Porodní sestra z Osvětimi

Porodní sestra z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445675/bmid_porodni-sestra-z-osvetimi-T27-445675.jpg 3 839 839

Anděl naděje v táborech smrti. Příběh ženy, která zachránila tisíce dětí. Další transport vězňů směřuje do Osvětimi. Je mezi nimi i Stanisława Leszczyńská, porodní asistentka z Lodže, která na vlastní žádost začíná pracovat v nelidských podmínkách: bez vody, základních lékařských nástrojů a léků. Porody probíhají na kamnech zakrytých starou dekou. Mnohokrát riskuje svůj život, když vzdoruje nemilosrdným příkazům Josepha Mengeleho. Dělá vše pro ochranu dětí před jeho krutými experimenty. Snaží se být oporou pro matky, kterým byly děti násilně odebrány a poslány do Říše. Nebo na smrt... Porodní sestra z Osvětimi je dramatický příběh inspirovaný hrdinským osudem Stanisławy Leszczyńské. V koncentračním táboře provedla více než 3 000 porodů, během nichž nezemřelo žádné dítě ani žena.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kontrast
Originální název:

Położna z Auschwitz , 2020


více info...

Přidat komentář

Belanna
20.05.2024 2 z 5

Konečně jsem se dostala i k této knize a odkládám jí se smíšenými pocity.
Příběh a námět měl velký potenciál, ale naprosto mi nesedlo zpracování.
Působilo na mě jako hodně chaoticky poskládané a vypadalo to, jako kdyby se stále opakovalo jedno a totéž. Kdo není informovaný o prostředí a době, v knize nemá šanci se jakkoliv orientovat.
Stanislawě "mámě" Leszczyńské, jako reálné ženě, se však musím poklonit za to, co všechno dokázala udělat pro všechny ty ženy a jejich děti.

Knižníblázen
18.05.2024 5 z 5

Tahle kniha ukazuje zvěrstva,jaká se děla v Osvětimi a naději vězňů,ukazuje nám i osud jedné ženy,která pomáhá těhotným matkám. Není to moc pro slabé povahy.


Věra91
12.05.2024

Už dlouho sem si ji chtěla přečíst. Je zde několik úhlů pohledu , které některým čtenářům může vadit, mě osobně ne jelikož jsem podobné knihy četla a proto jsem ji měla za den přečtenou.

VerronikaH
12.05.2024 3 z 5

Hodně zvláštní kniha. Hrůzy 2. světové války zde jsou popisovány jistým poetickým způsobem, přesto z nich mnohdy mrazí a zvedá se z nich žaludek. Člověk musí hodně číst mezi řádky, aby si domyslel, co tím chce autorka vlastně říct. Je tam hodně náznaků, hodně přeskakování a časových rovin. Občas to docela mate, ale na konci jsem měla takový ten pocit, že to předalo to poselství, jaké mělo, i když forma není úplně pro každého.

MoniMonika
05.05.2024 2 z 5

"Porodní sestra z Osvětimi" vypráví fascinující a srdceryvný příběh Stanisławy Leszczyńské, která jako porodní asistentka v koncentračním táboře Osvětim riskovala svůj život, aby zachránila druhé. Je to příběh odvahy a lidskosti uprostřed neuvěřitelného utrpení a hrůzy. Stanisława se odmítla podvolit zoufalství a strachu, a místo toho poskytovala pomoc a naději ženám a dětem v nelidských podmínkách tábora.

I když je to silný a inspirující příběh, čtení této knihy bylo pro mě náročné. Často jsem se ztrácela v časových skocích a nepřehledných kapitolách. Kniha působí chaoticky a může být obtížné sledovat posloupnost událostí. Vyprávění je někdy matoucí a vyžaduje zvýšenou pozornost, což může narušit plynulost čtení. Přesto se jedná o důležitý příběh, který připomíná, jak lidskost může přežít i v těch nejtemnějších chvílích. Pokud máte trpělivost a zajímá vás téma hrdinství v koncentračním táboře, "Porodní sestra z Osvětimi" by mohla být zajímavá, ale buďte připraveni na občasné zmatky a složitější čtení.

limruska
04.04.2024 3 z 5

Srovnáním s ostatními knihami z této doby a z tohoto místa byla stylem psaní těžko čtivá. Spíše se zaobírala vnitřními pocity a úvahami. Skákání z časových os tomu nepřidalo. Kdybych z jiných knih neznala soukolí Osvětimského pekla, tak bych se asi hodně ztrácela.

dana_vrana
31.03.2024 audiokniha 2 z 5

Přiznám se, že mě příběh neoslovil. Ano, to co se během války dělo, je nepředstavitelné. Hrůzy koncentračních táborů, pokusy na lidech... Je obdivuhodné, když se v tom všem objevila odvážná jiskřička lidskosti. Ale pro mě byl příběh v této podobě velmi špatně uchopitelný. Zmatené přeskakování v ději, v časových rovinách, množství nepojmenovaných postav... Poslouchala jsem jako audioknihu- nevím, zda bych jako knihu vůbec dočetla...

mazlak
29.03.2024 4 z 5

Druhá světová válka byla hrozná, ale koncetrační tábory - na to nemůžu najít slovo. Je to prostě hrůza, ale i když to budí silné emoce, je potřeba to stále připomínat. O tomto tématu jsem četl již spoustu knih, ale i tato kniha mi zase ukázala jinou část těchto událostí.
Lidé zde byli opravdu jen jako dočasný inventář a né lidské bytosti. Vcítit se do těchto duší, ponížení, zoufalství a bolesti se prostě nedá. A přesto stále doufali a neztráceli naději.

barbora6886
22.03.2024 3 z 5

Ubírám dvě hvězdy za zamatečné přeskakování dějových linek.

misa.lemperova
14.02.2024 1 z 5

Na téma holocaustu jsem četla už hromadu knih a bohužel musím říct, že tahle z nich byla nejslabší. Nijak zvlášť mě nezaujala, při čtení jsem občas byla zmatená, tak nějak jsem se ztrácela v ději. Díky tomu mě kniha nebavila, takhle zajímavé téma mohlo být dle mého názoru mnohem lépe uchopeno a zpracováno.

stanislava9718
04.02.2024

Těžké čtení této knihy. Autorka napsala příběh jedné z mnoha žen - porodní sestry, která neztratila víru a v tragické době, dodávala sílu a víru ženám a dávala život i když velmi krátký, jejich dětem, které živořili v koncentračním táboře. Nedovedu si představit, jakou musela mít morální sílu, když pasivně, ale statečně odmítala rozkazy válečného zločince Mengeleho a jeho pohůnků. Chvilku mi trvalo začtení, jelikož autorka střídala děj v různých časových rovinách.

AngeliS
31.01.2024 4 z 5

Toto je dílo, které se dotýká jednoho z nejtmavších období naší historie, a to s takovou intenzitou a emocionální hloubkou, že čtenář nemůže zůstat netečný. Příběh hrdinství a nezlomné lidskosti uprostřed nejextrémnějších podmínek přináší silný kontrast mezi krutostí a soucitem, temnotou a nadějí.
Čtení této knihy bylo pro mě osobně velmi náročné, nejen kvůli jejímu temnému obsahu, ale i kvůli způsobu, jakým autorka předkládá hrůzy, kterým byli lidé v těchto táborech vystaveni. Detailní popisy situací, které jsou natolik děsivé, že překračují hranice mého porozumění, mě nutily přemýšlet o hloubce lidského utrpení a zlu, které se lidé mohou dopustit.
Nejvíce mě zasáhly popisy, které se týkaly nejzranitelnějších - dětí, jejichž osudy byly vykresleny s takovou barvitostí a detailností, že to vyvolalo ve mně silnou emoční reakci. Tento aspekt knihy byl pro mě zvláště obtížný a vyvolával pocity úzkosti a znechucení.
Přesto je "Porodní sestra z Osvětimi" nesmírně důležitou knihou, která nám připomíná, jak důležité je pamatovat si minulost, abychom mohli lépe pochopit hodnotu humanity, odvahy a nezlomné síly ducha, i když jsou okolnosti sebevíc temné.

p. Rochesterová
30.01.2024 3 z 5

Drásavý příběh psaný zvláštním stylem..

lejera
29.01.2024 4 z 5

Silný, bolestivý příběh žen, které přišly těhotné do koncentračního tábora, celkem náročné téma, tyto hrůzy jsou nepředstavitelné. Avšak příběhu nechyběla dávka naděje a víry.
Zpočátku mi dělalo problém se zorientovat v časových rovinách a vyprávění různých osob. Ale celkem rychle jsem se do toho vpravila.

Jája92
25.01.2024 4 z 5

Neskutečně silný příběh! Na téma holocaustu a koncentračních táborů jsem již přečetla povícero knih, ale tato je první, kde jsem se více dočetla o osudu žen, které byly těhotné nebo v táboře otěhotněly.
S hrůzou a mrazivým nádechem jsem se dočítala podrobnosti o zacházení nevinných novorozeňat a jejich matek.
Dočteme se o hrdince jménem Stanislawa, která neváhala a pomáhala do posledních sil každé ženě, se kterou přišla díky svému poslání porodní asistentky do kontaktu. Příběh střídavě vypráví ona, její asistentka a pár kapitol odvypráví dokonce i samotný Mengele..
Je pravda, že ze začátku mi trvalo, než jsem si zvykla na styl vypravování, přeskakování z různých časových rovin a též názvy kapitol mě zcela nezaujaly, ale celkově se jednalo o dechberoucí čtení plné dramatických událostí.

IvaniceTamta
23.01.2024 5 z 5

Velmi důležitá kniha. S ohledem na těžkost tématu je napsána skvěle.

Častou kritiku čtenářů na jakousi formu špatné chronologie a zmatečnosti v textu nesdílím. Neměla jsem sebemenší problém.

Tess_BooksNerd
22.01.2024 5 z 5

Ještě teď mi z toho běhá mráz po zádech. Knihu jsem poslouchala v práci v podobě Audioknihy.

Všechny tyto knihy by měli být povinné. Osvětim patřila k jednomu z nejhorších koncentračních táborů. Hlavně i díky Mengelemu. Je šílené, co si lidé museli vytrpět. Jak někdo mohl konat taková zvěrstva. Že ti lidé byli později potrestáni? Že byli popraveni? Pořád to nesmaže to, co prováděli. Nevinným lidem, jen proto, že nějací magoři snili o čisté rase. Mengele byl šílenec který měl hnít v nějaké pidi cele a trpět.

Všem vřele doporučuji.

Eleanor-ka
18.01.2024 4 z 5

Je pravda, že zpočátku chvíli trvá, než přijdete na to, jak je kniha psaná, autorka skáče z chronologického vyprávění do minulosti a budoucnosti, děj se vypráví z dvou pohledů - vypravěčky, která je jednou z těhotných dívek a není zde uvedeno její jméno a poté z pohledy zmiňované porodní sestry.
Chvíli trvá, než si zvyknete na ten styl psaní, ale jinak je to psané moc hezky, srozumitelně. Nechápu tady ty komentáře, že věty nedávají smysl. To je lež.
Teď k samotnému obsahu. Je dobře, že se tyhle události stále píšou a já doufám, že psát se budou i nadále, protože tohle musí vědět každá generace. Na tohle by se zapomínat nemělo. Jaký nelidskosti, utrpení a hyenismus museli prožívat lidi za 2.svetove války, aby si náhodou nějaký "chytrák" neopovažoval říct, že vlastně se strýčkem Adolfem souhlasí. Je to k nevíře, ale i v dnešní době se pořád kdesi vyskytuje neonacismus, což je nad moje chápání.
Jako matce mi bylo téměř po celou dobu čtení těžko, neumím si představit, co musely rodičky a ta malá nevinná stvoření prožívat. Je to neuvěřitelné, že se tohle doopravdy dělo. Je mi smutno. Budiž nám tato historie ponaučením.

Naďa2411
08.12.2023 4 z 5

Hrůza, nelidskost, zvrhlost, hyenismus, poníženost, strach - výbor slov pro tuto aknihu. Porodní sestra Stanislava nám vypráví příběh o porodech v Osvětimi v koncentračním táboře. Událost, která měla být nejhezčí pro tyto ženy, bohužel osud jim tomuto potěšení nedopřál. A co pak následovalo....ne o tom nemám sílu psát. Velmi smutný příběh na základě historie, je dobře, že se o tom píše.

rumund
07.12.2023 3 z 5

Ať jsem myslím docela znalý, toto jsem vůbec netušil, že by v Osvětimi mohly přežít a dokonce porodit nějaké vězeňkyně. Měl jsem za to, že při příjezdové korekci, šly těhotné ženy rovnou "doleva". Skvělý námět knihy, ale to jeho zpracování mi teda vůbec nesedělo a hodně jsem byl zmaten. Až mi to mnohdy vadilo a tudíž musím poškrtat dvě hvězdičky.