Stráže! Stráže!

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/459/zemeplocha-straze-straze-459.jpg 4.61216

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (8.)

Guards! Guards! (1989)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Stráže! Stráže!

Mona-Amel

První zeměplošská kniha s tématem noční hlídky je jedním slovem dělo, stejně jako celá noční hlídka samotná :) Všechny postavy si člověk nutně musí zamilovat - správňáckého ožralu kapitána Elánia, nelidského Nobyho, seržanta Tračníka i spravedlivého Karotku. Výborně vypracovaná zápletka s překvapivým rozuzlením v tajemném Ankh-Morporku, kde řádí magií přivolaný drak, který místní obyvatele mění v hromádky popela. To vše korunují Karotkovy depeše do rodného dolu: ...Řekl jsem Nobymu o vyhlášce o hazardních hrách a on mi řekl, aby ses neposral, a já si myslím, že to bylo porušení nařízení o pohoršování slovem na veřejnosti z r. 1389, ale nakonec jsem se rozhodl, že proti němu nevznesu obvinění...Váš milující syn Karotka.

Gilnien

Moje první seznámení se Zeměplochou. Byl to velký, několikaletý rest a nakonec jsem se ke knize dostala díky čtenářské výzvě. Nemůžu se ale zcela rozhodnout, jestli mě kniha spíš nadchla, nebo zklamala. Příběh mi přišel nijaký a čekala jsem asi víc od takového omílaného autora. ALE totálně mě dostala vyjadřovací schopnost a celkově sloh a stylistika. Z velké části díky za to překladateli, ale všechny ty "hlody" v knize poukazují samozřejmě na skvělého spisovatele. Jestli se ale pustím do dalších knih, to zatím nevím.

Ranuncul

Opět spoustu vtipných hlášek a popisů,ale mezi moje nejoblíbenější knížky autora patřit nebude.Četla jsem ještě lepší.

slawa.cap

Poslouchal jsme jako audioknihu. Pěkně kompaktní příběh, na rozdíl od prvních dvou v sérii, ale tak nějak jsem od začátku tušil, jak to všechno dopadne - hlavně s kapitánem, ale čekal jsem to mnohem dřív. Možná mohl autor trochu víc využít zmatenosti Karotky. Děj je uvěřitelnější, než u předchozích knih a tak nějak je mi to všechno přirozenější. Těším se až se prokoušu k dalším dílům s Hlídkou.

Hadati

Je to kniha, kterou doporučuji, když se mě někdo zeptá, jakou Zeměplochu by měl číst jako první. Pratchett už zde má ucelenou představu o tom, jak jeho parodistický svět má fungovat, a také si ujasnil, jak se mají některé z postav jako je Patricij nebo Smrť, chovat. Také je to začátek série o Hlídce, takže nový čtenář nijak netápe, kdo je kdo.

Stráže! Stráže! pak také patří do období, které bych nazval zlatou érou Zeměplochy, protože má skvělý a fungující příběh, ale také spoustu humoru, kdy téměř na každé straně je něco, co vás může rozesmát nebo alespoň pobavit.

Navíc se tu poprvé objevuje můj nejoblíbenější zeměplošský hrdina kapitán Elánius, který je parodií na klasické noirovské detektivy, kteří zahodili svou kariéru po ztrátě své lásky, a místo toho se dali na pití.

Příběh je pak o skutečném hrdinství, kdy se i navzdory strachu postavíte nebezpečí, přestože víte, že šance na vítězství je jen jedna ku milionu. A také o cti, když bojujete za správnou věc, i přes tak malou šanci na úspěch.

A vím, že mnoho lidí nečte věnování, ale tentokrát udělejte výjimku, a přečtěte si první stranu textu (v tiráži), protože Pratchett dokáže pobavit i v tomhle.

kamibe

Tak jsme přečetli další díl. Elánius má naše velké sympatie, Karotka rovněž. Z konce jsme však nebyli tak odvázaní a čekali bychom něco dalšího. Patrně v dalších dílech? Kamarád si však docela nečekaně vymínil od Pratchetta přestávku.

Loginus

A tímhle startuje to, co mám od Terryho nejraději. Super. Co dodat?

MacHammer

Naprosto dokonalé! Bohužel jsem tuto knihu četl až po Noční Hlídce takže všechny postavy mi byly již známé ale o to bylo zajimavější vidět jak se třeba Karotka ocitl u Noční hlídky a jak byl kouzelně plný ideálů. Za mne nemohu dát méně než 10 z 10 hvězd. Bravo mistře!