Erik

kniha od:

Erik https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460/bmid_erik-LeY-460.jpg 4.1 1413
Koupit Koupit eknihu Bazar

Erik má koníčka - démonologii. Rád by vyvolal démona a přinutil ho, aby mu splnil tři přání: stát se vládcem světa, získat lásku nejkrásnější ženy Zeměplochy, být nesmrtelným - prostě takové ty obvyklé věci. Místo poslušného démona však vyvolá Mrakoplaše, jednoho z nejneschopnějších mágů Zeměplochy, který se kdysi ztratil v Podzemních rozměrech, a s ním Zavazadlo. Král démonů, novátor s moderním přístupem, aby oživil nedostatečnou fantazii démonů, začne prostřednictvím Mrakoplaše plnit Erikova přání. Avšak, jak říká pekelný král, vtip spočívá v tom, splnit každému jeho přání doslova a do písmene, a přitom mu nikdy nedat to, co si vlastně přál...... celý text

Série:

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 9.


Žánr:
Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

Eric , 1990


více info...

Komentáře (130)

Komentáře 130 Recenze 1

Varjohukka
Varjohukka
15.09.2023 5 z 5

Moje první přečtená Zeměplocha...jen tak "na vyzkoušení", jestli mě to bude bavit...
Bavilo. Moc. Pak už jsem jela hezky popořadě.

jitrnic
jitrnic
12.09.2023 3 z 5

Pokud neočekáváte mistrovské vrcholné dílo (za mě například Malí bohové), jen potřebujete rychle ukojit hlad po svém oblíbeném autorovi (tedy skutečně rychle, lze to přečíst za jeden večer, značnou část z už tak tenké knihy tvoří tentokrát poněkud méně povedené ilustrace), budete spokojeni. Do vlaku či na chalupu perfektní, jen za rok už o té knize nebudu vědět.


jitrnic
jitrnic
12.09.2023 3 z 5

Pokud neočekáváte mistrovské vrcholné dílo (za mě například Malí bohové), jen potřebujete rychle ukojit hlad po svém oblíbeném autorovi (tedy skutečně rychle, lze to přečíst za jeden večer, značnou část z už tak tenké knihy tvoří tentokrát poněkud méně povedené ilustrace), budete spokojeni. Do vlaku či na chalupu perfektní, jen za rok už o té knize nebudu vědět.

FirstDaw8ID
FirstDaw8ID
22.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Jako čtenář neznalý Pratchetta jsem očekával knihu nabitou neskutečným, neustálým a hlavně chytrým humorem. Ve finále jsem se u nějakých úseků pousmál, nebylo to tak třeskuté, jak jsem očekával od spisovatele s tak legendárním statusem. Trochu nechápu tu podstatu toho vymyslet si fantasy svět, ve kterém se zrcadlí naše historie, jen je to jinak pojmenované. Čekal jsem mnohem kreativnější svět. Ve finále bych byl nejraději, kdyby se celá knížka točila kolem té pekelné říše, tam jsem se bavil nejvíc a mělo to největší potenciál. Ale na Zeměplochu jsem nezanevřel, zkusím jinou "tematickou sérii."

Margherita_N
Margherita_N
06.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Erikovi je čtrnáct a je démonolog praktikující svoje rituály v dětském pokojíčku. Ne že by byl úplně neúspěšnej, jen místo démona vyvolá Mrakoplaše, kterej byl od Magického prazdroje zaseknutej někde v podzemí. Ač si Mrakoplaš zase myslel, že nic neumí, král démonů mu ty démonský schopnosti dá. A tak Erik, Mrakoplaš a nezbytné Zavazadlo utíkají až do minulosti, kde se odehraje parodie na dobytí Troje včetně Heleny/Eleonory, protože Erik vyvolával démona mimo jiné proto, aby se setkal s nejkrásnější ženou světa. A taky aby žil věčně, takže následuje setkání se Stvořitelem v momentě, kdy vzniká vesmír a Zeměplocha. A nakonec se trojice vydá do pekla, kde se mučí nudou a terapií. Stále nejsem úplně fanynka Zeměplochy, ale díly s Mrakoplašem mě baví.

mia.com
mia.com
28.05.2023 5 z 5

Bezva dobrodruzo s Mrakoplasem a malym Erikem. Hezky svizne a zabavne.

HellFire121
HellFire121
27.05.2023 5 z 5

Vůbec nejkratší, ale o to zábavnější kniha ze Zeměplochy. Kolikrát jsem se smál od plic.

JointlieKat94
JointlieKat94
30.04.2023 5 z 5

Tento díl s Mrakoplašem a jeho věčným zachráncem Zavazadlem se mi moc líbil.

Moc se mi líbilo ztvárnění pekla, i toho, co se stane, když si budeme špatně přát. :)

Elea
Elea
30.04.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když díly s Mrakoplašem pro mne nejsou až tak zajímavé.

Zelený_Drak
Zelený_Drak
05.04.2023 5 z 5

Erika jsem četla už potřetí. Je to první příběh s Mrakoplašem, který mám opravdu v oblibě. Jednak mám ráda příběhy na téma "pozor na to, co si přeješ", jednak je to jedna z mála Zeměploch, která je podle mého mínění snadno srozumitelná i pro čtenáře, kteří běžně fantasy příliš neholdují. Aztékové (Mayové? Inkové?), Trója, mýtus o stvoření světa a peklo by měli být známí snad téměř každému aspoň rámcově. Tedy by si parodii měl mít tentokrát šanci užít kdokoliv, kdo má všeobecné vzdělání. Zároveň je kniha krátká, takže ji zvládne i méně odhodlaný jedinec. Chápu, že pro některé velké fanoušky Zeměplochy může být naopak trochu zklamáním, ale podle mě je to propracovaná kniha a je to ta, kterou bych doporučila zkusit, kdyby se mě na Pratchetta zeptal někdo, kdo učí literaturu.

farb
farb
26.02.2023 4 z 5

Se zeměplošskými démony je zkrátka pekelná psina.

Mabie
Mabie
17.02.2023 4 z 5

Pratchett dokáže skvěle parodovat společnost, dělá si šoufky z minulosti, rýpe do lidských přání a celkově potvrzuje, že jeho fantazie nemá meze. Je to nejen překroucená historie, kdy během přehlídky absurdního a bláznivého humoru defiluje řada známých i nových postav - kromě jedinečného Smrtě, nepřehlédnutelného Mrakoplaše a vražedného Zavazadla se spoustou nožiček potkáme i amatérského démonologa Erika, pekelného démona Quizozapleta, byrokratického pekelného úředníka Astfgla a dlouhou řadu dalších kreaturek.
Nakonec ze všech těch nesmyslů a potrhlých vtípků vyplynou vtipné postřehy i hluboké myšlenky a nezbývá než jen smeknout před Pratchettovou dovedností slovotvorby.
Nebylo to to nejlepší co jsem od Pratchetta četla, ale za 4 hvězdy to je zcela určitě.

"Je to nějaký chlápek, který se vysmíval bohům, nebo co. Musí valit ten kámen nahoru do toho kopce a pokaždé, když už je tak tak nahoře, kámen mu vyklouzne a skutálí se dolů."

Démon zvedl hlavu. 
"Jenže předtím," zatrylkoval, "musí pokaždé vyslechnout Směrnice a nařízení pro nezdravou a nebezpečnou práci v oblasti zvedání a přemisťování těžkých břemen."
- no prostě Peklo :-)

eltondo
eltondo
23.12.2022 5 z 5

Za mne perfektní. Naopak se trochu divím spoustě ostatních hodnocení, které knížku označují za slabší. Démonolog s nalepovacími fousy a s věčným Vari!, džungle, kde znali, ale zároveň neznali kolo, ztetkovatělá "trójská Helena", chlebíček od Stvořitele, peklo, které teprve s moderní koncepcí začalo působit účinná muka, Fontána mládí, jejíž voda se musí převařovat - to všechno mě velice bavilo. Mohlo to být delší.

Hor89
Hor89
09.12.2022 4 z 5

Návrat Mrakoplaše v devátém díle Zeměplochy. Kniha má bohužel pár hluchých míst a přijde mi že se některé Mrakoplašovy hlášky trochu opakovaly. Ale scénky s papouškem a Astfglem jsou skvělé, stejně tak závěr. Ilustrované vydání jsem sháněl hodně dlouho, ale vyplatilo se - je opravdu povedené (pokud nepočítám jeden chybějící odstavec textu).

hungryreader00
hungryreader00
30.11.2022 5 z 5

Krátká odpolední oddechovka, u které se nasmějete, a zároveň inteligentní kniha plná aluzí na literární díla a pověsti. Myslím, že i pozornému čtenáři ledacos unikne, proto určitě stojí za to přečíst vícekrát, obzvláště když je kniha tak krátká.

Set123
Set123
30.10.2022

Já mám Erika rád, pokud vás to zajímá. Pokud ne, tak… tak to máte blbý, protože mě to očividně nezajímá.

Ona je to trošičku jiná kniha, než by člověk klasicky od Zeměplochy čekal. Ale to je dost očividné už tím že její název je přiznaně aluzivní a je nejtenčí z celé Zeměplochy. To, že tu něco bude jinak, bylo zjevné. Myslím, že se kniha nejvíce blíží Soudným sestrám. Ač nepopírám, že ty jsou přeci jenom o něco lepší a důmyslnější. Ale ano, jsou to Soudné sestry říznuté Mrakoplašem. Proč soudné sestry? Ta kniha je stejně aluzivní, jen v Erikovi je to… přiznanější a méně důmyslné – pročež jednodušší s příjemně odpočinkové.

Kniha střídá reference na jedno klasické dílo za druhým. Hlavním motivem je očividně Faust. Konkrétně Goethův Faust, řekl bych, ale možná ho tam vidím jenom proto, že ho mám nejraději. Pak už se to střídá jedna kniha za druhou. Nevím na co přesně (jaké literární dílo) odkazovala Tezumánská říše (a nepochybuji, že nějaké takové dílo existuje), ale potom už je to v zásadě bez debaty Ilias, Odysseia, Božská komedie (ta je spolu s Faustem prorostlá celou knihou, skoro se divím, že Jass na některé vtipnější pasáže nepoukázala, asi nemá tu úchylnou potřebu jako já), Ztracený ráj (ten poměrně málo, ale ona velká rebelie v Pekle na konci na ni odkazuje zcela očividně), do toho hned několik řeckých mýtů a, jsem si tím téměř jist, máme tu například i Mýtu o Sysifovi od Camuse. Další díla jsem jistě přehlédl čistě pro svou nevzdělanost. Co možná bude překvapivé je fakt, že v knize je poměrně očividná aluze na Bratry Karamazovi. To jsem od Pratchetta upřímně nečekal.

„‚A s jakými mukami se tam u vás na onom světě kromě toho kvadrilionu ještě dá počítat?‘, najednou podivně ožil Ivan.
‚Ha! Tak muka tě zajímají? No, ani se neptej. Dřív to byla taková všehochuť. Tato teď jsou v módě hlavně záležitosti morální, všelijaké ty výčitky svědomí a další podobné hloupůstky. To máme taky od vás, co se tu takzvaně zjemnily mravy. Pokud se ptáš, kdo z toho nejvíc těží, odpovím, že hlavně nestydové, Protože kde by ti přišli k nějakým výčitkám svědomí, když vůbec žádné svědomí nemají. O to hůř jsou na tom ti slušní, jimž ještě nějaká ta čest a svědomí zůstaly. Takhle to dopadá, když se reformy uplatňují na nepřipravené půdě a ještě k tomu se opisují odjinud. To může jen uškodit. Není nad někdejší kacíře na hranicích!‘“

To je vlastně takřka identické s jednou promluvou ke konci Erika, když je nám předváděno reformované peklo. Pak je otázkou jestli ono „peklo jsou ostatní lidé“ je odkazem na Sartrea, nebo to prostě vyplynulo.

Každopádně, jak říkám, je to odpočinková záležitost, proti které já v zásadě nejsem schopen nic moc namítat. Možná není tak sofistikovaná, jako jiné Zeměplochy, ale proč by taky furt všechno sakra mělo být sofistikované.

floribar
floribar
25.09.2022 4 z 5

Trošičku horší než ostatní knihy, ale to je možná můj pohled, jelikož knihy s Mrakoplašem nepatří mezi mé oblíbené. Jinak kniha má v sobě schované historické reference, které celou knihu vylepšuje, jelikož jsem dějepis milovala. Navíc zavazadlo je úžasné, jako vždy. Jednoduchý děj i zápletka a celá kniha působí, jako pár samostatných povídek.

Dragonian
Dragonian
19.08.2022 3 z 5

Tento díl Zeměplochy je zřejmě nejhorší. Ale nenechte se tím odradit, pořád je to Zeměplocha! Kniha je taková jednohubka, pobaví a určitě se budete smát. Je to přeci Zeměplocha!

Taj-ka
Taj-ka
11.07.2022 3 z 5

Klasicky Pratchett, trochu osvezeny historickymi referencemi

Metla
Metla
05.04.2022 4 z 5

- Úplně ho zkazili a rrozmazlili, nechávají si ho hrrát s věcma starrýho, tentononc, toho. ,Oh, je to tak inteligentní chlapec, pořád by jenom ležel v knihách‘,“ zapitvořil se papoušek. „Nikdy mu ale nedali nic z těch věcí, kterrej citlivej tentononc jeho věku potřebuje, to ti říkám já.“
„Myslíš lásku a péči?“ zasnil se Mrakoplaš.
„Já myslím, krrucinál, pořádnej tentononc, to, výprrask,“ prohlásil s hlubokým přesvědčením papoušek. -

Moudrý pták - věčná škoda, že pro něj Terry Pratchett nenašel v příběhu větší roli. Totéž platí pro Zavazadlo. Erik nebyl až tak zábavný, jak sliboval začátek, a Mrakoplaš poněkud vyčpěl (série znalý čtenář už přesně ví, co od tohoto máka očekávat). Podsvětí pod knutou byrokratického šéfa polechtalo bránici, ovšem potenciál byl přece jen o chlup z čertího ocasu větší. Každopádně by měl člověk velmi pečlivě zvážit svá přání, mohou se plnit velmi poťouchle. V rámci „Zeměplochy“ je tenhle díl velmi kompaktní, přesto napěchovaný bláznivými epizodkami, leckdy se slavnými základy (např. Trójská válka). Nudit se pravděpodobně nestihnete - já tedy ne, navíc jsem četbu absolvovala s tolik potřebným úsměvem, ba i občasným zasmáním. Ano, Pratchett stvořil ještě povedenější knihy, ale já jsem naprosto spokojená i s jeho lepším standardem. 80%

jakub2199
jakub2199
03.04.2022 3 z 5

Krásný příspěvek do série knih ze Zeměplochy. Tentokrát variace na slavné faustovské dílo a trocha řecké mytologie k tomu. Linie děje je vcelku jasná, ale rozhodně bych vytkl jistou absenci pojící myšlenky. Opakuje se výtka na kterou jsem narazil, když jsem četl Poslední kontinent, měl jsem pocit, že šlo spíše sérii epizodních příběhů rámovaných větším příběhem, který se ozval jen čas od času. Nešlo ani o nějaké komplikované budování, prostě se dějová linka objevila, posunula nás do další scény a zase se zdánlivě vytratila.
Kniha je to krátká a rozhodně jsem se nenudil, ale musím se přiznat, že sérii o čarodějkách a městské hlídce jsem si oblíbil více.
Rozhodně ovšem mohu doporučit. Toto jsou pouhé výtky čtenáře, který je od sira Terryho zvyklý na zajímavější kousky.

anebar
anebar
02.04.2022 2 z 5

Bavil vás ve škole dějepis? Ne? Je možné, že vás tato kniha ze série Úžasné zeměplochy nezaujme stejně jako mě. Kniha je úzká a jde přečíst poměrně rychle, ale je tam moc balastu, užila jsem si pouze její začátek a konec. Kdybych ji z knižní série vynechala, nic by se nestalo.

Luicy
Luicy
06.03.2022 5 z 5

Co dodat, parádní Zeměplošská jednohubka plná humoru. Mrakoplaš a Erik byli super dvojka, která mě bavila. Takové pohodové jednoduché počteníčko, které mi urychlovalo cestu v MHD.

TooLe
TooLe
10.10.2021

(SPOILER) Erik je oddechová nenáročná knížka, další díl mé oblíbené série o Zeměploše. Knížka je ze žánru fantasy.
Erik je démon, který chce splnit 3 přání: Stát se vládcem světa, získat lásku nejkrásnější ženy a být nesmrtelný. Tento démon si vyvolal místo poslušného sluhy čaroděje Mrakoplaše ze Zeměplochy. Mrakoplaš je asi nejneschopnější čaroděj neviditelné univerzity. Mrakoplaše doprovází ať chce nebo nechce chodící truhlička Zavazadlo a způsobuje ještě větší zmatky než její samotný pán.
Mrakoplaš, Erik a Zavazadlo se dostanou do záhrobí, popletou hlasu tvořiteli světa a díky jejich nemožnému čarování, vtipům a neohravaností způsobí rozsáhlé chyby ve tvoření světa, zničí část pekelného oddělení a způsobí ještě větší chaos v záhrobí, než si sám Hádes dovede představit.
Erik je nakonec rád, že setkání a putování s Mrakonošem přežil a upustím od dalších přání. I pán Smrt by chtěl konečně Mrakoplaše dostat, ale zase se mu to nepodařilo.
V knize jsou vtipné situace, které jsou ještě vtipnější díky mluvě démona. Je to psáno jednodušše, bez komplikovaných zápletek. Běžné situace díky vtipu a působení neohrabanosti Mrakoplaše působí ještě vtipněji.

Janek
Janek
22.09.2021 3 z 5

Je mi líto, ale po přečtení už několika Pratchettovek musím konstatovat, že si s autorem zkrátka nesedneme. Dalších pokusů z mé strany netřeba.

Jass
Jass
10.09.2021 4 z 5

Čtyři hvězdičky jen proto, že jsem zrovna zapnula kriticku část svého mozku, která tvrdí, že nemůžu každé knize dávat pět hvězdiček. Je to samozřejmě opět skvělé, ale oproti jiným Prachettovým knihám se u mě řadí spíše mezi ty slabší. Ukazuje se tu totiž moje potřeba postavy, ke které můžu přilnout a ta mi tu trochu chybí... K Mrakoplašovi mám neutrální vztah, Erik je postava spíše vytáčecí a fandit vrcholnému byrokratovi by byl čirý masochismus. Nakonec jsem tedy v zoufalém pokusu přilnula k papouškovi, jen aby v zápětí zmizel ze scény...
Myšlenka celé knihy je ve své podstatě velmi jednoduchá a sama se s ní ztotožňuji - je lepší si nic nepřát, protože když si člověk něco přeje, vesmír to překroutí do osmičky a pak to člověku splní ranou mezi oči. Humor je to samozřejmě opět prvotřídní - Prachett se znovu vrací k Homérovi, představuje nám Stvořitele a provádí nás tím nejhrůznějším peklem... démonů mi bylo celkem líto.
Celkově samozřejmě super jako vždycky - poslouchala jsem jako audioknihu na youtube, namluvil Arminius, můžu jen doporučit!

AnoMANder
AnoMANder
22.06.2021 3 z 5

Jeden z útlejších Pratchettů a za mě i jeden ze slabších. Téma s velkým potenciálem, ale chybělo mi víc humoru. Vstupy do dějinných událostí byly super.
Plusem je Mrakoplaš se zavazadlem lidské společnosti podobný svět pekla.

MartinPetlach
MartinPetlach
09.06.2021 3 z 5

Netvrdím že by mě to nebavilo, párkrát jsem se zasmál ale i tak jsem od toho čekal trochu víc.

70/100

alibaba72
alibaba72
03.03.2021 5 z 5

Opět jsem se bavil od začátku až do konce :-)

boxas
boxas
05.02.2021 4 z 5

Je to hezké čtení, i když upřímně řečeno na Zeměploše se odehrávaly už mnohem lepší příběhy. Ale i tak.
Hodně mě pobavilo, jak podle TP vypadá peklo, a také závěr se mi líbil. Jo, jo, cesta do pekla je lemovaná dobrými úmysly...pardon, v tomto případě schody. :-)

Aspoň jeden dialog, co mě rozesmál:
Dítě vytáhlo palec z pusy a s výrazem někoho, kdo dokončil vyčerpávající výzkum, dodalo: "Pan Blouk je ee!"
"Seržante?"
"Pane?"
"Hlídejte to dítě."
"Ano, pane. Desátníku?"
"Seržante?"
"Postarejte se o to děcko."
"Ano, seržante. Vojíne Archivosi?"
"Desátníku!" ozval se vojín a jeho hlas byl plný neblahé předtuchy.
"Ručíte mi za toho šprčka krkem."

mataj
mataj
25.01.2021 5 z 5

Bláznivá a úžasná Zeměplošská jednohubka. Co se týče knih Terryho Pratchetta jsem absolutně nadšená a rozhodně nekritická, protože dostávám přesně to, co očekávám. Neskutečnou fantazii a obří porci zábavy. Tentokrát opět s Mrakoplašem, který plní velice "ochotně" a jednoznačně doslovně přání mladého kluka Erika. Díkybohu je v závěsu Zavazadlo, aby je zachránilo z každé životu nebezpečné situace.

puczmeloun
puczmeloun
22.01.2021 4 z 5

Nádherná drobotina. Několik jednohubek stavících na tom nejlepším, co máme na Pratchettovi rádi. Obecně známá historie a kulturní odkazy, propletené s humorem, nějakou tou filozofií i náboženstvím. A do toho parádní ilustrace Joshe Kirbyho...

Jak by vypadalo peklo, kdyby ho ovládali lidští byrokraté, z čeho vznikl život a jak to je s Velkým třeskem (nebo radši Velkým sykotem)? Jak mění mýty historii (parádní Mrakoplašův předek Lavaeolus a zápletka s nejkrásnější ženou světa*) a k čemu bylo Azték... tedy Tezumáncům vlastně to kolo?

Poznámka k českému vydání: Opravdu mě mrzí, že i když jde o ilustrované vydání pro fanoušky (a zeměplošské sběratele), vydavatelství Talpress si s ním nedalo více práce. Na jednom místě chybí polovina stránky textu a v knize je docela dost překlepů, z nichž jeden sériový mě tahal za oči po celou četbu. Náhodně po knize je totiž slovo Teď psáno s velkým T na začátku, jako by to mělo něco znamenat (jak se to mohlo stát?). Neznamená. A takto není psáno ani v anglickém, ani v prvním českém vydání. Zároveň, Kirbyho ilustrace jsou uprostřed dost necitlivě děleny natolik, že často mizí ústřední téma - hlava hada, Erik, "pozadí" koně... Určitě se to dalo udělat nějak citlivěji...

* „Ale já četl, že to je ta nejkrásnější žena -“
„Jo ták,“ pokýval hlavou seržant, „no když mrháš časem na čtení, místo abys -“
„Věc se má tak,“ vskočil mu rychle Mrakoplaš do řeči, „že tady se uplatňuje to, čemu se říká dramatická nezbytnost. Málokoho by napadlo vést válku kvůli - třeba - příjemné dámě středního věku, v příhodném osvětlení průměrně přitažlivé. Myslíš, že ano?“
Erik měl slzy na krajíčku.
„Ale píše se, že kvůli její tváři vyplulo tisíce lodí -“
„To je to, čemu se říká metafora,“ ušklíbl se Mrakoplaš.

Yardak
Yardak
06.01.2021 5 z 5

Přiznám se, že jsem četl zatím jen pár knih ze světa Úžasná Zeměplocha. Některé části byly lepší, některé lehce průměrné (občas mi trvalo se pořádně začíst), ale Erik mě zaujal hned od začátku a bavil po celou dobu. Je však pravda, že se jedná o kratší román Terryho Pratchetta. Čaroděj Mrakoplaš je velmi zábavná postavička a ve svých výstupech úžasně perlil:o)). Slabších 5 hvězd.

Beltrix
Beltrix
08.12.2020 4 z 5

Čtu Zeměplochu podle pořadí, v jakém byla u nás vydávána, takže to bylo už docela dávno, co jsem se naposledy "viděla" s Mrakoplašem (a jeho Zavazadlem). Setkání to bylo vskutku příjemné, ačkoliv Erik mi trochu lezl na nervy. Kniha byla tenčí, než je obvyklé, což vedlo k tomu, že i příběh byl méně zamotaný, ale i méně šílený než obvykle.

Kami33
Kami33
13.10.2020 5 z 5

Mrakoplaš, chudák, musí zase někam cestovat. Ale je fajn, že se vrátil z... Za mě povedené.

terimila
terimila
13.09.2020 3 z 5

Tohle mě moc neoslovilo. Erik mi přišel jako postavička naprosto nezajímavá, protivnej rozmazlenej kverulant, jehož jediným přínosem je, že dostal zpět Mrakoplaše. Od návratu Mrakoplaše jsem si ale slibovala víc. Takže ok, máme ho zpět... akorát, že se děje pořád to samé. Někdo něco chce, Mrakoplaš plaší a stále prchá a Zavazadlo je mu v patách. Nějak mám pocit nastavované kaše / opakovaného vtipu. Dokonce jsem zvažovala, že dám poprvé Zeměploše dvojku. Pač návštěva u jakožeAztéků a Trojanů s Řeky byla fakt jaksi vyčpělá, nic moc nového ani překvapivého. Zamotá se to, zkomplikuje se to, velký ohrožení... a zachrání to velkolepý příchod Z.
Až to peklo to zlepšilo. Uznávám, myšlenka pekla jakožto místa děsivého tím, že tam je příšerná nuda, ta je zajímavá. Byrokratické peklo mě konečně obměkčilo a přimělo mě dát aspoň průměr.
Jo, možná to trochu bylo i tou divně načtenou audioknihou, jak píše RyonMathrin níže. Ale na druhou stranu - dobrou Zeměplochu ani sebeblbější projev nezkazí, tak jsem to měla třeba se Sekáčem. Prostě tohle mi nesedlo.

RyonMathrin
RyonMathrin
20.07.2020 4 z 5

Na Erika jsem se velice těšil, ale nakonec jsem byl trochu zklamán. Mám za to, že to je hlavně z důvodu nahrávky audioknihy, kterou se mi jinak nepodařilo sehnat (evidentně namluvil jen jakýsi nadšenec, bohužel s vadou řeči a přes slyšitelnou snahu monotónním projevem).
Opět Mrakoplaš, myslící hruškovník atd. a nekonečné variace a parodie na dané téma, které je tentokrát démonologie. I mladý démonolog je skvěle vymyšlen. Určitě stojí za přečtení, zejména pro všechny milovníky Pratchetta, na nejvyšších stupních mého žebříčku se ovšem neumístí.

Pjater
Pjater
22.06.2020 4 z 5

Kniha je velmi krátká, ale pobavila dostatečně. Hlavně ten průšvih s Trojským koněm. No jo Mrakoplaš.

kurama45
kurama45
14.06.2020 4 z 5

Ešteže si úbohý Erik neželal stať sa ministrom. Mohol skončiť ako bonsaj. A oproti tomu je i peklo rajom :D.

špulo
špulo
15.03.2020 5 z 5

Prečetovky sú, aj nie sú oddychovou literatúrou. Tento diel ale oddychovkou je. V rámci celej Zemeplochy, či mimo nej. Ak sa však chcete dozvedieť, čo je to naozaj peklo, tu to zistíte. Fakt, nerobím si srandu...