cotaholkacte cotaholkacte komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Čekala jsem od té knihy na základě hodnocení asi o kapku víc. Možná, kdybych nečetla recenze nebo možná, kdybych o dva měsíce dříve nečetla Mengeleho děvče, byla bych uchvácená. Ale pěkné a velmi čtivé.

27.10.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Kolik bolesti jeden člověk dokáže vydržet? Kolik fyzického týrání zvládne jedno tělo? Jak moc silná je vůle žít a přežít?

Tak moc jsem si oddechla, když se Zuzana (relativně) zdravá vrátila z Osvětimi domů, ale její osud jí přinesl další příšerné zkoušky a nejhorší, když si začala myslet, že je k tomu předurčená a že si to zaslouží.

Bylo mi z knihy moc smutno, ale kniha byla úžasná, v mých očích lepší, než tolik popularizovaná Hana.

85%

30.10.2023

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Nádherný a dojemný příběh, popisy přírody a souznění života člověka v ryzím srdci přírody. Kya se celý život učí všemu sama, vždy když někdo přijde, tak ji nakonec zlomí srdce a zase odejde. Od samého začátku vyprávění, kdy byla ještě jako malá holčička, mi ji bylo hrozně líto. Příběh je poměrně utahaný, ale ani mi to nevadilo, celou dobu jsem byla lehce napjatá.

Knihu jsem měla n TBR už hodně dlouho, ale kdysi jsem viděla na IG Luxoru video – něco ve stylu „Populární knihy v jedné větě“, ve které prozradili celou zápletku a já byla naštvaná a knihu nečetla. Naštěstí mám mravenčí paměť a zapomněla jsem, co jsem slyšela, a knihu si přečetla teď. I tak jsem ale v podvědomí tušila, jak kniha dopadne

Několikrát jsem měla slzy na krajíčku, tahle knížka se mi vpila hluboko.

4,5*/5*

15.02.2024

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Fredrik Backman je prostě láska. Má neskutečný dar slova a dar chytit za srdce a nepustit. Krásný dojemný přiběh o hledání vlastní hodnoty, přátelství a o tom, jak je duléžité de nevzdávat.

Nejde nevidět podobnosti s Ovem a Medvědínem - Britt-Marie je podobně nesnesitelná jako Ove a místo kocoura je tu krysa, místo hokeje se hraje fotbal a nechybí rebel s ryzí duší. (Jenom dodám, že Medvědín byl vydaný až po Britt-Marie, takže ta inspirace je opačná).

Oveho jsem milovala od začátku, Britt-Marie mi dost dlouho byla hrozně protivná a celkově mě začátek příliš nebavil. Konec mě naopak dojal opět až k slzám a byl nádherný

Britt-Marie dám 80%. Fredriku Backmanovi dávam ale 100%

30.11.2023

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Moje první kniha ve formě audioknihy. Sháněla jsem něco nenáročného, věděla jsem, že budu trávit hodně času v autě, tak něco, co mě příliš nepohltí (abych neprojela křižovatku na červenou). Tato kniha splnila požadavky na 110%
Občas jsem se musela až smát absurditě situací nebo popisu intimnějších věcí (zvlášť když to nečtěte, ale přímo slyšíte, tak to působí vtipněji). Hannah nám několikrát opakuje stejné věci - že tohle není vůbec její styl, že se jí její chování nepodobá, irská Hannah je jiná (a lepší?), než ta britská, a nesčetněkrát se srovnává se svoji sestrou
Prostě žádný intelektuálně povznášející zážitek, ale to snad nikdo nemůže od této knížky chtít. Ve mně to vyvolalo nostalgii a vzpomínky na pubertální léta, kdy jsem sjížděla knihy Lenky Lanczové
Určitě výborná oddechovka, dávám 70%.

05.04.2023 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Mé spolubydlící šly brzy mé výkřiky typu "To je geniální!" , "Další mrtvej!" na nervy, naštěstí to trvalo jen jeden večer, protože od té knížky jsem se nedokázala odtrhnout, dokud jsem ji nedočetla :) A to jsem to původně zamýšlela jen jako knihu na zabavení během cest vlakem :)

09.12.2012 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Když já pořád nevím, co si mám myslet.
Jsem pořád hrozně rozpačitá, asi jsem prostě čekala bomba dělo knihu a dostala jsem (vzhledem k tématu) poklidný příběh s poměrně překvapivým koncem.

Úplně mi nevyhovovalo neustálé skákání mezi obdobími a v tomto případě asi poprvé mi také nevyhovovaly hodně krátké kapitoly.

Kniha má ale přes 500 stran a já ji zvládla přečíst za tři dny a nemusela se k tomu nijak nutit, takže to nemohlo být úplně špatný. Ale zase nemám po dočtení žádný konkrétní názor ani pocity, to asi zase není úplně dobrý.

Oceňuji závěr, ve kterém bylo vykresleno, jak válka ovlivňuje nejen přímé účastníky, ale i jejich pozůstalé a další generace.

Dám 3*/5* jako takový průměr. Knížku asi nikdy nepotřebuji číst znovu.

15.02.2024

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Je to přesně takové, jaké čekáte je to vtipné, praštěné, trošku hloupoučké a dost předvídatelné ALE! Dohromady to hrozně moc funguje a já se moc bavila. Neskutečná oddechovka, žádné velké zvraty, dává Vám to přesně to, co chcete a očekáváte. Skvělá červená knihovna 80% s úsměvem na tváři. :)

16.05.2023 4 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Úžasný! První polovina silná červená knihovna (to nemůže ublížit :D), ale pak se začnou dít věci. Poslouchala jsem jako audioknížku a k těm se obvykle uchyluji při úklidu, vaření, když se jdu projít,.., tady jsem pak už jen seděla na gauči se sluchátky, koukala na vypnutou televizi a poslouchala. 85% - tohle mě bavilo tak moc, že lituju, že jsem knížku nečetla, ale poslouchala. O to víc se těším na 9.listopad, který na mě čeká v knihovně :)

16.05.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha je hodně předvídatelná. Zprvu mě bavila, ale někdy u sedmého života se opakovalo vše pořád dokola a mě to vlastně přestalo bavit číst, takže jsem se nedokázala do celé té Nořiny cesty za vzkříšením úplně vcítit. Konec žádné překvapení taky nepřinesl. Nora mi po pár kapitolách přišla až moc ufňukaná, líná a nevděčná a začala mě trochu štvát.
Bylo to rozhodně delší, než to být muselo. Za mě 65% a to jen za slibný potenciál, mého názoru nevyužitý.

05.04.2023 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Z toho všeho, co jsem kdy slyšela nebo četla o tomto díle, jsem měla asi moc veliké očekávání..

27.03.2012 2 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Jedním dechem... Chvílemi jsem knihu musela odložit, abych se uklidnila..

26.03.2012 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Já se naopak nenudila ani chviličku. Strhující od začátku do konce. Mistrovské dílo.

19.04.2012 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

(SPOILER) Millie Calloway má ve svém trestním rejstříku škraloup a je pro ni více než těžké si sehnat práci. Z té poslední ji vyhodili, jen tak tak nezavolali policii a Millie je teď bez peněz a přežívá na zadním sedadle svého auta. Už ztrácí naději, když jí najmou jako pomocnici Winchesterovi, velmi bohatá rodina bydlící v luxusním domě na Manhattanu. Millie se k nim dokonce nastěhuje, ačkoliv v porovnání s celým domem dostane jen směšný krcálek na půdě – lepší než spát v autě. Do práce se pustí s vervou a zodpovědností, tuhle šanci si nechce nechat pokazit. Už po pár dnech ale pozná, že s její šéfovou Ninou není něco v pořádku – nechává po sobě neskutečný nepořádek, dává ji nesmyslné příkazy a obviňuje ji z věcí, které neudělala, dokonce i okolí začne Millie naznačovat, že Nina není úplně v pořádku. Všechny situace zachraňuje Niny milující manžel Andrew, který každou situaci vyřeší s klidem a rozvahou, ale napětí v domě Winchesterových se stále stupňuje a zhoršuje.

Oecja - člověk je napjatý od samého začátku, ačkoliv není těžké odhadnout, jak celý příběh vygraduje, takže hlavní zvrat je poměrně jasný, ale ten konec je i přes to síla.

85%

Kniha má nějakých 300 stran, krátké kapitoly a rychlý spád situací vás nenechají knihu jen tak odložit, takže se čte velmi rychle

10.11.2023

Gazely Gazely Patrik Hartl

S vydáním nového Hartla na mě na českém bookstagramu vyskákalo spoustu různých a rozdílných názorů, obecně bych řekla, že jsou dva tábory – ti, co Hartla milují a ti, kterým přijde úplně o ničem a nezajímá je. Já se v tomto případě pohybuji někde mezi. Četla jsem všechny jeho knihy a některé se mi líbily moc a některé byly i pro mě poněkud slabými kousky.
Kniha Gazely bude určitě bližší ženám a zejména ženám v podobném věku, jak jsou hrdinky. Gazely řeší úplně normální problémy od počínajících vrásek a celulitidě na zadku, přes erotické fantazie o kolegovi z práce, až po problémy ve vztahu a rebelující potomky, ale mají jedna druhou a tím se to všechno zdá alespoň o trochu snesitelnější.
Obecně bych řekla, že komu se líbila kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel, tak tady se najde a bude spokojen. Je to psané v hodně podobném duchu, dokonce se tu objeví i postavy ze zmíněné předchozí knihy.
Zezačátku mě kniha trochu vyděsila, že mě asi bavit nebude, přece jen jsem ještě o kus mladší, než její hlavní postavy. Po jejím přečtení ale musím knihu pochválit, moc mě bavila a krásně jsem si u ní oddechla. Takže i když je to stylově pošesté od Patrika to samé, tohle dílo řadím k jeho top třem knihám (spolu s Erotikonem a Prvokem).
Neočekávejte nic převratného, ale styl nám známého, (starého), dobrého Patrika Hartla, připravte se na oddech a nebudete zklamáni. Já jsem moc ráda, že jsem to udělala!
Dávám 3-4*

IG: @cotaholkacte (v listopadu bude o knihu soutěž, můžete se zapojit!)

24.10.2023 4 z 5

Nacistova snoubenka Nacistova snoubenka Barbara Wysoczańska

Knihu jsem si koupila s představou, že to bude příběh dívky, která se zamiluje do Němce, který je nacistou tělem i krví a bude svádět vnitřní boj sama se sebou a svým svědomím. Johann von Richter je ale nacistou z donucení, aby přežil, veškerá ideologie se mu příčí.
I když je příběh postaven do strašlivého dění druhé světové války, je to především romantický příběh. Válka je tu jen jako děsivá kulisa, komplikace v cestě za láskou. To nic nemění na tom, že se kniha čte moc hezky a do příběhu jsem se ihned ponořila, jenom jsem očekávala něco jiného dávám knize 75%.
Knihu ale určitě doporučuji, obzvlášť pokud třeba chcete číst knihu z tohoto období, ale pokud nechcete číst přímo o holokaustu a nevyhledáváte surové popisy tehdejších událostí.

11.09.2023 4 z 5

Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

Alanovy pravidelné zápisky do deníku od roku 1993 až do prosince 2015, necelý měsíc před jeho smrtí - pohled do hercových myšlenek, úvah, zkušeností a pocitů.

Alan měl rozhodně bohatý život, jak po pracovni stránce, tak i po té osobní- spousta cestování a setkání s přáteli. Postupem času se přidávají i jeho zdravotní problémy, úmrtí jeho přátel nebo kolegů, kteří mu byli vzorem. Zavede nás do zákulisí svých rolí (ale třeba pro fanoušky HP spíše nedostatečně - kvůli tomu to nečtěte, to doporučuji spíše autobiografii Toma Feltona, který se HP věnuje velkou část své knihy).

Jsou to deníky cizího člověka - spousta cizích jmen a situací, o kterých nevíme podrobnosti, abychom lépe porozuměli - pro mě bylo upřímně opravdu těžké tuto knihu číst a dočíst - asi bych spíše ocenila biografii, třeba právě přiložení úryvky z deníků.

Je ale určitě skvělé, že nám bylo umožněno nahlédnout za oponu a Alanovi se takto přiblížit. Hodnotit nebudu - nemohu hodnotit život a pocity jiného člověka.

08.06.2023

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Šestý díl z detektivní série Josie Quinn. Tentokrát oceňuji, že se zápletka netýká bezprostředně Josie nebo někoho z jejich blízkých, ale vlastně se nestane nic nového - únos dítěte, domácí násilí, změna identity - to vše už se objevilo v minulých dílech. Tyhle knížky se mi čtou hrozně dobře, na druhou stranu mě díl od dílu baví méně a méně a upřímně nevím, jestli si koupím další pokračování.
Není to špatné, jen je to furt to samé a pošesté už to prostě tak nebaví. 70%

30.05.2023 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Nevěřila jsem, že mi teď něco dokáže vypravit úsměv. Saturnin dokázal nejen to, musela jsem se smát nahlas :)

10.04.2012 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Která z nás by někdy nesnila o panu Darcym :)

31.03.2012 5 z 5