Daleko od hlučícího davu přehled

Daleko od hlučícího davu
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14668/bmid_daleko-od-hluciciho-davu-hQD-14668.jpg 4 490 490

Román zpodobňuje venkovský svět ve spleti vášní, lásek a konfliktů. Příběh o citovém zrání statkářky Bathsheby Everdenové byl v šedesátých letech 20. století zfilmován.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda
Originální název:

Far from the Madding Crowd , 1874


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Daleko od hlučícího davu. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (112)

Marekh
06.05.2024 4 z 5

(SPOILER) Kniha DALEKO OD HLUČÍCÍHO DAVU je moje první přečtená kniha od Thomase Hardyho. Věděl jsem, že autor existuje, ale nikdy jsem neměl potřebu se pustit do jeho knih, jednoduše řečeno mě tento anglický spisovatel po celou dobu míjel. Konečně jsem se tedy pustil do této knihy a vůbec to nebyla špatná četba.

Tímto románem zahájil Thomas Hardy řadu svých „wessexských“ příběhů, které vydal v letech 1871 až 1896. Wessex je oblast, kterou na skutečné mapě jihozápadní Anglie nenajdeme. Je to prostor pro rozvíjení spisovatelovy tvůrčí fantazie svými kořeny hluboce vrostlé do kraje, odkud pocházel, který důvěrně znal, s nímž cítil a jemuž uměl naslouchat.

Hlavní postavou je sedlák GABRIEL OAK (28 let), který se nechá najmou do služeb mladé ženy BATHSHEBY EVERDENOVÉ, která zdědila statek po svém strýci. Gabriel se zamiluje do Bathsheby a chce se s ní oženit, ale ona jeho nabídku nepřijme. Následně se Bathsheba seznamuje s dalšími muži – sedlákem BOLDWOODEM a seržantem TROYEM.

GABRIEL je pracovitý muž, je skromný, dokáže naslouchat ostatním a poradit jim. V případě nepředvídatelných situaci dokáže jednat rychle a uváženě. Vyzná se na statku a práci s ovcemi má v malíčku (pasení, stříhání aj.). Hraje na trubku. Dokáže určit čas pohledem na hvězdy.

BATHSHEBA mi připadala zbrklá a nerozhodná. Dopustila se určité chyby, které potom litovala. Z mého pohledu se těch chyb dopustila mnohem více. Z druhého hlediska se mi líbila v tom, že byla upřímná, nikoho nepomlouvala, a pokud proti někomu něco měla, sdělila mu to do očí.

Sedlák BOLDWOOD mě trochu štval, protože si do hlavy vzal jednu myšlenku a tou myšlenkou se ubíral a trápil po celý čas. Je to starý mládenec, údajně jej v minulosti opustila jedna žena a od té doby se vyhýbá vztahům se ženami. Řekl bych, že má dobré srdce a je pracovitý.

Seržant TROY je pěkný floutek, ale v průběhu románu jsem si uvědomil, že to není úplně černobílá postava a nalezl jsem v něm také dobré úmysly.

Kniha je docela bichle, ale román se četl docela dobře. Každá kapitola je pojmenována. Některé části mi připadaly zdlouhavé. Líbily se mi popisy přírody a vylíčení života na vesnici a další postavy, které se v románu nacházely. Zajímavá byla také žena FANNY ROBINOVÁ. Závěr je docela překvapivý a vůbec jsem neočekával, že tak dopadne.

V minulosti jsem viděl také film DALEKO OD HLUČÍCÍHO DAVU, ale už je to mnoho let nazpět. Při četbě jsem si vybavoval některé momenty z filmu, ale závěr jsem si již nepamatoval. Časem se znovu podívám na tento film.

Nevylučuji, že si časem přečtu nějakou další knihu od Thomase Hardyho. :)

Tony86
09.12.2023 2 z 5

Můj druhý Hardy. Konečně dočteno. Starosta casterbridgeský se mi líbil moc, tohle začne být zajímavé až po vzkříšení Troye, čili ouplně ke konci. Bathsheba nesnese představu vzít si někoho, koho nemiluje - Boldwooda, Oaka si však bere najednou okamžitě, aniž se o něj kdy zajímala (nejspíš z prospěchu?). Autor zapomněl doplnit, že spolu žili šťastně až do smrti. To bych ubral další hvězdu.


Pawlisman
07.12.2023 4 z 5

Romantické dílo se skvělými dialogy obohacené o pěkné popisy a především autorovi postřehy a vhledy do duší a myslí, které podává formou, která nesnese námitky. Vlastně se toho děje máloa přitom na každých deseti stranách tolik. Jen je to vše trochu málo pravděpodobné, ale to dokresluje silná realističnost a s ohledem na 19. století, ano, nadprůměrné dílo.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Romantický příběh Daleko od hlučícího davu přichází do českých kin

05.07.2015


Citáty z knihy (2)

Nejvzácnější nabídky z nejčistší lásky představují pouze naplnění vlastních choutek, vůbec ne velkomyslnost a šlechetnost.


Lidé upadnou v bezvýznamnost a zapomnění právě tak často proto, že nevyužijí co nejlépe duševní sílu, když ji mají, jako proto, že jim duševní síla chybí, když je jí nezbytně třeba.


Kniha Daleko od hlučícího davu v seznamech

v Právě čtených16x
v Přečtených649x
ve Čtenářské výzvě136x
v Doporučených42x
v Knihotéce335x
v Chystám se číst485x
v Chci si koupit64x
v dalších seznamech12x

Štítky knihy

zfilmováno anglický venkov

Autorovy další knížky

Thomas Hardy
britská, 1840 - 1928
1981  82%Daleko od hlučícího davu
1956  86%Tess z d'Urbervillů
1975  84%Neblahý Juda
1975  87%Starosta casterbridgeský
1975  82%Lesáci