ale i ostatní postavy. Možná se k ní ještě jednou vrátím, protože je napsaná z oblasti, ve které žiju a miluju. Třeba se mi to bude číst líp a zapadnou do sebe nějaké věci, které mi teď možná unikly. Celkově hodnotím 3/5, což je u mě průměr.

24.04.2022 3 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Když jsem po téhle knížce sahala, tak měla mnohem lepší hodnocení než teď. Hodně jsem se na ni těšila. Čekala jsem něco trochu jiného a byla jsem dost zklamaná. Vůbec mi nevyhovoval styl psaní, kdy každou chvíli děj vyprávěl někdo jiný, ani to nešlo chronologicky. Což by neměl být problém, ale bohužel se mi to nečetlo dobře. Na začátku mi to přišlo super, jak realisticky krutě bylo napsané, co se dělo v táborech, ale pak jsem se ve všem ztrácela. Škoda, že se to nepovedlo, příběh Mámy, rodiček a Mengeleho mohl být zpracován líp. Těžko říct, jestli byla špatná autorka nebo překlad.

22.02.2022 2 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Nebylo to špatné, ale mezi postavami jsem se dost ztrácela, děj přeskakoval od jednoho ke druhému, bylo tam spousta nesouvislých informací, útržků z různých dějů. Takové dost zmatečné, i když se to četlo dobře a líbila se mi i grafika, tak dávám jen 3 hvězdy dle finálního pocitu, kdy se nemůžu rozhodnout, zda to bylo fakt tak dobré, jak to všichni chválili.

21.10.2021 3 z 5