Noční hlídka

Kapitán Elánius z ankh-morporské Noční hlídky měl všechno. Ale nyní je zpět ve své vlastní drsné, nesnadné minulosti, pouze v šatech, které měl právě na sobě, když se Zablesklo. Žít v minulosti je těžké. Umřít v minulosti je neuvěřitelně snadné. Ale on musí přežít, protože má velmi důležitý úkol. Musí vystopovat a chytit vraha, naučit sama sebe mladšího, jak být dobrým poldou, a změnit výsledek krvavé rebelie. Je tu ale problém: když vyhraje, nebude mít ani ženu, ani dítě, ani žádnou budoucnost. Zeměplošský příběh Jednoho města, s kompletním sborem pouličních výrostků, dam pochybné pověsti, rebelů, tajných policistů a dětí revoluce. „Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/478/uzasna-zemeplocha-nocni-hlidka-es0-478.jpg 4.7918

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (27.)

Night Watch (2002)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Noční hlídka

alzbeta4340
14.12.2018

Terry Pratchett byl génius a jeho Noční hlídka by klidně mohla být zařazená do povinné středoškolské četby. Spousta chytrých myšlenek zabalených v humoru.

sarka9190
09.11.2018

Pro mne jeden z nejlepších dílů Zeměplochy. U Pratchetta jsem vždy žasla, jak dokáže kombinovat vážné prvky s těmi odlehčenými. Knížka nemá žádné slabé místo. Ale upřímně, v Pratchettových knihách žádné slabé místo nehledám, užívám si četbu.

Alíša236
18.07.2018

Pro mě nejlepší díl Zeměplochy z těch které jsem četla.

Eremites
12.07.2018

Návrat k mému milovanému Terrymu a nejoblíbenější postavě Zeměplochy - Samuelu Elániovi. Tentokráte do temnějšího, drsnějšího, částečně politického, a až děsivě aktuálního, příběhu.
Nepřestanu žasnout, jak hluboko do lidí Terry viděl, a s jakou laskavostí a humorem to i přes tu nechutnou špínu dokázal přetvořit v napínavé příběhy. Znovu smekám svou čtenářskou hučku a klaním se až na zem(ěplochu).

Posloucháno jako audiokniha. Jedinou nevýhodou této četby ušima je (pro mne) skutečnost, že spoustu brilantně vyšperkovaných myšlenek si nemohu zapsat a následně se k nim vracet. Výhod je hnedle několik - od skvělého audio zpracování, díky kterému se mi některé postavy nesmazatelně spojily s určitým typem hlasu, po množství práce, kterou při poslechu v domácnosti i na zahradě zcela dobrovolně vykonám :-)

theMarty
26.06.2018

S Terrym jsem se setkala už před několika lety. Některé z jeho knížek mě zaujali (Sekáč), jiné jsem upřímně protrpěla.
A tahle patří rozhodně do první skupiny.
Lehká nadsázka a ironie, vtip a happy end, s tím se nikdy nespletete.
Dobře Terry!

Kuffenbach
21.05.2018

Pokud Terry něco zanechal lidstvu, je to tato kniha. Už ten obal vás musí připravit na nevšední zážitek (Rembrandt + variace).

Noční hlídka je dokonalá, a zkuste to popřít! V tom případě bych, ač nerad, musel požádat přítele Mňácala, aby vám uvařil kakao...

Chcete humor? Napětí? Cestování časem? Ale hlavně, HLAVNĚ - moudrost? Tak čtěte. A žasněte.

BarkaS
20.05.2018

Setkání s mladým Samem Elániem a Vetinarim Psí nudou je k nezaplacení. Tenhle díl patří k těm, které můžu číst znovu a znovu. (trochu spoiler:) A vždycky se znova těším, až zase Elánius poběží v císařových nových šatech pro Mechorosta.

Tom Riddle
07.02.2018

Obsahuje náznaky spoilerů. Sir Samuel Elánius za poslední roky vyšplhal po společenském žebříčku Ankh-Morporku výš, než je mu milé. Vyšplhal tak vysoko, že pokusy o spáchání atentátu na jeho osobu jsou na denním pořádku. Proto se nestačí divit, když zjistí, že útoky na něj jsou momentálně pozastaveny. A to zrovna ve chvíli, kdy ve městě řádí šílený vrah (ne z cechu, ale ze záliby), který ze všeho nejradši zabíjí policisty. A tam jeho potíže teprve začínají, někde poblíž se totiž zrovna schyluje k bouři s následkem časoprostorové anomálie.

Devětadvacátý díl Plochy je po všech stránkách netradiční. Nejenom, že jeho výchozí situace je způsobena vyvrcholením Zloděje času (který se soustředí na docela jiné postavy - Smrť, Zuzana a spol.) a identita padoucha dílu je navíc čtenáři známa od samého začátku (díky čemuž de facto odpadá ta detektivní část z "noir detektivky," která se k Hlídce vždycky vázala, a zbývá tak víc prostoru pro samotný.. noir), on navíc Elánius, který se pokaždé mohl spolehnout na výpomoc celé řady přihrávačů, je na to tentokrát díky hříčce osudu (ne tak) docela sám. Dvakrát.

V Noční hlídce je patrný posun k temnějšímu tónu, což se promítá jak v menším množství vtipů na stránku, tak ve větším množství témat k zamyšlení, k úvahám o morálce i o životě jako takovém. Možná se kvůli tomu nečte tak svižně jako některé předchozí díly, na zábavnosti ani hodnotě mu to ovšem nijak neubírá, naopak svojí hloubkou se zřejmě bude při opakovaném čtení jedině zlepšovat. A i tak se může směle řadit k tomu (nej)lepšímu, co může prvních 29 dílů Zeměplochy nabídnout.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Hrrr na ně!, Soudné sestry, Pravda, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Noční hlídka, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Carpe Jugulum, Čaroprávnost, Zloděj času, Stráže! Stráže!, Sekáč, Úžasný Mau®ic a jeho vzdělaní hlodavci, Poslední hrdina, Lehké fantastično, Erik, Poslední kontinent, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pátý elefant, Pohyblivé obrázky

Zeměplocha hlídka cestování časem revoluce

Terry Pratchett

Terry Pratchett