Calinda Calinda komentáře u knih

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Moje pátá knížka ze série a opět skvělý příběh, i když zhruba do poloviny mi přišel zcela odlišný od dílů, které jsem dosud četla, jako kdyby ji psal jiný autor, ne tak ztřeštěný a mě se právě ty ztřeštěnosti u Pratchetta strašně líbí a užívám si je. Ale jakmile se Bábi s Esk vydaly na cestu, jejíž cílem byla Neviditelná univerzita, příběh mě opravdu vcucnul a začal pořádně bavit. Těším se na další díly a hlavně na nějaký , který se vyrovná nebo překoná Muže ve zbrani, ti se mi zatím líbili nejvíce.

03.01.2024 4 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Tento díl se mi líbil o moc víc, než Barva kouzel. Konec byl i trochu doják :-) Těším se na další.

30.12.2023 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Nečtu postupně, ale jak se mi podaří jednotlivé díly sehnat, takže toto byla má třetí kniha ze série. A ano, zatím se mi líbila nejméně, resp. začátek knihy super, ale zhruba od poloviny jsem měla pocit, že čtu úplně jinou knihu, už ne tak vtipnou nebo napínavou. To mě však neodradí od dalších dílů a těším se. A Dvoukvítek je další moje oblíbená postavička!

27.12.2023 3 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

(SPOILER) Komiks určen spíše mladším čtenářům, taková hezky graficky zpracovaná jednohubka. Líbil se mi vztah Anny a Maxe (Max nic neřešil, na nic se neptal a bral Annu i s jejími problémy), ale trochu mě zarazila cesta rodičů do Egypta (možná tím autoři chtěli upozornit na to, že i okolí pacienta musí někde načerpat síly a má právo odpočinout si, neboť zdravotní problémy jsou velmi vyčerpávající i pro jeho blízké okolí). Určitě stojí za přečtení.

25.12.2023 3 z 5

Zlatá brána otevřená Zlatá brána otevřená Agatha Christie

Pěkné prostředí, napínavá zápletka a úžasný Poirot, jak jinak než spokojenost.

25.12.2023 4 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Moje druhá kniha ze série a opět velká spokojenost. I když nečtu postupně, neboť v knihovně mají jen dva díly, i tak jsem se dobře orientovala a oblíbila si velké množství postav. Musím sehnat i další díly, tohle mě baví!

21.12.2023 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Moje úplně první knížka ze série a určitě ne poslední. Ač místy trochu chaos a chvilku mi trvalo se zorientovat, celkově hodnotím kladně, nechyběl humor, napětí i pasáže k zamyšlení. Hodně mě bavil Smrť, Časnačaj, havran, bohové i Zuzana. Je to asi největší úlet, který jsem kdy četla, ale bavilo mě to a těším se na tu hromadu dalších dílů, které mi zbývají.

14.12.2023 4 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

To byla taková krása! Příběh mě chytl hned od začátku a až do konce nepustil. Přečteno za jeden den a královně detektivek tleskám. Doporučuji!

07.12.2023 5 z 5

Mrazivé ticho Mrazivé ticho Wulf Dorn

Moc hezká detektivka se sympatickým hlavním hrdinou, snad jen trochu přestřelené rozuzlení, ale to už je snad u knih tohoto typu pravidlem, na celkovém dojmu z knihy to moc neubírá. Ráda si přečtu i další díly.

05.12.2023 4 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Krásný příběh, doporučuji.

28.11.2023 4 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Opět další skvělý díl, tentokrát si s Armandem prožijeme třeskutou zimu, což je moje oblíbené knižní prostředí. Naprosto výjimečně jsem nyní četla i poděkování, normálně v knihách nečtu a jsem ráda, že se autorka i přes velmi smutnou životní událost nakonec odhodlala k dalšímu dílu.

20.11.2023 5 z 5

Noční návštěvník Noční návštěvník Jeffery Deaver

Moje první zkušenost s tímto autorem a ač jsem se těšila, neboť vím, že se jedná o oblíbeného autora, nadšení se nekoná. Nějak mě to celé nebavilo, chybělo napětí, resp. kniha mě zaujala jen v částech, kde se Zámečník ocitne u někoho doma, ale takových částí tam bylo naprosté minimum. Jinak považuji příběh za překombinovaný, těžko uvěřitelný a hlavně naprosto nezáživný. Pokud je tohle klasický Deaver, tak jeho knihy asi nebudou nic pro mě.

14.11.2023 2 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Knížka o vztazích, lžích a pokřivených lidských charakterech, kdo má tento typ knih rád, nebude zklamán, neboť je to psáno čtivě a postavy jsou dobře zpracované. Mě ke čtení přesvědčilo, že zrovna byla k dispozici v naší knihovně a velký počet kladných recenzí, i když už jsem tak nějak tušila, že to asi nebude pro mě. A měla jsem pravdu. Hodnotím průměrně, kniha, která je po dočtení brzy zapomenuta. Těch leváren a negativních věcí tam bylo přehnaně, nesympatické postavy (Robert s Evou úplná charakterová spodina), nebyla tam jediná postava, kterou by si čtenář mohl oblíbit nebo která by působila nějak pozitivně.

06.11.2023 3 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Kniha má již mnoho velmi obsáhlých komentářů, takže já jen ve zkratce: velmi oceňuji úžasný vypravěčský styl a dále to, že kniha má po celou dobu moc příjemnou atmosféru, a to i přesto, že se tam stane několik ne zrovna pěkných věcí. Líbil se mi hlavní hrdina, chytrý a přemýšlivý dospívající kluk a prostředí malého amerického města 60. let. Jako slabinu vidím, že v knize se stane hrozně moc věcí, které spolu vlastně ani nijak nesouvisí, to mi trochu vadilo a některé zážitky byly opravdu už hodně přestřelené (dobře, tady ještě můžu přivřít oko, že je to vyprávěno z pohledu dvanáctiletého kluka). Ve zkratce, kniha má některé velmi silné, úžasné momenty, některé jsou naopak o dost slabší. Celkově ke čtení určitě doporučuji, jen upozorňuji, že horor to není (to jen na okraj, aby natěšení fanoušci hororů nebyli zklamaní).

04.11.2023 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

I druhý díl se mi moc líbil, možná o chloupek více, než první díl (který byl zase o něco strašidelnější). Doporučuji.

30.10.2023 4 z 5

Dcery dvouhlavého draka: Příběh „ženy pro útěchu“ Dcery dvouhlavého draka: Příběh „ženy pro útěchu“ William Andrews

Čtivá kniha o smutných věcech, které člověku připomínají, to co už ví, ale občas se na to zapomene - že život není fér. Tento typ knih nevyhledávám, tady jsem udělala výjimku, neboť je kniha z prostředí Asie, a to mám zase ráda. Dějová linka z historie je zajímavější a samozřejmě podstatnější, proto 4 hvězdy. Není to nic, co bych si přečetla znovu, ale za doporučení určitě stojí.

27.10.2023 4 z 5

Krajina ledu Krajina ledu Eowyn Ivey

Další krásná kniha z pera mé oblíbené autorky. Hrozně se mi líbila magická a tajemná atmosféra, která provází celý příběh, postavy, prostředí a i lehký šok na konci knihy v souvislosti s osudem mé oblíbené postavy. Oceňuji i nádhernou obálku, ze které mystika přímo dýchá. Jednu hvězdičku srážím snad jen za to, že kniha je psána deníkovou formou, což je sice vzhledem k charakteru příběhu pochopitelné, ale zároveň to výrazně ubírá na napětí a trochu to upozaďuje ty zvláštní a děsivé věci, které se v příběhu odehrávají.
Škoda, že autorka napsala (či v Čechách vyšly) jen dvě knížky, určitě bych si koupila i další.

25.10.2023 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Moje první setkání s autorem a nevím no... na knihu jsem dle recenzí těšila, ale jediné, co mě zaujalo, bylo nevlídné počasí a nehostinná krajina, ve které se příběh odehrává a oceňuji postavy, které se nechovaly nijak hloupě a nehrály mi na nervy. Na detektivku napětí nulové, musela jsem se přemlouvat, abych knihu neodložila hned na začátku, přišlo mi to hrozně utahané. V polovině mě to trochu chytlo, ale postupem času opět zklamání, příběh je celkem předvídatelný a téma mě nijak moc nezaujalo. Je mi to líto, ale pro mě je to ten typ knihy, u které po zavření už nevíte, o čem to bylo.

19.10.2023 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Krásně strašidelná knížka, musím přiznat, že v noci jsem jí číst nemohla, fakt jsem se bála a tak to má u hororu být, takže hezké čtyři hvězdy.

22.09.2023 4 z 5

To bylo tvé jméno. 01 To bylo tvé jméno. 01 Makoto Šinkai (p)

Moc hezká manga včetně dalších dvou dílů. Doporučuji.

17.09.2023 4 z 5