Čaroprávnost

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému^ osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/454/caropravnost-6Ov-454.jpg 4.31483

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (3.)

Equal Rites (1987)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Čaroprávnost

princessaelin

Uznávám, že to byl velice zajímavý nápad udělat z dívky mágini, ale přišlo mi to trochu až moc přeplácané. Jazyk i názvy tam byly opět fantastické, ale to je asi tak všechno... Začátek vypadal slibně stejně jako ostatní Pratchetovy knihy, ale kniha mě vůbec nevtáhla do děje a musela jsem se ke každé další stránce přemáhat. Tuto knihu považuji za snad jedinou špatnou ze série Zeměplochy.

slawa.cap

Chyběl mi Mrakoplaš a Dvoukvítek. Je to jiné, než první dva díly, možná trochu pomalejší a rozhodně málo akce. Doufám, že Mort už bude o poznání lepší

druzickaster

Úplně odlišný, než předešlé dva díly. Celkem mi chyběl Mrakoplaš a zavazadlo, ale Bábi a Esk to vynahradily. Místy mi příběh trošku připomínal spíš Kuranderu než fantasy příběh Zeměplochy, ale i tak jsem se bavil. Ze začátku mi ta "stará čarodejnice" lezla celkem na nervy avšak nakonec jsme si k sobě našli cestu a líbil se mi její přístup k životu. Neochvějnou pravdou zůstává, že doba kdy nemohly ženy studovat, není ani v našich končinách zase tak moc vzdálená. A Autor tuto problematiku podal docela svižně a vtipně.
No a co na závěr, snad jen těším se na další díl....

Corvus
10.12.2018

V poslední době jsem si povšimnul, že čím dál více příspěvků hodnotí Pratchettovi knihy jako nepříliš vtipné a začátečnické, někdy dokonce s absurdním hodnocením jedné hvězdičky... Absolutně se s těmito verdikty neztotožňuji. Neznám vypilovanější humor, slovní zásobu a hru se slovy. Čaroprávnost mi naopak sedla ještě o řád výš než předchozí knížky. Jednak s ohledem na bezchybně napsanou postavu Bábi Zlopočasné a potom úžasně popsanými tradicemi mágů včetně jejich kuřáckých zlozvyků. Ten, kdo pochází z hor nebo aspoň z vesnice, tak se dokonale vcítí do bábiny nátury. Vtipný a skvěle promyšlený střet vesnice a velkoměsta. Snad jen Esk nedostala tolik prostoru, kolik by si mladá dáma zasloužila a roli bábiny bych ještě posílil. Výborný díl a rozečítám Morteho. Zasloužených 5 hvězd.

Barnie
25.11.2018

Celá Zeměplocha je super! Čaroprávnost nevyjímaje. Jen Bábi byla na začátku malinko jiná, než v dalších dílech. Jednak se hodně vyvinula, ale taky trochu změnila. To není výtka, jen konstatování. Bábi miluju, ale v Čaroprávnosti mě nechytila tolik, jako v dalších dílech.

jaroiva
21.11.2018

Podle mě jedna ze základních knížek Zeměplochy. I když nepatří k mým oblíbeným, doporučuji ji přečíst... Ale ne jako první. Doporučuji začít raději Hlídkou, tj. Stráže, stráže!

Atlantis
21.11.2018

Znám spoustu lidí, které Čaroprávnost odradila od dalšího čtení Zeměplochy. Začátek je poměrně syrový, Bábi Zlopočasná ještě není ta osoba, kterou si zamilujeme v dalších dílech a celkově jde o díl, který není tak vtipný jako ostatní a mně osobně úplně nesedl.

sarka9190
09.11.2018

Čaroprávnost se mi líbí, ale začala jsem novějšími díly pana Pratchetta a v porovnání s nimi je trochu slabší. Každopádně ji mám povinně ve své knihovně:-)