Stráže! Stráže!

kniha od:

Stráže! Stráže! obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459/zemeplocha-straze-straze-459.jpg 4.71451
Série

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 8.

Žánr
Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress
Orig. název

Guards! Guards!, 1989

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (157)

Kniha Stráže! Stráže!

Přidat komentář
RaptoR
06. dubna

Poslechnuto coby audiokniha a bylo to super! Pratchettovský humor má své kouzlo. Navíc, poslech audioknihy během jízdy do práce je ten správný stimulant pro sundání nohy z plynu. Mnohdy jsem vydržel i pár minut sedět na parkovišti, abych věděl jak skončí kapitola :)

orson
01. dubna

Pořád nevím, jestli se mi knihy o Zeměploše líbí nebo ne. Toto byl asi 4. pokus a pořád nejsem rozhodnut - na jednu stranu jsou tam skvělé nápady a vtípky. Na stranu druhou mi to přijde občas už trochu přehnané a tlačené. Prostě nějak jsem s Pratchettem nekompatibilní... ale ještě to s ním párkrát zkusím :)


Satalin
26. března

Pro mě je série s Hlídkou nejlepší a z ní nejlepší Stráže.

n.ezn.amy
18. března

Kdosi v noci proměňuje obyvatele Ankh-Morkporku v cosi, co připomíná tablety živočišného uhlí. Městská hlídka v čele s kapitánem Elániem musí tento problém co nejrychleji vyřešit spolu s "neohroženými" seržantem Tračníkem a desátníkem Nóblhóchem. Aby toho nebylo málo, tak Noční hlídku rozšíří svobodník - čekatel Karotka, který měří dva metry a celý svůj dosavadní život žil v přesvědčení, že je trpaslík. Tento příběh je pro mě jeden z nejlepších, které Terry Pratchett napsal, protože celá Noční hlídka je jeden velký chaos a její členy prostě nelze nemilovat.

NicMocVládce
04. března

(+ SPOILER) První kniha s Elániem kamenou tváří a hlídkou. Elánius i hlídka samotná se v průběhu série vyvíjí. Z alkoholika se stane vážený občan a lord, i když z toho zrovna nemá moc velké potěšení, a tak trochu podpantoflem své milující Lady Sibyly.

Je to už delší doba co jsem měla to potěšení si Stráže přečíst, ale brzy se mi to splní, tentokrát v originále a s úžasnými ilustracemi od Paula Kidbyho.

Chtěla jsem napsat, že příběhy s hlídkou jsou jedny z mých nejoblíbenějších, ale obávám se, že to samé bych psala u smrtě, mágů i čarodějek. Tak si to radši odpustím, než se definitivně rozhodnu, pokud k tomu někdy dojde.

Malarkey
01. března

S radostí konstatuji, že mám za sebou další audioknihu poslechlou při cestě do práce a z práce vlakem. V dnešní době je to více než příhodné a je sympatické, že časopis Pevnost dal ke svému časopisu přílohu právě audioknihu této knihy. Říkal jsem si, že kdy jindy dát po úvodních dvou knihách Terryho Pratchetta Zeměploše opět šanci, když ne teď a když ne knihou Stráže, stráže! A co Vám budu povídat, audiokniha byla odvyprávěná skvostně. Ale i příběh Městské hlídky je fakt sranda. Konečně ucelený námět, něco, co si dokážu živě pospojovat na rozdíl od prvních dvou knih, ve kterých jsem byl poměrně ztracený. Navíc Karotka a jeho parťáci Noby Nóblhoch a Fred Tračník jsou fakt parťáci k pohledání. Jednak je Jan Zadražil nádherně namluvil a jednak si s nimi Terry Pratchett neskutečně vyhrál. Tohle je přesně ten příběh, co jsem si pod Pratchettem předstatoval. Tohle je přesně to, co jsem potřeboval. Nápadité fantasy, které klade důraz na vtip a pohodu. Nic vážného, naopak zatraceně odpočinkové. Aktuálně dávám čtyři hvězdy, ale musím říct, že mi to vrátilo chuť opět okusit svět Zeměplochy. A řekl bych, že počínaje touto knihou se rodí krásné a dlouhé přátelství...

NannyOgg24
02. února

Terry nikdy nezklame. Četla jsem ji už asi potřetí a vždy mě rozesměje a najdu v ní narážky, které jsem dříve nepochytila.

puczmeloun
22. ledna

Noir detektivka s drakem? Pohádka, kde není důležité jméno krále? Taková dávka cynismu a ironie, že to může být až nebezpečné? Tajné řády? Základy chemie dračích žaludků? Pravděpodobnost pro začátečníky? A do toho ještě trochu toho zamyšlení nad šedou masou lidu?*

Je skvělé, že některé věci zůstávají nevyřčené, přesto jsou nádherně jasné. Je zábavné hledat různá propojení napříč knihou, kdy jako už obvykle u Pratchetta každá až příliš konkrétní poznámka, která nezapadá do kontextu, odkazuje na něco v knize ukryté dál, nebo zpět**. A je až neuvěřitelné, že vše zmíněné dává dohromady skvělou a zábavnou knihu. A ještě o to lépe vyznívající, když je zpracování rozehrané ve velikosti divadelní hry, a přesto jde o audiobook namluvený jedním člověkem.

* Tam dole jsou lidé, kteří by následovali jakéhokoli draka, uctívali libovolného boha, přistoupili na každou ohavnost. A to všechno nevyplývá z přemrštěné zvrhlosti, ale z každodenní obyčejné špatnosti těch lidí. Ne z nějaké nepřirozené vynalézavé zvrácenosti velkých hříšníků, ale z ošklivosti a zla duše, produkovaného ve velkém. Dalo by se téměř říci z hříchu, který pozbyl veškeré originality. Oni přijímají zlo, ne tím, že říkají ano, ale protože nedokážou říci ne.
** Což je tedy u audiobooku trošku prekérní a musel jsem sáhnout po kdysi získaném e-booku. Kdo holt nemá v hlavě, musí použít funkci vyhledávání. Viz provrtané kameny a zelená mast na úplném konci knihy.

1 ...