Lehké fantastično

Zeměplocha se řítí k nevyhnutelné srážce se škodolibou rudou hvězdou a zachránit ji může pouze jediný člověk – neschopný a zbabělý čaroděj Mrakoplaš, který byl naposledy spatřen v okamžiku, kdy přepadl přes okraj světa... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii!!!

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/453/zemeplocha-lehke-fantasticno-453.jpg 4.41729

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (2.)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

The Light Fantastic (1986)

Kniha Lehké fantastično

Rihatama

Pratchett svou výstředně škodolibou a neskutečně zábavnou literární pouť začíná od prvního písmene a prvního slova této části Zeměplochy, tedy od jejího samotného názvu. Prý lehké fantastično... Dílo je napěchované nelogismy, sarkasmy a prudkým ostrovtipem. Možná až přeplácané. Perníková chaloupka, barbar Cohen... Žánrově oddychovka. Ale. Stačí na sekundu polevit v pozornosti a jsem ztracená. Jedinými jistotami zůstávají růžovoobrýlený turista Dvoukvítek, nedostudovaný mág Mrakoplaš a cestovní Zavazadlo. Věci, které se kolem nich dějí, už ale podléhají řízenému (myslím) myšlenkovému chaosu. Nechápu, jak sem se ocitla zrovna támhle, nebo s kým a kde zrovna kdo mluví. Nechápu proto ani dost dobře, jak toto dílo může někdo udržet pohromadě. Pratchett, kdo jiný. Každý se totiž nakonec potká s každým. Téměř. Snad nejvyšší úroveň imaginace, s jakou jsem se kdy setkala.

Chesterton

Tenhle chlápek musel mít za život nasbíráno kvanta moudrosti, lidských zkušenosti a neskutečně se dokázal radovat ze života. Našel báječný způsob jak to vše předávat dál....

"Je známo, že věci z nežádoucích vesmírů vždycky hledají vstup do toho našeho. Je to pro ně stejná psychická potřeba jako pro nás hledat lepší spojení nebo bližší obchod."
"Dvoukvítek sice toužil po tom, prohlédnout si nekonečno, ve skutečnosti se pohyboval v uzavřeném světě vlastních myšlenek."

Hravě dětská, čistá, přehledná a smyslem naplněná fantazie byla jeho obrovským darem, který až neskutečně povýšil kouzelným smyslem pro humor, který z příběhů tryská jako gejzír.
"Základ nové stromové víry, která velice rychle zaplavila všechny pralesy světa spočíval v tom, že hodný strom, který povede čistý, slušný a přímý život si tak zajistí i život posmrtný a když bude vyjímečně dokonalý vrátí se znovu na svět v podobě 5000 roliček toaletního papíru" :o)

Musel dobře vnímat způsoby správné a pokroucené komunikace se Stvořitelem a dělal to osvíceně s velice jemným humorem. Narážky na variace duchovních světů v tomto díle nemají chybu.
Zároveň rozkrývá jen tak jako mimochodem mnohé ze základů fungování mezilidského světa.
"To je ten vztah 'pořád se háhají, ale jeden bez druhého nedá ani ránu' "
"V debatní místnosti jeho mozku vyskočilo několik emocí najednou a začaly se překřikovat. V čele se chvilku držela úleva, pak jí ale odkopl někam do kouta šok a nakonec se do čela protlačilo ohromeni. Hrůza se pustila do boje s pocitem ztráty a jejich zápas skončil, když se z nejbližších dveří vynořil stud, aby se podíval, co se to tady vlastně ke všem čertům děje."

Poslouchala jsem audioknihu, kde přednes pana Kantůrka, jinak geniálního překladatele, není vždy ideální, ale přesto jsem kouzlu této série definitivně propadla. . . . . . je to správná 'víceúrovňová literatura' jak píše v komentáři BLeeCraleek

-Endy-

Ježiš, to zas byla kravina! :-D
Ale nemůžu si pomoct, báječně pestré postavy se mi nějak zarývají pod kůži, i přestože Pratchettův vypravěčský styl mě irituje.

katallinka

Trošku lepší než Barva kouzel. Několikrát jsem se i zasmála. Nicméně tomu stylu asi moc nerozumím..... nějak mi čtení těchto knížek nejde a nechápu, co na tom všichni vidí ....

Petass

To byla jízda! Příběh měl mnohem větší spád než Barva kouzel. Mrakoplaše a Dvoukvítka nelze nemilovat. A k tomu barbar :) Jdu si pro další díl!

Mr.Elmo

Pár kouzelných pasáží z knihy:

"Co budeme dělat?" rozhlížel se Dvoukvítek.
"Zpanikaříme?" navrhl Mrakoplaš s nadějí. Vždycky si myslel, že nejlepší cesta k záchraně je zpanikaření. Jeho teorie vycházela z toho, že lidé, kteří se v minulosti setkali se šavlozubým tygrem, dali rozdělit zhruba na ty, kteží zpanikařili a utekli, a na ty druhé, kteří zůstali stát na místě a říkali něco jako "ó, jak vznešená šelma."

"Vzpomínáš, když jsme letěli v mracích a já měl strach abychom do něčeho nenarazili, řekl jsi, že jediná věc, do které bychom v té výšce mohli narazit, je mrak nacpaný kamením."
"No a?"
"Jak si to věděl?"

IVANA0123

Zábavné, vtipné a střeštěné. Mrakoplaš i Dvoukvítek jsou skvělí, ale musím přiznat, že moje nejmilejší postava je Zavazadlo. A velké sympatie má i Bethan. V knížce je tolik skvělých pasáží, u kterých jsem slzela smíchy, že je mi líto, že končím.

"Vy nejste strom, že ?"hlesl Mrakoplaš...
"Nebuďte blázen, stromy přece nemluví."
"Promiňte. To je tím, že jsme měli v poslední době se stromy nějaké potíže, a člověk je z toho celý zmatený, znáte to."
"Ani ne. Víte, já jsem kámen."

"Táboráky z knih?"
"Ano. Strašné, co?"
"To bych řekl!" souhlasil s ním Cohen. Ta představa byla hrozná. Každý, kdo nějakou dobu žil pod širým nebem, znal cenu dobré tlusté knihy, kterou jste mohli rozdělávat oheň celou sezonu, pokud jste vytrhávali jednotlivé listy opatrně. ....
.....Cohen věděl, že lidé píší do knih různé věci. Vždycky mu to připadalo jako strašlivé plýtvání časem.

Olava

Pokračování Barvy kouzel. Fantastično bylo lepší, nebyla jsem zahlcena pojmy a náležitostmi celé Zeměplochy. Po Dvoukvítkovi se mi bude stýskat, s Mrakoplašem byli bezva dvojka. Budu se však těšit na další příběhy z tohoto světa.