Noční hlídka

Noční hlídka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478/bmid_uzasna-zemeplocha-nocni-hlidka-es0-478.jpg 5 1327 104

Kapitán Elánius z ankh-morporské Noční hlídky měl všechno. Ale nyní je zpět ve své vlastní drsné, nesnadné minulosti, pouze v šatech, které měl právě na sobě, když se Zablesklo. Žít v minulosti je těžké. Umřít v minulosti je neuvěřitelně snadné. Ale on musí přežít, protože má velmi důležitý úkol. Musí vystopovat a chytit vraha, naučit sama sebe mladšího, jak být dobrým poldou, a změnit výsledek krvavé rebelie. Je tu ale problém: když vyhraje, nebude mít ani ženu, ani dítě, ani žádnou budoucnost. Zeměplošský příběh Jednoho města, s kompletním sborem pouličních výrostků, dam pochybné pověsti, rebelů, tajných policistů a dětí revoluce. „Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!“.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Night Watch , 2002

magnolia
11.03.2017 5 z 5

Můj třetí Pratchett, první se Samuelem Elániem - a nedostává se mi slov, k těm 5 hvězdičkám, které si Noční hlídka plně zaslouží. Tak jen přidám palce těm, kteří to všechno, čím je román napěchovaný, umí lépe vystihnout. A stávám se další obdivovatelkou úžasného Terryho Pratchetta. Bylo to napínavé a moudré čtení, místy vážné a dojímavé (a ten správný druh humoru tam také je, jistě i díky panu Kantůrkovi - už jen všechna ta jména...). Jsem ráda, že jsem ji kdysi synovi koupila, že jsem si ji přečetla a on se k ní znovu nyní vrátil (a poradil mi další tipy).

lucie0951
25.01.2017 5 z 5

Noční hlídka je nejlepší z příběhů městské hlídky,jež jsem dosud četla.

vamp
23.12.2016 2 z 5

Skoro každý to tu vychvaluje, ale já s tím mám problém a nemůžu se prokousat...

marek2800
27.10.2016 5 z 5

Pro mě nejlepší Pratchett. Ne že bych četl všechny, ale četl jsem jich hodně. U některých si vůbec nepamatuji, o čem byly. Ale tohle je něco jiného. Takhle geniálně popsat mechanismy okolo revoluce, to se hned tak někomu nepodaří.

Simi
31.08.2016 5 z 5

I já ji znám nazpaměť, jako celou sérii o Městské hlídce a stále a opakovaně se k ní vracím a prožívám Samovu cestu do minulosti. Vtipná, poutavá, napínavá, k vážnému zamyšlení.... Prostě dobrá knížka jako vyšitá (a to nepatřím do cechu švadlen a šiček;-)).

Tétéčko
07.08.2016 5 z 5

A opět jsem si uvědomila, že už nic jiného nenapíše. Je mi to líto.

vejnar0612
03.08.2016 4 z 5

Zdravím všechny, tato kniha si ode mě vysloužila podrobnější recenzi tady: http://vitavejnar.blogspot.com/2016/08/zemeplosska-nocni-hlidka-zasahuje.html

BLeeCraleek
21.05.2016 5 z 5

Tak tahle knížka mě fakt uchvátila… pokaždé když ji čtu(a že sem ju četla hodněkrát) v ní najdu nějakou narážku, obraz, vtip prostě něco, co sem si nevšimla… jen by mě zajímalo, co že to měla Sandra v tom košíku…?

dpxcz
01.03.2016 5 z 5

I přes to, že knihy s městskou hlídkou nemám moc rád, tahle mě náramně bavila.

petulka.sasanka
29.11.2015 5 z 5

První polovina super, rychlý spád, typický humor; druhá polovina se mi strašně vlekla

Polinius
01.11.2015 5 z 5

Asi nejlepší díl série. I když na mé osobní špičce se tísní asi pět knih.

grillica
18.05.2015 3 z 5

Elánius a jeho cesta tam a zase zpátky. Trochu jiná Noční hlídka, (téměř) bez Karotky, (téměř) bez trollů, trpaslíků i vlkodlaků. Ale zas se toho dozvíte hromadu z historie města i hlídky před XY lety. První polovina byla super, druhá mě bavíla míň.. Shrnutí: Za sebe považuju tento díl za nejmíň záživný, ale ještě mi zbývá Buch a Šňupec.

wiix
28.04.2015 3 z 5

Neviem, akosi som sa nevedela na to namotať, aj keď Pratchett je úžasný, kde berie tie nápady a tú iróniu na problémy a situácie dnešnej doby to neviem, ale je to dokonalé. Avšak počiatky Ankh-morporského mesta sú najlepšie!

Hedwik
23.02.2015 5 z 5

Skvělá kniha, doporučuji zahrát si po čtení deskovou hru Zeměplocha. Jde o to, že každý svět má své mouchy, ale tento prachettovský je chutnější a v můžete v něm být čím chcete.

dobroslav9182
09.01.2015 5 z 5

Noční Hlídka je moje druhá nejoblíbenější Zeměplošná kniha (celkově mám asi knihy s Hlídkou nejradši). Sir kapitán Samuel Elánius se díky magickému nedopatření dostane do své vlastní minulosti, kde musí nejenom vychovat z malého Sama budoucího kapitána, ale také dopadnout šíleného vraha a přivést ho před spravedlnost (v tom správném čase). Perfektně napsaný příběh, kde by se atmosféra dala krájet. A ve chvíli, kdy se začíná blížit vzpoura je kniha nejdokonalejší. Stejně jako sir Samuel Elánius je prfektní policajt a (sir) Jan Kantůrek skvělý překladatel, je sir Terry Pratchett jeden z nejlepších spisovatelů.

vojteem
25.11.2014 5 z 5

Kniha plná chutných receptů jak si na různé způsoby užít Samuela Elánia ve dvou časových rovinách. One of Top 5 from Terry P.

Túrin
14.11.2014 5 z 5

Cestování časem + Elánius + Zeměplocha = Jasnejch 5(a více) hvězd :))

Fairiella
02.11.2014 5 z 5

Co se stalo, nemůže se odestát. Nebo ano? Sam Elánius se v tomhle ohledu doví svoje. A hlavně ten šeřík. Šeřík... ? Ale - kdo u toho byl, ten se neptá, co to znamená.

Kaštaka
09.10.2014 5 z 5

Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších knih, protože je v ní všechno co mám na Zeměploše nejraději. Potěšilo mě, že jsem se dozvěděla, jaký byl Elániusi, lord Vetinari, Noby, Tračník, Kolík A. S. P., Růžena Dlaňová, lord Odkragli, lord Rzezac a Reginald Půlbotka zhruba před třiceti lety. Konečně jsem se dozvěděla, jak Půlbotka umřel (v tomto případě to bylo poprvé, kdy jsem u úmrtí kladné postavy téměř plakala štěstím), kdo je Vetinariho teta (kterou byl Vetinari ochoten nabídnout za zabití draka v knize „Stráže! Stráže!“) a jak vypadal „předvetinariovský“ Ankh-Morpork. Těším se, až si Noční hlídku přečtu znovu, protože Pratchettovy knihy se dají číst pořád dokola a pokaždé v nich najdete drobné myšlenky, vtípky a umělecké prostředky, které jste buď zapomněli, nebo jste si jich nevšimli. Příští rok 25.5 si určitě připnu na tričko větvičku šeříku jako poctu siru Pratchettovi.

gomaki
31.03.2014 5 z 5

Dle mého tento díl patří k těm nejlepším Zeměplošským příběhům.
Sir Terry nám dal nahlédnout do časů, kdy Noční Hlídka byla jen, protože byla. Dostali jsme jedinečnou možnost seznámit se s mladým Elániem a zjistit, co - vlastně kdo ho formoval do dnešní podoby, zjistili jsme jak se Noby dostal do společnosti hlídky a jak asi tenkrát vypadal a v neposlední řadě, jsme dostali možnost poznat mladého Vetinariho, který už tenkrát byl tak trochu "jiný".
Příběh je silný, poutavý a já už teď vím, pouhých pár dnů od dočtení, že se k němu jednou vrátím.

Protože jsem byla u toho, kdo byl a jak se choval Jan Kýla, asi si začnu 25.května nosit šeřík.