Soudné sestry

kniha od:

Soudné sestry https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457/zemeplocha-soudne-sestry-457.jpg 4.5 1695
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se najednou dějí nepředstavitelné věcí, neboť do královské politiky se zamíchaly tři místopřísežné čarodějky – Bábi Zlopočasná (ta z Čaroprávnosti) a její dvě kolegyně z magického sdružení. Bojují totiž o to, aby na trůn dosedl ten správný král... Příběh, ne nepodobný Macbethovi, se točí okolo tří čarodějek: Bábi Zlopočasné, Stařenky Oggové, stařešiny rozsáhlého klanu Oggů a majitelky nejhorší kočky na světě (Silvera), a Magráty Česnekové, věřící v nefunkční okultní předměty. Z krále Lancre Verence se stane duch poté, co ho zavraždí jeho bratranec Lord Felmet. Jenže Felmetova krutovláda se třem místním čarodějkám nelíbí a znovu se snaží dostat na trůn pravého krále, Verencova syna Tomjana. (Toho po vraždě Verence ukryjí v kočovné společnosti trpaslíka Mášrechta i s královskou korunou.) Protože ale neví, jak se zbavit vévody Felmeta a jeho manžeky, posunou čas v Lancre o patnáct let dopředu, aby mohl mladý Tomjan vznést požadavky na trůn…... celý text

Série:

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 6.


Žánr:
Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

Wyrd Sisters , 1988


více info...

Komentáře (161)

Komentáře 161 Recenze 4

nevermore3
nevermore3
09.07.2023 4 z 5

Mně prvních 6 Pratchettovek přišlo +- na stejné úrovni. Nevidím nějaký propastný rozdíl třeba mezi Magickým prazdrojem a Soudnými sestrami. Oboje stejně dobré :)

hungryreader00
hungryreader00
31.05.2023 5 z 5

S touhle trojkou se člověk nenudí (především v divadle). Kdo by si ty dvě hašteřivé staré dámy a trochu jinou rozcuchanou Magrátu neoblíbil?


niki-chan
niki-chan
12.05.2023 5 z 5

Další skvělý příběh ze Zeměplochy. Bábi je prostě Nejlepší.

SONP
SONP
02.05.2023 4 z 5

Původní vydání téhle Shakesperovské pratchettovky mě zasáhlo v období kolem maturity. Není proto asi nijak překvapivé, že mě její zaměření na velikána anglického divadelnictví celkem nezasáhlo. Zkrátka bych jí v té době nedal víc než dvě hvězdičky.

O skoro 30 let později (je to vůbec možné?) ve zralé dospělosti jsem si jí zakoupil v audiopodobě, načtené paní Slavíkovou. Od vydavatele to byla opravdu skvělá volba, protože každou z čarodějek pojala svým nakřáplým hlasem docela jinak. Stařenka Oggová je přesně ta sympatická babča, se kterou si každý mladík rád povypráví, i když to pak často sklouzne do debaty o tom, co by se bylo stalo, kdyby ona babča byla o čtyřicet let mladší. Magráta je naopak prototypem těch trochu strašidelných děvčat ověšených stříbrem, které kudy chodí, tudy propagují veganství, a kromě toho se snaží o smír s myšmi, vyžírajícími jejich dům. A nakonec - z mme. Zlopočasné, ze které jde strach, už jen když o ní čtete, dostáváte v podání interpretky mrazení v zádech už při prvním slově.

Pro pochopení všech divadelních (zejména Shakespearovských) narážek je záhodno si přečíst zeměplošskou wikipedii, kniha jimi opravdu přetéká a pan Kantůrek se zde musel opravdu zapotit. Plno je ale i klasických zeměplošských fórků na téma muži a ženy, mytí vlasů, těžký život komiků a šašků, porodnictví nebo strasti života hradních duchů (ty bohužel Pratchett záhy opustil, což mi bylo opravdu líto).

Jářku, troufám: proti svému 17letému já musím tedy Soudné sestry vzíti na milost, ale stále mám radši příběhy z Ankh Morporku (i ten se tady objevuje). Možná mám z bábi Zlopočasné opravdový primární strach. Na druhou stranu taková paní Ježková, i když se vám neschová...

kristijan
kristijan
27.04.2023 4 z 5

Místy je to moc dobré, místy geniální a místy taky trochu zdlouhavé. A ženské hlavní hrdinky budou asi víc vyhovovat ženským čtenářkám. Za sebe mám určitě v sérii jiné favority, i tak to ale bylo příjemné čtení.

mia.com
mia.com
21.04.2023 5 z 5

Ach, konecne me tri oblibenkyne dohromady. Proste miluju, miluju, miluju. A musim si dneska umyt vlasy, to kazdopadne!

Elea
Elea
31.03.2023 5 z 5

Čarodějky jsou dokonalé. Kniha na zlepšení nálady.

Massek
Massek
25.03.2023 5 z 5

Předchozí Magický prazdroj byl na mě trochu moc pompézní, ničily se tam málem celá města i Zeměplocha. V Soudných sestrách se sice taky hraje o osud království, ale prosím vás, jaké je Lancre vlastně království? :) Pratchett v plné síle a čarodějnické trio je okouzlující hlavně v momentech, kdy nekouzlí a čelí nástrahám všední reality :)

kamibe
kamibe
07.03.2023 5 z 5

Po několika letech jsme se k této knize vrátili a četli ji ve skupině pěti přátel a opět jsme se královsky bavili. Je to vzpruha - číst něco takového, humorného, a přesto moudrého a ještě k tomu velmi vědoucího. Pratchett musel mít nesmírný rozhled v mnoha oblastech lidského činění. Má náš neutuchající obdiv.
Mnohým narážkám ani neumím porozumět, protože ty věci zkrátka neznám. Ale ve skupině posluchačů je jeden inženýr, který nám ledacos dokáže dovysvětlit.
Hned se dívám, kterou z jeho knih budeme číst příště.

majc
majc
20.02.2023 5 z 5

Kniha mě bavila od začátku až do konce. Miluju čarodějky a tohle byla jedna z posledních knih, co mi chyběla k přečtení. Mám teď chuť se vrhnout hned na další. :)

Bavily mě pohádkové narážky na Černou Alyssu. Bavilo mě mytí vlasů a koukání na špičky bot. Asi je to tím, že jsem Pratchetta delší dobu nečetla, nicméně jsem se u knížky nejednou hihňala. :)

Zelený_Drak
Zelený_Drak
30.01.2023 5 z 5

(SPOILER) První "opravdové" čarodějky. Za své dvanáctileté já, které bylo ze Soudných sester na té nejvyšší větvi lancerského pralesa, musím dát i teď po druhém čtení *****, i když bych nikomu nevymlouvala názor, že se to možná místy malinko vleče. Tehdy mi ten (vcelku předvídatelný) děj přišel neprokouknutelný. A zapomněla jsem, jakou tomu Pratchett na posledních řádcích nasadil korunu. Takový drobný detail mě obvykle potěší a ve dvanácti mi určitě připadal geniální. Od té doby jsem četla i viděla nějaké Shakespearovy hry, takže jsem teď ocenila zase jiné aspekty. Jen inscenaci samotných Soudných sester jsem, bohužel, ještě neviděla.

Od Pratchetta nečekám strhující akční děj, ale spíš zábavné a osvěžující uchopení tématu. Ta nenucenost, která mi chybí v Magickém prazdroji, tady funguje dobře. Líbilo se mi divadlo, byť ho tam někdy bylo na můj vkus skoro až moc. Líbilo se mi, jak měl vévoda problém pochopit lancerský lid a jak šašek vysvětloval vévodkyni, jak prodat lidem nepopulární změny.

A jak to vůbec Kantůrek myslel s těmi soudnými sestrami? Čeština disponuje slovem sudičky. Chtěl snad zdůraznit, že čarodějky zachovávají soudnost i tehdy, když ji ostatní ztrácí?

***

Výběrčí si odkašlal. „No, pane, víte, já jim vysvětlil, že potřebujete vybudovat stálou armádu a tak dále, ne? A on prý na co, a já že kvůli lupičům, ne? A ony že je lupiči nikdy neobtěžovali.“
„A co civilní sféra?“
„Vidíte, málem jsem zapomněl, ne? Dokazoval jsem jim, že musíte stavět a udržovat mosty, ne?“
„No a?“
„A ony na to, že je nepotřebujou.“
„Aha,“ prohlásil vévoda hlasem znalce. „Jenže jak se dostanou přes řeku? Tekoucí širokou vodu neobejdou!“
„Nejsem si tak docela jistý, pane. Já si myslím, že čarodějky obejdou cokoliv.“

***

Dole na pláních to bylo něco jiného. Tam když jste do lidí kopli, snažili se oni kopnout do vás. Jenže tady? Když jste kopli do lidí tady, tiše vám ustoupili z cesty a trpělivě čekali, až vám noha sama upadne. Jak se měl král dostat do historie, když vládl takovým lidem? Ty jste mohli utiskovat se stejným výsledkem jako matraci.

***

„Copak ty nechceš zemřít vznešenou smrtí pro spravedlivou věc?“
„Já budu pro tu věc raději tiše žít. S vámi čarodějkami je to jinak, vy si můžete dělat, co se vám zlíbí, ale moje možnosti jsou omezené.“

***

„Jsme povinny mluvit pravdu,“ řekla. „Ale nikde nebyla řeč o tom, že musíme všem vytroubit i věci, na které se nikdo neptal.“

Johny_H.
Johny_H.
28.01.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha asi by se tam našlo pár nudnějších částí jako například popisování letu kolem království. Jinak jsem si ji moc užil. (Mé hodnocení je čistě v rámci knih této série nejde totiž srovnat s čím koly jiným co jsem četl)

E_Lan
E_Lan
22.12.2022 3 z 5

Má druhá kniha Terryho a o poznání menší radost ze čtení. Nezáživný příběh, sem tam zajímavé moudro, ale celkově táhlá nuda. Takže nic moc.

mina_harker
mina_harker
19.12.2022 2 z 5

Pasáže popisující vzrůstající šílenství vévody Felmeta byly dost děsivé. Budu si muset brzy přečíst Macbetha pro srovnání.

E_Lan
E_Lan
09.12.2022 3 z 5

Pro mě taková divná knížka. Nedokázal jsem si hlavní postavy oblíbit, nějak jim fandit. Přitom v knize je několik velmi moudrých postřehů, které jinak lehce podprůměrný příběh zajímavě povznášejí na lepší úroveň. Musím také přiznat, že je to má teprve druhá kniha od Terryho…

Hor89
Hor89
08.12.2022 5 z 5

Čarodějky poprvé v plné sestavě (Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová, Magráta Česneková a kocour Silver) v šestém díle Zeměplochy. Tentokrát děj paroduje hry Williama Shakespeara - zejména Macbetha s Hamletem. Knihu bych hodnotil jako jednu z nejlepších Pratchettovek - scénka s Tomjanem a zloději je jedna z nejvtipnějších v celé sérii.

NannyOgg24
NannyOgg24
23.11.2022 5 z 5

Čarodějky nemají chybu. Když chtějí někomu pomoci, tak to prostě stojí za to.

Ahmose
Ahmose
29.10.2022 5 z 5

Moja tretia a posledná Pratchettovka za tento rok. Sestry strigy by sa dali nazvať ako retteling na Shakespearovho Macbetha. Za mňa skvelá voľba. Trochu menej známy príbeh. Kniha obsahuje veľa postrehov zo života, literatúry, politiky a histórie. Trio čarodejníc – Babka Paprčivá, Starenka Oggová a Magráta sú veľmi sympatické postavy. Každá je trafená trošku iným spôsobom a vzájomne sa skvele dopĺňajú. Oproti Čarovným právam je dej zložitejší, pomalší a trošku vážnejší. Nemusíte sa ale báť, typického Pratchettovského humoru je v knihe dostatok. Naozaj veľmi milé čítanie plné symboliky, emócií a hlbších myšlienok. Dúfam, že vydavateľstvo nám prinesie aj ďalší diel o čarodejniciach z Plochozeme. Určite odporúčam !

Meda77
Meda77
24.10.2022 2 z 5

Za mě jedna z nejslabšich knih. Příběhy o Bábi se táhnou jak žvýkačka na botě, a tenhle je opravdu na zábavný děj velmi skromný. Humoru pouze místy, ale zato absence poutavého odpočinkového čtení ažaž. Tento díl mě až skoro nudil. Takže maximálně 2 hvězdy a klidně jej v sérii můžete vynechat.

MartinvonHau
MartinvonHau
11.10.2022 4 z 5

Terry Pratchett v nejlepší formě. Pozdější díly už jsou občas takové utahané, tady to má grády a kniha je ukázkou toho nejlepšího z britského humoru. Série s čarodějkami patří společně se Samem Elániem k mým nejoblíbenějším. A proto se k Bábi, Stařence či Magrátě jednou za čas vracím. A i když knihy znám v podstatě nazpaměť, nikdy nejsem zklamaný. Díky Soudným sestrám jsem si přečetl i Macbetha, poslední velké shakespearovské drama, které jsem neznal. Až zase budu mít chuť na něco oddechového a vtipného, knih s čarodějkami mě čeká ještě spousta. Díky Terry.

Margherita_N
Margherita_N
07.09.2022 5 z 5

(SPOILER) První Pratchett, se kterým jsem se kdysi setkala, protože jsem na Soudné sestry docela náhodně šla do divadla. Myslím, že to bylo ABC. Pamatuju si, že to bylo hrozně vtipný, nakonec možná víc než knížka, protože i když Pratchettovy knihy umí rozjet moji představivost, v divadle to byl opravdu živej zážitek. K příběhu - tři zmatený stařenky jsou fajn komický postavy, mě ale u Pratchetta, a možná i obecně, baví víc ty mladší. Myslely to sudičky dobře, když nacpaly sirotka někam, kde dítě chybělo. Okamžik posunutí času o patnáct let dopředu si pamatuju díky rozpačitýmu polibku - já nevím, mně ty Pratchettovy erotický narážky nějak nesedí a v každé knize si říkám, že by byla mnohem lepší, srandovnější bez nich. Díky poskočení času ale mohl malý Tomjan vznést nárok na trůn, který jeho otci ukradli, a ještě předtím ho zavraždili, pak se to tam nějak pomele a na závěr se tři stařenky zase rozejdou a každá si jde po svých bez nějakého loučení, protože čarodějnice se nedruží. Milý, ale četla jsem lepší díly Zeměplochy.

ondrishbooks
ondrishbooks
09.08.2022

Terry Pratchett to jednoducho so slovami vie úplne geniálne. K tomuto populárnemu autorovi fantasy série kníh o Zeměploše (sorry,ale názov Plochozem fakt nemusím) som sa dostal formou českej (extrémne dobre nahovorenej) audioknihy Čaroprávnost,čo je v podstate prvý diel podsérie o zeměplošských čarodejniciach.

Druhý diel Sestry strigy rozpráva v skratke o tom,ako sa Tetka Oggová,bábi Zlopočasná a Magráta Cesnaková snažia zachrániť Lankreánske kráľovstvo pred samozvaným, bratovražedným lordom Felmetom a jeho zákernou a bezohľadnou ženou lady Felmetovou. Na prvú sa môže zdať,že je to literatúra pre skupinu 8+,ale verte mi,že je to jen pouhé zdání. Kniha je šmrncnutá humorom á la Lasica-Satinský, dvojzmyslami,pri ktorých sa budete červenať a úvahami,ktoré asi ťažko pochopí mladé publikum. No na veci nič nemení,že Pratchett je pán spisovateľ.

JointlieKat94
JointlieKat94
29.06.2022 5 z 5

To byl super díl, oblíbila jsem si čarodějky. :D

Líbilo se mi popisování a fungování divadla, v jejich podání to byla pecka :D bavila jsem se. Zápletka a rozuzlení na výbornou :)

Těším se na další díl. :)

Cechratka
Cechratka
03.06.2022 5 z 5

Soudné sestry jsou pro mě velkou nostalgií, bylo to první knížka, kterou jsem od Pratchetta četla, a byla to ona, která způsobila, že jsem jeho knihám zcela propadla. Vždycky si ji ráda přečtu a zasměju se u ní. Jediné, co jí mohu vyčíst, je fakt, že tak málo lidí sdílí mé nadšení pro trojici těchto čarodějek.

Oponn
Oponn
31.05.2022

Hvězdičky neuděluji, kdo chcce hodnocení, nechť čte dál.

Soudným sestrám ohromně pomohla pauza, kterou jsem si od Zeměplochy udělal. Mort mě svým námětem Smrťova učně nadchnul a naopak Čaroprávnost mě znechutila, na čas odradila od Pratchettovy tvorby. Zlopočasná se nikdy nestane mou oblíbenou zeměplošskou postavou, ale s tím už jsem se smířil. Tady jí naštěstí asistovalo celkem solidní množství ansáblu různorodého. Nejen hromada aluzí na Shakespeara, ale i klasický nevtíravý a nenucený Pratchettův humor mě tentokrát zcela pohltily a Soudné sestry jsem zhltl během chvilky.

Už dávno jsem si všiml, že šašci, klauni a jiná individua, která vše obrací v žert, hrají si se slovy, formulacemi, situacemi a tím i s lidmi okolo sebe, jsou to, co mám v literatuře nejraději. Proto i zde mi nejmilejším byl králův "blázen", který svou "hloupostí" nastavuje zrcadlo širému okolí.

kaffa
kaffa
07.05.2022 4 z 5

povídání o divadle se mi líbilo a konečně sem se nahlas zase zasmála - při rozhovoru šaška a krále, ale stejně mi tam chybí takový ten moment uchvácení :-)

Elion
Elion
25.04.2022 5 z 5

Terryho Pratchetta mám jako autora moc ráda a jeho knihy jsou podle mě naprosto geniální. Vlastně zbožňuju celou jeho Zeměplochu.
Tento autor dokázal vytvořit neskutečně nádherný a propracovaný svět. Na jeho základech pak napsal obrovské množství knih, které jsou jedna lepší než druhá.
Soudné sestry jsou jednou z knih vyprávějících o čarodějkách. Tady máme hned tři. Stařenku Ogovou, bábi Zlopočasou a Magrátu Česnekovou.
Každá z nich je úplně jiná a mají diametrálně rozdílné názory. Společne pak tvoří neskutečně vtipnou a hašteřivou trojku. Navzájem se občas nesnáší, tolerují a občas možná i mají rády. Nikdy to nepřiznají, ale každá z nich půjde ty druhé bez zaváhání zachránit.
Pokud jste od tohoto autora ještě nic nečetli, vyzkoušejte to. Ať už sáhnete po této nebo jakékoli jiné knize, rozhodně alespoň jednu vyzkoušejte. Tento autor si to rozhodně zaslouží.

freejazz
freejazz
06.04.2022 5 z 5

úplně nejlepší byly ty exkurze do říše pohádek, díky kterým dostávají obecně známé informace úplně nové parametry.
díky za možnost aspoň na chvilku se odpoutat od blbé reality.
je fajn vědět, že i čarodějky jsou jen lidi:)

Set123
Set123
28.02.2022

Á, bohové dobří! Pratchett mi dokáže vždy zlepšit náladu. Je to už poměrně dávno co jsem četl Soudné sestry a teď přišly na řadu při druhém pročítání série, tentokrát pěkně chronologicky. Abych byl zcela fér, já Zeměplochu ještě nedočetl, v knihovně na mě koukají poslední čtyři knihy a tak nějak se mi do nich vůbec nechce. Ale to sem nepatří.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o parodii, či prostě reinterpretaci Macbetha. Tomu napovídá úvodní scéna, celý charakter knihy a vůbec. Ale Hamleta lze ze hry nevyčíst jen hodně těžko. Mohlo by se tvrdit, že se tedy jedná o přepsání těchto dvou historicky spojovaných her. Ale to není pravda. Já nepřečetl všechny Shakespearovy hry, jak tak počítám přečetl jsem jich asi…patnáct. Myslím patnáct. A v Soudných sestrách jsem našel víceméně doslovné aluze na… osm. Víc jsem jich nenašel buď pro mou špatnou paměť, nebo prostě proto, že 15 není ani polovina Shakespearova díla. Nedivil bych se však, kdyby jich tam bylo víc. Pokud vás to zajímá, našel jsem odkazy konkrétně na již zmíněného Hamleta a Macbetha, dále pak na Kupce Benátského, Richarda III., Othella, Krále Leara a, tuším, Dobrý konec všechno spraví a Marnou lásky snahu. Z toho lze myslím vyvodit, že pokud o nic jiného, jedná se o hold Shakespearovu dílu jako celku a Shakespearovi osobně. Konec konců i toho v knize máme. Ne že by tak bylo odkazům konec. Minimálně dva jsou tam ještě na Pána prstenů. Jedná se o složitou a geniální spleť aluzí na díla a témata, která Pratchett naprosto geniálně splétá a proplétá.

Mnoho motivů však Pratchett nejen přebírá, ale rovněž násobí do extrémů. Násobení ad absurdum je ostatně pro autora postup dost typický. Konkrétně narážím na vévodu. To je úplně neskutečně hyperbolizovaná postava, ne že by na tom jeho ženuška byla lépe. Nejočividněji se to projevuje u jeho obsese s krví na ruce. A skelným papírem. A struhadlem. Tyto věci dovolují autorovi prohlubovat kontrast šílenství a zdravého, ač trochu pokřiveného rozumu čarodějek. Opět bravurní.

Ale hlavně je to prostě celé prča. Dostal jsem u knihy několik záchvatů smíchu a nemohu tvrdit, že bych obecně byl v nynějším stavu světa zrovna veselý. Pratchett byl prostě naprostý génius a mistr pera jakých je jen málo. Budu muset hodně odolávat, abych si sedl zase k učebnicím a nepokračoval Pyramidami. Nebo Obléknu si půlnoc, ale… Ale mě se fakt nechce Zeměplochu dočíst…

Mimochodem, ať na mě někdy někdo zkouší, že je Zeměplocha čtení pro děti. Jen na sérii Čarodějek je potřeba znát de facto celé Shakespearovo dílo, Dámy a pánové, koukám na vás. O další klasické literatuře a filosofii ani nemluvím.

Nikeda_Wolfer
Nikeda_Wolfer
16.02.2022 5 z 5

Zpočátku jsem se upřímně bála toho, zda mě vůbec knihy od daného autora zaujmou. Nevím proč, ale měla jsem to pod pohádkami pro děti.
Ale musím říct, že jsem se už dlouho nenasmála tak jako u tvorby Terryho Pratchetta a ještě víc právě u Soudných sester (tohle čarodějnické trio asi už navždy bude vyryto v mé paměti =D)

beowafle
beowafle
13.02.2022 2 z 5

Uf. To bylo fakt něco. Asi fakt nemá cenu, abych tuhle sérii četl dál. Mně prostě ten jeho styl psaní nesedí. Kniha vždycky začne zajímavě, a pak následuje každých 5-10 stran dobrý vtip nebo moudro. Všechno ostatní je nezajímavá výplň, je to absolutně o ničem. Většina postav nemá žádnou osobnost. Četl jsem to MĚSÍCE.

IVANA0123
IVANA0123
05.02.2022 5 z 5

Vždy, když začnu číst další knížku od Pratchetta, tak si říkám, proboha do čeho jsem se to zase pustila. Je to bláznivé zamotané šílené... a ve výsledku skvělé. A když jsou u toho Čarodějky, je to to nejlepší. Samotný příběh je v těchto knihách vlastně druhořadý, spíše to množství bláznivých postav a jejich ještě bláznivějších dialogů je skvělé. Obzvláště hašteření čarodějnické trojice nebo spíše dvojice a někdy i jen té jedné, protože bábi Zlopočasná si občas vystačí i sama. Prostě příjemně strávené chvíle u knížek, které nikdy neomrzí. Za mě 4,5*
(2/22)

Rony70
Rony70
18.01.2022 4 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebavila a myslel jsem, že ji odložím. Pak se ale děj rozběhl, zaujal mě a vydržel jsem bez problémů až do konce. Zdá se mi, že humor v této knize je trochu jiný než v prvních dílech a že jsou to spíš takové ironické narážky na to, s čím se setkáváme v běžném životě.

Taj-ka
Taj-ka
24.12.2021 5 z 5

Před lety jsem Pratchetta odložila jako pro mne nečitelnou knihu. Asi před rokem jsem se přemluvila prokousat se Barvou kouzel a teď už jsem mu propadla. Čtu je postupně a baví mě to čím dál víc.

evvva
evvva
18.12.2021 5 z 5

Já ty tři fakt žeru...pravdou je,že závěr mi dal zabrat...udržet nit a pozornost bylo o chlup z bradavice náročnější,ale dílo se podařilo a teď hurá na linecké...snad se zadaří obdobně!

Freedomova
Freedomova
31.10.2021 5 z 5

Můj milovaný Terry Pratchett nemůže zklamat - opět naprosto skvělá kniha. Mezi spoustou humoru, poutavého příběhu a geniálních slovních hříček, lze najít i veliký kus moudrosti. Líbí se mi, že hluboké myšlenky jsou do příběhu tak vtipně zasazeny, že pokud chceme, můžeme nad nimi popřemýšlet, ale pokud toužíme jen si vyčistit hlavu, nenutí nás prvoplánově k hloubání. Je to prostě neuvěřitelně skvělá, mnohovrstevnatá zábava a doporučuji všem! Nemohu nezmínit geniální překlad Jana Kantůrka - pokaždé žasnu, jaké slovní obraty dokáže vymyslet.

Lubošovo
Lubošovo
08.06.2021 5 z 5

Čarodějky jsou ze Zeměplochy nejlepší ;)

Metla
Metla
23.05.2021 4 z 5

„Magráta užila spoustu pudru, aby byla její tvář bledá a tajemná. V kombinaci s nešikovně naneseným líčidlem a očními stíny teď její obličej vypadal tak, že strážný měl dojem, jako by se díval na dvě mouchy, které havarovaly v cukřence.“

V rámci druhého čtení celé série, hezky od úvodního dílu k poslednímu, se několikrát ročně vydávám prozkoumávat Zeměplochu sira Terryho Pratchetta. Ve společnosti „Soudných sester“ jsem byla naposledy před čtvrt stoletím, vzpomínky však kupodivu příliš nevybledly. Věděla jsem, že nebudu zklamaná, čarodějky jsou prostě k sežrání: Bábi Zlopočasná je takovou jejich drsnou esencí, živelné Stařence Oggové nelze odolat a Magráta tuhle silnou dvojku z pozice snaživé novicky vhodně doplňuje. A potom jsou tady králové, padouši bažící po moci, vražda, následník trůnu, duchové, neveselý šašek s vyvinutým smyslem pro povinnost i pudem sebezáchovy, Stařenčin kocour Silver, divadelní společnost a hra, jejímž prostřednictvím se mají měnit dějiny. Také Smrť má své cameo.
Knihu jsem si naplno užívala, dokud čarodějky nezamíchaly s časem, potom mi začaly myšlenky čím dál častěji prchat od shakespearovské zápletky k všedním záležitostem. Přesto „Soudné sestry“ neztratily kredit jednoho z náramně povedených dílů Zeměplochy. 80%

Komentář zakončím opět Magrátinou snahou vyhlížet jako správná čarodějka: „...zaplétala si do vlasů fialky a prvosenky. Výsledek jejího každodenního snažení bohužel nebyl ani zdaleka takový, jak doufala. Většinou vypadala, jako když jí spadl na hlavu skleník.“

icewind
icewind
08.05.2021 5 z 5

K tomuto dílu není moc co dodat...naprosto neodolatelná partička čarodějek, neméně dalších více či ještě méně důležitých postav a přemnozí jiní efektové, skoro by se chtělo říct, že příběh působí napsaný až s trpasličí lehkostí :)

Anasa
Anasa
22.04.2021 5 z 5

Před několika lety jsem Pratchetta otevřela a zavřela. Teď jsem dostala audioknihu Soudné sestry a úžasně jsem se bavila, především tedy vždy, když se čarodějky daly do akce. Spolu byly dokonalé a užívala jsem si chvilky, kdy se Magrátiny představy o magii srazily se střízlivým přístupem jejích starších přítelkyň. A ještě jedna "maličkost", která mne baví - ta půvabná jména, takový Mášrecht je lahůdka sama o sobě..