Čaroprávnost

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému^ osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454/caropravnost-6Ov-454.jpg 4.31672
Série

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 3.

Žánr
Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress
Orig. název

Equal Rites, 1987

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (155)

Kniha Čaroprávnost

Přidat komentář
Etule
23. srpna

Autor mě opět přesvědčil o tom, že svět který vytvořil nelze nemilovat. :) Skvělé a zábavné čtení, které momentálně opravdu velice oceňuji, protože mám bohužel nějakou krizi.
Bravo!

Metla
02. července

´Bábi nevěřila, že je možné, aby člověk vypadal úctyhodně, když se prohání vzduchem na domácím nářadí. Kromě toho tam nahoře musel být strašlivý průvan. Teď ovšem musely jít všechny námitky stranou. Nebyl čas na sebeúctu. Bábi zastavila jen na okamžik, aby sundala ze stěny klobouk a vylezla na hůl. Usadila se tam pochopitelně bokem (jak jinak!) a sukně pevně sevřela mezi koleny.
“Dobrá,” prohlásila, "a teď můžeme vyraaaáááááá...”
Napříč lesem se rozběhla poplašená zvířata, protože nad hlavou jim prosvištěl podivný stín, který chvílemi nesrozumitelně křičel a chvílemi až zbytečně srozumitelně nadával.´

Kdo si zvykl na Mrakoplaše, Dvoukvítka, Zavazadlo a sled praštěných gagů bez výraznější dějové kostry, ten může být “Čaroprávností” zklamán. Vydala se cestou mnohem obvyklejšího (souvislého) příběhu a vtipné situace musely poněkud ustoupit myšlenkám, především těm o rozdílech mezi ženským a mužským vnímáním světa. Smrť se objeví jen krátce a z ostatních známých charakterů potkáme snad jedině Knihovníka. Bábi Zlopočasná je naštěstí velmi silná figurka, schopná utáhnout celou knihu - navzdory nedostatku vedlejších postav, které by jejímu temperamentu zvládly zdatně sekundovat.
Pro mě je tenhle díl cosi mezi nejzdařilejšími kousky “Zeměplochy” a kapku nezáživnou “Toničkou Bolavou”, tedy Pratchettův více než slušný standard, vážnější, přesto stále hravý, plný humorných přirovnání i jiných dovedných hrátek se slovy.
75-80%


zanzara
10. června

Řikalo se kdysi: žena z vozíku, snadnější pro koně (das Weib vom Wagen, so haben die Räder leichter zu tragen aneb баба с возу, кобыле легче)... Tady je to naopak: když Pratchett do zápletky zápojí Bábi Zlopočasnou, jede to až frčí.

Kami33
04. června

Bábi Zlopočasná je výborná a celá kniha se mi moc líbila.

kurama45
13. května

Kiežby boli všetky tie dnešné bojovníčky za práva žien aspoň z tretiny také milé ako malá nebojácna Esk a kiežby viacero ľudí v mojom okolí občas použilo kúsok z tej hlavológie Bábi Zlopočasnej…

Jančislava
10. května

Toto byla moje první kniha od tohoto autora. Měla jsem chuť od něj něco zkusit už delší dobu, ale možná jsem nesahla úplně po ideální první knize. Vcelku se mi líbila, ale nenadchla mě. Určitě zkusím ještě nějakou.

martunka
20. dubna

Další díl přečten..... A jsem opět nadšená a těším se na další!

terimila
12. dubna

Super od začátku do konce. Kyselá Prdel, Bábi, Esk, její výuka na čarodějnici a moudra Bábi Zlopočasné, i mimo Zeměplochu platná díky Bábině znalosti hlavologie... zase mi do knihy výpisků pár věcí přibylo, což je vždycky znamením dobré knížky.
S samozřejmě Eskiny sny, úlety a to hlavní, proč by děvčata nesměla dělat to, co chlapci? A nakonec tom jsou možná i lepší. Jako třeba Esk v závěrečným souboji s příšerami. Ten byl byl krásnej, vpravdě lovecraftovskej - děs lízlej filozofií a odvahou, jo, to můžu! Tenhle díl mě chytil. Pořádně a naplno. Myslím, že jsem Zeměplochou definitivně polapena.

1 ...

Doporučujeme

Těžké melodično
Těžké melodično
Pod parou
Pod parou
Erik
Erik
Nohy z jílu
Nohy z jílu