Calinda Calinda komentáře u knih

Já, Vincent Já, Vincent Jiří Žák

V poslední době mám štěstí na samé dobré knihy a tahle byla skutečný skvost. Jak už tady bylo opakovaně zmíněno v komentářích, autorovi se podařilo geniálně a zcela uvěřitelně vykreslit Vincentovu mysl a čtenář má při čtení pocit, že je v jeho mysli také, že spolu s Vincentem zažívá ty zvláštní barevné vize, děsivé halucinace, těžko pochopitelné stavy, zklamání, depresi... Ano, není to lehké čtení. Vincenta mi bylo hodně líto, zvlášť, když tolikrát uvěřil, že odteď už bude určitě jen líp a ono nebylo... Úžasný román, geniální práce pana Žáka. Tohle je pro mě kniha tohoto roku, to je mi jasné už teď, těžko ji něco překoná.

24.08.2023 5 z 5

Moulin Rouge Moulin Rouge Pierre La Mure

Vše podstatné již bylo v předešlých komentářích napsáno, kniha je pro mě zcela jistě TOP. Díky brilantnímu vypravěčskému stylu nebylo těžké splynout s dějem a ocitnout se v Paříži 19. století, v hlučném a zakouřeném prostředí tančíren, barů, kaváren a bordelů a obdivovat a soucítit s talentovaným a laskavým malířem, který se však postupně díky svému tělesnému postižení a nemožnosti najít blízkého člověka velice rychle upil k smrti. Věřím, že v dnešní době by se jeho vzhled už tolik neřešil, tenkrát byla bohužel každá i sebemenší tělesná (či psychická) odlišnost považována za atrakci, zrůdnost... Henri celý život hledal lásku a nikdy se mu jí nedostalo, a to ani od rodičů, pro otce od jistého momentu vůbec neexistoval a ani matka mu neposkytla bezpodmínečnou lásku, spíše jen jakýsi soucit, lítost, povinnost... aspoň měl dobré kamarády - a kdyby tušil, jak slavné :-). Nádherná kniha. Doporučuji i těm, které malířství příliš nezajímá a jméno Lautrec nic neříká.

21.08.2023 5 z 5

Neohlížej se, miláčku Neohlížej se, miláčku Daphne du Maurier

Na povídky moc nejsem, ale z této knihy jsem nadšená. Všechny povídky jsou zajímavé, temné, ponuré, zlověstné, a to mě baví. Nejvíc mě zaujaly povídky Neohlížej se, miláčku (napínavá, děsivá), Nejpozději do půlnoci (i přes podivný konec byla výborná, opět nechybělo napětí a dokázala mě "přenést" do Řecka) a Křížová cesta (výborně vykreslené jednotlivé postavy a prostředí). Ale i ty ostatní jsou velice dobré. Doporučuji všem, kdo mají rádi napětí a pocit mrazení v zádech, ale zároveň i kvalitní styl psaní.

18.08.2023 5 z 5

Poslední půlšilink Poslední půlšilink William Somerset Maugham

Autor opět nezklamal a zařadil se mezi mé oblíbené autory. Krásný vypravěčský styl, velké množství myšlenek, zajímavý a poutavý děj. Život jednoho z nejznámějších malířů je pro tento román pouze inspirací, určitě se nejedná o životopis. Po celou dobu čtení si pokládám otázku, co se musí v člověku odehrát, aby doslova ze dne na den zcela změnil svůj způsob života a opustil vše a všechny okolo, i ty nejbližší.

18.08.2023 4 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Moc hezká knížka, hlavní postava je i přes svou prostotu velmi sympatická, přímá a moc se mi líbilo i zimní prostředí. Doporučuji, po dlouhé době zase něco trochu jiného.

16.08.2023 4 z 5

Barevný závoj Barevný závoj William Somerset Maugham

Krásná kniha, ihned po dočtení jsem zkoukla i film z roku 2006, který je díky výborným hercům v hlavních rolích také úžasný (až do části, kde se film začíná od knihy lišit a stane se z toho klasická romanťárna - temné ladění nešťastného manželství, které je v knize přítomné až do samého konce i odlišný závěr mi sedí mnohem více). Walter je i přes svou uzavřenou a těžko čitelnou povahu pozitivní hrdina a velký muž od prvních stránek, s Kitty je to složitější, ale i ona během děje ujde velký kus cesty a vymaní se ze škatulky negativní postavy. Doporučuji, moc hezké čtení.

11.08.2023 5 z 5

Serengeti Serengeti Reinhard Radke

Krásná knížka o divokých zvířatech Afriky, dozvíte se nejen hodně zajímavých informací jak o samotných zvířatech (pakoních, hyenách, lvech, gepardech... atd.), ale i o zákulisí natáčení přírodopisných dokumentů apod. Velmi pěkné čtení a krásné fotografie.

28.06.2023 4 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Pěkná bichle, příběh silně připomíná můj oblíbený seriál se zombíky, jen tady jsou v hlavní roli něco jako upíři. I když je kniha velmi rozsáhlá, nenudila jsem se, bavilo mě to. Jen na další díl musím trochu nabrat dech... ale určitě si ho nenechám ujít.

12.06.2023 4 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Další díl z oblíbené série, tentokrát však až moc poklidný a bez jakéhokoli napětí, proto hodnotím průměrně.

02.06.2023 3 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Půjdu trochu proti proudu. Zhruba do poloviny mě čtení opravdu hodně bavilo, bohužel poté děj začal sklouzávat směrem k naprosto nerealistickému a překombinovanému thrilleru, jak to u knih tohoto typu často bývá (horor to není, trochu strašidelné jsou snad jen na začátku Teddyho kresby). Vím, že se jedná o odpočinkovou literaturu, ale za to, kam se děj začal ubírat a za vyvrcholení nemůžu dát víc než dvě hvězdy.

02.06.2023 2 z 5

Stín medvěda Stín medvěda Brian Payton

Dokonalost! Další skvost do mé malé sbírky knih tohoto druhu. Poutavé vyprávění jednoho odvážného člověka, jemuž není lhostejná budoucnost medvědů. Některé osudy huňáčů trhají srdce... Autor nabízí dost informací z medvědího světa, ale zabrousí i mimo něj a nechybí mu upřímnost. Moc mě to bavilo. Doporučuji.

28.05.2023 5 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

Dle anotace a recenzí jsem byla připravena na to, že zřejmě půjde o jeden ze slabších dílů mé oblíbené série. Po přečtení to tak vůbec nevnímám. Celý příběh mě velmi bavil, ano, je to zase něco úplně jiného než v předešlých dílech, ale krásně to doplňuje celou sérii, kterou opravdu doporučuji číst postupně, mnohem více se do příběhu vžijete a postavy Vám budou mnohem bližší (tímto dílem tedy určitě nezačínejte). Sice jsem dopředu věděla, jak asi příběh skončí, neboť jsem jedinkrát udělala tu chybu, před kterou v předešlé větě varuji, ale i tak jsem si to užila do poslední stránky, postavy už mám zkrátka "pod kůží".

24.05.2023 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Vše podstatné už bylo napsáno. Pěkné zakončení brilantní série. Jen musím přiznat, že tento díl mi zhruba do poloviny přišel trošičku slabší, ale od určitého momentu jsem si to začala užívat stejně jako předešlé díly.

20.05.2023 5 z 5

Cizí světy Cizí světy Jan Cimický

Autor je jistě více psychiatr než spisovatel a na knize je to hodně poznat. Přesto velmi oceňuji téma nejzávažnějšího duševního onemocnění a z některých pasáží týkajících se přímo projevů choroby si i laik a člověk, který se schizofrenií nemá osobní zkušenost, udělá velmi dobrou představu, jak hrozně a bezmocně se takový člověk cítí, zvlášť, když nemá ani pochopení okolí a nejbližších.

10.05.2023 3 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Miluji knihy o zvířatech, knihy o moři a knihy o přežití. A tohle všechno mi tato kniha nabídla, a to ještě v naprosto výborném vypravěčském stylu. Je to beletrie, ale i tak jsem dostala dost zajímavých informací o exotických zvířatech a jejich přirozeném chování, bavil mě hlavní hrdina a jeho vyprávění o rodině, líbil se mi styl psaní, vtip, ironie, sebeironie, sarkasmus, upřímnost, kniha ve mě vyvolávala spoustu emocí - od radosti a smíchu až po hlubokou lítost, smutek. Hlavní hrdina se nebere vážně a možná díky tomu celou situaci zvládá tak, jak ji zvládá. Realistické a přímé popisy zabíjení a umírání zebry a orangutana mi vehnaly slzy do očí, zrovna tak netečný odchod Richarda Parkera. Popis obstarávání jídla je také drastický, ale je to nutné, jde o přežití. Ani jedna věta v knize není zbytečná, vše má své místo, žádné zdlouhavé nudné pasáže a "omáčka" kolem. Kniha je rozdělena na tři části a všechny tři jsou skvělé, každá úplně jiným způsobem. Doporučuji, TOP!

05.05.2023 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Čtivá a nesmírně napínavá kniha, která mi zabrala jedno dopoledne. Začátek sice pomalejší, postupně však příběh nabírá na obrátkách a postupem času už snad není stránka, kde by nebyla nějaká akce, napětí, mrazení v zádech... hlavnímu hrdinovi, i když se zdá nezničitelný, držíte palce do poslední chvíle... Odpočinkové čtení, které mě bavilo, časem si ráda přečtu i další díly.

02.05.2023 4 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Film (z roku 2015) jsem viděla několikrát a je opravdu nádherný, z knihy mám však rozporuplné pocity - líbil se mi styl psaní, nádherné popisy krajiny, ale tak nějak se to vše vleklo, chyběl tomu spád, každou chvíli jsem se přistihla, že myslím na něco jiného. To je snad poprvé, kdy film hodnotím lépe než knihu.

28.04.2023 3 z 5

Kudy vchází světlo Kudy vchází světlo Louise Penny

(SPOILER) Opět jeden z dílů, který si zaslouží plný počet hvězd. Je plný akce, napětí, mrazivého počasí, sněhu, ledu a dobrého jídla. Nechybí záhada, tajemství, staré známé postavy, rozvážný vrchní inspektor se svým čtyřnohým kamarádem a nakonec oblíbená vesnice přivítá nové obyvatele. Vyřeší se i věci z minulosti. Bavilo mě to.
Jo, a obálka, ta je dokonalá!

28.04.2023 5 z 5

Mrtvé hlasy Mrtvé hlasy Katherine Arden

Opět pěkný hororový příběh pro mladší čtenáře a řekla bych, že ještě o fous strašidelnější než první díl. Když srovnám s prvním dílem, tento se mi líbil o trochu více a i prostředí hor a sněhové vánice mi přišlo zajímavější.

26.04.2023 4 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Krásně strašidelná jednohubka pro děti, avšak jakousi tíseň a mrazení v zádech určitě pocítí při jejím čtení i dospělí. Je určena dětem od osmi do dvanácti let, ale řekla bych, že pro citlivé osmileté dítě s velkou fantazií to bude až příliš, raději bych volila pro starší. Knihu jsem si chtěla přečíst, protože autorčina Trilogie zimní noci mě nadchla a chtěla jsem zkusit i další její tvorbu, i když tentokrát určenou pro mladší čtenáře. Zklamaná nejsem a vrhnu se i na pokračování a příp. i další nové knihy, tahle autorka mě baví. Jedna hvězda však musí dolů za až moc rychlý a příliš jednoduše vyřešený konec.

25.04.2023 4 z 5