Noční hlídka

Noční hlídka
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478/bmid_uzasna-zemeplocha-nocni-hlidka-es0-478.jpg 5 1346 1346

Kapitán Elánius z ankh-morporské Noční hlídky měl všechno. Ale nyní je zpět ve své vlastní drsné, nesnadné minulosti, pouze v šatech, které měl právě na sobě, když se Zablesklo. Žít v minulosti je těžké. Umřít v minulosti je neuvěřitelně snadné. Ale on musí přežít, protože má velmi důležitý úkol. Musí vystopovat a chytit vraha, naučit sama sebe mladšího, jak být dobrým poldou, a změnit výsledek krvavé rebelie. Je tu ale problém: když vyhraje, nebude mít ani ženu, ani dítě, ani žádnou budoucnost. Zeměplošský příběh Jednoho města, s kompletním sborem pouličních výrostků, dam pochybné pověsti, rebelů, tajných policistů a dětí revoluce. „Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!“.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Night Watch , 2002

tom2843
10.07.2024 5 z 5

Když jsem začal číst sérii knih o Zeměploše od Terryho Pratchetta, úplně náhodou jsem si v knihovně půjčil "Stráže, stráže" a dodnes je moje nejoblíbenější kniha z celé série. Hrdinný kapitán Elánius pronásleduje vraždícího psychopata uprostřed města Ankh-Morkporku. Města, kde zloději i vrazi mají svůj cech. Voda v řece je tak hustá, že pokud v ní chcete utopit mrtvolu, musíte počkat několik dnů. Vládcem města je vražedný tyran, kterému budete fandit od samého začátku. A klíčovým členem městské hlídky je Karotka, dvoumetrový trpaslík s charakterem MIrka Dušína. Kromě geniálně vtipného města mě zcela dostala dějová linka spojená s cestováním v čase, kdy mi poprvé v životě cestování v čase nepřipadlo pitomé nebo nudně předvídatelné.

Hor89
16.05.2024 5 z 5

29. zeměplocha je po stránce příběhu jedna z nejlepších Pratchettovek - ne-li vůbec nejlepší. Zápletka s cestou v čase je výborná a děj je napínavý až do konce. Mladší verze známých postav jsou skvělé, Ankh-Morpork před vládou Vetinariho zajímavý, a velké plus za obálku inspirovanou jedním z mých nejoblíbenějších obrazů. Jen humoru ubylo na úkor děje a atmosféry.

Hanzs
06.03.2024 5 z 5

Původně jsem si říkal, že nebudu psát komentáře k Zeměploše dřív, než celý cyklus dočtu. Jenže dnes jsem dočetl Noční hlídku a musím to prostě porušit.
TOHLE je největší z knih cyklu, nejpropracovanější linie, postavy na dřeň (nebo ještě dál), pozadí "současného" Ankh-Morporku vytažené na světlo tak ostré, že si veliká A'Tuin musí zakrývat zrak chobotem pátého elefanta.
Všechno tu sedí, všechno tu krásně řetězí pointy a nakonec I ten nejmenší detail (odklepnutý popel doutníku) zapadne přesně tam, kam má.
První příběhy s Mrakoplašem jsou krásné, Elánius nebo Smrť jsou machři, ale Noční hlídka přesně podle obrázku na přebalu funguje jako dokonale namazaný stroj. "Stroj funguje, kolečka se točí."
11 hvězdiček z 10!

Alex.rrr
14.10.2023 5 z 5

I když příběh je neotřelá klasika - návrat do minulosti, kde musím někoho poučit naučit, tak v podání Pratchetta je to dokonalé. Příběh Sama, Vetinariho a pozadí začátků hlídky. Za mě úžasný příběh. Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst, ale pak se příběh rozběhl. Obdivuji autora, jak mohl tak nenásilnou formou vpravit tolik citlivých a pravdivých témat na zamyšlení do příběhu.

slawa.cap
06.05.2023 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Název je vlastně trochu zavádějící. Pokud čekáte Karotku a zbytek policejní party tak je dostanete jen z půlky, možná té špinavější půlky.
Kniha je úžasná. Méně vtipná a pořád nechává nějakou hnusnou pachuť. Jsou tu problémy v obou časových linkách a člověk od začátku tuší že obě dobře dopadnout nemůžou. Přesto je radost proplouvat dějem.
Kromě počátků Elániovi kariery se tu objasní i hodně o cechu vrahů a vedení města.

Elea
28.04.2023 5 z 5

Nesmírně moudrá a přitom vtipná kniha, jedna z nejlepších od Pratchetta.

Sybelle
11.04.2023 5 z 5

Další skvělé dílo ze série zeměplochy. Chvílemi si člověk ani neuvědomuje, že čte fantasy. Jen drobná poznámka, která se místy objeví v textu vám to připomene. Je to skvěle a velmi realisticky propracovaný příběh se Samem Elániem jako hlavní postavou.
Není to tak veselá záležitost jako starší díla, ale nepostrádá typický autorův humor a náhled. Potkáte postavy, které znáte z dřívějška v mladší verzi. Například mladého Vetinariho ještě na studiích. U něj mě pobavila jedna poznámka ohledně starých a vypelichaných zvířat při politických jednáních. A další postavy. Rozhodně se těším na další knihu ze série.

Aleen
05.03.2023 5 z 5

Protože si Pratchetta dávkuji jen po troškách, aby mi dlouho vydržel, zapomenu vždy od poslední knihy, jak dokonale je to napsané a přeložené (havrani na střeše univerzity: "A copa se bude činit nynčko, šefiku?).
Zpátky do budoucnosti s druhým největším BORCEM na Zeměploše - první je pro mě Smrť. Střední část, ač trochu politická, a maličko jsem ji kousala, krásně odhaluje komiku všech revolucí. Činí tak bez patosu, nebo vysmívání se jakékoliv ideologii. Konec naprosto brilantní v podání tří "nejsilnějších" postav příběhu: Elánia, Vetinariho a Karcera.

Bakana
28.01.2023 5 z 5

Starý dobrý Pratchett ;-).

1871
29.12.2022 3 z 5

Vrchnost, která se chová špatně se nesmí poslouchat... a přitom, je potřeba chovat se dle přísahy a zákonů... a to kapitán Elánius jakž takž zvládá. Je problém v některých situacích najít řešení, které splní oba požadavky, ale hrdina to zvládá. Super knížka, kterou by neměl nikdy žádný cenzor nějakého diktátora povolit.

Frizer
19.12.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od Terryho Pratchetta. Jedna z nejlepších knih vůbec.

Elánius a celá kniha je na tak vysoké úrovni, že jen těžko hledám srovnání. Celý příběh je temný, melancholický, nostalgický, s velkou moudrostí a humorem.

Není to jednoduchá fantasy, není to humoristický román, je to jedna z nejlepších knih s humanistickými názory. Srovnání může být v některých válečných příbězích. Moudrost, kterou čtenář v této knize najde, může vydržet navždy, a kdyby ji četl každý, svět by byl mnohem lepší

Pokaždé, když tu knihu čtu, ukápne mi alespoň pár slz. A to alespoň pro mě osobně něco říká. Čteno asi osmkrát a rozhodně nekončím....

Peter74
04.12.2022 5 z 5

Skvele čítanie, veľmi sa mi to páčilo.

SONP
03.09.2022 4 z 5

Pratchett nám tu zkřížil Les Miserables s cestováním časem a moc se mu to podařilo. Noční hlídka pokračuje v trendu nastoleném už v "Hrrr na ně" a stává se tou nejserióznější linkou Zeměplochy. A jak jsem už psal dříve, tahle Pratchettova depresivně-agresivní poloha mi tak úplně nesedí, stahuje mne totiž sebou a já čtu Zeměplochu přeci jen spíš pro pobavení. A autor tu v osobě Karcera taky stvořil takového příšerného záporáka, že už se asi ani o humoristické fantasy úplně hovořit nedá. I tak to ale funguje skvěle. 80%

yellow713
24.08.2022 5 z 5

Jako vždy, naprosto geniální. Chybělo více dějových linií najednou, což je u Pratchetta docela časté, ale mně vlastně to docela vyhovovalo:)

MaxQ
06.05.2022 5 z 5

Tady je všechno a ještě spousta navíc. Výborný příběh, napětí, akce, cestování časem, Kolíkovy uzenky a samozřejmě humor ve všech podobách. Chybí tu teda Elániovi přátelé z hlídky, ale jejich předchůdci nejsou o nic horší.

tom2843
17.04.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha z celé série o Zeměploše. Můj oblíběný kapitán Elánius v nejlepší formě, záporák s ďábelským smíchem a cestování v čase, které dává smysl a udržuje napětí.

petra5588
08.01.2022 5 z 5

Pro mě zatím nejsilnější příběh Zeměplochy, přečteno jedním dechem (až jsem se občas napětím nadechnout zapomínala).

NannyOgg24
30.12.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla poněkolikáté a stále v Pratchettovi objevuji něco nového, něco, co mi minule uniklo. Noční hlídka jako série je pro mě asi nejlepší ze Zeměplochy.

zuzana4291
26.11.2021 5 z 5

Opět úchvatný a jedičný příběh ze Zeměplochy, který se musí přečíst. Mít občas takovou možnost, jako měl Elánius by nebylo špatné.

pavlina6482
21.10.2021 5 z 5

Skvělá nadčasová reflexe politických událostí :-)