Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy

Poznejte originální umění, díky němuž se spolehlivě zbavíte nepořádku a náležitě si uspořádáte věci. Tato přesvědčivá knížka se právem stala ohromným bestsellerem po celém světě a vyšvihla se na první místo žebříčku New York Times. Proměňte svůj domov pomocí autorčiny inspirativní metody v trvale uklizené prostředí: klíčem je vypořádat se s domácností ve správném pořadí, ponechat si jen to, co opravdu milujete, a udělat vše rychle. Změníte tak svůj život – získáte větší sebejistotu, budete úspěšnější a možná i konečně zatočíte s přebytečnými kily. A především načerpáte energii k tomu, abyste žili podle svých představ....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257806/big_zazracny-uklid-poradek-jednou-provz-2KS-257806.jpg 3.5802
Literatura naučná, Dům a byt

Vydáno: , Knižní klub

The Life-Changing Magic of Tidying, 2011

Kniha Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy

MOu598

Zajímavé. Věřím v sílu uvedených zásad, ale ne všech. Nechce se mi ale věřit, že by autorka chtěla vše vytříděné poslat na skládku - určitě existuje řada způsobů, jak věci poslat dál. Také si myslím, že žijeme nad poměry, snad nám současné problémy (kovid, válka, inflace,...) pomohou se vzpamatovat.

Lenkakolar

Podobná knize Zit s radosti. Kazdy si prijde na sve a verim, ze úklid pro nekoho muze byt příjemnou zábavou a “ocistnym” rituálem :)

MRyznar

Uklízecí metoda KonMari, kterou autorka představuje, vypadá tak, že každá věc, kterou vlastníte, vám musí projít rukama. Vy se na základě pocitů, jestli vám daná věc dělá radost, rozhodnete, zda si ji necháte (později všem věcem přiřadíte konkrétní místo), nebo ji VYHODÍTE.

R.I.P. EKOLOGIE

Nejdřív jsem si myslela, že je vyhazování myšleno jen obrazně. Věci dáte bokem a pak je prodáte na bazaru, nebo třeba swapnete (whatever jen ne skládka), ale bohužel. Při větě “Nemohla se dočkat, až se bude v její čtvrti odvážet odpad” jsem ztratila poslední naděje. Autorka vybízí k radikálnímu zbavování se věcí, i těch které jsou úplně nové a funkční. (A když je náhodou později potřebujete, tak si koupíte zase nové.) Tenhle přístup mě neskutečně naštval a na celou knihu vrhnul špatné světlo.

Marie Kondo si zakládá na pořádku. Já si troufám říct, že je jím svým způsobem posedlá, jinak by ji například nenapadlo vytrhat z knihy zajímavé listy a zbytek vyhodit, a to jen proto aby ušetřila místo v polici. Ale jinak na třídění věcí nevidím nic špatného. Naopak. Některé její metody rovnání věcí se mi líbily. Sama jsem si zkusila složit trička podle jejího návodu a zdá se to být praktické. Zavítala jsem i na její instagramový profil, kde jsem našla zajímavé tipy a rady, a celkově na mě její profil působil dobře. Ale tahle knížka je ZA MĚ fakt špatná. Kromě té (ne)ekologie mi vadilo třeba i nekonečné omílání určitých frází a myšlenek a klišé tipu: Poslala jsem na svůj starý mobil sms, abych se s ním rozloučila a on pak skutečně odešel (nešel zapnout), takže jsem ho mohla s klidným srdcem vyhodit. Hmm.. Milé, ale prostě tomu nevěřím.

Proti autorce a jejímu rovnání a třídění věcí nic nemám. Proti téhle knížce a bezhlavému vyhazování věcí mám naprosto všechno.

Lucie131313

Četla jsem cca před čtyřmi roky. Od té doby jsem "v procesu", pozvolna jsem doslova uklidila celý svůj Život. Jedno opravdu souvisí s druhým, a když pohnete jedním, změní se druhé.... Metody paní Marie Kondo jsem si osvojila, líbí se mi skladování a skládání oblečení, celkové uspořádání má jasný řád. Opravdu mohu říci, že úklid a organizace na nás mají nedozírný dopad, je na nás, jestli pozitivní, nebo negativní. ;-)

Romanka89

Za mě hodně užitečná kniha. U dcery oblečení na hranu mám, má komodu s šuplíkama a je to vážně nejlepší. V naší klasické šatní skříni s policemi je to bohužel na ty komínky, které, že jsou naprosto nepraktické, člověk tak nějak ví už dávno :D. S tím oblečením do toho asi půjdu (vyházet co mi nepřináší radost), co se týče ale knih, nikdy! :D Určitě kniha plná zajímavých myšlenek, které by vás v souvislosti s uklízením nenapadli.

RHorse

Knihu jsem si moc přála, ale upřímně, jsem od knížky čekala trochu něco jiného. Konkrétně spíše, jak se dokopat k dennímu úklidu. Ale myšlenku "dělá mi to radost" jsem přebrala a opravdu se dle toho dá hodně věcí zbavit. Jen nejsem zastáncem vyhazování, to mi dělá velké těžkosti, takže ty věci putují dál. A také si myslím, že je kniha zbytečně dlouhá v tom smyslu, že se tam vlastně opakuje pořád jedno a to samé. Čekala jsem třeba, že tam bude i více o uspořádání věcí. Takže zase tolik mě to neuchvátilo, jak některé.

Dandulka
30.12.2021

Tohle "dílo" mě zrovna moc nenadchlo, čekala jsem něco jiného. I to se někdy stává. Na druhou stranu je až s podivem, čím vším se mohou dnes lidé živit.

drakamena
22.11.2021

Několik velmi dobrých postřehů a nápadů, nejsem si ovšem jistá, jestli je metoda KonMari zrovna můj šálek čaje. Rozhodně se ale budu přinejmenším některými radami v budoucnu řídit.