dasha0306 dasha0306 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Přiznám se, že ze začátku jsem si říkala, že text je tak nahuštěný, že 400 stran odpovídá spíše 600 a to jde o první díl a že jsem zvědavá, jak se tím prokoušu. Prvních 100 stran jsem dala na několik částí, ale druhou půlku již na dva zátahy, jak moc mě vhled do historie zaujal. Jelikož část mé rodiny byla hornická ještě v 90. letech, mám alespoň nějakou zvídavost na toto téma, ale jak moc jsem se ráda ponořila i do historie dnes již zaniklé Karwine. Původně jsme si říkala, že si dám x více odpočinkových knih a až pak budu pokračovat, ale po dočtení jsem si ihned koupila druhý díl, jen si ho asi rozdělím a nedám ho naráz, ale neskutečně se těším. Opět, skvělá práce Karin.

27.06.2022 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nikdy bych nevěřila, že si tak zamiluju mrzouta Oveho. Člověka, kterého nechcete mít za souseda, nebo snad nakonec ano?
On vlastně není zlý, jen má rád věci určitém řádu a pořádku a celý ten příběh nechci spojlerovat, aby nikdo z vás nepřišel o ten čau efekt.
Smála jsem se nahlas, pobrečela. V knize je několik vět, které si člověk rád připomene.

Kniha se dá přečíst za pár hodin - krátké kapitoly a neskutečně čtivá. DOPORUČUJI!

22.02.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Musím tě zradit bych zařadila mezi povinnou četbu, která je navíc čtivá i pro puberťáky.
Narodila jsem se za komunismu, ale čekala jsem příběh v Rumunsku podobný tomu, jak to probíhalo u nás. Bohužel, neprobíhalo... tohle je temnější, děsivější a revoluce rozhodně nebyla sametová, ale dost krvavá. Nikdy jsme se o tom neučili, nikdy mi o tom nikdo neřekl a já jsem Rutě vděčná, že se do toho pustila, roky práce a rozhovorů, aby tento fiktivní příběh zasazený do skutečných historických reálií si mohla přečíst širší veřejnost a vzdělat se. Čtivost je díky velmi krátkým kapitolám naprosto skvělá.

28.02.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Česká krimi a líbí se mi na úrovni severské krimi, ne-li více, právě proto, že to není takový krvák? O čem to je není třeba opakovat, ale ráda bych do popředí vytáhla chválu na popis emocí v nejedné kritické situaci a mě pak došlo, že jsem to prožívala uvnitř jako Laura Linhartová. Skvělá práce!

20.03.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Největší námořní tragédie, kde zemřelo okolo 9 000 lidí, z toho většina dětí... němci i utečenci před Rudou armádou. Ruta nabídne pohled z úhlu čtyř lidí - Polky, Litevky a dvou Němců. Chvíli jsem si musela zvykat na to, jak se kapitoly střídají právě ve vyprávění ústředních postav, ale jakmile to pominulo, už jsem jen jela. Velmi krátké kapitoly, opět se dostanete do nitra myšlení postav a ač bych možná uvítala větší pasáž o tragédii samotné - zkázy lodě Wilhelm Gustloff, nakonec nemůžu jinak než pět hvězd, když slabších než u Nesmím tě zradit.

07.03.2023 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Já jsem absolutně nadšená a to jsem dospělá už docela dlouho. Nejdříve jsem knihu pořídila pro neteř, ale sama se do ní začetla a snědla ji jako malinu, takže novou pro ní mám... respektive to bude dárek pro celou rodinu, protože tohle si s chutí přečte jak dítě, tak dospělý. Jen na předčítání to bude na dlouho. Kapitoly jsou krátké, ale přeci jen má kniha 300 stran a žádná velká písmena.
Každopádně to, jak Rowlingová popíše svět, kam se dostanou předměty i vlastnosti, které se dostanou do míst pro "ztracené", kterému "kraluje" zlý Ztráta, je geniální tak, že dává smysl, navíc mi před očima běžel až animovaný film, jak mi běžela představivost.
A poselství knihy? Myslím že obzvlášť děti už se budou na své hračky dívat jinak... a nejen hračky :-)
Dvě místa mě dokonce i dojaly :-)

15.12.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Přečteno jedním dechem. Nina se umí ptát, už jen to, že měla možnost takové lidi vyzpovídat. Profesorka, řidič privilegovaných, vysokoškolačka, důchodkyně (která stále věří své realitě), převaděč, dělník/šmelinář... ti všichni poskytli své svědectví po tom, co z KLDR uprchli. Osudy všech a koho zanechali a ohrozili tak "doma".. Něco z toho se nedá pochopit, ale kdo jsme, abychom soudili.

10.10.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Opakovala bych zde slova spousty komentářů, ale je to výborně napsané, čtivé od začátku a silné a těžké až do konce. Konec...ten mě rozsekal úplně. Čekala jsem ho drsný, ale ty poslední věty rezonují ještě teď...

17.04.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Tohle je tak skvělá milá pohodová odpočinková detektivka... Peter Vinston je takový novodobý Hercule Poirot, rozuzlení až na konci a vlastně to není psycho, ale opravdu poctivá detektivka, která vás zavede do malého městečka ve Švédsku, kde na vás dýchne jeho atmosféra i jeho obyvatelé. A jelikož jde o první díl série, tak jsme nedočkavá už teď na ty další. Tohle rozhodně stojí za přečtení!!!

07.07.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Přečteno v kuse za jediné odpoledně. Škoda jen toho, že tomu nezůstal původní název Verity. Pravda nebo lež je takové ne zcela vystihující knihu a zároveň je to zavádějící spoiler ve smyslu, že očekáváte možná trochu něco jiného.
Verity je úspěšná autorka bestsellerové série. Lowen je naopak introvertní autorka nijak úspěšných knih a ve svém těžkém životním období je oslovena vydavatelstvím, aby dokončila sérii za Verity, která po těžké autonehodě nemůže psát a čtenáři čekají.
Lowen se tak ocitne v domě Verity, jejího manžela Jeremyho, aby se prohrabala v poznámkách, které Verity k očekávaným třem knihám série někde přeci musí mít... A objeví Veritin rukopis autobiografie, která je až šokující.
Předesílám jen to, že kniha vám vyrazí dech. Není to nic tak náročného, Colleen píše jednoduše, ale je to skvělý thriller, do kterého se rychle dostanete a na konci se zarazíte...
Měli byste asi vědět, že Colleen vydala speciální edici Verity, která je pouze v angličtině (zatím) a obsahuje dodatečnou kapitolu, která má cca 40 stran a holt se nedá nic dělat, ale kvůli tomu závěru si ji budu muset pořídit. Ne že by toto nemělo závěr, ale je takový ve stylu "to není možný, to ne"..tak jsem sama zvědavá, co je v dodatečném epilogu

07.03.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem za tři hodiny a stále mi v hlavě rezonuje. Všichni známe Lidice, ale tohle je podobná tragédie, která nebýt Karin, zůstane zapomenuta a je chvályhodné, že se do tohoto tématu pustila. Kniha je přesně akorát propojena fakty, vzpomínkami přeživších v beletristické části. Prolínání těchto dvou stylů - dokumentární a beletristické je přesně to, co pro čtení historických událostí já potřebuji a je to skvělé. Tato kniha by měla být součástí povinné četby v rámci událostí druhé světové války u nás, jelikož Těšínsko je opravdu specifické. Chválím, jak jen můžu, ač to téma je velmi smutné i po těch letech. Karin, jste skvělá! A vy neváhejte, pokud jste se do knihy ještě nepustili.

12.06.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

První polovina knihy se mi táhla pro množství postav a žádná "akce", pak se to zlomilo a už to odsýpalo. Myslím, že kdo žije na malém městě/vesnici se umí více vcítit do komunity v Medvědíně, kde to žije jen a pouze hokejem a ti, kteří ho hrají jsou pro všechny jako malé "božstvo"...co se ale stane, když jeden z hokejistů uklouzne mimo led? Skvělá psychologická sonda, to ano, ale ten styl nebyl zcela 100%. Jinak se ale těším na další díl a jistě si ho po jisté pauze dám s radostí :-)

25.01.2023 4 z 5

Upřímně nerozumím tomu, proč má kniha tak nízké hodnocení. Já byla nadšená, čtení jsem si vychutnávala, každou osobnost či zmiňované scény/interviews jsem si vyhledávala (a že vše lehce najdete na YT) a ano, je z velké části o boji se závislostí na lécích, alkoholu v průběhu času, ale taky o jeho přátelích a láskách - název absolutně sedí. Kniha se čte dobře a má i jakýsi vtip, jako by ji napsal Chandler Bing, ale na druhou stranu už se na Chandlera nikdy nebudete dívat stejně, ale rozhodně vám to náhled na Friends nezkazí. Já ji posunuji dál svým blízkým s doporučením, protože já si její čtení opravdu dávkovala a užila.

28.11.2022 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Tak tohle mě bavilo mnohem víc, než Manželé odvedle. Tam se mi táhl začátek, tady to zase mělo grády od samého začátku, nenudila jsem se, měla jsem x různých verzí, jak to Shari rozpracovala mezi více postav, ale ten úplný závěr vlastně nebyl pak nikterak šokující. Prostě jedna z verzí, na kterou si čtenář pomyslí už od první třetiny, protože autorka nechává představivost otevřenou tak, že to vlastně naopak může být kdokoliv. Námět jako takový je skvělý - bohatá rodina, tři děti, které jednou čeká velké dědictví a každé z nich, dnes již v dospělosti je jiné a každé má své "mouchy"...

10.06.2022 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Masterpiece - povinná četba pro všechny ty insta matky a ty family kanály, které nám cpou svůj život a bohužel spoustu lidí to bere jako guilty pleasure, avšak dopad na děti, které nemají šanci se rozhodnout, jestli chtějí mít digitální stopu a být "slavní" nebo ne, to je to, oč tu běží... Geniální příběh a náhled do budoucnosti, který je bohužel až děsivě reálný.

20.04.2022 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Tady bohužel bylo velké očekávání a to se nenaplnilo. Vlastně kniha nebyla vyloženě špatná, ale hlavní postava Elizabeth Zottová byla až moc studený psí čumák a našla jsem si tam mně sympatičtější postavy. Tentokrát kniha, která neměla takový spád a zvraty, abych nutně musela sedět hodiny a nadšeně číst, takže proto hodnotím jako průměr a na 4*.

15.05.2023 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Nejsem si jistá, jestli toto je můj šálek čaje. Louskala jsem to dlouho, prvních 150 stran mě málem dostalo do čtecí krize jako blázen. Rozhodně jsem neměla ni na konci pocit, že se od toho nemůžu odtrhnout, protože spád to moc nemělo, spíše to bylo velmi popisné a těch 600 stran by se dalo smrsknout v klidu na 300, ale tak to je můj vkus. Konec už oproti zbytku knihy až moc urychlený a každé lehké napětí v knize nevygradovalo do pocitu velkého napětí.

13.04.2023 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

První seznámení s Lars Kepler - pozdě, ale přece :-) Začínám sérii od prvního dílu a ano, je to napínavé. Trochu bych uvítala kratší kapitoly celou dobu, protože to mě udržuje více v napětí, ale skvělý příběh. Nedávám pět hvězd, protože to nebylo úplně dechberoucí a na to, jak šlo vše krůček po krůčku, tak závěr už byl v rychlejším tempu. Těším se na další díly v řadě. Hypnotizér byla rozhodně zajímavý námětem a opět ve mě budí nadšení pro severské krimi.

08.02.2023 4 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

(SPOILER) Přečteno naráz za jeden večer. Krátké kapitoly, lehký jazyk, těžké až depresivní téma, když jsou tam i hezké a milé chvíle. Ale pohltilo mě to, nechtěla jsem přestat číst a odsýpalo to.
Símka je vlastně velmi silná a miluje tak moc, že by udělala pro mámu cokoliv na úkor sebe, ač ta si to nezaslouží. Zde je rozhodně silnější láska dcery k matce, než naopak.

21.11.2022 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Asi takto - děj byl od začátku svižnější, než u ostatních knih Shari Lapeny, avšak závěr byl předvídatelný a nedošlo k žádnému wau efektu. Takže fajn, přečteno za pár hodin, ale kdyby byl konec lepší, hodnotím lépe.

28.06.2022 4 z 5