Magický prazdroj

Zrodil se mág tak mocný, že proti němu jsou ostatní mágové jen varietní hudlaři, a sama jeho existence přivede Zeměplochu na pokraj panmagické války. Jediný, kdo mu stojí v cestě, je Mrakoplaš, nedostudovaný kouzelník, jenž chce zachránit svět, nebo alespoň tu jeho část, na které se sám právě nachází. K zeměplošským hrdinům, které už známe, se připojují další: Conina – barbarská kadeřnice, Nijel-ničitel (jehož matička stále dohlíží na to, aby nosil vlněné spodní prádlo), a pravděpodobně první městský džin, který podniká v mosazných lampách, kde by rád objevil prostor pro vlastní růst....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/456/zemeplocha-magicky-prazdroj-456.jpg 4.31113

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (5.)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Sourcery (1988)

Kniha Magický prazdroj

Corvus

Pátá kniha v sérii pro mě byla prvním lehkým zklamáním. Po vynikajícím Mortovi se vrací mák Mrakoplaš a ačkoliv Terry drží laťku humoru stále vysoko, Magický prazdroj se mi nečetl tak úplně lehce. Znovu se mi potvrdilo (čtu Zeměplochu již potřetí v řadě), že jiné postavy z Pratchettova vesmíru se mi líbí mnohem více. Ale není třeba zoufat, protože hned další díl jsou mé oblíbené Pyramidy a nadohled je seržant Tračník, desátník Nóblhóch i svobodník-čekatel Karotka a další. Pořád skvělá kniha, ale za mě tentokráte bodík dolů.

A jedna poznámka na okraj: jestli mě něco vážně irituje, jsou to ve zdejším hodnocení přepsané pomalu celé pasáže knih... Nechápu.

Mr.Elmo

Tak tenhle díl byl podle mě o něco slabší. I tak tam bylo několik kouzelných pasáží. :)

"Co na světě je takové aby stálo za to žít?"
Smrť se na chvíli zamyslel. KOČKY, odpověděl nakonec. KOČKY JSOU MOC MILÁ STVOŘENÍ.

Lituji, nevím proč, ale mě vyhlídka na téměř jistou smrt v neznámích zemích a pařátech exotickejch oblud vůbec neláká. Zkoušel jsem to, ale nějak jsem tomu nepřišel na chuť.

Slunce shlíželo na slavnostní ráno Dne malých bohů jako špatně usmažené vejce.

"A mučil jsi ho?"
"Ne"
"Takže ses moc nechoval jako pravý barbar, co?"
"Podívejte, já na tom pomalu pracuju," odpověděl popuzeně Nijel. "Tak například už jsem mu nepoděkoval"

"Ovládám obzvláštní a neobvyklé síly," poslíšil si Mrakoplaš. A to ani moc nelžu, pomyslel si v duchu, protože téměř naprostá neschopnost ovládnout jakýkoliv druh magie je v každém případě schopnost u mága velmi neobvyklá, a kromě toho, a kromě toho, když někdo lže hadovi, tak se to nepočítá.

slawa.cap

Poslouchal jsme jako audioknihu. S každým dalším kouskem Prachett zvedá laťku. Zatím nejlepší díl, minimálně z těch s Mrakoplašem. Jen mě zarážel bordel v tykání a vykání, během příběhu to bylo poměrně často a dost to rušilo zážitek.

Pegasus

Bylo to skvělé čtení, mám hrozně ráda příběhy s Mrakoplašem a Konina vážně pobavila :D. Připadalo mi to o fous lepší než Mort, i když ten byl taky skvělý.

jana0378

Znova jsem přečetla asi po 12 letech a už se mi děj nelíbí jako dřív, přijde mi, že se tam nic moc nestalo a vyvrcholení na konci nebylo až takové vyvrcholení, ale spíš useknuté nedotažené cosi, ve kterém jsem se ztratila. Zato některé rozhovory a vtipy mi přišly vtipnější než před lety. Pro mě jedna ze slabších knih zeměplošské série. Kdyby byl trochu jiný rozsah stupnice, dala bych tak 70 %.

zuzana4291

U této knihy trošku zklamání, bylo v ní více pospisných pasáží. Ale příběh byl zbytečně v některých čístech zdlouhavý. I když konec byl úžasný.

tanuki

Zeměplocha je v ohrožení. Když prudký a nevyzpytatelný magický proud nekontrolovatelně zaplaví všechny mágy (že dokonce i Mrakoplaš svede provést nějaké to kouzlo), tak se z pohodlných a neškodných páprdů stanou nebezpeční tvorové, kteří si nárokují právo na vládu nad světem, lidmi i bohy. Samotné by je to samozřejmě nenapadlo, ale mladý supermág jim nedává moc na výběr. Konec světa se zdá téměř nevyhnutelný, ale Mrakoplaš se svou ověřenou taktikou, že nejlepším bojem je útěk, nakonec slaví jisté úspěchy. Kromě něj se v knize objeví spanilá bojovnice Conina, jejíž krásu předčí snad jen její neporazitelnost v boji, hédonistický Creosot spřádá verše, jež vtipně parafrázují Píseň písní, a které mají na některé dámy paralyzující účinky. Zavazadlo se zamiluje, ale kdo by podlehl kouzlu dřeva, i když myslícího a věrného, takže dostavivší se zklamání je pak velmi trpké...vtip, nadsázka a moudrost ukrytá za zvednutými koutky úst. Není lepší kombinace.

druzickaster

"Velká čtverka" mě vyloženě rozsekala, dialog u baru nemá chybu, krom toho jsem něco podobného taky už zažil a o to víc jsem se chechtal. Mrakoplaš, nevím jak ho uchopit, na jedné straně mě neskutečně štval svou předposraností, tak se prostě knižní hrdina nechová, ale asi není pořádný rektus, takže když se nad tím člověk zamyslí, tak je Mrakoplaš tak normální a obyčejný jako většina z nás a tím je mi nakonec sympatický. Džin z lampy, jeho rozjetým projektům jsme se vyloženě smál až jsem se za břicho popadal. No a mohl bych pokračovat dál, díl je to povedený a plný hlášek a když si člověk pomaličku zvyká na (ne)systém Zeměplochy, tak mu to čtení nakonec připadá už normální a v pohodě. Těším se na další pokračování.