Noční hlídka

Noční hlídka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478/bmid_uzasna-zemeplocha-nocni-hlidka-es0-478.jpg 5 1327 104

Kapitán Elánius z ankh-morporské Noční hlídky měl všechno. Ale nyní je zpět ve své vlastní drsné, nesnadné minulosti, pouze v šatech, které měl právě na sobě, když se Zablesklo. Žít v minulosti je těžké. Umřít v minulosti je neuvěřitelně snadné. Ale on musí přežít, protože má velmi důležitý úkol. Musí vystopovat a chytit vraha, naučit sama sebe mladšího, jak být dobrým poldou, a změnit výsledek krvavé rebelie. Je tu ale problém: když vyhraje, nebude mít ani ženu, ani dítě, ani žádnou budoucnost. Zeměplošský příběh Jednoho města, s kompletním sborem pouličních výrostků, dam pochybné pověsti, rebelů, tajných policistů a dětí revoluce. „Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!“.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Night Watch , 2002

jaroiva
06.07.2021 5 z 5

Přečteno už poněkolikáté, podle vzoru "jednou, dvakrát, hodně", už nevím pokolikáté.
Pro mě je to zlatý hřeb celé Zeměplochy, ve kterém se spojují všechny zásadní linky. Neskutečně promyšlené. I po několikerém čtení pořád bez dechu sleduji všechny uzly a uzlíky.
Letos jsem to nestlihla přečíst v květnu, protože jsem začala hlídku od začátku, ale příští rok si to plánuju na květen jen samostatně. Ještě to neumím nazpaměť.
Tato knížka není tak veselá, jako předešlé, naopak docela temná a k přemýšlení. Je tam všechno, co mám ráda: cestování časem, nějaký ten humor i doják.
Možná už v sérii podruhé dál pokračovat nebudu. Minimálně Šňupec mi určitě stačil jednou.

Deia
23.05.2021 4 z 5

Táto časť mi prišla trochu iná, ako tie časti predtým. Dej bol vážnejší a ponurejší, čo ma trochu prekvapilo. Kniha ako celok sa mi čítala dobre, bola vcelku napínavá a akčná, ale pre mňa to nebolo úplne ono. Už minulá časť ma kvôli tomu cestovaniu v čase veľmi nebrala a s touto som to mala podobne, aj keď sa tu našťastie mních Lu-Tze až tak nevyskytoval. Tiež ma prekvapili vážne vnútorné Elániove monológy, ktoré ma veľmi nebavili a vďaka nim mi kniha prišla zbytočne rozťahaná. Samotný Elánius je ale moja obľúbená postava a tuto bol rovno 2x, takže v podstate sa mi kniha páčila a som rada, že sme sa o ňom dozvedeli niečo nové, aj keď občas bol vykreslený až príliš superhrdinovsky. Páčili sa mi aj ostatné postavy, napríklad mladý Vetinari, či niektorí Elániovi kolegovia z Hliadky. V knihe bolo ešte na môj vkus príliš veľa politiky a v tom som sa občas strácala. Neviem, posledné časti tejto série ma neberú tak, ako by som chcela a dúfam, že sa to ešte zlepší, keďže ešte stále mám pred sebou osem častí.

Gurus
11.04.2021 4 z 5

Chvilku jsem přemýšlel, že dám tři hvězdy, ale to by nebylo fér. Knížka se mi líbíla ale mohla být tak od 200 stran kratší...200 stran okecávek, které byli o ničem...

Felsenberg
11.04.2021 1 z 5

Hromada politiky a pomník spravedlivému sluníčku Elániovi. Za mně slabé. Představa intelektuála o bahně společnosti. Lidé nejsou dobří a poldové jsou zdeformovaní. Oboje má své logické důvody. Kdo se někdy prošel po setmění Předlicemi, Mojžířem, Chánovem, Boleticemi, Karlínem, Marseille, Londýnem, ví své...

tamara1351
30.01.2021 5 z 5

Břitký humor,ironie,nadhled, moudrost,superhrdina Sam Elánius- to jsou klady téhle knihy,která byla velmi čtivá i pro mě ,absolutního neznalce Zeměplochy.Naše setkání probíhalo opatrně,trošku jsme se oťukávali,ale po zjištění,že jedeme na stejné vlně,jsme si padli do náruče a naše přátelství bude trvalé.

mia.com
30.12.2020 5 z 5

Tenhle dil se opravdu mega povedl. Miluju tema cestovani casem, takze me to hooodne bavilo. Autor nezklamal a vymyslel opet poutavy pribeh.

zuzka.boruvka
17.07.2020 4 z 5

Příběh je to na Zeměplochu poněkud netradiční, hodně akční, ponurý a vážný. Samuel Elánius je ankhmorporský superpolicajt, takový superhrdina, za kterého by se nemuselo stydět ani DC

Mikešš
16.06.2020 5 z 5

Krásný díl. Někdy hodně drsný, ale vtipný a pěkně uceluje příběh Elánia. Rozhodně doporučuji, ale nebrat ho jako první díl Hlídky

iskovsky
26.02.2020 4 z 5

Zatiaľ to najlepšie čo som od Terryho čítal... humor sa tu možno neváľa na povrchu ako sú mnohí zvyknutí, ale je trocha hlbšie a treba pri ňom aj premýšľať... a to už sa približuje k umeniu... akcia, napätie a dokonca dej, ktorý dáva zmysel... jednoducho skvelá kniha... škoda, že po tejto knihe už postava Elánia začína metamorfovať ...

Atlantis
12.02.2020 5 z 5

Dodnes si pamatuji, jak jsem kdysi v mládí skončil se Zeměplochou u dílu Zloděj času a Noční hlídku jsem nebral jako pokračování. A to vše jen kvůli odlišnému stylu obálky. Díky bohu jsem ale prozřel a dal tomuto dílu šanci. Je totiž skvělý. Opět Hlídka v hlavní roli, ale tentokrát lehce odlišně. Hrátky s časem, krásný vývoj postav a hlavně je celou knihou prodchnutý pocit zvláštní nejistoty, jestli se vše vrátí do svých kolejí.

aruba
17.01.2020 5 z 5

Naprosto souhlasím s tím, že je to jedna z nejlepších knížek zeměplochy. Rozhodně všem doporučuji!

petr_
27.12.2019 5 z 5

Zeměplocha měla ten čas trochu pomíchaný, což se ukázalo v jiných knížkách, ale fascinu je mě nápad čelit davu s kakaem v ruce. To je prostě hlavologie jako vyšitá.

Slůník
17.11.2019 5 z 5

Kpt. Elánius? S tím bych se moc ráda seznámila!

david9690
12.06.2019 4 z 5

Zajímavá věc. Rozhodně výborný nápad o cestování v čase, lidském osudu a neobyčejném umění být člověkem všem ostatním navzdory. Krásné čtení, zajímavé myšlenky a dobře nastavené zrcadlo společnosti a intrikanstvi mocných, všudypřítomných patolizalů a vlezdoprdelků. Věci jsou zde předkládány s humorem a ironií a přitom tak reálné.

SydBarrett
31.05.2019 5 z 5

Úžasná a napínavá knížka a navzdory tomu, že na Zeměplochu vcelku dlouhá, tak neuvěřitelně čtivá. Navíc s mým (hned po Časnačajovi, samozřejmě) nejoblíbenějším hrdinou a spoustou dalších zajímavých postav. O tom, jak tohle cestování časem vlastně fungovalo, jsem si preventivně zakázal uvažovat, protože bych se do toho zamotal a určitě tam našel i nějaké prapodivné chyby... No to je jedno.

alzbeta4340
14.12.2018 5 z 5

Terry Pratchett byl génius a jeho Noční hlídka by klidně mohla být zařazená do povinné středoškolské četby. Spousta chytrých myšlenek zabalených v humoru.

sarka9190
09.11.2018 5 z 5

Pro mne jeden z nejlepších dílů Zeměplochy. U Pratchetta jsem vždy žasla, jak dokáže kombinovat vážné prvky s těmi odlehčenými. Knížka nemá žádné slabé místo. Ale upřímně, v Pratchettových knihách žádné slabé místo nehledám, užívám si četbu.

Alíša236
18.07.2018 5 z 5

Pro mě nejlepší díl Zeměplochy z těch které jsem četla.

Eremites
12.07.2018 5 z 5

Návrat k mému milovanému Terrymu a nejoblíbenější postavě Zeměplochy - Samuelu Elániovi. Tentokráte do temnějšího, drsnějšího, částečně politického, a až děsivě aktuálního, příběhu.
Nepřestanu žasnout, jak hluboko do lidí Terry viděl, a s jakou laskavostí a humorem to i přes tu nechutnou špínu dokázal přetvořit v napínavé příběhy. Znovu smekám svou čtenářskou hučku a klaním se až na zem(ěplochu).

Posloucháno jako audiokniha. Jedinou nevýhodou této četby ušima je (pro mne) skutečnost, že spoustu brilantně vyšperkovaných myšlenek si nemohu zapsat a následně se k nim vracet. Výhod je hnedle několik - od skvělého audio zpracování, díky kterému se mi některé postavy nesmazatelně spojily s určitým typem hlasu, po množství práce, kterou při poslechu v domácnosti i na zahradě zcela dobrovolně vykonám :-)

theMarty
26.06.2018 5 z 5

S Terrym jsem se setkala už před několika lety. Některé z jeho knížek mě zaujali (Sekáč), jiné jsem upřímně protrpěla.
A tahle patří rozhodně do první skupiny.
Lehká nadsázka a ironie, vtip a happy end, s tím se nikdy nespletete.
Dobře Terry!