Lesáci přehled

Lesáci
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14667/lesaci-14667.jpg 4 60 60

Autor nás zavádí v románě na západoanglickou venkovskou samotu v osmdesátých letech minulého století. Na pozadí věčného koloběhu přírody ztvárňuje řadu milostných vztahů, jejichž hrdinové stojí na různých stupních společenského žebříčku, jsou si nedosažitelní a prodírají se spletí navyklých představ a obecně uznávaných předsudků k poznání pravých hodnot a partnerů. Jeden z tzv. wessexských románů, který nemilosrdně odhaluje přežité společenské konvence.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda
Originální název:

The Woodlanders , 1887


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Lesáci. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (15)

fidji
06.05.2024 5 z 5

V recenzích níže (Zlovlk, Atuin, Alekis) je více než výstižně kniha popsána. Pod ty řádky bych se mohla podepsat. Kniha se hezky četla. Čtenář je pozorovatelem děje. Stejně jako v románu Rodákův návrat, je zajímavé jak se životy mohou radikálně změnit během jednoho roku. Nenápadně, krok za krokem a najednou je všechno jinak.

Katania
06.12.2023 4 z 5

Celkem čtivé a dramatické. Bavilo mě to.


Ivule9
15.11.2023 5 z 5

Román Lesáci jsem si vybrala v rámci britského kola #klasikomilove a výběr to byl skvělý!

Román vyšel poprvé v roce 1887. Odehrává se v lesnaté krajině Malého Hintocku a okolí - obyvatelé Hintocku jsou přírodou izolováni od městského života.

Majetný dřevař Melbury má jedinou dceru, dopřál jí vzdělání, když se ale Grace do Hintocku vrátí, úplně tam nezapadá. Melbury jí sám domlouvá ženichy a snaží se to zařídit pro svou milovanou dceru co nejlépe, ale ne nadarmo se říká, že cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly.

Příběh se nakonec docela zamotá a pro některé zúčastněné končí tragicky.

Hodně se řeší, že přednost má dělání věci "správných" a těch, které se "hodí", i když nás srdce táhne úplně jinam. Klíčové je, co by si řekli lidé. I když i tady je nakonec tato zvyklost částečně zbořena právě dramatickými důsledky tohoto přístupu.

Postavy byly skvěle vykreslené, příběh poutavý a napínavý, líbila se mi vyváženost mezi dramatem a krásnými popisy přírody. Doporučuju.

"I nejtrudomyslnější člověk se dá spíš potěšit než sklíčit. Specifická váha duše se vždy znovu ukáže menší než váha moře běd, do kterého je vrhána."

"Vedle ryzího charakteru vědomosti a vzdělání mají malou cenu."

"Noc, ta podivná bytost, jež ve čtyřech stěnách pudí k sebezpytování a podceňování, kdežto pod širým nebem zahání takové subjektivní úzkosti."

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Lesáci v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených83x
ve Čtenářské výzvě5x
v Doporučených4x
v Knihotéce93x
v Chystám se číst34x
v Chci si koupit6x
v dalších seznamech4x

Štítky knihy

anglická literatura

Autorovy další knížky

Thomas Hardy
britská, 1840 - 1928
1981  82%Daleko od hlučícího davu
1956  86%Tess z d'Urbervillů
1975  84%Neblahý Juda
1975  87%Starosta casterbridgeský
1975  82%Lesáci