Calinda Online Calinda komentáře u knih

Obrázkový svět Obrázkový svět František Nepil

Skvělá encyklopedie mého dětství. Ilustrace v knize jsem milovala!

19.02.2024 5 z 5

Městečko Pines 2 Městečko Pines 2 Blake Crouch

Druhý díl napínavé série a rozhodně si nemůžu stěžovat. Čte se jedním dechem, hlavní hrdina je sympaťák, kterému nelze nefandit. První díl byl o chloupek mrazivější, záhadnější, ale i tak si to stále drží slušnou úroveň a těším se na závěrečný díl.

19.02.2024 4 z 5

Hořící stromy Hořící stromy Kristina Ohlsson

(SPOILER) Tři čtvrtiny knihy výborné čtení, temné, plné napětí, přímé, bez zbytečné omáčky kolem, přehledné, výborně vykreslené postavy, prostředí... styl autorky mi velmi sedí a líbil se mi již v knize Bouře, kterou jsem četla jako první. Poslední část knihy však vše shora uvedené totálně zabila. Co to jako mělo být? Nečekám šťastný konec, o to nejde, ale kromě hromady nelogičností jsem vůbec nepochopila práci policie, i když vlastně o žádné práci se ani mluvit nedá. Pochybuji, že by takto vůbec policie mohla fungovat (ignorovat volání o pomoc, nezabývat se novými důkazy, neprošetřovat nové skutečnosti, a to vše i přesto, že zločinec je stále na svobodě a případ nebyl nikdy vyřešen) a pokud ano, tak by v životě nedošlo k objasnění žádného zločinu. Konec se opravdu nepovedl a jen kvůli němu dávám průměrné hodnocení.

11.02.2024 3 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

(SPOILER) Další setkání s Kingem, tentokrát však nejde o žádný horor, ale o pohádkový příběh pro dospělé. Kniha se mi moc líbila hlavně v první části, tedy v části reálného světa, kdy jsem si moc oblíbila morouse Bowditche a samozřejmě Radar a moc mě bavil i začátek v pohádkovém světě, i když jsem myslela, že už se ho snad ani nedočkám, bylo to opravdu hodně natahované. Pak se to celé zlomilo v momentě, kdy je Charlie uvězněn, tam jsem začala ztrácet zájem, nebavily mě souboje (ty mě ale nebaví snad v žádné knize), čím víc se blížil konec, tím víc mi příběh připadal překombinovaný, přehnaný, nějak jsem se v tom začala ztrácet a těšila se, až knihu dočtu. Asi mi došla fantazie.
Celkově hodnotím jako velmi dobrý pohádkový příběh, umím si představit i jeho zfilmování, ale nic peckovního, na toto téma jsou určitě lepší knihy.

07.02.2024 3 z 5

V proudech ledového oceánu V proudech ledového oceánu Tom Wittgen

Napínavá a velmi čtivá kniha, u které se pěkně ochladíte. Děj se rozbíhá pomalu, první polovina knihy se věnuje hlavně přípravám na samotnou cestu, po vyplutí děj postupně graduje, napětí stoupá, příběh se stává mrazivějším, děsivějším a jak klesá naděje na záchranu, začínají se objevovat temné stránky lidské povahy a stresové reakce na nezáviděníhodnou situaci. Rozpadající se posádku udržuje jakž takž pohromadě hlavně poručík Melville, který se stal brzy mou nejoblíbenější postavou a až v závěsu za ním kapitán, duší dobrák, který však kvůli svému životnímu snu udělal osudovou chybu a s jejími následky a pocity viny se těžko vyrovnává.
Kniha mi připomněla jednu z mých nejoblíbenějších knih - Terror od Dana Simmonse. Terror je však mnohem propracovanější jak v ději, tak v postavách, syrovější a ač obsahuje i nadpřirozené prvky, působí opravdověji.
I tak jsem ale byla moc spokojená a doporučuji.

03.02.2024 4 z 5

Bílý Bim Bílý Bim Gavriil Nikolajevič Trojepolskij

Krásné a dojemné. Líbil se mi styl psaní, poetičnost, ilustrace i samotný příběh. Bima si snad nelze nezamilovat a psí věrnost nemá hranice.

01.02.2024 4 z 5

Knud Rasmussen Knud Rasmussen Lieselotte Düngel-Gilles

Napřed jsem se do knihy nemohla začíst, vadil mi styl psaní a i když nemám ráda zdlouhavý popis děje, tady mi naopak k mé nelibosti přišlo, že všechno se děje nějak moc hrrr. Avšak nevzdala jsem se, vydržela, přizpůsobila se stylu autorky a nakonec je mi odměnou moc hezký čtenářský zážitek a nové poznatky o Eskymácích.

30.01.2024 4 z 5

Tomíkovy objevy Tomíkovy objevy Gerard Grée

Na knihu si vzpomínám z dětství, kdy jsem měla ráda všemožné encyklopedie a tato se mi líbila pro její krásné ilustrace.

28.01.2024 4 z 5

Tři muži ve člunu Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome

Milá odpočinková knížka se třemi (vlastně čtyřmi) svéráznými sympaťáky, místy velmi vtipná, někde to bylo naopak slabší. Není to sice nic, u čeho bych spadla smíchy pod stůl, dávám však hvězdu navíc za to, jakou pohodu a dobrou náladu kniha vyvolává a jak dobře jsem se při jejím čtení cítila. Oceňuji i vtipně podané životní pravdy a úvahy k zamyšlení, v mnohých jsem se i poznala.

28.01.2024 4 z 5

Mickeyho vánoční koleda Mickeyho vánoční koleda Jim Razzi

Četla jsem v dětství a pamatuji si dvě emoce - nadšení i smutek zároveň.

26.01.2024 5 z 5

Bílá vydra Bílá vydra Josef Kutík

Nádherný příběh z dalekých, sněhem zavátých a opuštěných krajin, který mě úplně dostal. Knihy tohoto typu mám moc ráda, snažím se vyhledávat další a další a jsem ráda, že jsem narazila na královnu mezi těmito typy knih. Dala bych i deset hvězdiček, kdyby to šlo. Je sice zařazena jako příběh pro děti, ale na knize to není poznat, stylem psaní si ji zcela jistě užijí i dospělí. Navíc má ještě dalších šest dílů, které si určitě nenechám ujít. Všem dobrodružným duším vřele doporučuji a tomu, kdo mi knihu kdysi doporučil (už nevím kdo, možná někdo zde z DK) ze srdce děkuji.
P.S. V životě by mě nenapadlo, že budu plýtvat kapesníky kvůli starýmu
protivnýmu dědkovi.

26.01.2024 5 z 5

Nemocnice pro zvířátka Nemocnice pro zvířátka Fabrice Lelarge

Četla jsem s dcerou, když byla malá a příběhy se jí moc líbily.

26.01.2024 4 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Generační romány a knihy o Asii mám moc ráda, takže to vypadalo na super knihu. Navíc jsem na ní četla skvělé recenze. Bohužel, nakonec nemohu dát ani průměrné hodnocení. Po celou dobu čtení jsem měla pocit, že čtu jen jakýsi popis, bez hloubky, bez emocí, přitom je to velmi silné téma a nelehká doba. Ale tak, jak je to napsané či přeložené, se nic z toho ke čtenáři nedostane. Postavy jsou ploché, neutralní, ani jediná (a že jich tam je a některé i zcela zbytečně) mě nijak neoslovila, ani v kladném ani v záporném smyslu. Opravdu jsem měla problém to dočíst, jak moc mě to nebavilo, zajímavý a čtivý byl snad jen začátek. A nakonec - ani o pačinku jsme se vlastně nic moc nedozvěděli.

23.01.2024 2 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Po Čaroprávnosti jsem si myslela, že díly s čarodějkami nebudou u mě zrovna nějak moc oblíbené, ale tahle knížka se mi líbila o dost víc. Byly tam slabší místa, u jiných jsem se zase hodně bavila, celkově spokojenost.

21.01.2024 4 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Další dávka dobré nálady a pohodového čtení se super známými i novými hrdiny v čele s MÁKem Mrakoplašem :-)

17.01.2024 4 z 5

Nemilosrdný král Nemilosrdný král Meghan March

Dominantní knižní či filmové hrdiny mám obvykle ráda, ale tady se tomu nedalo vůbec věřit. Lachněco působil hrozně uměle, vůbec ne jako drsnej mafiánskej boss, spíš jako někdo, kdo si na něj jen hraje a moc mu to nejde. Ženská hrdinka po celou dobu cítí k tomu majiteli New Orleans jen čirou nenávist, ale stačí, když se jí dotkne prstem a už má několik sérií několikanásobnejch orgasmů. Její nepřekonatelný odpor nezlomí ani to, že týpek má nadpřirozené schopnosti a dokáže se bez problémů dostat všude, kde je zamčeno a zjevovat se tam, kde ho nikdo nečeká, a to naprosto kdykoliv. Neocení ani fakt, že zná dokonale její konfekční velikost. Celý ten příběh působil hrozně uměle a povrchně. Chtěla jsem zkusit zase něco jiného, ale asi to s tímto žánrem vzdám.

14.01.2024 1 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Poklidná, ale přesto velmi čtivá a napínavá detektivka a určitě ne poslední setkání s autorkou. Bavily mě hlavně pasáže, kde vystupoval August, který se stal hned od začátku mým oblíbencem a popis drsného podnebí, které skvěle dotvářelo celkovou atmosféru.

10.01.2024 4 z 5

Vyprávění z Ostružinového houští Vyprávění z Ostružinového houští Jill Barklem

Nádherně ilustrovaná knížka příběhů ze světa myšek, která by neměla v dětské knihovničce chybět (klidně i dospělácké). Ilustrace jsou detailní, propracované, roztomilé a dýchají starými časy. I příběhy jsou zábavné a zároveň v sobě nesou poselství.

08.01.2024 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Jeden z velmi povedených dílu, jak jinak, když je tam Smrť :-)

07.01.2024 5 z 5

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Knížka povídek s nádechem tajemna. Nejvíc se mi líbili Ptáci, Teď se nedívej a Nechoďte po půlnoci.

04.01.2024 3 z 5