Stráže! Stráže!

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459/zemeplocha-straze-straze-459.jpg 4.71599

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 8.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Guards! Guards!, 1989

Kniha Stráže! Stráže!

Pítrs85

Terryho Pratchetta jsem si chtěl přečíst už docela dlouho, konečně jsem se dostal do jeho slavného města Ankh Morpork a... přestože jsem očekával něco krapet jiného, druhá polovina už odsejpala vskutku záživně, zkrátka zase jednou knížka, u které mi chvíli trvalo, než jsem se dostal na její vlnovou délku. Ovšem že si (ne)zamilujete strážníka Karotku, to je... to je... šance tak jedna ku milionu ;-)

milary

Covidu se přičítají následky různé. Mám ale dojem, že nečekané zaujetí pro sci-fi a fantasy patří k těm doposud méně zmiňovaným.
Sotvaže jsem totiž doposlouchala Weirova Spasitele a mocně jím dotčena mu nasázela plný počet hvězd, už totéž hrozí – co, hrozí, tak to prostě je! - u Pratchetta. (No ano, Dobrá znamení jsem vstřebala s naprostým nadšením, ale rozuměla jsem tomu tak, že to je zkrátka jedna z výjimek).

K Zeměploše jsem původně ochladla v okamžiku, kdy jsem usoudila, že prostě není možné, aby cosi bylo v oblibě tak všeobecné a já se, byť s ohledem na žánr, nebavila, a rozposlouchala jsem první díl. Doléhalo to ke mně jako vzdálené dunění bubnů. V maďarštině. Absolutně nula. Tragický přednes pana Kantůrka, naprosto geniálního překladatele, tomu nepomohl. Takže nic.

Nevzdala jsem to. Objevy chtějí oběti. Rozpitvala jsem Zeměplochu na příslušné oddíly, pročetla komentáře, skoukla hodnocení a - celkem v souladu s výsledkem - u nás vzápětí (díky kamarádovi, který je načetl) přistály první dva díly Noční hlídky. Můj muž byl nadšen. Já se první kapitolku či dvě zahanbeně plížila příbytkem a strádala.
Bylo! to místy strašně vtipné. Ale „maďarské bubny“, stále vzdáleně přítomné, mi text porcovaly na pouhé fragmenty, jasně - kolosálně vtipné, úžasně interpretované (Janem Zadražilem), ale přesto jednotlivosti.
Vydrž, než se rozjede příběh, radil muž, rochnící se v posledních kapitolách. Zatnula jsem uši a vydržela.

Co vám budu povídat, beztak jste to všichni četli. Je to přesně tak, jak píšete v komentářích. Je to závislost. :)
(Po)bavila bych se ještě víc (pokud by to ovšem vůbec bylo možné), kdyby mi to tak neodbytně nepřipomínalo Farmu zvířat. Kdyby to nebylo tak vnukavě nadčasové. Kdyby - kde že se to vlastně..? Ankh-Morpork? Hmm...

Kaik

Příběhy z Ankh-Morporku jsou stejně nejlepší. Tento díl měl všechny ingredience - sympatické postavy, skvělou zápletku a hlavně nálož černého humoru. Pratchett ve vrcholné formě.

hnilda3

Moje první kniha od autora a nejsem asi tak nadšená, jak jsem čekala. Nečetlo se to špatně a byly tam fakt vtipné pasáže, ale občas mi dělalo problém vlastně děj pochopit. A bylo pro mě i nezvyklé to, že kniha není členěná na kapitoly a skáče se tam z jednoho na druhé.

Dalibor1980

jedna z najlepsich

Boby17

Všichni členové noční hlídky jsou super, ale snad nejvíce se mi líbil Karotka. Příběh nejméně o jeden level výš ještě pozvedl svým čtenářským přednesem Jan Zadražil. Srdečně doporučuji k poslechu, nám v autě všechny cesty krásně ubíhaly a někdy jsme si ještě jízdu i prodlužovali. Těch hvězd bych dal klidně šest.

Karoley

Moje první kniha od Pratchetta, první návštěva Úžasné Zeměplochy. Kniha má své kouzlo a člověk se dobře pobaví, to ano. Ale nešlo mi se pořádně začíst a stále jsem marně čekala, až se začne něco dít a příběh se rozjede.

"Podívej, když mohou být malí lidé, proč by nemohli být velcí trpaslíci?"

Awča
01.12.2021

Terryho Pratchetta čtu různě na přeskáčku, podle nálady a doby.
A právě v téhle zvláštní době mi přišla Noční hlídka úžasně vhod.
Ty chlapíky si nelze nezamilovat. Každý den jsem se těšila na jejich společnost.
Lady Berankinová byla třešničkou na dortu. Bavila jsem se každým slůvkem.
Posloucháno jako výborně zpracovaná audiokniha, kloub dolů před Janem Zadražilem!