Mort

Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá, netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, která má být zavražděna a kterou má pravé Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat... Nejlegračnější a nejoriginálnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii! ISBN 978-80-85609-55-4 (dotisk 2002)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455/mort-S4D-455.jpg 4.61833

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 4.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress

Mort, 1987

Kniha Mort

michal3736
01. listopadu

První setkání se Smrtí, osobně příběh nic moc, ale věřím, že příště to bude lepší. Nejraději mám městskou hlídku

Hanjimka

Mé první setkání s Pratchettem. Nejsem úplně nadšená, ale ani zklamaná. Příběh se četl dobře, téma mě zajímalo, fantasie autora je bezbřehá. Určitě budu pokračovat. Četba ušima - audiokniha.

Jonny

Místy se Zeměplošská realita rozpadala až příliš. Ale i tak to byl starý dobrý Pratchett a člověk si přišel na své.

Metla

„A co nás tedy v budoucnosti čeká?“
JÁ.
„Kromě tebe, myslím.“
Smrť se na něj udiveně podíval.
PROMIŇ, ALE NEROZUMĚL JSEM TI.“

Smrť zanedbává své povinnosti a dělá divné věci ve snaze pochopit lidstvo, především tu část obnášející zábavu. Pokud vyloučíme periodu i menopauzu, nezbytně jeho znepokojivé chování musíme přisoudit existenciální krizi. Jeho nový učedník je nezkušený, plný ideálů a třískají s ním hormony, což z něj nečiní právě spolehlivou náhradu. Mrtví musí mít s Mortem hodně trpělivosti a pro živé je dost matoucí postavičkou, navíc se mu podařilo poněkud vykolejit realitu. Rázem je postaráno o absurdní dobrodružství, napěchovaná humornými postřehy a spoustou trefných přirovnání.
Původně jsem měla v úmyslu vyslechnout audioverzi, leč mnoho disharmonických pazvuků stále břinkajících do hlasu Jana Kantůrka = posluchačova smrť. Dala jsem přednost obracení stránek a nelituji, ovšem ani nekřepčím nadšením: Morta a ostatní smrtelníky jsem si příliš neoblíbila, Smrtě bylo na můj vkus málo. Výsledek podobný jako při první četbě před čtvrt stoletím: 75-80%

Liana

Ďalšia skvelá... čítam ich pekne po poradí a mám silný pocit, že každou knihou je to lepšie a lepšie... zemeplošský humor je proste super.

KristinTj

Tak. A co teď? Můj mozek už rozečítá další pratchettovku o Mortovi, zatímco ruka tápe Zeměplochou toužíc si plácnout alespoň se Smrtěm.

Luciefever

Já toho zeměplošskýho Smrtě žeru. A proč by si taky nemohl dopřát trochu té lidské legrace? Jako antropomorfní personifikace moc příležitostí nemá.. Je to sice příznačně lehce pochmurné, ale taková už smrt bývá. A že pak všechno Mort dokonale zkoní (nic proti Truhlíkovi ten je z obliga), to je prostě život...
Bavila jsem se báječně, tady byl Terry opět v brilantní formě.

Etule

Nezbývá než smeknout pomyslný klobouk před autorem. Zbožňuju to jak si hraje se jmény, přirovnáními, ty jeho promyšlené sarkastické rýpance. Je poznat, že svou Zeměplochu opravdu miloval. A my můžeme jen děkovat, že nám umožnil ji milovat taky. :)
Nesmát se nahlas bylo naprosto nemožné. Poslouchala jsem jako audioknihu, a dívali se na mě značně podezřívavě, když jsem při nějaké pasáži, či vtipné průpovídce, vybuchla smíchy. Tleskám.

Kobercové
Kobercové