Barva kouzel

Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují, pokud na ně opravdu věříte, a samozřejmě dojdete až na okraj této podivné planety....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452/big_uzasna-zemeplocha-barva-kouzel-JvN-452.jpg 4.23105

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 1.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Colour of Magic, 1983

Kniha Barva kouzel

Zelený_Drak
dnes

Barvu kouzel jsem četla už potřetí. Kdybych měla ukázat prstem na nejslabší kousek z celé Zeměplochy, byla by to právě Barva kouzel. Samostatně totiž obstojí jen těžko. Příběh se skládá spíš z volně navazujících povídek a směřuje tak nějak odnikud nikam, což samozřejmě musí rozčilovat řadu lidí, kteří se ve fantasy neorientují nebo neocení parodii. Tentokrát mě kupříkladu oslnil motiv, který jsem dříve víceméně ignorovala - hra bohů. Taková jasná parodie na dračí doupě a já to přešla téměř bez povšimnutí. I když fungování magie je úplně jasný dračák, zase jsem zapomněla, že tam Pratchett dal i ty hráče. Cthulhu je dost jasný, ale Fafhrd a Šedý Myšilov (Brav a Lasička) u nás nejsou tak známí (jakože třeba já jsem to nečetla, a to je co říct). Taky pochybuji, že každý četl nejdřív Drakeny z Pernu (Wyrmberg), ke kterým jsem se dostala náhodou až několik let po prvním přečtení Barvy kouzel a vůbec se mi to nespojilo. Hrun je parodie nějaké jiné parodie na Conana a mluvící meč, to bude nějaký Moorcock, který psal asi v 60. letech? Naivní turista, který cestuje po Zeměploše, to je výborná legrace pro každého, komu fantasy psaná před rokem 1983 už lezla krkem, ale těžko to oslní někoho, kdo se narodil po roce 2000 a nejen, že nečetl nic moc staršího (proč by to taky dělal, kromě těch Drakenů z Pernu to nestojí za řeč), ale ani nevyrostl na seriálech jako Xena nebo Herkules a jméno Arnold Schwarzenegger si spojuje spíš s politikou než s Conanem. Se Zeměplochou bych prostě nikomu nedoporučila začít prvním dílem, který skutečně je jen sérií volně provázaných vtipů a celý se nese v tomto duchu:

„To chceš utéct a nechat Hruna s tou věcí samotného?“
Mrakoplaš se na něj nechápavě podíval. „Proč ne?“ zeptal se. „Vždyť je to jeho zaměstnání!“
„Ale ono ho to zabije!“
„No, mohlo by to dopadnout hůř,“ zakýval hlavou Mrakoplaš.
„Cože?“
„Mohlo by to zabít nás,“ zněla Mrakoplašova logická odpověď.

Hor89
dnes

První román ze Zeměplochy - na rozdíl od ostatních románů nemá souvislý děj ale jde o 4 na sebe navazující povídky. První dvě jsou výborné, třetí už je horší, čtvrtá má slabší začátek ale skvělý závěr. Je trochu škoda že se většina vedlejších postav v dalších dílech už neukáže.

ElessaRiverbow
17. listopadu

Bohužel, tahle kniha pro mě byla spíš utrpením než nějakou oddychovkou, kterou jsem ze začátku očekávala. Příběh se sice rychle četl, ale jako bych vůbec nevnímala co se děje. Děj tam podle mě skoro nebyl, celé to bylo strašně zmatené a postavy byly takové nemastné neslané. I když je Zeměplocha vymyšlená zajímavě a sem tam jsem se nad knihou usmála, přišlo mi to celkově jako velké zklamání. Do dalších knih se nepustím, pravděpodobně bych si knížku užila víc, kdybych byla mladší.

Corso
14. listopadu

Pat hviezd, lebo to bola proste laska na prvy pohlad. (Rozumej precitanie.)

LussyP
10. listopadu

Já nevím, možná jsem tu knihu nepochopila... Ale mně se to četlo docela těžko, byla jsem zmatená nejen z postav, ale i děje (nevím, jestli děj je to správné slovo, spíš tam žádný nebyl). Občas jsem se usmála i zasmála, bylo to ovšem celkově málo. Beru v potaz to, že je to kniha první (myslím, že je to i autorova prvotina) a rozhodně si přečtu další a potom se rozhodnu, jestli budu fanoušek.

mia.com
09. listopadu

Po hodne letech,kdy jsem dokoncila serii, jsem se samozrejme rozhodla jet znova. A proste me to porad a znova bavi :).

Korsika

Jedná se o mé první setkání s autorem a nemůžu říct, že by neměl fantazii, ale ... nějak jí tam bylo přehršle, když jsem ale v polovině knihy přestala pátrat po ději, byla to celkem zábava. Na různé krátké čekačky ideální kniha - nic vám neuteče + malý formát a napojíte se i po měsíci nečtení ;)

barbora5337

Kniha, kterou jsem četla na dvakrát. Poprvé absolutní zmatek a vůbec jsem se neorientovala v ději. Podruhé jsem půlku knihy zhltla a půlku opět louskala. Možná potřetí ji zhltnu celou jedním dechem. 4 hvězdičky dávám za úžasnou fantazii.

Barva kouzel je moje první zkušenost s fantasy odvětvím. Nebylo to špatné, potrénovala jsem mozkové závity, které se chvílemi dost přehřívaly, aby jsem se zorientovala. Ale to mě neodradí a jsem zvědavá na druhý díl.