Ptáci a jiné povídky

Šestice hororových povídek, ve kterých sice není plno cákanců krve a oživlých příšer, jako ve většně moderních děl tohoto žánru, ale o strach a děsivé okamžiky v nich rozdodně není nouze. Titulní povídka Ptáci sloužila jako předloha ke slavnému stejnojmennému filmu A. Hitchcocka. Daphne du Maurier se prý jednoho dne procházela podél cornwallských útesů a když viděla jak traktor orající nedaleké pole doprovází hejno racků střemhlav se vrhající na červy a hmyz, napadlo jí: „A co když jim jednou nebudou červi stačit?“ A slavná povídka byla na světě. Ptáci a jíné povídky jistě stojí za přečtení, i když je to občas čtení děsivé, až nepříjemné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12745/ptaci-a-jine-povidky-DT2-12745.jpg 4.3253
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Svoboda

Classics of the Macabre (1987)

Kniha Ptáci a jiné povídky

Adhara

Čítala som dávno pradávno, ale čosi vo mne z tejto zbierky ešte ostalo. Na Nechoďte po půlnoci a Teď se nedívej sa vôbec nepamätám, asi vo mne nijako nezarezonovali. Jabloň a Alibi sa mi páčili. Ptáci… neboli zlí, no čítala som už aj lepšie hororové poviedky, preto sa celkom nestotožňujem s tým, že bývajú považované za top tejto zbierky (darcovia jej názvu) či dokonca top od tejto autorky. Zapôsobili na mňa aj Modré čočky. V situácii tej hrdinky by som sa nechcela ocitnúť.

Ivan Kučera

S touto zbierkou som sa prvý raz stretol v 90. rokoch v našej knižnici, kde som v skromnej JEDNEJ poličke, venovanej hororovým knižkám, hľadal niečo fajnové od Kinga, čo som ešte nečítal. No mal som smolu, nič nemali. A tak som siahol po Daphne Du Maurier. A ľutoval som. Strašne ma to nebavilo a nudilo. V roku 2019, keď v Motte vyšla reedícia s namakanou obálkou, som si ale povedal, že jej dám ešte jednu šancu. A už to bolo oveľa lepšie. Najlepšími poviedkami sú bez debaty Těď se nedívej (mám rád aj film s Donaldom Sutherlandom), Ptáci (slávna Hitchcockova snímka s predlohou veľa spoločného nemá) a vrcholom zbierky je zrejme mrazivá, perfektne napísaná (hoci je pravdou, že nie príliš hororová, no to je subjektívne) Jabloň. Zvyšné poviedky sú skôr do počtu; nie sú zlé, ale nie sú ani perfektné. Charakterizoval by som ich ako priemerné (Nechoď po půlnoci, Alibi). S jednou výnimkou – Modré čočky sú fakt čosi príšerné a nikdy to nemalo byť nikde uverejnené, dvojnásobne nie v tejto zbierke. Vnímam pozitívne, že som dal Daphne šancu na reparát a som rád, že jej zbierku môžem zaradiť do svojej súkromnej domácej knižnice. Ale s jej ďalšími príbehmi to už zrejme skúšať nebudem.

Hotovson

Celkově pěkný povídky. Musim říct, že se mi líbily všechny. Možná trošku slabší byly Modré čočky, ale nic co by mělo pokazit hodnocení. Já byl spokojen.

Illaa

Příjemné čtení, nejvíce mě bavila povídka Ptáci a Jabloň. Pokud očekáváte, že se u knihy budete bát, jste na omylu. Ani bych to nenazvala hororovými povídkami, ale je pravda, že autorka to psala před mnoha lety a nyní jsme zvyklí přeci jen na něco ostřejšího.

pingu1

Moc pěkné povídky, hlavně ptáci :-)

kara

Vůbec jsem netušila, že film Ptáci je podle povídky mé velmi oblíbené autorky. I ostatní povídky jsou vážně skvělé, nápadité a napínavé, ale asi nejlepší je Jabloň. Z té měl člověk opravdu husinu na zádech. Připadala mi až trošku morbidní, ale to jí neubíralo na kráse, spíš naopak.

Madam.art

Skvěle vystavěné povídky se svérázným pointováním, atmosféra napětí, která se dá krájet, vynikající psychologie postav...Du Maurier je geniální!

marhoul
22.10.2018

Když jsem zjistila, že Ptáky napsala moje oblíbená spisovatelka, musela jsem se pousmát. Hororová povídka nemá chybu a ani Hitchovo filmové zpracování jí neuškodilo.