Barva kouzel

Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují, pokud na ně opravdu věříte, a samozřejmě dojdete až na okraj této podivné planety....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452/big_uzasna-zemeplocha-barva-kouzel-JvN-452.jpg 4.22839

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 1.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Colour of Magic, 1983

Kniha Barva kouzel

husayn
předevčírem

Asi mne to tolik neoslovilo jako jiné fantasy, ale jak se říká tisíc lidí tisíc chutí.

HellFire121

Jakožto první kniha ze světa Úžasné zeměplochy je Barva kouzel krásný klenot s precizním překladem pana Kantůrka.

Vendy1993

tento díl mě nebavil tolik jako jiné knížky ale stále je napsaný se skvělým humorem takže jsem se i občas zasmála ;)

SkillJam

První část ve městě byla skvělá. Uvedení hlavní dvojice a seznámení se s městem mě moc bavilo, ale po tom, co opustili Ankh-Morpork a začala "povídková" cesta po zemi, to pro mě nějak ztratilo dech. Bylo to dobré, ale série hlídky je pro mě úplně někde jinde.

jajsemenyk

Na začátku mě kniha příliš nebavila, ale po chvíli jsem si ji zamilovala. Líbily se mi především některé autorovi výrazy např. Pojí-štenic.

DreamerX9

Já to žeru! Vážně ta fantazie je neskutečná a ty hlášky. Mrakoplaš boží. Je to čtivé a stojí za to! :)

Massek

Pratchettova fantazie je bezpochyby skvělá, zábavná. Jeho nápady mě bavily a leckdy i překvapily. Je vskutku neotřelý a originální, jen jsem si u pár pasáží říkal, jestli ještě o takovou originalitu stojím, jestli už to není ztřeštěné až moc. Ale celkový dojem samozřejmě dobrý, styl lehký a čitelný. Navíc mi pár známých říkalo ať jen čtu dál, že první Barva kouzel ze série se jen rozjíždí a čeká mě ještě pořádný tobogán zábavy. Tak uvidíme!

Set123

Tak, někde se zde povaluje můj starý komentář k Barvě kouzel. Ač v zásadě souhlasím s tím, co jsem tehdy napsal, musím uznat, že je ten komentář celkem neobsažný a nic neříkající.

Tentokrát jsem Barvu četl v nové limitované edici a úvodem podotýkám, že ač bych tam ocenil ilustrace z dvojsvazků, stejně se mi tato nová edice dost líbí. Kirbyho obálky sice ducha Zeměplochy vystihovaly mnohem více, ale formátově je ta nová limitka prostě skvělá.

Barva kouzel není novela, to je předem třeba říci. Je to sbírka povídek, které na sebe navazují chronologicky, ale jeden příběh nemá s druhým příliš co dělat krom hlavních postav. Nu a jak už tomu tak bývá, ne každá povídka sbírky dosahuje takových kvalit jako jiná. A s politováním musím přiznat, že ze čtyř povídek zde obsažených, se mi líbila pouze ta první, Barva kouzel. Neříkám, že je zbytek špatný, ale kdovíjak dobrý také není.

S touto knihou mám jeden zásadní problém. Je první a pan Pratchett zjevně nepočítal s tím, že vytvoří ohromné universum o 41 románech. Proto se v knize vyskytuje mnoho nekonzistencí s budoucí sérií a ty mne prostě dráždí. Je to naprosto omluvitelné a pochopitelné, ale není to přehlédnutelné. Mrakoplaš i nadále zůstane Mrakoplašem a Dvoukvítek Dvoukvítkem, ale zbytek světa podstoupí mnohou plastiku – k dobrému, nutno podotknout. Celý svět má v Barvě ještě grotesknější charakter a to už do míry která mi tolik nevyhovuje. Konec konců dvě ze tří povídek nejsou ničím jiným nežli satirou na hrdinskou fantasy. To není špatně, ale nějak mi nejde zařadit je do kánonu.

Obecně se tedy nejedná o knihu špatně napsanou, ne, napsaná je krásně, ale právě proto, že miluji pozdější Zeměplochu, nemohu tolik milovat Barvu kouzel.