Sběratel sněhu

Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele, majitelky starého deníku i všech, kteří kdysi obývali budějovický lágr. Tři časové linie, tři generace a tři různé osudy se prolínají v jeden strhující příběh, v němž se vrací lidé z dávných dob, protože minulost zůstala nedořešená. Budějovický novinář Jan Štifter zaujal již dvěma novelami: Kathy a Café Groll, v nichž se na pozadí místních událostí dotýká obecně lidských témat. V románu Sběratel sněhu do jisté míry navazuje na svou prvotinu Kathy, v níž pátral po osudech své „ztracené“ babičky Kateřiny. Sběratel sněhu líčí v několika prolínajících se časových rovinách a na základě archivních dokumentů i českobudějovické architektury události odsunu a poválečných let, které se nám jako drobné střípky skládají do plastického obrazu toho, jak to možná bylo, možná nebylo, ale určitě nemělo a nejspíš nemuselo být. Do děje nás Jan Štifter svým stylem psaní vtahuje od prvních stránek – živým, místy až surovým líčením osudů dvou (nebo vlastně tří) chlapců, v němž jako by si předsevzal, že znovu postaví dávno zbořené budovy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386106/big_sberatel-snehu-SxY-386106.jpg 4.4525

Kniha Sběratel sněhu

Doubravka1975

Tak nakonec Super! Úkol Josefa a konec, kdy do sebe všechno zapadne, mě doslova rozsekal (máme hodně podobný rodinný zážitek)
Příběh se odehrává v Českých Budějovicích a střídají se tři dějové linie, 30. léta, 50. léta a současnost rok 2017. Plno postav, které se dost pletou a do toho ještě Josef....
První knížka od autora a určitě ne poslední

dagmar7365

Nechybělo moc a bylo by to vynikající. Jan Štifter skvěle rozehrál jednotlivé dějové linky, zahltil čtenáře postavami, vtáhl ho do 3 časových období, připomenul nelehká období našich českých dějin, otevřel spoustu otázek. Nažhavil mou zvědavost. Knihu nešlo odložit. Konec byl působivý, má hloubku a mnohé se propojilo. Ale mnohé zůstalo nevyřčeno a vlastně z celé knihy mám dojem, že by si zasloužila mnohem větší prostor. Bohužel takto ve mně zůstává pocit zklamání, že některé postavy a dějové události byly jen kulisou a to je strašná škoda.
Café Groll tento "malý" formát sednul lépe.

Hanina61

Všechno už asi bylo napsáno v komentářích pode mnou... a nenapadá mě jiné slovo než zde již použité - "geniální"... Ten začátek - první stránky - mě docela "rozsekal"... a konec ještě víc... Moje druhá kniha od Jana Štiftera a rozhodně ne poslední, myslím, že o tomhle autorovi ještě uslyšíme... Moc doporučuji...

Liturgievpatek

Neuvěřitelný počin. Štifterovi fandím už dlouho, ale tohle je jeho vrcholné dílo! Fantastické, doporučuji všem!

Klára90

První stránku jsem si musela přečíst asi 3x, než mi došlo, že s Josefem to je fakt tak, jak je. Těch šokujících momentů bylo v knize více, jsou dávkovány postupně a překvapivě, občas příběh působil zmateně, ale postupně vždy do sebe vše zapadne a jen valíte oči. Je to pochmurný příběh, je v něm i nadpřirozeno, to mě tedy bavilo, ale občas se mi hůře usínalo, když jsem nad knížkou moc přemýšlela.
Každopádně na knize se mi nejvíc líbilo propojení 3 příběhů, ty historické mě bavily moc. Kolikrát, když jsem v nějaké starší části města, se zasním a přemýšlím, jak to tam vypadalo kdysi a jací lidé v ulicích žili a jak vypadal jejich život…no prostě tenhle styl vyprávění mi sedl. Bylo to mé první seznámení s autorem a ráda kouknu po jeho dalších dílech.

Eduarda

V globále velmi příjemné první seznámení s Janem Štifterem. Mohlo to být dokonalé, ale.... Dvě skvěle propracované historické časové linie gradují do třetí, současné, která bohužel místo, aby příběh propojila, trochu ho pomačká. Nejde o styl, ani o výrazové prostředky, ale spíš o to, že to nedrží. Dominikův osobní příběh jako kdyby otevíral otázky, které se zdají ve vztahu ke zbytku vyprávění nedůležité (chování k ženám, sociální status atd.) - a ty, na které bychom odpověď naopak chtěli, zodpovězené nejsou (např. proč si "vybral" Josef právě jeho). Ale je to detail, za přečtení Sběratel sněhu rozhodně stojí! Navzdory tomu, že by si zasloužil lepšího redaktora/korektora (hrubky v české knize, jako fakt?!).

kirkous

Víkendová četba, která byla příčinou toho, že jsem se na horách moc nevyspal a po nocích četl. Postupně jsem se nechával vtáhnout do jednotlivých dějových linií a čekal s napětím, jak se propojí. A užil jsem si trochu toho smutku z nešťastných nebo prázdných životů a chvílemi také vděku, že nežiji v padesátých letech na Šmídovně.

Adele02

Geniální. Naprosto a jednoduše geniální. Když už to do sebe začne zapadat, nakonec to stejně dopadne úplně jinak.