Pyramidy

Není snadné být faraónem v pubertě. Nesmíte s sebou nosit peníze, ovoce vám loupají mladé ženštiny nevázaných mravů, kdekdo si myslí, že můžete za to, že vychází slunce a kukuřice roste. Neustále se vám zdá o sedmi hubených a sedmi tučných krávách, a k tomu všemu ještě díky parakosmické nestabilitě vybuchne Velká pyramida. Pak si ještě musíte poradit se všemi těmi vrahy, sfingami, dřevěnými koňmi, filozofy, svatými krokodýly, chodícími mumiemi, dravým stavitelem pyramid a s Hitem se supí hlavou, který je bohem všech neočekávané příchozích. Přitom všechno, co byste opravdu chtěli, je udělat něco pro mladé lidi a starobylý střed města....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458/zemeplocha-pyramidy-458.jpg 4.21187

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 7.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Pyramids, 1989

Kniha Pyramidy

Čand@

A je to jasné… Na počiatku nebolo žiadne Slovo, ako nám tvrdí istá najčítanejšia kniha na svete. Na počiatku totiž boli smädné ŤAVY!

Taj-ka

Typický Pratchett. S každou další knížkou mi víc dochází, že i když se mi některé líbí víc a jiné míň (tahle nebyla úplně top), tak to bude spíě mým konkrétním rozpoložením, přehledem a blízkostí k tématům, než výkyvy v kvalitě knížek. Tedy někdo jiný možná tuhle knížku zhltnul.

Set123

Byl to zajímavý zážitek si takhle pročítat po letech Pyramidy v této krásné sběratelské edici. Upřímně si teď nejsem jist, zda jsem toho času Pyramidy vůbec dočetl, protože zhruba od poloviny jsem si takřka nic nepamatoval.

O čem Pyramidy jsou? O čase (je Dios odvozeno od latinského dies?), Uroborovi, o řeckých filosofech, o Torjských válkách, o žiletkách a kvantech. Také o velbloudech a z velké části o velice podivných vraždách. Pan Pratchett to také celé protkal jistou mírou erotického napětí, které vám v závěru knihy dá pěkně do zubů. To vůbec není špatný výkon na jednu knihu, řekl bych. A řekl bych též to, že právě daný výčet je nejlepším důkazem toho, že Pyramidy jsou, přes veškerá svá specifika, plnohodnotnou Zeměplochou, která není ochuzená o nic krom klasických sériových postav. A to není na škodu, občas to dokáže být velice osvěžující (konec konců, nepatří Malí bohové k tomu lepšímu ze Zeměplochy?).

Ale je fakt, že pro mne Pyramidy i nadále zůstávají jednou z těch méně oblíbených knih série. Jsou zábavné, jsou plné a originální, ale přes to na mě nepůsobí jako jiné díly. Humor je skrytější, kupodivu méně absurdní, a události v knize jsou natolik zvláštně zběsilé, že mne jednoduše nedokázaly upoutat. Ačkoliv třeba taková scéna se Sfingou mě odrovnala. A bylo jich víc. Stejně jsem se na konec knihy docela těšil a to se mi zase tak často nestává, ne u Pratchetta.

Mimo jiné jsem si jist, že s hlubší znalostí egyptské mytologie a řecké filosofie bych si knihu výrazně více užil. Mimochodem, zdá se mi, že i v Pyramidách nalézáme jisté ozvuky Shakespeara (alespoň Antonia a Kleopatry) a možná, pokud si to už jen nenalhávám, také tak trochu utahování si z Nietzscheho. Což opět jen nahrává tomu, že kniha je plná a komplexní a stejně to furt tak nějak necítím.

Každopádně jsem rád, že jsem si ji znovu přečetl, můj názor na ní se za ty roky rozhodně změnil a myslím, že si ji někdy ještě rozhodně přečtu. Pokud nic jiného tak kvůli Ty Mrchovi, Těpicovi a Ptraci. I v tomto samostatném krátkém… asi tománu… dokázal pan Pratchett vytvořit skvělé postavy a vztahy a za to smekám klobouk.

anonymní.Ilja
30.12.2021

Tato kniha je další z řady malých odboček na cestě Zeměplochou, které Pratchett pro nás čtenáře připravil. Jde o samostojný příběh, který je opět přehlídkou kreativních nápadů a satiricko-humoristických parafrází.

Z této knihy pochází jedna z mých top 10 (nebo top 1 000 000?) Terryho Pratchetta: fantastický rozhovor se Sfingou!

n.ezn.amy
30.07.2021

Pratchett mě nikdy nezklame. Opět zábavné a velmi vtipné. Být faraonem není snadné, natož když jste v pubertě, můžete za vše co se na světě děje, lidé nemluví k vám, ale ke zlaté masce co máte na obličeji a nebo k Velkému vezírovi. Ta ukrutná nuda a trápení nad tím, proč Pí je zrovna 3,14. A přitom vy byste tolik chtěli udělat pro místní lid. Skvělá parodie na starobylý Egypt, kdy se zaručeně pobavíte.

Vendy1993
19.07.2021

Tak tento díl mě taky dost bavil, myslím, že jsem ho četla jako druhý hned po Mortovi...opět velmi humorné, u některých hlášek či částí jsem učůrávala ;)

Koza3
27.06.2021

Znovu louskám Zeměplochu po nějakých 20 letech a je to pořád pecka. Pyramidy byly slabší, ale druhé přečtení s již nějakou životní zkušeností má větší hodnotu než tenkrát. Příběh "faraonů" a jejich Bohů je taková parodie na náš svět (ostatně jako většina ostatních titulů). Líbilo se mi rozdělení děje do Ankh Morporku a následně do Starého království. Líbilo se mi zhmotnění Bohů a vtíravé rady kněžích, které tlumočí příkazy králů dle vlastního uvážení. Škoda, že tam Smrť skoro vůbec nebyl, ale v místě, kde ožívají mumie je to celkem pochopitelné. Tyhle odbočky od hlavních sérií jako čarodějky či hlídka mi dříve moc nedávaly, ale teď už je beru jako příjemné zpestření a takový spin-off do okolních krajů a příběhů. Ale i přes to se těším zase do toho zasmrádlého města, kde se dá po řece skákat jako na ttampolíně :-)

PS. Šlo cítit, že občas český překlad trochu pokulhává a není schopen vhodně přeložit některé britské specifika. Začíná se tady projevovat Kantůrek, který pod čarou občas vtipně doplní některé zajímavosti.

Metla
24.06.2021

„Podobný sebezáchovný pud vede například delfíny k tomu, že zachraňují topící se lidi pokaždé, když se v okolí vyskytuje svědek, který by mohl vidět, jak je překusují napůl (což je jejich běžným projevem), a referovat o tom ostatním lidským bytostem. Skutečnost je taková, že velbloudi jsou mnohem inteligentnější než delfíni. Jsou o tolik bystřejší, že si rychle uvědomili, že nejprozíravější věc, kterou může chytré zvíře udělat, pokud nechce, aby jeho potomci strávili většinu života na laboratorním stole s elektrodami v mozku, přesunem námořních min ze základny A na loď B, nebo pod přihlouplým dozorem biologů, je udělat všechno pro to, aby to ti zas… lidé nezjistili.“

Vím, na koho se obrátit, kdykoliv potřebuji přizvednout skomírající náladu. Desítky knih z bezedné studnice praštěných nápadů sira Terryho Pratchetta zaručují tomuto spisovateli nesmrtelnost. Dokonce i bez pyramid, balzamování a všech těch fáčů, nezbytných pro obyvatele mžilibabských hrobek. Bez obav jsem zavítala do Cechu vrahů, poznala úskalí vládnutí ve zkostnatělé monarchii, trpěla pocitem méněcennosti ve srovnání s velbloudím géniem, plně jsem pochopila vztah mumií ke svým příbytkům a snad nejvíce jsem se nachechtala narážkám na Trojskou válku. Přetrvávající duševní úsměv s občasným vyprsknutím smíchy ke spokojenosti bohatě stačí… Pokud si však správně pamatuji, následující „Stráže! Stráže!“ by měly vést k nadšení. 75%